Testosteron - dlaczego jest tak ważny?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-19 09:11
Mężczyzna próbuje podnieść sztangę w martwym ciągu.

Testosteron jest hormonem, który większości z nas kojarzy się z mężczyznami i męskością. Jest to po części prawdą, lecz jeśli przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej, to zobaczymy szersze spektrum oddziaływania tego hormonu na nasze organizmy. W poniższym artykule opiszemy, za jakie aspekty życia człowieka odpowiada testosteron dla poszczególnych płci, a także co grozi w przypadku kiedy mamy go za dużo lub za mało.

Kobieta a testosteron

Wbrew temu, co uważa wiele osób, męski hormon nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Organizm kobiety testosteron produkuje w jajnikach oraz w łożysku, jednak to drugie występuję tylko podczas ciąży. Wysoki poziom testosteronu u kobiety może zaburzyć prawidłową pracę organizmu, a także doprowadzić do zmian w wyglądzie i psychice.

Nadmiar testosteronu u kobiet wiąże się z takimi dolegliwościami jak: zaburzenie cyklu, problemy z wypadaniem włosów, nadmierne owłosienie na rękach, nogach, stopach, dłoniach, klatce piersiowej, problemy z agresją, skłonności do stanów depresyjnych.

Testosteron a męska psychika

Duża ilość testosteronu wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd i sprawność motoryczną. Mężczyźni posiadający wysoki poziom tego hormonu zwykle są bardziej pewni siebie, dominujący i stanowczy co sprawia, że są lepiej postrzegani zarówno przez pozostałych mężczyzn, jak i kobiety.

Niedobór testosteronu

Problemy ze zbyt małą ilością tego hormonu w organizmie mogą wynikać z powodu genetyki, ale nie to jest jedynym powodem niedoboru. Na taką przypadłość cierpieć mogą również osoby, które zaniedbują swoją dietę, mają siedzący tryb życia, lub borykają się z chorobami przewlekłymi.

Mężczyzna o małym poziomie testosteronu może nabawić się wielu przykrych dolegliwości, zaczynając od bezsenności przez otyłość, na impotencji kończąc.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów