Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-10-27 13:18

1 listopada 2017 roku zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Pojawią się na niej leki dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, rakiem płuca i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Co jeszcze się zmieni? Sprawdźcie!

Lista leków refundowanych 2017 – co się zmieni?

Na początku listopada tego roku zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Wiele leków, do których do tej pory obowiązywały dopłaty, zostanie z niej usuniętych, natomiast w ich miejsce pojawią się nowe. Z obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że Polacy będą mogli kupić taniej 256 leków, natomiast 408 będzie dla nich droższych.

Jakie leki pojawią się na nowej liście leków refundowanych?

Ministerstwo Zdrowia dostrzegło problem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Z tego powodu na liście leków refundowanych pojawiły dwa leki stosowane w leczeniu tej choroby: Xtandi (enzalutamid) oraz Xofigo (dichlorek radu-233). W ramach tego samego dodany został również jest lek Zytiga (octan abirateronu). Warto wspomnieć, że z refundacji skorzystać będą mogli również pacjenci, w przypadku których chemioterapia nie będzie jeszcze klinicznie wskazana.

W ramach programu leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca uwzględniono refundację leku Tagrisso (ozymertynib), który stosowany jest w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca. Na liście znalazł się ponadto lek Nucala (mepolizumab), który pomaga w leczeniu astmy alergicznej IGE.

W przypadku produktu RoActemra (tocilizumab) możemy mówić o rozszerzeniu refundacji, ponieważ znajdował się on na poprzedniej liście. Tym razem dofinansowano również jego podskórną formę podania. Lek jest stosowany między innymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Na liście leków refundowanych znalazły się również produkty dla alergików. Jednym z nich jest Nutramigen 3 LGG, który stosowany jest w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Ten środek będzie refundowany w przypadku wskazania nietolerancji laktozy lub alergii na białko mleka.

W przypadku leków stosowanych w leczeniu opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD30+ zmianie uległo dawkowanie dla dzieci.

W załączniku do listy znajdą się również bezpłatne leki dla seniorów. Będzie to 1710 leków.

Dla 256 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 170,10 zł do 1 gr.), a dla 408 - wzrośnie (od 1 gr do 283,50 zł). Ceny detaliczne brutto spadną dla 603 produktów (od 629,77 zł do 1 gr), a wzrosną dla 53 (od 5 gr do 53 gr).

Pełną listę leków refundowanych znajdziecie na stronie KtoMaLek.pl, a także na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2017/105/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów