Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy tatuaże są zdrowe?

2018-05-30 12:48
Czy tatuaże są zdrowe?

W ostatnim czasie tatuaże stały się niezwykle popularną formą zdobienia ciała. Studia tatuażu prześcigają się w tworzeniu nowych technik i wzorów, które przyciągają kolejnych amatorów tej formy sztuki. Trzeba jednak pamiętać, że tatuaż to pamiątka na całe życie, która nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy tatuaże są zdrowe?

Skąd się wzięły tatuaże?

Historia tatuaży sięga jeszcze czasów starożytnych. Świadectwo wykonywania takich rysunków na ciele można znaleźć na wielu zabytkach i malowidłach z tamtego okresu. Samo słowo tatuaż pochodzi od samoańskiego "tatau". Tatuaże w różnych kulturach pełniły różne funkcje, jednak ich głównym zadaniem było wyróżnienie danej osoby i określenie jej pozycji w społecznej hierarchii. W kulturach polinezyjskich tatuaże wykonywano na ciałach znamienitych wojowników. Znowu w starożytnym Rzymie tatuażami oznaczano niewolników i kryminalistów. Do niedawna zresztą tatuaże utożsamiane były wyłącznie z żeglarzami, przestępcami i kulturą więzienną. Nie były akceptowane przez większość zachodniego społeczeństwa i stanowiły swoiste tabu. Jednak kultura popularna i wytatuowane gwiazdy muzyki i filmu powoli odmieniały wizerunek tatuaży. Dzisiaj postrzegane są jako artystyczna forma ekspresji i coś, co określa osobowość danej osoby.

Jak wykonuje się tatuaż?

Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, aby trwale zmienić jej pigment. Do tego celu używa się cienkich jednorazowych igieł, umieszczonych na maszynce do tatuowania. To najczęściej stosowana metoda w studiach tatuażu. Najpierw tatuażysta wykonuje kontur wzoru, który następnie wypełnia i cieniuje zgodnie z projektem. 

Musimy pamiętać, że tatuowanie nieodłącznie wiąże się z bólem. Jego natężenie uzależnione jest od miejsca, w którym chcemy wykonać tatuaż. Im cieńsza skóra i mniej tkanki tłuszczowej, tym bardziej prawdopodobne, że proces tatuowania będzie niekomfortowy. Najbardziej bolesne miejsca na tatuaż to stopy (śródstopie i kostka), klatka piersiowa, pachwiny, a także twarz (zwłaszcza usta, powieki i miejsce za uchem).U osób bardzo wrażliwych na ból stosuje się specjalną maść znieczulającą.

Tatuaże i zagrożenia, jakie ze sobą niosą

Nawet najładniejszy tatuaż to nadal poważna ingerencja w nasze ciało. Jest ozdobą permanentną, tj. zostanie z nami już na zawsze, dlatego jego wykonanie należy gruntownie przemyśleć, rozważając wszystkie "za" i "przeciw". 

Przede wszystkim warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie kwestii tuszów używanych do tatuowania. Na przestrzeni lat prowadzono wiele badań nad ich składem, zwłaszcza zawartością metali ciężkich. Według naukowców z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zawartość metali ciężkich w tuszach uzależniona jest od producenta, ale również koloru. Najbardziej zanieczyszczone okazały się zielone tusze, w których odnotowano wysoką zawartość arsenu. Pozostałe kolorowe tusze zawierają również kadm i ołów, a także ftalany i węglowodory, które mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną oraz gromadzić się w niektórych narządach. Zdecydowanie mniej szkodliwe są tusze czarne. Oznacza to, im większy i bardziej kolorowy tatuaż, tym większe ryzyko dla organizmu1.

Należy również poruszyć kwestię higieny i możliwego zakażenia podczas wykonywania tatuażu. Jeśli jednak wybierzemy renomowane studio, które przestrzega wszelkich standardów, takie ryzyko jest niewielkie. Wiele też zależy od reakcji organizmu. W miejscu wykonania tatuażu mogą powstać tzw. ziarniniaki, czyli niewielkie grudki na skórze. Możliwa jest także reakcja alergiczna, jednak zdarza się to rzadko.

Zasady bezpiecznie wykonanego tatuażu

Mając wiedzę na temat ryzyka związanego z wykonaniem tatuażu, możemy bardziej świadomie podejść do tej decyzji. Jeśli już ją podjęliśmy, trzymajmy się kilku zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo w trakcie i po zabiegu.

  • Sprawdzone studio tatuażu - tatuaże powinna wykonywać osoba wykwalifikowana i doświadczona, która w razie ewentualnych problemów będzie wiedziała, jak postępować. Poświęćmy chwilę, by znaleźć odpowiednie studio tatuażu;
  • Higiena sprzętu - tak, jak w gabinetach lekarskich czy laboratoriach diagnostycznych, w studiach tatuażu również należy używać wyłącznie sprzętu jednorazowego. Sam zabieg musi być przeprowadzany z użyciem jednorazowych, chirurgicznych rękawiczek, zaś pozostałe wyposażenie studia winno być dezynfekowane. Pamiętajmy więc, by wszystkie sprzęty były wyciągane z opakowań w naszej obecności;
  • Bezpieczne tusze – upewnijmy się, że studio pracuje na certyfikowanych tuszach, dopuszczonych do kontaktu ze skórą;
  • Pora roku – jeżeli chcemy uniknąć zakażenia i cieszyć się żywimy kolorami tatuażu na dłużej, przez pierwsze tygodnie po zabiegu unikajmy opalania. Latem jest to trudne, dlatego tatuaż najlepiej wykonać jesienią lub zimą;
  • Odpowiednia pielęgnacja – należy bezwzględnie stosować się do zaleceń tatuażysty w kwestii pielęgnacji tatuażu tj. noszenia opatrunku, przemywania i nawilżania. Do pielęgnacji tatuażu najczęściej stosuje się maść z witaminą A, a także odżywcze kremy, jak Bepanthen czy Alantan. Jeżeli zależy nam na działaniu przeciwbakteryjnym, możemy sięgnąć po maść Tribiotic. Istnieją także produkty dedykowane skórze z tatuażami, jak Reprintic. Skład i działanie wskazanych produktów można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

1. A.Dembska, D.Rogala, A.Spychała, I.Hajok, A.Piekut, Zawartość metali ciężkich w tuszach do tatuażu – ryzyko dla zdrowia, http://www.monz.pl/pdf-76203-14267?filename=Content%20of%20heavy%20metals.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów