Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy wolno pić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-09 16:11
Piwo bezalkoholowe w ciąży

Napoje alkoholowe są produktem bezwzględnie przeciwwskazany dla ciężarnych kobiet, gdyż niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla rozwijającego się płodu. Powstaje pytanie czy można zastąpić je bezalkoholową wersją? Ponieważ ciąża trwa wiele miesięcy, może zdarzyć się sytuacja, że ochota na takie napoje będzie bardzo duża. Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy jest dozwolone? Czy istnieje ilość alkoholu bezpieczna dla ciężarnych?

Czy piwo bezalkoholowe jest zawsze bez alkoholu?

Zgodnie z polskim prawem, piwem bezalkoholowym określa się napój piwny o zawartości alkoholu poniżej 0,5%. Asortyment piw 0,0% jest coraz szerszy, jednak nawet jak producent składa taką deklarację na opakowaniu piwa, może okazać się, że alkoholu jest 0,3%. Nie ma bezpiecznej granicy jego spożycia podczas ciąży, dlatego personel medyczny zaleca zupełną abstynencję. Zawartość alkoholu poniżej 0,5% według literatury ma minimalną szkodliwość dla płodu, natomiast nie wyklucza się możliwości skutków ubocznych nawet po bardzo niskoprocentowych napojach. Wybór w takich przypadku zawsze należy do ciężarnej, ale warto pamiętać, że ewentualne powikłania u dziecka są nieodwracalne.

Piwo bezalkoholowe i alkohol – skutki picia podczas ciąży

Powikłaniem po piciu alkoholu przez kobietą ciężarną jest wystąpienie u potomstwa FAS (ang. fetal alcohol syndrome), czyli zespół wielu cech, zarówno w rozwoju anatomicznym, jak i poznawczym dziecka. Nie ma wyznaczonej bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży z powodu różnic osobniczych – u każdej kobiety alkohol może inaczej wpływać na rozwój płodu. 

Piwo bezalkoholowe i alkohol w ciąży – mity

Nieraz możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś pił w trakcie ciąży, a dziecko urodziło się zdrowe. Trzeba wiedzieć, że cechy zespołu FAS mogą ujawnić się dopiero w wieku szkolnym (np. problemy z koncentracja i nauką), gdy nikt już nie pamięta, że matce zdarzało się pić sporadycznie alkohol w ciąży. Dlatego jeżeli chcemy mieć pewność, że naszemu dziecku nic nie będzie zagrażać, to jedyną opcją jest całkowite wykluczenie napojów procentowych w trakcie ciąży.

Alternatywy dla piwa bezalkoholowego

  • kombucza – musujący napój z herbaty poddanej procesowi fermentacji przez tzw. grzybek herbaciany nazywany często grzybkiem japońskim;
  • shoty z imbirem – dostępne obecnie w większości dyskontów;
  • woda gazowana – gdy pojawi się ochota na napój z bąbelkami śmiało można po nią sięgnąć, wielu kobietom pomaga na mdłości;
  • kawa – uznana bezpieczna ilość kofeiny dla kobiety ciężarnej to 200 mg (1-2 kawy dziennie);
  • coca cola – nie jest zalecana (nie tylko dla ciężarnych), ale wkomponowana w sporadycznych ilościach w zdrowy i zbilansowany jadłospis ciężarnej, na pewno nie będzie zagrożeniem dla rozwoju płodu.

Czy tylko piwo bezalkoholowe jest produktem nie zalecanym ciężarnym?

  • Produkty, które powinny zostać wyeliminowane z diety to: surowe mięso, ryby i jaja, ponieważ niosą ze sobą ryzyko zatrucia pokarmowego. Oczywiście można te produkty spożywać jednak dopiero po obróbce termicznej. Ciężarna może jeść sushi, ale tylko z pieczoną lub gotowaną rybą
  • Warzywa i owoce też mogą stanowić zagrożenie ze względu na bakterie, pasożyty czy pestycydy. Co zniweluje to zagrożenie? Dokładne mycie i w miarę możliwości obieranie ze skórki. 
  • Kobiety w ciąży nie powinny również sięgać po produkty wytwarzane z mleka niepasteryzowanego do których zalicza się między innymi sery pleśniowe, a także zsiadłe mleko.

Ciężarne powinny pamiętać również o suplementacji m.in. jodu i kwasu foliowego. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy diety (MamaDHA Premium+, Omegamed optima forte, Prenatal Duo, Femibion 1 Wczesna ciąża). Dostępność wybranych preparatów w aptece można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

W jakiej sytuacji piwo bezalkoholowe jest polecanym produktem w kontekście ciąży?

Piwo bezalkoholowe polecane jest jako zamiennik alkoholu w okresie starania się o dziecko. Będzie wtedy odpowiednim produktem nie tylko dla kobiet, ale również dla przyszłych ojców. Taka zmiana pozwoli zapobiec również wyrzutom sumienia, gdy nie od razu wiadomo o ciąży, a zdarzyło się napić piwa bezalkoholowego. Zdecydowanie będzie to mniejsze zagrożenie niż wysokoprocentowy alkohol wypity nieświadomie. Dobrej jakości chmielowe piwo bezalkoholowe może pomóc na bezsenność i ugasić pragnienie w upalne dni.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów