Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Letrozole Eugia (Letrozole Aurovitas) tabletki powlekane | 2,5 mg | 100 tabl.
Dowiedz się więcej
Rodzaj:
lek na receptę
Substancja czynna:
Letrozolum
Podmiot odpowiedzialny:
EUGIA PHARMA (MALTA ) LTD.
Opis produktu Letrozole Eugia (Letrozole Aurovitas)
1
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Letrozole Eugia, 2,5 mg, tabletki powlekane
Letrozolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Letrozole Eugia i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Letrozole Eugia
3. Jak stosować lek Letrozole Eugia
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Letrozole Eugia
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Letrozole Eugia i w jakim celu się go stosuje
Co to jest lek Letrozole Eugia i jak działa
Lek Letrozole Eugia zawiera substancję czynną zwaną letrozolem. Należy ona do grupy leków zwanych inhibitorami aromatazy. Jest stosowany w hormonalnym (czyli endokrynnym) leczeniu raka piersi. Rozrost raka piersi jest często pobudzany przez estrogeny, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Lek Letrozole Eugia zmniejsza ilość estrogenu poprzez hamowanie aktywności enzymu (aromatazy) wpływającego na wytwarzanie estrogenów i dlatego może hamować rozrost nowotworów złośliwych piersi, które do swojego wzrostu potrzebują estrogenów. W wyniku takiego działania leku, komórki nowotworowe przestają rosnąć lub rosną wolno i (lub) przestają rozprzestrzeniać się do innych części ciała.
W jakim celu stosuje się lek Letrozole Eugia
Lek Letrozole Eugia jest stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie, to znaczy kobiet, które przestały miesiączkować.
Lek ten jest stosowany w zapobieganiu nawrotom raka piersi. Może być stosowany jako pierwsze leczenie przed operacją piersi, gdy natychmiastowa operacja nie jest zalecana lub może być stosowany jako pierwsze leczenie po operacji piersi, lub po pięciu latach leczenia tamoksyfenem. Lek Letrozole
Eugia jest także stosowany w profilaktyce rozprzestrzeniania się guza piersi do innych części ciała u pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących działania leku Letrozole Eugia lub przyczyny, dla której został przepisany, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Letrozole Eugia
Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Mogą one być inne niż ogólne informacje zawarte
2 w tej ulotce.
Kiedy nie stosować leku Letrozole Eugia - jeśli pacjentka ma uczulenie na letrozol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6), - jeśli pacjentka nadal miesiączkuje, tzn. jest jeszcze przed menopauzą, - jeśli pacjentka jest w ciąży, - jeśli pacjentka karmi piersią.
Nie stosować leku, jeśli którykolwiek z tych punktów dotyczy pacjentki - należy poradzić się lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Letrozole Eugia należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą - jeśli u pacjentki występuje ciężka choroba nerek, - jeśli u pacjentki występuje ciężka choroba wątroby, - w przypadku osteoporozy lub gdy u pacjentki wystąpiły wcześniej złamania kości (patrz „Kontrola podczas leczenia lekiem Letrozole Eugia” w punkcie 3).
Letrozol może powodować stan zapalny lub uszkodzenia ścięgna (patrz punkt 4). Jeśli u pacjentki wystąpi ból lub obrzęk ścięgna, należy odciążyć bolesne miejsce i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli którykolwiek z tych punktów dotyczy pacjentki, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz weźmie pod uwagę te informacje w czasie leczenia lekiem Letrozole Eugia.
Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży.
Pacjentki w podeszłym wieku (65 lat i starsze)
Pacjentki w wieku 65 lat i starsze mogą stosować lek w takich samych dawkach jak inne dorosłe pacjentki.
Lek Letrozole Eugia a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje stosować.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Lek Letrozole Eugia należy stosować wyłącznie wtedy, kiedy pacjentka jest po menopauzie.
Nie mniej jednak lekarz omówi z pacjentką konieczność stosowania skutecznej metody zapobiegania ciąży, ponieważ pacjentka może nadal zajść w ciążę podczas leczenia lekiem Letrozole Eugia.
- Nie wolno stosować leku Letrozole Eugia, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, ponieważ leczenie może mieć szkodliwy wpływ na dziecko.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jeśli u pacjentki wystąpią zawroty głowy, uczucie zmęczenia, senność lub ogólnie złe samopoczucie, nie może ona prowadzić pojazdów, obsługiwać narzędzi i maszyn, aż do chwili, gdy samopoczucie pacjentki będzie znowu prawidłowe.
Lek Letrozole Eugia zawiera laktozę
Letrozole Eugia zawiera laktozę (cukier mleczny). Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
3
Lek Letrozole Eugia zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak stosować lek Letrozole Eugia
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka powlekana leku Letrozole Eugia przyjmowana raz na dobę. Przyjmowanie leku Letrozole Eugia o tej samej porze każdego dnia, ułatwi pamiętanie o zażyciu tabletki.
Tabletkę można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku i należy ją połykać w całości popijając szklanką wody lub innego płynu.
Jak długo stosować lek Letrozole Eugia
Należy przyjmować lek Letrozole Eugia codziennie i tak długo, jak to zalecił lekarz. Może zajść konieczność przyjmowania leku przez kilka miesięcy, a nawet lat. W razie jakichkolwiek pytań o to, jak długo przyjmować lek Letrozole Eugia, należy zwrócić się do lekarza.
Kontrola podczas leczenia lekiem Letrozole Eugia
Ten lek należy zawsze stosować pod ścisłym nadzorem medycznym. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan zdrowia pacjentki, aby sprawdzić czy wynik leczenia jest właściwy.
Lek Letrozole Eugia może powodować ścieńczenie lub ubytki w tkance kostnej (osteoporozę) związane ze zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie. Lekarz może zlecić pomiar gęstości kości pacjentki (badanie kontrolne w kierunku osteoporozy) przed leczeniem, w trakcie i po zakończeniu leczenia.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Letrozole Eugia
Jeśli zastosowano większą niż przepisana dawkę leku Letrozole Eugia lub jeśli ktoś przypadkowo zażył tabletki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy pokazać opakowanie leku. Może być konieczne leczenie.
Pominięcie zastosowania leku Letrozole Eugia - Jeśli zbliża się czas zażycia następnej dawki (np. pozostały 2 do 3 godzin) należy opuścić pominiętą tabletkę i zażyć następną dawkę o stałej porze.
- W innym przypadku należy zażyć dawkę tak szybko, jak pacjentka sobie o tym przypomni, a następnie zażyć następną tabletkę o stałej porze.
- Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Letrozole Eugia
Nie należy przerywać stosowania leku Letrozole Eugia bez konsultacji z lekarzem. Patrz również punkt „Jak długo stosować lek Letrozole Eugia”.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
4
Większość spośród obserwowanych działań niepożądanych ma nasilenie małe do umiarkowanego i generalnie ujawniają się one w okresie od kilku dni do kilku tygodni leczenia.
Niektóre z nich, jak uderzenia gorąca, wypadanie włosów czy krwawienia z pochwy, mogą być konsekwencją niedoboru estrogenów w organizmie.
Nie należy niepokoić się z powodu wszystkich wymienionych poniżej możliwych działań niepożądanych leku. Mogą one w ogóle nie wystąpić.
Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie:
Niezbyt częste (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób):
- osłabienie, porażenie lub brak czucia w jakiejkolwiek części ciała (zwłaszcza w ręce lub nodze), utrata koordynacji, nudności lub trudności z mówieniem bądź oddychaniem (objawy zaburzeń mózgowych, np. udaru) - nagły uciskający ból w klatce piersiowej (objaw zaburzeń serca) - opuchnięcie i zaczerwienienie wzdłuż żyły, niezwykle tkliwe i bolesne po dotknięciu - wysoka gorączka, dreszcze lub owrzodzenia jamy ustnej spowodowane zakażeniami (brak białych krwinek) - ciężkie, utrzymujące się zaburzenia widzenia - zapalenie ścięgna (tkanki miękkiej łączącej mięśnie i kości).
Rzadkie (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1 000 osób):
- trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, omdlenia, szybkie tętno, niebieskawe zabarwienie skóry lub nagły ból ramienia, nogi lub stopy (objawy świadczące o powstaniu skrzepu krwi) - zerwanie ścięgna (tkanki miękkiej łączącej mięśnie i kości).
Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.
Należy również natychmiast poinformować lekarza, jeśli podczas leczenia lekiem Letrozole Eugia u pacjentki wystąpi którykolwiek z tych objawów:
- opuchnięcie, głównie twarzy i gardła (objawy reakcji alergicznej) - żółte zabarwienie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu (objawy zapalenia wątroby) - wysypka, zaczerwienienie skóry, powstawanie pęcherzy na wargach, oczach lub w ustach, łuszczenie się skóry, gorączka (objawy zaburzeń skóry).
Inne działania niepożądane
Bardzo częste (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób):
- uderzenia gorąca - zwiększenie poziomu cholesterolu (hipercholesterolemia) - uczucie zmęczenia - nasilone pocenie się - ból kości i stawów.
Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi u pacjentki w ciężkim stopniu, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Częste (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 osób):
- wysypka skórna - ból głowy - zawroty głowy
5 - złe samopoczucie ogólne - zaburzenia układu pokarmowego takie, jak: nudności, wymioty, niestrawność, zaparcia, biegunka - wzmożony apetyt lub utrata apetytu - ból mięśni - ścieńczenie lub utrata tkanki kostnej (osteoporoza), prowadzące w niektórych przypadkach do złamań kości (patrz „Kontrola podczas leczenia lekiem Letrozole Eugia” w punkcie 3) - opuchnięcie ramion, dłoni, stóp i kostek (obrzęk) - depresja - zwiększenie masy ciała - łysienie - wzrost ciśnienia krwi (nadciśnienie) - ból brzucha - suchość skóry - krwawienie z dróg rodnych - kołatania serca, szybkie tętno - sztywność stawów (zapalenie stawów) - ból w klatce piersiowej.
Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi u pacjentki w stopniu ciężkim, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Niezbyt częste (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób):
- zaburzenia układu nerwowego takie jak lęk, nerwowość, drażliwość, senność, problemy z pamięcią, uczucie senności, bezsenność - ból lub pieczenie dłoni lub nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka) - zaburzenia zmysłów, zwłaszcza dotyku - zaburzenia oczu takie jak nieostre widzenie, podrażnienie oczu - zaburzenia skórne takie jak świąd (pokrzywka) - wydzielina z dróg rodnych lub suchość pochwy - ból piersi - gorączka - pragnienie, zaburzenia smaku, suchość jamy ustnej - zapalenie jamy ustnej i warg - suchość błon śluzowych - zmniejszenie masy ciała - zakażenie dróg moczowych, częstsze oddawanie moczu - kaszel - zwiększenie aktywności enzymów - zażółcenie skóry i białkówek oczu - wysokie stężenie bilirubiny we krwi (produkt rozkładu czerwonych krwinek).
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zakleszczające zapalenie ścięgna – stan, w którym palec lub kciuk zatrzymuje się w zgiętej pozycji.
Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi u pacjentki w stopniu ciężkim, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, strona
6 internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Letrozole Eugia
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po: EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Letrozole Eugia - Substancją czynną leku jest letrozol. Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg letrozolu.
- Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 2910, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.
Jak wygląda lek Letrozole Eugia i co zawiera opakowanie
Tabletka powlekana
Ciemnożółta, powlekana, okrągła, lekko obustronnie wypukła tabletka ze ściętymi krawędziami, z wytłoczonym napisem „L2.5” po jednej stronie i gładka po drugiej stronie.
Tabletki powlekane Letrozole Eugia dostępne są w blistrach.
Wielkości opakowań:
Blistry: 30, 60, 100 i 120 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
Eugia Pharma (Malta) Ltd.
Vault 14, level 2
Valletta Waterfront
Floriana, FRN1914
Malta
7 e-mail: medicalinformation@aurovitas.pl
Wytwórca/Importer:
APL Swift Services (Malta) Ltd.
HF26, Hal Far Industrial Estate, Hal Far
Birzebbugia, BBG 3000
Malta
Generis Farmacêutica, S.A.
Rua João de Deus 19, Venda Nova
2700-487 Amadora
Portugalia
Arrow Génériques
26 Avenue Tony Garnier
69007 Lyon
Francja
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego
Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Francja: Letrozole Arrow Lab 2,5 mg, comprimé pelliculé
Hiszpania: Letrozol Aurovitas 2,5 mg comprimidos recubiertos con película EFG
Niemcy: LetroPUREN 2,5 mg Filmtabletten
Polska: Letrozole Eugia
Portugalia: Loxoprel
Włochy: Letrozolo Aurobindo Italia
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11/2022
Charakterystyka produktu leczniczego Letrozole Eugia (Letrozole Aurovitas)
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Letrozole Eugia (Letrozole Aurovitas) z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Letrozole Eugia (Letrozole Aurovitas) z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Grupy
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Może Cię również zainteresować:
Sposoby na sen, które można wykorzystać we własnym domu
Bielactwo – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie są rodzaje bielactwa?
Gorczyca biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Duże zmiany na liście leków refundowanych. Jakie nowe leki objęto refundacją? (wrzesień 2022 r.)
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.