Sprawdzamy dostępność
leków w 10 937 aptekach
TEVETEN
Ulotka
- Kiedy stosujemy Teveten?
- Jaki jest skład Teveten?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania Teveten?
- Teveten – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Teveten - dawkowanie
- Teveten – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie Teveten w czasie ciąży
- Czy Teveten wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Teveten wchodzi w interakcje z alkoholem?
Kiedy stosujemy Teveten?
Eprosartan jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego.
Jaki jest skład Teveten?
Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg eprosartanu (Eprosartanum) w postacieprosartanu mezylanu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Każda tabletka powlekana zawiera 43,3 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Teveten?
Znana nadwrażliwość na eprosartan lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby.
Drugi i trzeci trymestr ciąży (patrz punkty 4.4 i 4.6).
Istotne hemodynamicznie obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub znaczne zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki.
Teveten – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane u pacjentów leczonych eprosartanem to bóle głowy i niespecyficzne dolegliwości żołądkowo-jelitowe występujące odpowiednio u około 11% i 8% pacjentów.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE, KTÓRE WYSTĄPIŁY U PACJENTÓW LECZONYCH
EPROSARTANEM, BIORĄCYCH UDZIAŁ W BADANIACH KLINICZNYCH (n=2316)
Klasyfikacja układów i narządów MedDRA | Bardzo często ≥1/10 | Często ≥1/100 do < 1/10 | Niezbyt często ≥1/1000 do < 1/100 |
Zaburzenia układu immunologicznego | reakcje nadwrażliwości* | ||
Zaburzenia układu nerwowego | ból głowy* | zawroty głowy* | |
Zaburzenia naczyniowe | niedociśnienie | ||
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia | zapalenie błony śluzowej nosa | ||
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej | skórne reakcje alergiczne (np. wysypka, świąd) | obrzęk naczynioruchowy* | |
Zaburzenia żołądka i jelit | niespecyficzne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. nudności, biegunka, wymioty) | ||
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania | osłabienie |
*Nie występowały częściej niż po przyjmowaniu placebo.
Oprócz powyższych działań niepożądanych odnotowanych w trakcie badań klinicznych, zgłoszono spontanicznie działania niepożądane podczas stosowania eprosartanu po wprowadzeniu do obrotu.
Częstości ich występowania nie można oszacować na podstawie dostępnych danych (częstość nieznana):
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Zaburzenia czynności nerek, w tym niewydolność nerek u pacjentów z grupy ryzyka (np. zwężenie tętnicy nerkowej).
Teveten - dawkowanie
Zalecana dawka wynosi 600 mg eprosartanu raz na dobę.
W razie konieczności dawkę można zwiększyć do 800 mg eprosartanu raz na dobę.
U większości pacjentów maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze uzyskuje się po 2-3 tygodniach leczenia.
Eprosartan może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami
przeciwnadciśnieniowymi. Zwłaszcza skojarzenie z tiazydowymi lekami moczopędnymi, takimi jak hydrochlorotiazyd lub antagonistami wapnia, takimi jak nifedypina o przedłużonym uwalnianiu wykazało działanie addytywne z eprosartanem.
Eprosartan można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagana modyfikacja dawki u osób w podeszłym wieku.
Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
Doświadczenie u pacjentów z niewydolnością wątroby jest ograniczone (patrz punkt 4.3).
Dawkowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 60 ml/min) dawka dobowa nie może być większa niż 600 mg.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się podawania produktu Teveten dzieciom i młodzieży, ponieważ brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w tej grupie wiekowej.
Teveten – jakie środki ostrożności należy zachować?
Niewydolność wątroby
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania eprosartanu u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ istnieje ograniczone doświadczenie w tej grupie pacjentów.
Niewydolność nerek
Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek (klirens kreatyniny ≥ 30 ml/min). Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów z klirensem kreatyniny < 30 ml/min lub pacjentów dializowanych.
Pacjenci z grupy ryzyka wystąpienia zaburzeń czynności nerek
U niektórych pacjentów z czynnością nerek zależną od nasilonej aktywności układu renina-angiotensynaaldosteron (np. pacjenci z ciężką niewydolnością serca [klasa IV wg NYHA], obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub zwężeniem tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki), w trakcie leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) istnieje ryzyko wystąpienia skąpomoczu i (lub) postępującej azotemii oraz, rzadko, ostrej niewydolności nerek. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń jest większe u pacjentów leczonych jednocześnie lekami moczopędnymi. Brak wystarczającego doświadczenia klinicznego w stosowaniu antagonistów receptora angiotensyny II, takich jak eprosartan, aby określić czy podobne ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek u podatnych pacjentów istnieje w odniesieniu do tej grupy leków. W przypadku stosowania eprosartanu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ocenić czynność nerek przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w trakcie leczenia. W przypadku pogorszenia czynności nerek podczas terapii, należy ponownie ocenić leczenie eprosartanem.
Na podstawie doświadczenia z innymi substancjami z tej grupy leków oraz inhibitorami ACE wyszczególniono następujące środki ostrożności, jakie należy zastosować:
Hiperkaliemia
Podczas leczenia innymi produktami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron istnieje możliwość wystąpienia hiperkaliemii, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) serca. Zaleca się monitorowanie stężenia potasu w surowicy u pacjentów z grupy ryzyka.
Doświadczenie z innymi produktami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron wskazuje, że równoczesne stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas, suplementów potasu, substytutów soli zawierających potas lub innych produktów, które mogą zwiększać stężenie potasu (np. heparyny), może prowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego ich stosowania z produktem Teveten.
Hiperaldosteronizm pierwotny
Nie zaleca się stosowania produktu Teveten u pacjentów z hiperaldosteronizmem pierwotnym.
Niedociśnienie
U pacjentów ze znaczną hipowolemią i (lub) niedoborem soli (np. podczas stosowania leków moczopędnych w dużych dawkach) może wystąpić objawowe niedociśnienie. Stany te należy skorygować przed rozpoczęciem leczenia.
Choroba wieńcowa serca
Obecne doświadczenie u pacjentów z chorobą wieńcową serca jest ograniczone.
Zwężenie zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej/ kardiomiopatia przerostowa
Podobnie jak w przypadku wszystkich leków rozszerzających naczynia krwionośne, należy zachować ostrożność podczas stosowania eprosartanu u pacjentów ze zwężeniem zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej albo z kardiomiopatią przerostową.
Przeszczepienie nerki
Brak doświadczenia u pacjentów po niedawno przebytym przeszczepieniu nerki.
Ciąża
Nie należy rozpoczynać podawania eprosartanu w trakcie ciąży. Z wyjątkiem konieczności kontynuowania leczenia eprosartanem, u pacjentek planujących ciążę należy zastosować alternatywne leczenie przeciwnadciśnieniowe, o ustalonym profilu bezpieczeństwa stosowania w ciąży. W przypadku potwierdzenia ciąży należy natychmiast przerwać podawanie eprosartanu i jeśli jest to wskazane, należy rozpocząć leczenie alternatywne (patrz punkty 4.3 i 4.6).
Inne ostrzeżenia i środki ostrożności
Z obserwacji wynika, że inhibitory konwertazy angiotensyny, eprosartan i inni antagoniści receptora angiotensyny II są wyraźnie mniej skuteczne w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi u osób rasy czarnej w porównaniu z osobami innych ras. Prawdopodobnie jest to spowodowane częstszym występowaniem małej aktywności reniny u pacjentów rasy czarnej z nadciśnieniem.
Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Przyjmowanie Teveten w czasie ciąży
Niewydolność wątroby
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania eprosartanu u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ istnieje ograniczone doświadczenie w tej grupie pacjentów.
Niewydolność nerek
Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek (klirens kreatyniny ≥ 30 ml/min). Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów z klirensem kreatyniny < 30 ml/min lub pacjentów dializowanych.
Pacjenci z grupy ryzyka wystąpienia zaburzeń czynności nerek
U niektórych pacjentów z czynnością nerek zależną od nasilonej aktywności układu renina-angiotensynaaldosteron (np. pacjenci z ciężką niewydolnością serca [klasa IV wg NYHA], obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub zwężeniem tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki), w trakcie leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) istnieje ryzyko wystąpienia skąpomoczu i (lub) postępującej azotemii oraz, rzadko, ostrej niewydolności nerek. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń jest większe u pacjentów leczonych jednocześnie lekami moczopędnymi. Brak wystarczającego doświadczenia klinicznego w stosowaniu antagonistów receptora angiotensyny II, takich jak eprosartan, aby określić czy podobne ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek u podatnych pacjentów istnieje w odniesieniu do tej grupy leków. W przypadku stosowania eprosartanu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ocenić czynność nerek przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w trakcie leczenia. W przypadku pogorszenia czynności nerek podczas terapii, należy ponownie ocenić leczenie eprosartanem.
Na podstawie doświadczenia z innymi substancjami z tej grupy leków oraz inhibitorami ACE wyszczególniono następujące środki ostrożności, jakie należy zastosować:
Hiperkaliemia
Podczas leczenia innymi produktami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron istnieje możliwość wystąpienia hiperkaliemii, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) serca. Zaleca się monitorowanie stężenia potasu w surowicy u pacjentów z grupy ryzyka.
Doświadczenie z innymi produktami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron wskazuje, że równoczesne stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas, suplementów potasu, substytutów soli zawierających potas lub innych produktów, które mogą zwiększać stężenie potasu (np. heparyny), może prowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego ich stosowania z produktem Teveten.
Hiperaldosteronizm pierwotny
Nie zaleca się stosowania produktu Teveten u pacjentów z hiperaldosteronizmem pierwotnym.
Niedociśnienie
U pacjentów ze znaczną hipowolemią i (lub) niedoborem soli (np. podczas stosowania leków moczopędnych w dużych dawkach) może wystąpić objawowe niedociśnienie. Stany te należy skorygować przed rozpoczęciem leczenia.
Choroba wieńcowa serca
Obecne doświadczenie u pacjentów z chorobą wieńcową serca jest ograniczone.
Zwężenie zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej/ kardiomiopatia przerostowa
Podobnie jak w przypadku wszystkich leków rozszerzających naczynia krwionośne, należy zachować ostrożność podczas stosowania eprosartanu u pacjentów ze zwężeniem zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej albo z kardiomiopatią przerostową.
Przeszczepienie nerki
Brak doświadczenia u pacjentów po niedawno przebytym przeszczepieniu nerki.
Ciąża
Nie należy rozpoczynać podawania eprosartanu w trakcie ciąży. Z wyjątkiem konieczności kontynuowania leczenia eprosartanem, u pacjentek planujących ciążę należy zastosować alternatywne leczenie przeciwnadciśnieniowe, o ustalonym profilu bezpieczeństwa stosowania w ciąży. W przypadku potwierdzenia ciąży należy natychmiast przerwać podawanie eprosartanu i jeśli jest to wskazane, należy rozpocząć leczenie alternatywne (patrz punkty 4.3 i 4.6).
Inne ostrzeżenia i środki ostrożności
Z obserwacji wynika, że inhibitory konwertazy angiotensyny, eprosartan i inni antagoniści receptora angiotensyny II są wyraźnie mniej skuteczne w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi u osób rasy czarnej w porównaniu z osobami innych ras. Prawdopodobnie jest to spowodowane częstszym występowaniem małej aktywności reniny u pacjentów rasy czarnej z nadciśnieniem.
Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
- Substancja czynna:
- Eprosartanum
- Dawka:
- 600 mg
- Postać:
- tabletki powlekane
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Temp. przechowywania:
- od 2.0° C do 25.0° C
- Podmiot odpowiedzialny:
- MYLAN HEALTHCARE SP. Z O.O.
- Grupy:
- Leki działające na układ renina-angiotensyna
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne
- Podawanie:
- Doustnie
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 28 tabl. (2 blist. po 14 tabl.)
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Teveten
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Teveten z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Teveten z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: