Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF wycofuje 2 serie leku Polopiryna Max Hot

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-31 15:46
Szklanka z lekiem, który rozpuszcza się w wodzie.

31 grudnia 2021 r., czyli w ostatni dzień roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju dwie serie popularnego leku na objawy przeziębienia – Polopiryna Max Hot. Powodem wycofania są potwierdzone nieprawidłowości w zakresie zawartości substancji czynnej.

Lek Polopiryna Max Hot – kiedy się stosuje?

Polopiryna Max Hot to popularny lek stosowany w celu zwalczania objawów przeziębienia i grypy. Substancje czynne zawarte w preparacie to: kwas acetylosalicylowy (lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym), kwas askorbowy (witamina C) i kofeina.

Lek Polopiryna Max Hot ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego. Preparat stosuje się w następujących wskazaniach:

  • gorączka oraz dolegliwości bólowe związane z przeziębieniem i grypą;
  • dolegliwości bólowe o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego (np. bóle głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe).

Dlaczego wycofano 2 serie leku Polopiryna Max Hot?

Wycofanie konkretnych serii leku Polopiryna Max Hot nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Jak czytamy w komunikacie, przyczyną decyzji o wycofaniu jest:

potwierdzenie w badaniach stabilności podwyższonej zawartości kwasu salicylowego.

Według statystyk serwisu KtoMaLek.pl w okresie jesienno-zimowym w Polsce sprzedaje się około 30 000 - 40 000 opakowań leku Polopiryna Max Hot. W grudniu pacjenci wykupili przeszło 34 tysiące opakowań tego produktu leczniczego.

Zgodnie z decyzją z 31 grudnia 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Polopiryna Max Hot (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum), (500 mg + 300 mg + 50 mg)/ saszetka, proszek do sporządzania roztworu doustnego, 8 saszetek o numerach serii:

  • numer serii: 902038 termin ważności: 04.2022 
  • numer serii: 902272 termin ważności: 06.2022

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim

Gdzie sprzedano najwięcej opakowań wycofanej serii produktu leczniczego Polopiryna Max Hot?

W poniższej tabeli znalazły się miejscowości, w których w ciągu ostatnich 30 dni sprzedano najwięcej opakowań wadliwej serii leku Polopiryna Max Hot. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy miejscowości Łobez i Pyrzyce, gdzie sprzedano przeszło 100 opakowań wadliwej partii leku.

Tabela przedstawiająca liczbę sprzedanych opakowań wadliwej serii leku Polopiryna Max Hot.

Źrodło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4286


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów