Oksaliplatyna w połączeniu z 5-fluorouracylem (5-FU) i kwasem folinowym (ang. folinic acid, FA) jest wskazana do stosowania w:
leczeniu wspomagającym III stadium (stopień Duke C) raka okrężnicy po całkowitej resekcji pierwotnego guza; leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy z przerzutami.
Jaki jest skład Oxaliplatin-Ebewe?
Jedna fiolka zawiera 50 mg, 100 mg lub 150 mg oksaliplatyny (Oxaliplatinum).
Jeden ml odtworzonego stężonego roztworu zawiera 5 mg oksaliplatyny.
Fiolka 50 mg: każda fiolka zawiera 50 mg oksaliplatyny do odtworzenia w 10 ml rozpuszczalnika.
Fiolka 100 mg: każda fiolka zawiera 100 mg oksaliplatyny do odtworzenia w 20 ml rozpuszczalnika. Fiolka 150 mg: każda fiolka zawiera 150 mg oksaliplatyny do odtworzenia w 30 ml rozpuszczalnika.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 ml odtworzonego roztworu zawiera 45 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Oxaliplatin-Ebewe?
- Rozpoznana nadwrażliwość na oksaliplatynę lub na laktozę.
- Karmienie piersią.
- Mielosupresja przed rozpoczęciem pierwszego cyklu leczenia, z liczbą neutrofilów < 2 x 109/l i (lub) liczbą płytek < 100 x 109/l.
- Obwodowa neuropatia czuciowa z upośledzeniem czynnościowym przed pierwszym cyklem leczenia.
- Ciężkie zaburzenie czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min).
Oxaliplatin-Ebewe – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem oksaliplatyny w połączeniu z 5-fluorouracylem i kwasem folinowym (5-FU/FA) to objawy żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty i zapalenie błony śluzowej), hematologiczne (neutropenia, małopłytkowość) oraz neurologiczne (obwodowa neuropatia czuciowa ostra i nasilająca się przy podawaniu kolejnych dawek). Na ogół wymienione działania niepożądane występowały częściej i miały większe nasilenie podczas stosowania oksaliplatyny w skojarzeniu z 5-FU/FA niż w przypadku samego 5-FU/FA.
Częstości podane w poniższej tabeli określono na podstawie badań klinicznych z udziałem 416 i 1108 pacjentów, którzy otrzymywali oksaliplatynę z 5-fluorouracylem (5-FU)/kwasem folinowym (FA) odpowiednio w leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy z przerzutami i w leczeniu uzupełniającym oraz na podstawie doświadczeń po wprowadzeniu oksaliplatyny do obrotu.
Częstości określono zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do< 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko
(< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Dalsze informacje podane są pod tabelą.
Klasyfikacja układów i narządów
Bardzo często
Często
Niezbyt często
Rzadko
Bardzo rzadko
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze*
Zakażenie
Zapalenie błony śluzowej nosa Zakażenie górnych dróg oddechowych Posocznica neutropeniczna
wątrobowych Zwiększenie masy ciała (leczenie wspomagające)
Zwiększenie stężenia kreatyniny Zmniejszenie masy ciała (leczenie raka z przerzutami)
* Szczegółowe informacje, patrz niżej ** Patrz punkt 4.4.
+
Bardzo często: alergia/reakcje alergiczne występujące głównie w trakcie infuzji, niekiedy zakończone zgonem. Często reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna (zwłaszcza pokrzywka), zapalenie spojówek i zapalenie błony śluzowej nosa.
Często reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne, w tym skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, niedociśnienie tętnicze, ból w klatce piersiowej i wstrząs anafilaktyczny.
++ Bardzo często gorączka, dreszcze albo o podłożu zakaźnym (z gorączką neutropeniczną lub bez) albo o podłożu immunologicznym.
+++ Reakcja w miejscu wstrzyknięcia, w tym miejscowy ból, zaczerwienienie, obrzęk i zakrzep. Wynaczynienie może również spowodować miejscowy ból i odczyn zapalny, który może być ciężki i prowadzić do powikłań (w tym martwicy), zwłaszcza gdy oksaliplatyna jest podawana przez żyłę obwodową (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Bardzo rzadko (< 1/10 000): zespół niedrożności zatok wątrobowych (znany również jako choroba wenookluzyjna wątroby) lub związane z nim patologiczne objawy, w tym plamica wątroby, guzkowy przerost regeneracyjny wątroby i zwłóknienie okołozatokowe wątroby. Objawami klinicznymi mogą być: nadciśnienie wrotne i (lub) zwiększona aktywność aminotransferaz.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Częstość (% pacjentów) i stopnie nasilenia
Oksaliplatyna/5-FU/FA 85 mg/m2 pc. co 2 tygodnie
Leczenie raka z przerzutami
Leczenie uzupełniające
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Niedokrwistość
82,2
3
< 1
75,6
0,7
0,1
Neutropenia
71,4
28
14
78,9
28,8
12,3
Małopłytkowość
71,6
4
< 1
77,4
1,5
0,2
Gorączka neutropeniczna
5,0
3,6
1,4
0,7
0,7
0,0
Posocznica neutropeniczna
1,1
0,7
0,4
1,1
0,6
0,4
Doświadczenie po wprowadzeniu oksaliplatyny do obrotu (częstość nieznana):
zespół hemolityczno-mocznicowy
Zaburzenia żołądka i jelit
Częstość (% pacjentów) i stopnie nasilenia
Oksaliplatyna/5-FU/FA 85 mg/m2 pc. co 2 tygodnie
Leczenie raka z przerzutami
Leczenie uzupełniające
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Nudności
69,9
8
< 1
73,7
4,8
0,3
Biegunka
60,8
9
2
56,3
8,3
2,5
Wymioty
49,0
6
1
47,2
5,3
0,5
Zapalenie błon śluzowych/jamy ustnej
39,9
4
< 1
42,1
2,8
0,1
Wskazane jest zapobiegawcze i (lub) terapeutyczne zastosowanie leku o silnym działaniu przeciwwymiotnym.
Ciężka biegunka i (lub) wymioty mogą spowodować odwodnienie, porażenną niedrożność jelit, niedrożność jelit, hipokaliemię, kwasicę metaboliczną i zaburzenia czynności nerek, zwłaszcza jeśli oksaliplatyna stosowana jest w skojarzeniu z 5-fluorouracylem (5-FU), patrz punkt 4.4.
Zaburzenia układu nerwowego
Oksaliplatyna wykazuje ograniczającą dawkę toksyczność neurologiczną. Obejmuje ona obwodową neuropatię czuciową charakteryzującą się dysestezjami i (lub) parestezjami kończyn, z kurczami mięśni lub bez, często wywoływanymi działaniem zimna. Objawy te występują u maksymalnie 95% pacjentów leczonych oksaliplatyną. Czas utrzymywania się tych objawów, które zwykle ustępują między kolejnymi cyklami leczenia, zwiększa się wraz z liczbą kolejnych cykli.
Wystąpienie bólu i (lub) zaburzeń czynnościowych jest wskazaniem (w zależności od czasu trwania tych zaburzeń) do dostosowania dawki lub nawet przerwania leczenia (patrz punkt 4.4).
Te zaburzenia czynnościowe obejmują trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów i przypuszczalnie są konsekwencją upośledzenia czucia. Ryzyko utrzymywania się objawów dla dawki skumulowanej 850 mg/m2 pc. (10 cykli) wynosi około 10%, a dla dawki skumulowanej
1020 mg/m2 pc. (12 cykli) około 20%.
W większości przypadków objawy neurologiczne zmniejszają się lub całkowicie ustępują po przerwaniu leczenia. W przypadku leczenia uzupełniającego raka jelita grubego po 6 miesiącach po przerwaniu leczenia u 87% pacjentów nie obserwowano żadnych lub tylko lekkie objawy. Po okresie obserwacji trwającym do 3 lat u około 3% pacjentów występowały albo utrzymujące się, ograniczone parestezje o umiarkowanym nasileniu (2,3%) albo parestezje zaburzające czynności pacjenta (0,5%).
Donoszono o ostrych objawach neurosensorycznych (patrz punkt 5.3), które występują w ciągu kilku godzin od podania leku i często wyzwalane są przez działanie zimna. Mogą mieć postać przemijającej parestezji, dyzestezji i niedoczulicy lub ostrego zespołu dyzestezji gardła i krtani. Zespół ten charakteryzuje się subiektywnym uczuciem trudności połykania lub duszności, bez obiektywnych objawów zaburzeń oddychania (brak sinicy lub niedotlenienia) i bez skurczu krtani czy oskrzeli (brak świstów oddechowych lub sapania). Wprawdzie w takich przypadkach podaje się leki przeciwhistaminowe i rozszerzające oskrzela, ale objawy te raptownie ustępują nawet bez leczenia. Wydłużenie czasu podawania infuzji sprzyja zmniejszeniu częstości tego zespołu (patrz punkt 4.4). Ponadto sporadycznie obserwowano następujące objawy: skurcz żuchwy, skurcz mięśni, mimowolne skurcze mięśni, drganie mięśni, drgawki kloniczne mięśni, zaburzenia koordynacji, nieprawidłowy chód, ataksja, zaburzenia równowagi, odczucie ucisku w krtani lub klatce piersiowej, odczucie ucisku,
dyskomfort, ból. Ponadto z wymienionymi zdarzeniami może być związana dysfunkcja nerwu czaszkowego lub, jako odrębne przypadki, opadanie powiek, podwójne widzenie, bezgłos, dysfonia, chrypka, czasami opisywane jako porażenie strun głosowych, nieprawidłowe czucie języka lub zaburzenia mowy, niekiedy opisywane jako afazja, neuralgia nerwu trójdzielnego, ból twarzy, ból oka, zmniejszenie ostrości widzenia, zaburzenia pola widzenia.
Donoszono również o innych objawach neurologicznych występujących w trakcie leczenia oksaliplatyną, takich jak zanik głębokich odruchów ścięgnistych lub objaw Lhermitte’a. Opisywano pojedyncze przypadki zapalenia nerwu wzrokowego.
Doświadczenie po wprowadzeniu oksaliplatyny do obrotu (częstość nieznana): drgawki
Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość (% pacjentów) i stopnie nasilenia
Oksaliplatyna/5-FU/FA 85 mg/m2 pc. co 2 tygodnie
Leczenie przerzutów
Leczenie wspomagające
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Wszystkie stopnie
Stopień 3.
Stopień 4.
Reakcje alergiczne / Alergia
9,1
1
< 1
10,3
2,3
0,6
Oxaliplatin-Ebewe - dawkowanie
Dawkowanie
Dzieci i młodzież
Nie ma zaleceń do stosowania oksaliplatyny w populacji pediatrycznej w zatwierdzonych wskazaniach.
DO STOSOWANIA WYŁĄCZNIE U DOROSŁYCH
Zalecana dawka oksaliplatyny w leczeniu uzupełniającym wynosi 85 mg/m2 pc. podawanych dożylnie w dawkach powtarzanych co dwa tygodnie przez 12 cykli (6 miesięcy).
Zalecana dawka oksaliplatyny w leczeniu raka okrężnicy i odbytnicy z przerzutami wynosi 85 mg/m² pc. podawanych dożylnie w dawkach powtarzanych co dwa tygodnie.
Dawkowanie należy dostosować do tolerancji pacjenta na produkt leczniczy (patrz punkt 4.4).
Oksaliplatynę należy zawsze podawać przed podaniem pochodnej fluoropirymidyny.
Oksaliplatyna podawana jest w postaci infuzji dożylnej trwającej 2 do 6 godzin, po rozcieńczeniu w 250 do 500 ml 5% roztworu glukozy do stężenia w zakresie od 0,2 mg/ml do 0,70 mg/ml. Stężenie
0,70 mg/ml jest największym stężeniem stosowanym w praktyce klinicznej w celu uzyskania dawki 85 mg/m² pc.
Oksaliplatyna była głównie stosowana w połączeniu ze schematami leczenia opartymi na ciągłej infuzji 5-fluorouracylu. W dwutygodniowym cyklu leczenia stosowano schematy podawania
5-fluorouracylu w bolusie i infuzji ciągłej.
Szczególne grupy pacjentów
- Zaburzenia czynności nerek
Nie badano stosowania oksaliplatyny u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (patrz punkt 4.3). U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek leczenie można rozpocząć od zwykle zalecanej dawki (patrz punkt 4.4). Modyfikacja dawki dla pacjentów z lekką niewydolnością nerek nie jest konieczna.
- Zaburzenia czynności wątroby
W badaniu I fazy, do którego włączono pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, częstość i nasilenie zaburzeń wątroby i dróg żółciowych zależały, jak się wydaje, od zaawansowania choroby i nieprawidłowości wyników testów czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia. Podczas badań klinicznych dawki nie modyfikowano w szczególny sposób u pacjentów z nieprawidłowymi wynikami testów czynności wątroby.
- Pacjenci w podeszłym wieku
Nie obserwowano nasilenia ciężkiej toksyczności oksaliplatyny stosowanej w monoterapii lub w skojarzeniu z 5-fluorouracylem u pacjentów w wieku powyżej 65 lat. W związku z tym modyfikacja dawki dla pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczna.
Sposób podawania
Oksaliplatyna podawana jest w infuzji dożylnej.
Podawanie oksaliplatyny nie wymaga dodatkowego nawodnienia pacjenta.
Oksaliplatyna rozcieńczona w 250 do 500 ml 5% roztworu glukozy do stężenia nie mniejszego niż 0,2 mg/ml musi być podana w infuzji przez dojście centralne lub do żyły obwodowej w ciągu 2 do
6 godzin. Podanie oksaliplatyny musi zawsze poprzedzać infuzję 5-fluorouracylu.
W razie wynaczynienia podawanie leku trzeba natychmiast przerwać.
Roztwory produktów cytotoksycznych do wstrzykiwań musi przygotowywać specjalnie przeszkolony personel, z wiedzą na temat przygotowywanego produktu leczniczego, w warunkach zapewniających integralność produktu leczniczego, ochronę środowiska, a w szczególności ochronę osób zajmujących się produktem, zgodnie z procedurami obowiązującymi w szpitalu. Wymaga to wydzielenia powierzchni przeznaczonej wyłącznie do tych czynności. W pomieszczeniach tych zabrania się palenia tytoniu, picia napojów i spożywania posiłków.
Instrukcja stosowania Patrz punkt 6.6.
Oxaliplatin-Ebewe – jakie środki ostrożności należy zachować?
Oksaliplatynę należy stosować wyłącznie w specjalistycznych oddziałach onkologicznych i podawać pod nadzorem doświadczonego onkologa.
Zaburzenia czynności nerek
Ze względu na ograniczone informacje na temat bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek, przed podaniem oksaliplatyny należy ocenić zagrożenia i korzyści dla danego pacjenta. W takiej sytuacji należy ściśle kontrolować czynność nerek, a dawkę dostosować do objawów toksyczności.
Reakcje nadwrażliwości
Pacjentów z objawami nadwrażliwości na inne produkty lecznicze zawierające związki platyny w wywiadzie należy poddać szczególnej obserwacji. Jeśli wystąpią objawy anafilaksji, infuzję należy natychmiast przerwać i rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe. Powtórne podanie oksaliplatyny takim pacjentom jest przeciwwskazane. Opisywano reakcje krzyżowe związane ze stosowaniem wszystkich związków platyny, również zakończone zgonem.
W razie wynaczynienia infuzję trzeba natychmiast przerwać i wdrożyć odpowiednie miejscowe leczenie objawowe.
Objawy neurologiczne
Należy uważnie obserwować, czy u pacjenta nie występują objawy neurotoksyczności oksaliplatyny, zwłaszcza jeśli podawana jest z innymi produktami leczniczymi o swoistej neurotoksyczności. Przed każdym podaniem oksaliplatyny i okresowo po jej podaniu należy przeprowadzić badanie neurologiczne.
Pacjentom, u których wystąpiła ostra dysestezja gardła i krtani (patrz punkt 4.8) w trakcie lub w ciągu kilku godzin po 2-godzinnej infuzji, następną infuzję oksaliplatyny trzeba podawać przez 6 godzin.
Neuropatia obwodowa
Jeśli wystąpią objawy neurologiczne (parestezje, dysestezje), dawkowanie należy dostosować w zależności od czasu trwania i nasilenia istniejących objawów:
- jeśli objawy trwają dłużej niż siedem dni i są dokuczliwe, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające);
- jeśli parestezja bez upośledzenia czynnościowego utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające);
- jeśli parestezja z upośledzeniem czynnościowym utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, podawanie oksaliplatyny należy przerwać;
- jeśli objawy te ustąpią po przerwaniu leczenia oksaliplatyną, można rozważyć wznowienie terapii.
Należy poinformować pacjentów o możliwości utrzymywania się objawów obwodowej neuropatii czuciowej po zakończeniu leczenia. Ograniczone umiarkowane parestezje lub parestezje zaburzające czynności pacjenta mogą występować do 3 lat od zakończenia leczenia uzupełniającego.
Zespół odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (ang. Reversible Posterior LeukoencephalopathySyndrome, RPLS)
U pacjentów otrzymujących oksaliplatynę w ramach skojarzonej chemioterapii notowano przypadki zespołu odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (RPLS, znanej również jako zespół tylnej odwracalnej encefalopatii, ang. Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome, PRES). RPLS jest rzadką, odwracalną, szybko postępującą chorobą neurologiczną, w której mogą występować między innymi napady drgawkowe, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, splątanie, utrata wzroku i inne zaburzenia widzenia lub zaburzenia neurologiczne (patrz punkt 4.8).
Rozpoznanie RPLS powinno być potwierdzone w badaniach obrazowych mózgu, najlepiej metodą rezonansu magnetycznego.
Nudności, wymioty, biegunka, odwodnienie i zaburzenia hematologiczne
Toksyczne działanie oksaliplatyny na przewód pokarmowy z takimi objawami, jak nudności i wymioty, wymaga zapobiegawczego i (lub) terapeutycznego zastosowania leków przeciwwymiotnych (patrz punkt 4.8).
Ciężka biegunka i (lub) wymioty mogą spowodować odwodnienie, porażenną niedrożność jelit, niedrożność jelit, hipokaliemię, kwasicę metaboliczną i niewydolność nerek, zwłaszcza w przypadku połączenia oksaliplatyny z 5-fluorouracylem (5-FU).
Jeśli wystąpią objawy toksyczności ze strony układu krwiotwórczego (liczba neutrofilów < 1,5 x 109/l lub liczba płytek < 50 x 109/l), następny cykl leczenia należy zawiesić do czasu powrotu parametrów hematologicznych do dopuszczalnych wartości. Przed rozpoczęciem leczenia i przed każdym kolejnym cyklem leczenia należy wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem.
Pacjentów trzeba poinformować o ryzyku biegunki i (lub) wymiotów, zapalenia błony śluzowej jamy
ustnej oraz neutropenii w następstwie stosowania oksaliplatyny i 5-fluorouracylu i zalecić natychmiastowe zwrócenie się do lekarza prowadzącego w celu uzyskania właściwej opieki.
Jeśli wystąpi zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z neutropenią lub bez, następny cykl leczenia należy odłożyć do czasu wyleczenia zapalenia do stopnia ≤1. i (lub) do czasu aż liczba neutrofilów osiągnie wartość ≥1,5 x 109/l.
Jeśli oksaliplatyna stosowana jest w połączeniu z 5-fluorouracylem (z kwasem folinowym lub bez), należy dostosować jej dawki zależnie od objawów toksyczności związanych z podawaniem 5-fluorouracylu.
Jeśli wystąpi biegunka stopnia 4., neutropenia stopnia 3.-4. (liczba neutrofilów < 1,0 x 109/l), małopłytkowość stopnia 3.-4. (liczba płytek < 50 x 109/l), poza każdym koniecznym zmniejszeniem dawki 5-fluorouracylu należy zmniejszyć dawkę oksaliplatyny z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub do 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające).
Wpływ na układ oddechowy
W razie niewyjaśnionych objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel bez odkrztuszania, duszność, trzeszczenia w płucach lub nacieki płucne widoczne w badaniu RTG, podawanie oksaliplatyny należy przerwać do czasu, aż dalsze badania wykluczą śródmiąższową chorobę płuc (patrz punkt 4.8).
Wpływ na wątrobę
W razie nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby lub nadciśnienia wrotnego, które nie wynikają w sposób oczywisty z przerzutów nowotworowych do wątroby, należy brać pod uwagę możliwość bardzo rzadkich przypadków rozwoju zaburzeń czynności naczyń wątrobowych w wyniku zastosowanego leczenia.
Ciąża
Stosowanie w okresie ciąży – patrz punkt 4.6.
Płodność
W badaniach nieklinicznych obserwowano genotoksyczne działanie oksaliplatyny. Z tego względu należy poinformować mężczyzn leczonych oksaliplatyną o konieczności stosowania przez nich metod zapobiegających zapłodnieniu w czasie leczenia i do 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Oksaliplatyna może powodować nieodwracalną niepłodność, dlatego mężczyznom planującym ojcostwo po zakończeniu terapii doradza się przechowywanie nasienia uzyskanego przed rozpoczęciem leczenia.
Kobiety nie powinny być w ciąży w czasie leczenia oksaliplatyną oraz powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w trakcie leczenia oraz przez 4 miesiące po jego zakończeniu (patrz punkt 4.6).
Działanie hamujące na układ odpornościowy/zwiększona podatność na zakażenia/żywe lub żyweatenuowane szczepionki
Stosowanie żywych lub żywych atenuowanych szczepionek u pacjentów z upośledzonym układem odpornościowym na skutek chemioterapii (również z zastosowaniem oksaliplatyny) może spowodować ciężkielub zakończone zgonem zakażenia. U pacjentów otrzymujących oksaliplatynę należy unikać stosowania żywych szczepionek. Można u nich stosować szczepionki zabite lub inaktywowane, ale uzyskana odpowiedź może być mniejsza.
Dzieci i młodzież
Nie ma odpowiednich wskazań do stosowania oksaliplatyny u dzieci. Nie ustalono u nich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.
Przyjmowanie Oxaliplatin-Ebewe w czasie ciąży
Oksaliplatynę należy stosować wyłącznie w specjalistycznych oddziałach onkologicznych i podawać pod nadzorem doświadczonego onkologa.
Zaburzenia czynności nerek
Ze względu na ograniczone informacje na temat bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek, przed podaniem oksaliplatyny należy ocenić zagrożenia i korzyści dla danego pacjenta. W takiej sytuacji należy ściśle kontrolować czynność nerek, a dawkę dostosować do objawów toksyczności.
Reakcje nadwrażliwości
Pacjentów z objawami nadwrażliwości na inne produkty lecznicze zawierające związki platyny w wywiadzie należy poddać szczególnej obserwacji. Jeśli wystąpią objawy anafilaksji, infuzję należy natychmiast przerwać i rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe. Powtórne podanie oksaliplatyny takim pacjentom jest przeciwwskazane. Opisywano reakcje krzyżowe związane ze stosowaniem wszystkich związków platyny, również zakończone zgonem.
W razie wynaczynienia infuzję trzeba natychmiast przerwać i wdrożyć odpowiednie miejscowe leczenie objawowe.
Objawy neurologiczne
Należy uważnie obserwować, czy u pacjenta nie występują objawy neurotoksyczności oksaliplatyny, zwłaszcza jeśli podawana jest z innymi produktami leczniczymi o swoistej neurotoksyczności. Przed każdym podaniem oksaliplatyny i okresowo po jej podaniu należy przeprowadzić badanie neurologiczne.
Pacjentom, u których wystąpiła ostra dysestezja gardła i krtani (patrz punkt 4.8) w trakcie lub w ciągu kilku godzin po 2-godzinnej infuzji, następną infuzję oksaliplatyny trzeba podawać przez 6 godzin.
Neuropatia obwodowa
Jeśli wystąpią objawy neurologiczne (parestezje, dysestezje), dawkowanie należy dostosować w zależności od czasu trwania i nasilenia istniejących objawów:
- jeśli objawy trwają dłużej niż siedem dni i są dokuczliwe, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające);
- jeśli parestezja bez upośledzenia czynnościowego utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, następną dawkę oksaliplatyny należy zmniejszyć z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające);
- jeśli parestezja z upośledzeniem czynnościowym utrzymuje się do następnego cyklu leczenia, podawanie oksaliplatyny należy przerwać;
- jeśli objawy te ustąpią po przerwaniu leczenia oksaliplatyną, można rozważyć wznowienie terapii.
Należy poinformować pacjentów o możliwości utrzymywania się objawów obwodowej neuropatii czuciowej po zakończeniu leczenia. Ograniczone umiarkowane parestezje lub parestezje zaburzające czynności pacjenta mogą występować do 3 lat od zakończenia leczenia uzupełniającego.
Zespół odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (ang. Reversible Posterior LeukoencephalopathySyndrome, RPLS)
U pacjentów otrzymujących oksaliplatynę w ramach skojarzonej chemioterapii notowano przypadki zespołu odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (RPLS, znanej również jako zespół tylnej odwracalnej encefalopatii, ang. Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome, PRES). RPLS jest rzadką, odwracalną, szybko postępującą chorobą neurologiczną, w której mogą występować między innymi napady drgawkowe, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, splątanie, utrata wzroku i inne zaburzenia widzenia lub zaburzenia neurologiczne (patrz punkt 4.8).
Rozpoznanie RPLS powinno być potwierdzone w badaniach obrazowych mózgu, najlepiej metodą rezonansu magnetycznego.
Nudności, wymioty, biegunka, odwodnienie i zaburzenia hematologiczne
Toksyczne działanie oksaliplatyny na przewód pokarmowy z takimi objawami, jak nudności i wymioty, wymaga zapobiegawczego i (lub) terapeutycznego zastosowania leków przeciwwymiotnych (patrz punkt 4.8).
Ciężka biegunka i (lub) wymioty mogą spowodować odwodnienie, porażenną niedrożność jelit, niedrożność jelit, hipokaliemię, kwasicę metaboliczną i niewydolność nerek, zwłaszcza w przypadku połączenia oksaliplatyny z 5-fluorouracylem (5-FU).
Jeśli wystąpią objawy toksyczności ze strony układu krwiotwórczego (liczba neutrofilów < 1,5 x 109/l lub liczba płytek < 50 x 109/l), następny cykl leczenia należy zawiesić do czasu powrotu parametrów hematologicznych do dopuszczalnych wartości. Przed rozpoczęciem leczenia i przed każdym kolejnym cyklem leczenia należy wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem.
Pacjentów trzeba poinformować o ryzyku biegunki i (lub) wymiotów, zapalenia błony śluzowej jamy
ustnej oraz neutropenii w następstwie stosowania oksaliplatyny i 5-fluorouracylu i zalecić natychmiastowe zwrócenie się do lekarza prowadzącego w celu uzyskania właściwej opieki.
Jeśli wystąpi zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z neutropenią lub bez, następny cykl leczenia należy odłożyć do czasu wyleczenia zapalenia do stopnia ≤1. i (lub) do czasu aż liczba neutrofilów osiągnie wartość ≥1,5 x 109/l.
Jeśli oksaliplatyna stosowana jest w połączeniu z 5-fluorouracylem (z kwasem folinowym lub bez), należy dostosować jej dawki zależnie od objawów toksyczności związanych z podawaniem 5-fluorouracylu.
Jeśli wystąpi biegunka stopnia 4., neutropenia stopnia 3.-4. (liczba neutrofilów < 1,0 x 109/l), małopłytkowość stopnia 3.-4. (liczba płytek < 50 x 109/l), poza każdym koniecznym zmniejszeniem dawki 5-fluorouracylu należy zmniejszyć dawkę oksaliplatyny z 85 mg/m2 pc. do 65 mg/m2 pc. (leczenie raka z przerzutami) lub do 75 mg/m2 pc. (leczenie uzupełniające).
Wpływ na układ oddechowy
W razie niewyjaśnionych objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel bez odkrztuszania, duszność, trzeszczenia w płucach lub nacieki płucne widoczne w badaniu RTG, podawanie oksaliplatyny należy przerwać do czasu, aż dalsze badania wykluczą śródmiąższową chorobę płuc (patrz punkt 4.8).
Wpływ na wątrobę
W razie nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby lub nadciśnienia wrotnego, które nie wynikają w sposób oczywisty z przerzutów nowotworowych do wątroby, należy brać pod uwagę możliwość bardzo rzadkich przypadków rozwoju zaburzeń czynności naczyń wątrobowych w wyniku zastosowanego leczenia.
Ciąża
Stosowanie w okresie ciąży – patrz punkt 4.6.
Płodność
W badaniach nieklinicznych obserwowano genotoksyczne działanie oksaliplatyny. Z tego względu należy poinformować mężczyzn leczonych oksaliplatyną o konieczności stosowania przez nich metod zapobiegających zapłodnieniu w czasie leczenia i do 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Oksaliplatyna może powodować nieodwracalną niepłodność, dlatego mężczyznom planującym ojcostwo po zakończeniu terapii doradza się przechowywanie nasienia uzyskanego przed rozpoczęciem leczenia.
Kobiety nie powinny być w ciąży w czasie leczenia oksaliplatyną oraz powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w trakcie leczenia oraz przez 4 miesiące po jego zakończeniu (patrz punkt 4.6).
Działanie hamujące na układ odpornościowy/zwiększona podatność na zakażenia/żywe lub żyweatenuowane szczepionki
Stosowanie żywych lub żywych atenuowanych szczepionek u pacjentów z upośledzonym układem odpornościowym na skutek chemioterapii (również z zastosowaniem oksaliplatyny) może spowodować ciężkielub zakończone zgonem zakażenia. U pacjentów otrzymujących oksaliplatynę należy unikać stosowania żywych szczepionek. Można u nich stosować szczepionki zabite lub inaktywowane, ale uzyskana odpowiedź może być mniejsza.
Dzieci i młodzież
Nie ma odpowiednich wskazań do stosowania oksaliplatyny u dzieci. Nie ustalono u nich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.
Uwaga! Z pola "wiek" wynika, że osoba, której dotyczy pytanie jest niepełnoletnia. Wysyłając pytanie potwierdzasz, że jesteś osobą pełnoletnią uprawnioną do korzystania z Serwisu, zgodnie z Regulaminem Serwisu KtoMaLek.pl
Apteki
Nie udało się pobrać aptek posiadających ten produkt.
Dane zamieszczone w serwisie mają charakter informacyjny, nie zastępują przepisów prawa i nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zażywanych leków, prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą.
Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz
tutaj.
REGULAMIN DOTYCZĄCY KORZYSTANIA Z BAZY LEKÓW I ŚRODKÓW OCHRONY ZDROWIA KS-BLOZ® DLA OSÓB FIZYCZNYCH
§1
Baza KS-BLOZ jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. j.t. 2006.90.631 z późn. zm.). Producentem Bazy KS-BLOZ jest firma KAMSOFT Spółka Akcyjna, ul. 1 Maja 133, 40-235 Katowice, REGON 241371988 oraz NIP 9542685559, o kapitale zakładowym w wysokości 52 600 000 (wpłacony w całości), KRS 0000345075, Sąd Rejonowy Katowice - Wschód, Wydział VIII Krajowego Rejestru Sądowego (zwana dalej jako Producent Bazy KS-BLOZ). Producentowi Bazy KS-BLOZ przysługują autorskie prawa majątkowe do Bazy KS-BLOZ. Baza KS-BLOZ pozostaje pod ochroną prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001.128.1402 z późn. zm.).
§2
Korzystanie z Bazy KS-BLOZ oznacza akceptację przez Użytkownika poniższych warunków. Użytkownik nie akceptujący określonych niżej warunków nie jest uprawniony do korzystania z Bazy KS-BLOZ.
§3
Baza KS-BLOZ udostępniana przez Producenta Bazy KS-BLOZ w treści portalu www.osoz.pl oraz www.bloz.pl może być wykorzystywana w celach niekomercyjnych, przez osoby fizyczne, poszukujące informacji na temat produktów leczniczych lub suplementów diety, dostępnych w sprzedaży na terenie Polski. Baza KS-BLOZ może być wykorzystywana także w działalności naukowej lub edukacyjnej.
W zakresie, o jakim mowa w ust. 1 powyżej, dopuszczalne jest przeglądanie zawartości Bazy KS‑BLOZ.
Inne przypadki wykorzystania Bazy KS-BLOZ, poza opisanymi, wymagają pisemnej zgody Producenta Bazy KS-BLOZ.
Producent Bazy KS-BLOZ zastrzega, że zawartość Bazy KS-BLOZ nie może być kopiowana, powielana, ani rozpowszechniana.
Producent udostępnia Bazę KS-BLOZ w postaci i o zawartości takiej, w jakiej Baza KS-BLOZ znajduje się w chwili oddania jej do korzystania. W treści Bazy mogą wystąpić niezawinione przez Producenta nieścisłości. Baza KS-BLOZ nie stanowi oficjalnego nośnika informacji o statusie prawnym produktów leczniczych i suplementów diety na terenie Polski. Okoliczności te powinny być brane pod uwagę przez wszystkie osoby, korzystające z Bazy KS-BLOZ. Producent nie odpowiada wobec Użytkownika za szkody (zarówno w postaci szkody rzeczywistej, jak i utraconych korzyści), powstałe w związku z korzystaniem przez niego z Bazy KS-BLOZ.
Producent, w każdym czasie, może zmienić zasady korzystania z Bazy KS-BLOZ.
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne,
które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy
mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do
prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które
możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych
partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też
wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się
więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień
zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w
Regulaminie Serwisu.
Przetwarzamy informacje pozyskane przy wykorzystaniu technologii cookies, Web Storage i innych wyłącznie
w celach wymienionych poniżej. Część z tych informacji jest niezbędna dla działania naszego serwisu, w
pozostałym zakresie możesz skonfigurować swoje preferencje w zakresie poszczególnych celów, poprzez
zaznaczenie stosownej zgody przy każdym z nich. Możesz też wyrazić zgodę na wszystkie cele poprzez
wybranie klawisza „Akceptuję wszystko i przechodzę do serwisu”.
Niezbędne
Zawsze aktywne
Mechanizmy o charakterze niezbędnym są wymagane do prawidłowego działania naszego
serwisu. Bez nich część przygotowanych dla Ciebie funkcjonalności nie będzie działać poprawnie lub nie
będzie działać wcale. Te mechanizmy są konieczne do funkcjonowania naszego serwisu, dlatego są zawsze
aktywne (nie możesz ich wyłączyć).
Funkcjonalne
Mechanizmy funkcjonalne są wykorzystywane przez dodatkowe funkcjonalności serwisu.
Możesz z nich zrezygnować, ale w takim przypadku skorzystanie z części funkcjonalności serwisu
będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Informacje zawarte w przedmiotowych mechanizmach mogą być
przetwarzane także przez naszych partnerów (Facebook, Disquas, Youtube, Whitepress). Więcej informacji
o wykorzystywanych przez nas narzędziach zewnętrznych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności
wskazanej w Regulaminie naszego Serwisu.
Analityczne i statystyczne
Mechanizmy analityczne pomagają nam zrozumieć w jaki sposób użytkownicy poruszają się po
naszym serwisie, a także które strony serwisu cieszą się największą popularnością. Dzięki tym
mechanizmom jesteśmy w stanie lepiej przygotowywać nowe funkcjonalności naszego serwisu oraz
optymalizować działanie już istniejących. Informacje zawarte w przedmiotowych mechanizmach mogą być
przetwarzane także przez naszych partnerów (Google LLC, Microsoft Corporation). Więcej informacji o wykorzystywanych przez nas
narzędziach zewnętrznych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności wskazanej w Regulaminie naszego
Serwisu.
Reklamowe
Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu
reklamowego w naszym serwisie – lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze
znajdziesz w tym miejscu. Więcej informacji o wykorzystywanych przez nas narzędziach zewnętrznych
znajdziesz w naszej Polityce Prywatności wskazanej w Regulaminie naszego Serwisu.
Aegis Media Network w/ Invite Media (Europe) - https://www.dentsu.com/pl/pl/polityki/globalne-zasady-ochrony-prywatnosci
Reklamowe niespersonalizowane
Mechanizmy wykorzystywane są do wyświetlenia reklamy na podstawie wyłącznie aktualnych
informacji kontekstowych – np. zawartości otwartej strony, aktualnie wyszukiwanego hasła, przybliżonej
lokalizacji (np. na poziomie miasta).
Reklamowe spersonalizowane
Reklamy spersonalizowane to reklamy dopasowane do potrzeb użytkowników. Mechanizmy
wykorzystywane są do wyświetlenia reklamy na podstawie danych dotyczących wcześniejszych zachowań
użytkownika, np. wyszukiwanych haseł, lokalizacji lub wizyt na stronach internetowych lub w
aplikacjach. Zaznaczenie tej opcji pozwoli nam i naszym partnerom na dostarczenie treści lepiej
dostosowanej do Twojej osoby. Jeśli zablokujesz te mechanizmy, reklamy skierowane do Ciebie będą gorzej
dopasowane.