W badaniach kontrolowanych placebo u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, całkowita częstość występowania zdarzeń niepożądanych nie różniła się pomiędzy grupą otrzymującą irbesartan (56,2%) i grupą otrzymującą placebo (56,5%). Przypadki przerwania leczenia z powodu klinicznych lub laboratoryjnych zdarzeń niepożądanych były mniej częste u pacjentów leczonych irbesartanem (3,3%), niż w grupie otrzymującej placebo (4,5%). Częstość występowania zdarzeń niepożądanych nie była zależna od dawki (w zalecanym przedziale dawek), płci, wieku, rasy oraz czasu trwania leczenia.
U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą z mikroalbuminurią i prawidłową czynnością nerek, donoszono o występowaniu ortostatycznych zawrotów głowy i hipotonii ortostatycznej u 0,5% pacjentów (tj. niezbyt często), ale częściej niż w grupie placebo.
W poniższej tabeli zebrano działania niepożądane stwierdzone w badaniach kontrolowanych placebo, w których 1965 pacjentów otrzymywało irbesartan. Gwiazdką (*) oznaczono dodatkowe działania niepożądane występujące u > 2% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą ze współistniejącą przewlekłą niewydolnością nerek oraz jawnym białkomoczem i występujące częściej niż w grupie placebo.
Częstość występowania działań niepożądanych, wymienionych poniżej, jest określona przy użyciu następującej konwencji: bardzo często (> = 1/10); często (> = 1/100, < 1/10); niezbyt często (> = 1/1 000, < 1/100); rzadko (> = 1/10 000, < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000). Dla każdej częstości, działania niepożądane przedstawione są w kolejności zgodnej ze zmniejszającą się ich ciężkością.
Badania diagnostyczne:
Bardzo często: Hiperkaliemia* wystąpiła częściej u pacjentów z cukrzycą leczonych irbesartanem niż otrzymujących placebo. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą z mikroalbuminurią i prawidłową czynnością nerek, hiperkaliemia (> = 5,5 mEq/l) wystąpiła u 29,4% pacjentów w grupie otrzymującej 300 mg irbesartanu i u 22% pacjentów w grupie otrzymującej placebo. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą z przewlekłą niewydolnością nerek i jawnym białkomoczem, hiperkaliemia (> = 5,5 mEq/l) wystąpiła u 46,3% pacjentów w grupie otrzymującej irbesartan i u 26,3% pacjentów w grupie placebo.
Często: często obserwowano znaczące zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej w osoczu (1,7%) u pacjentów leczonych irbesartanem. Ani jeden z tych przypadków nie miał związku z wykrywalnymi klinicznie zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi.
Zmniejszenie stężenia hemoglobiny*, które nie było znaczące klinicznie, obserwowano u 1,7% nadwrażliwych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i zaawansowaną chorobą nerek na tle cukrzycowym leczonych irbesartanem.
Zaburzenia serca: Niezbyt często: tachykardia
Zaburzenia układu nerwowego:
Często: zawroty głowy, ortostatyczne zawroty głowy*
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Niezbyt często: kaszel
Zaburzenia żołądka i jelit:
Często: nudności i wymioty
Niezbyt często: biegunka, niestrawność lub zgaga
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: Często: bóle mięśniowo-szkieletowe*
Zaburzenia naczyniowe:
Często: hipotonia ortostatyczna*
Niezbyt często: nagłe zaczerwienienie twarzy
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Często: znużenie
Niezbyt często: bóle w klatce piersiowej
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: Niezbyt często: zaburzenia czynności seksualnych
Następujące dodatkowe działania niepożądane zgłaszane były w okresie po wprowadzeniu irbesartanu do obrotu; były to zgłoszenia spontaniczne, i dlatego częstość występowania tych działań niepożądanych jest nieznana:
Zaburzenia układu nerwowego: Bóle głowy
Zaburzenia ucha i błędnika: Szumy uszne
Zaburzenia żołądka i jelit: Zaburzenia smaku
Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
Zaburzenie czynności nerek, w tym przypadki niewydolności nerek u pacjentów z czynnikami ryzyka (patrz punkt 4.4)
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Leukocytoklastyczne zapalenie naczyń krwionośnych (ang. leukocytoclastic vasculitis)
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:
Bóle stawowe, bóle mięśniowe (w pewnych przypadkach związane ze zwiększeniem aktywności kinazy kreatynowej), bolesne skurcze mięśni
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: Hiperkaliemia
Zaburzenia układu immunologicznego:
Reakcje nadwrażliwości, takie jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: Zapalenie wątroby, nieprawidłowa czynność wątroby
Dzieci i młodzież: w 3 tygodniowej fazie randomizowanego badania klinicznego prowadzonego metodą podwójnej ślepej próby, obejmującego 318 przypadków nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży, w wieku od 6 do 16 roku życia, występowały następujące zdarzenia niepożądane związane z badanym lekiem: ból głowy (7,9%), niedociśnienie tętnicze krwi (2,2%), zawroty głowy (1,9%), kaszel (0,9%) W 26 tygodniu otwartej fazy tego badania, najczęstszymi odchyleniami od normy w zakresie wyników badań laboratoryjnych było zwiększenie stężenia kreatyniny (6,5%) i zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej u 2% dzieci.