Lumobry interakcje ulotka krople do oczu, roztwór 250 mcg/ml 7.5 ml

Trudno dostępny w aptekach

 

Lumobry krople do oczu, roztwór | 250 mcg/ml | 7.5 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Brimonidini tartras
Podmiot odpowiedzialny: BAUSCH+LOMB IRELAND LTD.


  • Kiedy stosujemy lek Lumobry?
  • Lumobry - działanie leku
  • Jaki jest skład leku Lumobry?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Lumobry?
  • Lumobry – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Lumobry - dawkowanie leku
  • Lumobry – jakie środki ostrożności należy zachować?
  • Przyjmowanie leku Lumobry w czasie ciąży
  • Czy Lumobry wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Lumobry wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Lumobry?

Opis produktu Lumobry

Kiedy stosujemy lek Lumobry?

Lek Lumobry jest wskazany do stosowania u dorosłych, w miejscowym, krótkotrwałym leczeniu izolowanego przekrwienia spojówek, spowodowanego nieznacznym podrażnieniem oka.

Lumobry - działanie leku

Lek Lumobry jest stosowany miejscowo do oka (oczu). Lek zawiera brymonidyny winian jako substancję czynną. Brymonidyny winian jest agonistą receptorów aradrenergicznych

(sympatykomimetyk), wykazującym silne właściwości zwężające naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się przekrwienie (zaczerwienienie) oka.


Jaki jest skład leku Lumobry?

Substancją czynną jest brymonidyny winian

Pozostałe składniki to: glicerol (E422), boraks, kwas borowy, potasu chlorek, wapnia chlorek dwuwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Benzalkoniowy chlorek 0,01 % jest dodawany jako środek konserwujący. Sodu wodorotlenek i kwas solny dodawane są w celu wyrównania pH.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Lumobry?

jeśli pacjent ma uczulenie na brymonidynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) w przewlekłym przekrwieniu oka (zaczerwienienie oka) przy długotrwałym podrażnieniu oka w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oczu (objawiających się np. wydzieliną śluzową lub ropną w oku) przy bólu oka (oczu) w przypadku zmian lub zaburzeń widzenia.

Nie należy stosować tego leku, jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Lumobry


Lumobry – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W badaniach klinicznych wykazano, że lek Lumobry ma podobny profil bezpieczeństwa do produktu bez substancji czynnej (placebo).

Częste miejscowe działania niepożądane (mogą wvstąpić u I do 10 pacjentów na 100 leczonych pacjentów):

Przekrwienie oka (znane również jako zaczerwienienie oka — niewielkie rozszerzenie naczyń krwionośnych)

Ból w miejscu podania.

Niezbyt częste miejscowe działania niepożądane (moga wystąpić u od I do 10 pacjentów na

1000 leczonych pacjentów);

Suchość oka

Światłowstręt

Wydzielina z oka

Podrażnienie oka

Ból oka

Uczucie ciała obcego w oczach

Podrażnienie, pieczenie lub swędzenie w miejscu podania.

Rzadkie ogólne działania niepożądane (mogą wystąpić u od I do 10 pacjentów na 1000 leczonvch pacjentów):

Ból głowy

Kołatanie serca

Drżenie mięśni

Limfocytoza, monocytoza (duża liczba limfocytów lub monocytów we krwi)

Dyskomfort w nosie

Niedociśnienie (obniżone ciśnienie krwi).

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów

Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa

Tel.: +48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.


Lumobry - dawkowanie leku

Pominięcie zastosowania leku Lumobry kropli do oczu

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Lumobry kropli do oczu

W przypadku pytań dotyczących dalszego stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy stosować dłużej niż zalecił to lekarz.

Lek należy stosować miejscowo do oka (oczu).

Nie należy stosować leku Lumobry jednocześnie z innymi lekami okulistycznymi stosowanymi miejscowo. Jeśli pacjent stosuje inne leki okulistyczne do stosowania miejscowego, należy zachować 15-minutową przerwę między podaniem tych leków.

Należy umyć ręce i zdjąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku.

Nakrętkę butelki należy wcisnąć podczas przekręcania, a następnie ją zdjąć.

Głowę należy odchylić do tyłu i delikatnie odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć małą kieszonkę między powieką a okiem.

Butelkę należy odwrócić i ścisnąć, aż do wpuszczenia do oka jednej kropli.

Należy podać jedną kroplę do podrażnionego oka (oczu), co 6-8 godzin, nie więcej niż cztery razy na dobę. Końcówka pojemnika dozującego nie powinna stykać się z okiem ani otaczającymi go strukturami, aby zapobiec jego zanieczyszczeniu.

Leku Lumobry nie należy stosować dłużej niż 3 dni (72 godziny). Zmniejszenie przekrwienia oka powinno nastąpić w ciągu 5-15 minut. Jeżeli zaczerwienienie się nasila lub utrzymuje przez okres dłuższy niż 72 godziny, należy przerwać stosowanie leku Lumobry, a pacjent powinien zgłosić się do okulisty w celu ponownego badania.

Po aplikacji kropli do oczu leku Lumobry do podrażnionego oka (oczu), należy ucisnąć wewnętrzny kącik (kąciki) oka (oczu) w pobliżu nosa i zamknąć powieki na 2 minuty Nakrętkę należy założyć z powrotem, a butelkę szczelnie zamknąć zaraz po użyciu.

Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce.

Zaburzenia czynności nerek/wątroby

Brymonidyny nie badano u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Leku Lumobry nie należy stosować u dzieci i młodzieży.


Lumobry – jakie środki ostrożności należy zachować?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lumobry, krople do oczu należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Tylko do użytku zewnętrznego.

Lek Lumobry jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego użytku.

Jeśli lekarz będzie w stanie określić przyczynę zaczerwienienia oka (np. reakcja alergiczna, zespół suchego oka), zostaną podjęte odpowiednie działania.

Zmniejszenie zaczerwienienia oka powinno nastąpić w ciągu 5-15 minut, jeżeli jednak po zastosowaniu leku Lumobry zaczerwienienie się nasili lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni (72 godziny), należy zaprzestać stosowania tego leku i niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Jeśli po zastosowaniu leku Lumobry wystąpią ból oka, zmiany widzenia, alergia skóry lub oczu, utrzymujące się zaczerwienienie lub podrażnienie oczu, należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Podrażnienie lub zaczerwienienie oka spowodowane poważnym stanem oka, takim jak infekcja, ciało obce czy też uszkodzenie rogówki, ostra jaskra lub zapalenie tęczówki (stan zapalny tęczówki) wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

W przypadku zakażenia w miejscu podania leku należy zgłosić się do okulisty, który zadecyduje o odpowiednim wprowadzeniu leczenia przeciwbakteryjnego i/lub przeciwgrzybiczego. Rozprzestrzenianie się zakażenia wymaga skierowania do okulisty, który podejmie decyzję o odstawieniu kropli do oczu Lumobry do czasu wyleczenia zakażenia.

Jeśli pacjent cierpi na choroby sercowo-naczyniowe, takie jak: ciężka lub niestabilna i niekontrolowana choroba sercowo-naczyniowa, niewydolność mózgu lub naczyń wieńcowych, objaw Raynauda, niedociśnienie ortostatyczne lub zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (zapalenie i zakrzepy tętnic i żył rąk i stóp), powinien zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego produktu, ponieważ wchłanianie brymonidyny (w przypadku nieprawidłowego lub długotrwałego stosowania) może wpływać na krążenie i nasilać objawy choroby.

Jeśli pacjent cierpi na depresję, powinien zachować szczególną ostrożność stosując ten produkt, ponieważ brymonidyna, gdy jest wchłaniana (w przypadku nieprawidłowego lub długotrwałego stosowania), łatwo przechodzi przez barierę krew-mózg i osłabia funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Mogą wystąpić zawroty głowy, senność, uspokojenie polekowe i inne podobne objawy. W przypadku zauważenia nasilenia objawów choroby, należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku używania soczewek kontaktowych, należy unikać ich kontaktu z roztworem leku, ponieważ może to spowodować odbarwienie soczewek. Po aplikacji do oka kropli do oczu Lumobry należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp przed ponownym założeniem soczewek.

W przypadku wątpliwości czy którekolwiek z powyższych dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dzieci i młodzież

Kropli do oczu Lumobry nie należy stosować u dzieci i młodzieży.


Przyjmowanie leku Lumobry w czasie ciąży

Przed rozpoczęciem stosowania leku Lumobry, krople do oczu należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Tylko do użytku zewnętrznego.

Lek Lumobry jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego użytku.

Jeśli lekarz będzie w stanie określić przyczynę zaczerwienienia oka (np. reakcja alergiczna, zespół suchego oka), zostaną podjęte odpowiednie działania.

Zmniejszenie zaczerwienienia oka powinno nastąpić w ciągu 5-15 minut, jeżeli jednak po zastosowaniu leku Lumobry zaczerwienienie się nasili lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni (72 godziny), należy zaprzestać stosowania tego leku i niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Jeśli po zastosowaniu leku Lumobry wystąpią ból oka, zmiany widzenia, alergia skóry lub oczu, utrzymujące się zaczerwienienie lub podrażnienie oczu, należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Podrażnienie lub zaczerwienienie oka spowodowane poważnym stanem oka, takim jak infekcja, ciało obce czy też uszkodzenie rogówki, ostra jaskra lub zapalenie tęczówki (stan zapalny tęczówki) wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

W przypadku zakażenia w miejscu podania leku należy zgłosić się do okulisty, który zadecyduje o odpowiednim wprowadzeniu leczenia przeciwbakteryjnego i/lub przeciwgrzybiczego. Rozprzestrzenianie się zakażenia wymaga skierowania do okulisty, który podejmie decyzję o odstawieniu kropli do oczu Lumobry do czasu wyleczenia zakażenia.

Jeśli pacjent cierpi na choroby sercowo-naczyniowe, takie jak: ciężka lub niestabilna i niekontrolowana choroba sercowo-naczyniowa, niewydolność mózgu lub naczyń wieńcowych, objaw Raynauda, niedociśnienie ortostatyczne lub zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (zapalenie i zakrzepy tętnic i żył rąk i stóp), powinien zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego produktu, ponieważ wchłanianie brymonidyny (w przypadku nieprawidłowego lub długotrwałego stosowania) może wpływać na krążenie i nasilać objawy choroby.

Jeśli pacjent cierpi na depresję, powinien zachować szczególną ostrożność stosując ten produkt, ponieważ brymonidyna, gdy jest wchłaniana (w przypadku nieprawidłowego lub długotrwałego stosowania), łatwo przechodzi przez barierę krew-mózg i osłabia funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Mogą wystąpić zawroty głowy, senność, uspokojenie polekowe i inne podobne objawy. W przypadku zauważenia nasilenia objawów choroby, należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku używania soczewek kontaktowych, należy unikać ich kontaktu z roztworem leku, ponieważ może to spowodować odbarwienie soczewek. Po aplikacji do oka kropli do oczu Lumobry należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp przed ponownym założeniem soczewek.

W przypadku wątpliwości czy którekolwiek z powyższych dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dzieci i młodzież

Kropli do oczu Lumobry nie należy stosować u dzieci i młodzieży.


Charakterystyka produktu leczniczego Lumobry

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Lumobry z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Lumobry z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki oftalmologiczne (do oczu)

Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.