VOREDANIN

Voredanin interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg 30 tabl.

Voredanin

tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
Cena zależna od apteki
Brak informacji o dostępności produktu

Ulotka


Kiedy stosujemy Voredanin?

Voredanin jest wskazany do stosowania jednocześnie z dietą, w celu obniżenia podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, apolipoproteiny B lub triglicerydów u pacjentów z hipercholesterolemią pierwotną, heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną lub hiperlipidemią złożoną (mieszaną) (odpowiadającą hiperlipidemii typu IIa i IIb wg klasyfikacji Fredericksona), jeśli dieta lub inne środki niefarmakologiczne były niewystarczająco skuteczne.

Voredanin jest również wskazany u pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną, jako leczenie wspomagające z innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu LDL lub w przypadkach, gdy inne metody terapeutyczne nie są wystarczająco skuteczne.


Jaki jest skład Voredanin?

Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg atorwastatyny (w postaci soli wapniowej atorwastatyny).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania Voredanin?

Voredanin jest przeciwwskazany:

· u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą,

· u pacjentów z czynną chorobą wątroby lub niewyjaśnioną, utrzymującą się zwiększoną aktywnością aminotransferaz w surowicy krwi, przekraczającą 3-krotnie górną granicę normy,

· u pacjentów z miopatią,

· w okresie ciąży i karmienia piersią,

· u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznych metod antykoncepcji.


Voredanin – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Najczęściej opisywanymi działaniami niepożądanymi są objawy ze strony układu pokarmowego: zaparcie, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, które ustępowały w trakcie leczenia. Z badań klinicznych z powodu działań niepożądanych atorwastatyny zostało wykluczonych mniej niż 2% pacjentów.

Poniższe zestawienie działań niepożądanych opracowano na podstawie danych z badań klinicznych i raportów zgłaszanych po wprowadzeniu atorwastatyny do obrotu.

Działania niepożądane przedstawiono według częstości występowania: często ( 1/100 do <  1/10); niezbyt często ( 1/1 000 do <  1/100); rzadko (1/10 000 do <  1/1 000); bardzo rzadko (<  1/10 000).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:

Niezbyt często: małopłytkowość.

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: ból głowy, zawroty głowy, parestezje, niedoczulica.

Niezbyt często: neuropatia obwodowa.

Zaburzenia ucha i błędnika:

Niezbyt często: szum w uszach.

Zaburzenia żołądka i jelit:

Często: zaparcie, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka.

Niezbyt często: jadłowstręt, wymioty.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Często: wysypka, świąd.

Niezbyt często: pokrzywka.

Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, wykwity pęcherzowe (w tym rumień wielopostaciowy,

zespół Stevensa-Johnsona oraz martwica toksyczno-rozpływna naskórka).

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:

Często: bóle mięśni, bóle stawów.

Niezbyt często: miopatia.

Rzadko: zapalenie mięśni, rabdomioliza.

Zaburzenia endokrynologiczne:

Niezbyt często: łysienie, hiperglikemia lub hipoglikemia, zapalenie trzustki.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Często: zmęczenie, ból w klatce piersiowej, ból pleców, obrzęki obwodowe.

Niezbyt często: złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała.

Zaburzenia układu immunologicznego:

Często: nadwrażliwość.

Bardzo rzadko: anafilaksja.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Rzadko: zapalenie wątroby, żółtaczka zastoinowa.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

Niezbyt często: impotencja.

Zaburzenia psychiczne:

Często: bezsenność.

Niezbyt często: amnezja.

Badania diagnostyczne:

Tak jak w przypadku innych inhibitorów reduktazy HMG‑CoA, w trakcie stosowania atorwastatyny obserwowano zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi. Zmiany te były przeważnie łagodne, przemijające i nie wymagały przerwania leczenia. Istotne klinicznie zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi (ponad 3-krotnie powyżej średniej górnej granicy normy) występowało u 0,8% pacjentów przyjmujących atorwastatynę. Zwiększenie to było zależne od dawki i odwracalne u wszystkich pacjentów.

Zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej (CK) w surowicy (ponad 3-krotnie powyżej średniej górnej granicy normy) stwierdzono u 2,5% pacjentów przyjmujących atorwastatynę. Wyniki te są podobne do otrzymanych w badaniach klinicznych dla innych inhibitorów reduktazy HMG‑CoA. Zwiększenie aktywności CK (ponad 10-krotnie powyżej średniej górnej granicy normy) wystąpiło u 0,4% pacjentów leczonych atorwastatyną (patrz punkt 4.4).

Obserwowano następujące działania niepożądane w trakcie stosowania niektórych statyn:

· zaburzenia snu, w tym koszmary senne

· utratę pamięci

· zaburzenia seksualne

· depresję

· pojedyncze przypadki śródmiąższowej choroby płuc, szczególnie w trakcie długotrwałej terapii (patrz punkt 4.4).


Voredanin - dawkowanie

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Voredanin pacjent powinien stosować standardową dietę ubogocholesterolową, którą należy utrzymywać przez cały okres leczenia. Dawki powinny być ustalane indywidualnie w zależności od wyjściowego stężenia cholesterolu LDL, celu leczenia i reakcji pacjenta na leczenie.

Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 10 mg raz na dobę. Modyfikacji dawek należy dokonywać co 4 tygodnie lub rzadziej. Dawka maksymalna wynosi 80 mg raz na dobę. Dawkę dobową należy podawać jednorazowo, niezależnie od pory dnia i posiłków.

U pacjentów z rozpoznaną chorobą wieńcową lub u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia epizodów niedokrwiennych celem terapii jest osiągnięcie stężenia cholesterolu LDL < 3 mmol/l (lub < 115 mg/dl) i cholesterolu całkowitego < 5 mmol/l (lub < 190 mg/dl).

Pierwotna hipercholesterolemia i hiperlipidemia złożona (mieszana)

U większości pacjentów wystarcza dawka 10 mg leku Voredanin na dobę. Skuteczność terapeutyczną obserwuje się w ciągu 2 tygodni, a maksymalne działanie lecznicze występuje zwykle w ciągu 4 tygodni. Utrzymuje się ono podczas długotrwałego leczenia.

Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna

Dawka początkowa wynosi 10 mg leku Voredanin na dobę. Dawkę należy ustalić indywidualnie, a modyfikację dawkowania należy przeprowadzać w odstępach 4-tygodniowych, do osiągnięcia dawki 40 mg na dobę. Następnie dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej 80 mg na dobę lub podawać atorwastatynę w dawce 40 mg raz na dobę w skojarzeniu z lekiem wiążącym kwasy żółciowe.

Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna

W badaniu klinicznym z udziałem 64 pacjentów, w tym 46 z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną, atorwastatynę podawano w dawkach do 80 mg. W przypadku tych 46 pacjentów średnie zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL wyniosło 21%.

Pacjenci z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną otrzymywali atorwastatynę w dawce 10 mg do 80 mg na dobę w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie lipidów we krwi (np. inne leki zmniejszające stężenie cholesterolu LDL), jeśli inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.

Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek

Zaburzenia czynności nerek nie wpływają na stężenie atorwastatyny w osoczu ani na jej skuteczność. Z tego względu nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania.

Pacjenci w podeszłym wieku

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zalecanych dawek u pacjentów powyżej 70 lat są podobne jak u innych dorosłych.

Dzieci i młodzież

Voredanin należy stosować u dzieci pod kontrolą lekarza specjalisty.

Doświadczenie dotyczące stosowania leku u dzieci jest ograniczone do małej grupy pacjentów (w wieku 4-17 lat) z ciężką hiperlipidemią, taką jak homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna. W tej grupie pacjentów zalecana dawka początkowa atorwastatyny wynosi 10 mg na dobę. W zależności od odpowiedzi i tolerancji na leczenie, dawkę można zwiększyć do 80 mg na dobę. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania z uwzględnieniem okresu dojrzewania w tej grupie pacjentów nie zostały ocenione.


Voredanin – jakie środki ostrożności należy zachować?

Wpływ na wątrobę

Przed rozpoczęciem leczenia, jak również okresowo w jego trakcie, należy przeprowadzić badania kontrolne czynności wątroby.

Badania czynności wątroby należy również przeprowadzić w przypadku wystąpienia u pacjentów objawów podmiotowych i przedmiotowych sugerujących uszkodzenie wątroby.

Pacjenci, u których stwierdzono zwiększenie aktywności aminotransferaz powinni być monitorowani do czasu ustąpienia zaburzeń. W przypadku utrzymującego się ponad 3-krotnego zwiększenia aktywności aminotransferaz zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie leku Voredanin (patrz punkt 4.8).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Voredanin u pacjentów spożywających znaczne ilości alkoholu i (lub) z chorobami wątroby w wywiadzie.

Wpływ na mięśnie szkieletowe

Atorwastatyna, podobnie jak inne inhibitory reduktazy HMG‑CoA, może w bardzo rzadkich przypadkach wpływać na mięśnie szkieletowe i powodować bóle mięśniowe, zapalenie mięśni i miopatię, która może prowadzić do rabdomiolizy tj. stanu stanowiącego zagrożenie życia, charakteryzującego się podwyższoną aktywnością kinazy kreatynowej (ponad 10-krotnie powyżej górnej granicy normy), mioglobinemią i mioglobinurią, które z kolei mogą prowadzić do niewydolności nerek.

Przed rozpoczęciem leczenia:

Atorwastatynę należy ostrożnie stosować u pacjentów z predyspozycją do rabdomiolizy. Przed rozpoczęciem leczenia statynami należy oznaczyć aktywność kinazy kreatynowej (CK) w następujących przypadkach:

· zaburzenia czynności nerek

· niedoczynność tarczycy

· miopatia uwarunkowana genetycznie w wywiadzie

· miopatia związana z przyjmowaniem statyn lub fibratów w wywiadzie

· zaburzenia czynności wątroby i (lub) spożywanie nadmiernych ilości alkoholu

· pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) - należy rozważyć konieczność oznaczenia aktywności CK mając na uwadze występowanie innych czynników ryzyka predysponujących do rabdomiolizy.

W powyższych przypadkach należy rozważyć ryzyko związane z leczeniem względem potencjalnych korzyści leczenia, jednocześnie zalecana jest obserwacja kliniczna pacjentów. W przypadku znacznie podwyższonej aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy) nie należy rozpoczynać leczenia.

Oznaczanie aktywności kinazy kreatynowej (CK)

Aktywności CK nie należy oznaczać po ciężkim wysiłku fizycznym oraz w przypadku występowania innej przypuszczalnej przyczyny zwiększenia aktywności CK, ponieważ interpretacja otrzymanych wyników może być utrudniona. W przypadku znacznego zwiększenia aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy) oznaczenie należy powtórzyć po 5‑7 dniach w celu potwierdzenia wyników.

Podczas leczenia:

· Należy nakazać pacjentom niezwłoczne zgłaszanie wystąpienia bólów mięśniowych, kurczy mięśni lub osłabienia ich siły zwłaszcza, jeśli objawom tym towarzyszy ogólne złe samopoczucie i gorączka.

· Jeśli wymienione powyżej objawy wystąpią podczas leczenia atorwastatyną, należy oznaczyć aktywność CK. Jeśli stwierdzi się znaczne zwiększenie aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy), lek należy odstawić.

· Jeśli objawy ze strony mięśni są nasilone i na co dzień powodują dyskomfort u pacjenta, należy rozważyć przerwanie leczenia, nawet jeśli aktywność CK nie przekracza 5-krotnie górnej granicy normy.

· Jeśli objawy ustąpią, a aktywność CK powróci do normy, można rozważyć dalsze stosowanie atorwastatyny lub innej statyny w minimalnej dawce pod warunkiem ścisłego monitorowania stanu pacjenta.

· Leczenie atorwastatyną należy przerwać, jeżeli wystąpi istotne zwiększenie aktywności CK (ponad 10-krotnie powyżej górnej granicy normy) lub w przypadku podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia rabdomiolizy.

Ryzyko wystąpienia rabdomiolizy rośnie podczas stosowania atorwastatyny jednocześnie z takimi lekami jak cyklosporyna, erytromycyna, klarytromycyna, itrakonazol, ketokonazol, nefazodon, niacyna, gemfibrozyl, inne fibraty lub inhibitory proteazy wirusa HIV (patrz punkt 4.5 i 4.8).

Śródmiąższowa choroba płuc

Donoszono o pojedynczych przypadkach występowania śródmiąższowej choroby płuc w trakcie stosowania niektórych statyn, szczególnie w terapii długotrwałej (patrz punkt 4.8). Zgłaszane objawy obejmowały: duszność, kaszel bez odkrztuszania, ogólne pogorszenie stanu zdrowia (zmęczenie, zmniejszenie masy ciała oraz gorączka).

Jeżeli istnieje podejrzenie, że u pacjenta mogła wystąpić śródmiąższowa choroba płuc, leczenie statynami należy przerwać.


Przyjmowanie Voredanin w czasie ciąży

Wpływ na wątrobę

Przed rozpoczęciem leczenia, jak również okresowo w jego trakcie, należy przeprowadzić badania kontrolne czynności wątroby.

Badania czynności wątroby należy również przeprowadzić w przypadku wystąpienia u pacjentów objawów podmiotowych i przedmiotowych sugerujących uszkodzenie wątroby.

Pacjenci, u których stwierdzono zwiększenie aktywności aminotransferaz powinni być monitorowani do czasu ustąpienia zaburzeń. W przypadku utrzymującego się ponad 3-krotnego zwiększenia aktywności aminotransferaz zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie leku Voredanin (patrz punkt 4.8).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Voredanin u pacjentów spożywających znaczne ilości alkoholu i (lub) z chorobami wątroby w wywiadzie.

Wpływ na mięśnie szkieletowe

Atorwastatyna, podobnie jak inne inhibitory reduktazy HMG‑CoA, może w bardzo rzadkich przypadkach wpływać na mięśnie szkieletowe i powodować bóle mięśniowe, zapalenie mięśni i miopatię, która może prowadzić do rabdomiolizy tj. stanu stanowiącego zagrożenie życia, charakteryzującego się podwyższoną aktywnością kinazy kreatynowej (ponad 10-krotnie powyżej górnej granicy normy), mioglobinemią i mioglobinurią, które z kolei mogą prowadzić do niewydolności nerek.

Przed rozpoczęciem leczenia:

Atorwastatynę należy ostrożnie stosować u pacjentów z predyspozycją do rabdomiolizy. Przed rozpoczęciem leczenia statynami należy oznaczyć aktywność kinazy kreatynowej (CK) w następujących przypadkach:

· zaburzenia czynności nerek

· niedoczynność tarczycy

· miopatia uwarunkowana genetycznie w wywiadzie

· miopatia związana z przyjmowaniem statyn lub fibratów w wywiadzie

· zaburzenia czynności wątroby i (lub) spożywanie nadmiernych ilości alkoholu

· pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) - należy rozważyć konieczność oznaczenia aktywności CK mając na uwadze występowanie innych czynników ryzyka predysponujących do rabdomiolizy.

W powyższych przypadkach należy rozważyć ryzyko związane z leczeniem względem potencjalnych korzyści leczenia, jednocześnie zalecana jest obserwacja kliniczna pacjentów. W przypadku znacznie podwyższonej aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy) nie należy rozpoczynać leczenia.

Oznaczanie aktywności kinazy kreatynowej (CK)

Aktywności CK nie należy oznaczać po ciężkim wysiłku fizycznym oraz w przypadku występowania innej przypuszczalnej przyczyny zwiększenia aktywności CK, ponieważ interpretacja otrzymanych wyników może być utrudniona. W przypadku znacznego zwiększenia aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy) oznaczenie należy powtórzyć po 5‑7 dniach w celu potwierdzenia wyników.

Podczas leczenia:

· Należy nakazać pacjentom niezwłoczne zgłaszanie wystąpienia bólów mięśniowych, kurczy mięśni lub osłabienia ich siły zwłaszcza, jeśli objawom tym towarzyszy ogólne złe samopoczucie i gorączka.

· Jeśli wymienione powyżej objawy wystąpią podczas leczenia atorwastatyną, należy oznaczyć aktywność CK. Jeśli stwierdzi się znaczne zwiększenie aktywności CK (ponad 5-krotnie powyżej górnej granicy normy), lek należy odstawić.

· Jeśli objawy ze strony mięśni są nasilone i na co dzień powodują dyskomfort u pacjenta, należy rozważyć przerwanie leczenia, nawet jeśli aktywność CK nie przekracza 5-krotnie górnej granicy normy.

· Jeśli objawy ustąpią, a aktywność CK powróci do normy, można rozważyć dalsze stosowanie atorwastatyny lub innej statyny w minimalnej dawce pod warunkiem ścisłego monitorowania stanu pacjenta.

· Leczenie atorwastatyną należy przerwać, jeżeli wystąpi istotne zwiększenie aktywności CK (ponad 10-krotnie powyżej górnej granicy normy) lub w przypadku podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia rabdomiolizy.

Ryzyko wystąpienia rabdomiolizy rośnie podczas stosowania atorwastatyny jednocześnie z takimi lekami jak cyklosporyna, erytromycyna, klarytromycyna, itrakonazol, ketokonazol, nefazodon, niacyna, gemfibrozyl, inne fibraty lub inhibitory proteazy wirusa HIV (patrz punkt 4.5 i 4.8).

Śródmiąższowa choroba płuc

Donoszono o pojedynczych przypadkach występowania śródmiąższowej choroby płuc w trakcie stosowania niektórych statyn, szczególnie w terapii długotrwałej (patrz punkt 4.8). Zgłaszane objawy obejmowały: duszność, kaszel bez odkrztuszania, ogólne pogorszenie stanu zdrowia (zmęczenie, zmniejszenie masy ciała oraz gorączka).

Jeżeli istnieje podejrzenie, że u pacjenta mogła wystąpić śródmiąższowa choroba płuc, leczenie statynami należy przerwać.

Substancja czynna:
Atorvastatinum
Dawka:
20 mg
Postać:
tabletki powlekane
Działanie:
Wewnętrzne
Temp. przechowywania:
od 2.0° C do 25.0° C
Podmiot odpowiedzialny:
LABORMED PHARMA S.A.
Grupy:
Leki zmniejszające stężenie lipidów
Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
Lek, Gotowy, Lek w Polsce
Dostępność:
Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne
Podawanie:
Doustnie
Ostrzeżenia:
Silnie działający (B)
Wydawanie:
Na receptę Rp
Rejestracja:
Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Opakowanie handlowe:
30 tabl.

Zamienniki leku

Zamiast tego leku można wybrać jeden z 15 zamienników.

Atorvastatin Medical Valley interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach
Atorvastatin Medreg interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach
Atorvastatin Aurovitas interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach
Atorvastatin Bluefish AB interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach
Atorvastatin Genoptim interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach
Atorvagen interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w mniej niż połowie aptek
Storvas CRT interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w ponad połowie aptek
Lambrinex interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w ponad połowie aptek
Torvacard 20 interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Atoris interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Atrox 20 interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Atorvox interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w ponad połowie aptek
Tulip interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Apo-Atorva interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w ponad połowie aptek
Atorvasterol interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek

Podobne produkty z tą samą substancją czynną

Atoris interakcje ulotka tabletki powlekane 10 mg
tabletki powlekane | 10 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Atrox 20 interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
Torvacard 20 interakcje ulotka tabletki powlekane 20 mg
tabletki powlekane | 20 mg | 30 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek

Interakcje Voredanin z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Interakcje Voredanin z żywnością

Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.

Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Voredanin

Cytrusy

Flawonoidy (naryngenina) i furanokumaryny (6,7,-dihydroksybergamotyna) zawarte w soku grejpfrutowym hamują aktywność izoenzymu CYP3A4 odpowiedzialnego za metabolizm atorwastatyny. Może to spowodować wzrost stężenia tego leku we krwi, a tym samym ryzyka działań niepożądanych. W czasie przyjmowania leku należy ograniczyć spożycie grejpfrutów i soku grejpfrutowego oraz nie popijać nim leków.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Voredanin

Alkohol

Należy zachować ostrożność podczas podawania atorwastatyny pacjentom spożywającym znaczne ilości alkoholu, zwłaszcza z towarzyszącym upośledzeniem funkcji wątroby. Alkohol łącznie z substancją czynną zawartą w leku zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.

Najnowsze pytania dotyczące Voredanin


Wybierz interesujące Cię informacje: