MOUNJARO

Mounjaro KwikPen interakcje ulotka roztwór do wstrzykiwań 5 mg/daw. 1 wstrz. po 2,4 ml

Mounjaro KwikPen

roztwór do wstrzykiwań | 5 mg/daw. | 1 wstrz. po 2.4 ml
Cena zależna od apteki
Dostępny w mniej niż połowie aptek

Mounjaro – co to za lek?

Mounjaro to lek przeznaczony do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, a także osób z otyłością lub nadwagą (przy BMI wynoszącym co najmniej 27 kg/m2). Substancją czynną zastosowaną w leku jest tirzepatyd (tirzepatide) – długo działający podwójny antagonista receptorów polipeptydu-1 (GLP-1).

Lek ma postać przezroczystego, bezbarwnego do jasnożółtego roztworu do wstrzykiwań. Dostępny jest w formie napełnionego półautomatycznego wstrzykiwacza (KwikPen). Występuje w następujących dawkach:

  1. Mounjaro 2,5 mg (zawiera 2,5 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu);
  2. Mounjaro 5 mg (zawiera 5 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu);
  3. Mounjaro 7,5 mg (zawiera 7,5 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu);
  4. Mounjaro 10 mg (zawiera 10 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu);
  5. Mounjaro 12,5 mg (zawiera 12,5 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu);
  6. Mounjaro 15 mg (zawiera 15 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu).

Pozostałe składniki leku to: dwuzasadowy siedmiowodny fosforan sodu, chlorek sodu, wodorotlenek sodu, stężony kwas chlorowodorowy, woda do wstrzykiwań.

Lek Mounjaro dostępny jest wyłącznie na receptę lekarską. Na ten moment na rynku nie ma dostępnych zamienników (zastrzyków lub tabletek), to jedyny lek zawierający tirzepatyd.


Mounjaro – wskazania do stosowania

Lek Mounjaro wskazany jest w leczeniu pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, zarówno w monoterapii, gdy pacjent z różnych powodów nie może stosować metforminy, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Lek obniża stężenie glukozy we krwi tylko wówczas, gdy jest ono wysokie.

Mounjaro wskazany jest również u pacjentów chcących zmniejszyć lub utrzymać masę ciała, jako uzupełnienie diety redukcyjnej i zwiększonej aktywności fizycznej. Lek zalecany jest u osób z BMI (ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) wynoszącym:

  1. ≥ 30 kg/m2 (wskazujący na otyłość);
  2. od ≥ 27 kg/m2 do < 30 kg/m2, jeżeli współistnieje przynajmniej jedno schorzenie związane z nadmierną masą ciała (np. dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2, obturacyjny bezdech senny, schorzenia układu krążenia).

Jak przechowywać zastrzyki Mounjaro?

Lek należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2 °C – 8 °C. Mounjaro może być przechowywany również poza lodówką, w temperaturze nieprzekraczającej 30°C nie dłużej niż 21 dni. Leku nie należy zamrażać – jeżeli doszło do zamrożenia, leku nie należy stosować.

Lek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.


Mounjaro – dawkowanie leku

Lek Mounjaro należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Jakie dawki Mounjaro stosować?

Początkowa dawka tirzepatydu wynosi 2,5 mg podawana raz w tygodniu, przez 4 tygodnie. Po tym okresie dawkę zwiększa się do 5 mg raz w tygodniu. Dawkę można zwiększać w przyrostach co 2,5 mg, po upływie co najmniej 4 tygodni, lecz o tym, czy zachodzi taka potrzeba, decyduje lekarz.

Zalecane dawki podtrzymujące to 5 mg, 10 mg i 15 mg. Maksymalna tygodniowa dawka leku wynosi 15 mg tirzepatydu.

Dzień cotygodniowych wystrzyknięć leku można zmienić, o ile od ostatniej dawki minęły co najmniej 3 dni.

Jak podawać lek Mounjaro?

Zastrzyki Mounjaro podaje się podskórnie w górną część ramienia, udo lub w okolicy brzucha (powłoki brzuszne). Cotygodniowe dawki leku można podawać w tę samą okolicę ciała, dbając o to, aby wstrzyknięcia wykonywać w różnych miejscach w obrębie tej okolicy. Jeżeli stosowane są inne leki w formie wstrzyknięć podskórnych, Mounjaro należy podawać w innym miejscu na ciele.

Lek można stosować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków lub podczas jedzenia. Zaleca się, aby kolejne dawki leku stosować tego samego dnia każdego tygodnia (np. każdy wtorek). Aby zapamiętać daty podania kolejnych dawek, warto zapisywać je na opakowaniu zewnętrznym leku lub w kalendarzu.

Przed rozpoczęciem stosowania leku warto zapoznać się z „instrukcją użycia” leku.

Mounjaro a oznaczanie stężenia glukozy

Jeśli lek Mounjaro stosowany jest z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, należy oznaczać stężenie glukozy we krwi zgodnie z zaleceniami lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Przyjęcie większej dawki leku niż zalecana

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Mounjaro należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – zbyt duża dawka leku może wywołać hipoglikemię, powodując nudności lub wymioty.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli upłynęły nie więcej niż 4 dni – należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną przyjąć tak jak zwykle, w ustalonym dniu.

Jeżeli upłynęły ponad 4 dni – należy zrezygnować z pominiętej dawki, a kolejną przyjąć tak jak zwykle, w ustalonym dniu.

Przerwanie stosowania leku

Terapii nie powinno się przerywać bez konsultacji z lekarzem – u pacjentów z cukrzycą typu 2 grozi to wzrostem stężenia glukozy we krwi.


Mounjaro – środki ostrożności

Kiedy nie stosować leku Mounjaro?

Zastrzyków Mounjaro nie należy stosować, jeżeli mamy uczulenie na tirzepatyd lub substancje pomocnicze zawarte w tym leku.

Lek przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 18. roku życia – jego działania nie badano w młodszych grupach wiekowych.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Zanim rozpoczniemy stosowanie leku, należy skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą, jeżeli:

  • doświadczamy zaburzeń trawienia lub czas pozostawania pokarmu w żołądku jest istotnie wydłużony;
  • kiedykolwiek wystąpiło zapalenie trzustki;
  • cierpimy na choroby oczu (np. obrzęk plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa);
  • chorujemy na cukrzycę i stosujemy pochodne sulfonylomocznika lub insulinę.

Mounjaro a interakcje międzylekowe

Przed rozpoczęciem farmakoterapii należy poinformować lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę o tym, jakie leki, produkty ziołowe i suplementy diety są aktualnie stosowane.

Lek Mounjaro opóźnia czas opróżniania żołądka, mogąc wpływać na tempo wchłaniania leków przyjmowanych doustnie. Pacjentom stosującym leki o wąskim indeksie terapeutycznym (np. digoksyna, warfaryna) zaleca się szczególną ostrożność.

Mounjaro skojarzony z innymi lekami przeciwcukrzycowymi

może zwiększać ryzyko hipoglikemii

u pacjenta. Aby ograniczyć to ryzyko, lekarz może zmodyfikować dawkowanie tych leków.

Mounjaro a ciąża i karmienie piersią

Nie jest znany wpływ leku Mounjaro na rozwijający się płód, ponieważ nie prowadzono takich badań. Z tego powodu lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

Brakuje badań na temat przenikania tirzepatydu do mleka kobiecego, jednakże nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i niemowląt. Decyzja o stosowaniu leku w okresie laktacji powinna zostać podjęta wspólnie z lekarzem.

Mounjaro a alkohol

W charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) brak jest informacji na temat interakcji tirzepatydu z alkoholem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że łączenie alkoholu z lekami przeciwcukrzycowymi rodzi ryzyko hipoglikemii, dlatego pacjentom zaleca się zachowanie ostrożności.

Mounjaro a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Jest mało prawdopodobne, że Mounjaro wpłynie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemniej stosowanie leku wraz z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną grozi wystąpieniem hipoglikemii, a to może spowodować obniżenie zdolności koncentracji.


Mounjaro – działania niepożądane leku

Mounjaro, jak każdy inny lek, może powodować pewne skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Ciężkim, lecz niezbyt często występującym działaniem niepożądanym stosowania tirzepatydu jest zapalenie trzustki, objawiające się silnym, uporczywym bólem brzucha promieniującym do pleców. Działanie to może występować nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów. Rzadko (nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów) odnotowywano ciężkie reakcje alergiczne – anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy.

Bardzo często krótko po rozpoczęciu farmakoterapii wystąpić mogą nudności i biegunka, lecz objawy te nie są ciężkie i z czasem ustępują. Równie częstym powikłaniem jest hipoglikemia, zwłaszcza u pacjentów stosujących pochodną sulfonylomocznika lub insulinę. Hipoglikemia często zdarza się także u pacjentów stosujących metforminę skojarzoną z inhibitorem SGLT2 oraz niezbyt często, gdy łączona jest metformina z innym lekiem przeciwcukrzycowym.

Wśród innych, częstych działań niepożądanych zgłaszano:

  • reakcje alergiczne (świąd skóry, wysypka, wyprysk);
  • zawroty głowy;
  • niskie ciśnienie krwi;
  • zgagę lub refluks;
  • ból brzucha, niestrawność, wymioty, zaparcia, wzdęcia, odbijanie się, gazy;
  • wypadanie włosów;
  • uczucie zmęczenia;
  • wzrost tętna;
  • podwyższenie enzymów trzustkowych (amylaza, lipaza).

Niezbyt często odnotowywano: kamicę żółciową i zapalenie pęcherzyka żółciowego, zmniejszenie masy ciała, ból w miejscu wstrzyknięcia, wzrost stężenia kalcytoniny (hormon tarczycowy).


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z pełną treścią ulotki dołączonej do opakowania (znajdziesz ją także poniżej). Dla bezpieczeństwa stosuj go zawsze zgodnie z ulotką, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka

Nie posiadamy ulotki do tego leku.

Substancja czynna:
Tirzepatydum
Dawka:
5 mg/daw.
Postać:
roztwór do wstrzykiwań
Działanie:
Temp. przechowywania:
od 2.0° C do 8.0° C
Podmiot odpowiedzialny:
ELI LILLY NEDERLAND B.V.
Grupy:
Leki stosowane w cukrzycy
Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
Lek, Gotowy, Lek w Polsce
Dostępność:
Apteki szpitalne, Apteki otwarte
Podawanie:
Podskórnie
Ostrzeżenia:
Lek dodatkowo monitorowany
Wydawanie:
Na receptę Rp
Rejestracja:
Decyzja o dopuszczeniu w UE
Opakowanie handlowe:
1 wstrz. po 2,4 ml

Podobne produkty z tą samą substancją czynną

Mounjaro interakcje ulotka roztwór do wstrzykiwań 10 mg/0,5ml
roztwór do wstrzykiwań | 10 mg/0,5ml | 1 fiol. po 0.5 ml
lek na receptę
Trudno dostępny w aptekach

Interakcje Mounjaro KwikPen z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Interakcje Mounjaro KwikPen z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Mounjaro KwikPen roztwór do wstrzykiwań | 5 mg/daw. | 1 wstrz. po 2.4 ml

Ile kosztuje Mounjaro KwikPen?

Cena Mounjaro KwikPen może się różnić w zależności od apteki, regionu, co wynika z indywidualnej polityki cenowej poszczególnych aptek.

Czy Mounjaro KwikPen jest refundowany?

Mounjaro KwikPen nie jest refundowany. Jest to preparat, którego koszt pacjent pokrywa w całości, niezależnie od wskazań medycznych czy uprawnień.

Czy Mounjaro KwikPen jest na receptę?

Mounjaro KwikPen jest na receptę. Preparat może być wydany wyłącznie z przepisu lekarza ze względu na swoje działanie, możliwe skutki uboczne. Stosowanie takich preparatów wymaga nadzoru lekarskiego.

Czy Mounjaro KwikPen ma zamiennik bez recepty?

Dla Mounjaro KwikPen nie ma zamienników bez recepty. Warto skonsultować się z farmaceutą, by dobrać odpowiedni preparat.

Czy Mounjaro KwikPen ma odpowiednik bez recepty?

Dla Mounjaro KwikPen nie ma odpowiedników bez recepty. Warto skonsultować się z farmaceutą, by dobrać odpowiedni preparat.

Czy leki zawierające Tirzepatydum są dostępne bez recepty?

Leki zawierające Tirzepatydum nie są dostępne bez recepty. Przed wyborem warto skonsultować się z farmaceutą.

Najnowsze pytania pacjentów dotyczące Mounjaro KwikPen


Wybierz interesujące Cię informacje: