Nidrazid interakcje ulotka tabletki 100 mg 250 tabl.

Trudno dostępny w aptekach

 

Nidrazid tabletki | 100 mg | 250 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Isoniazidum
Podmiot odpowiedzialny: ZENTIVA K.S.



Opis produktu Nidrazid

Kiedy stosujemy lek Nidrazid?

Nidrazid jest wskazany w leczeniu wszystkich płucnych i pozapłucnych postaci gruźlicy oraz profilaktyce postaci płucnych. Przed rozpoczęciem leczenia zalecne jest przeprowadzenie testu wrażliwości. Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 3 lat.


Jaki jest skład leku Nidrazid?

1 tabletka zawiera 100 mg izoniazydu.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Nidrazid?

Nie stosować w przypadku: nadwrażliwości na izoniazyd lub którąkolwiek z substancji pomocniczych produktu leczniczego, ciężkiej niewydolności wątroby, polekowej niewydolności wątroby.


Nidrazid – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Najczęściej występują działania niepożądane dotyczące układu nerwowego i czynności wątroby. Częstość występowania oraz nasilenie działań niepożądanych zwiększa się wraz z dawką, przy czym działania niepożądane występują częściej u pacjentów w złym stanie ogólnym (np. niedożywionych), z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą), z nadczynnością tarczycy, niewydolnością nerek itp.Większa częstość występowania obserwowana jest u pacjentów tzw. "wolno acetylujących".Poniżej podano działania niepożądane odnotowane dla izoniazydu, podzielone na grupy zgodnie z częstością występowania: bardzo często (> lub = 1/10): zwiększenie aktywności aminotransferaz; często (> lub = 1/100; < 1/10): niedobór pirydoksyny, zaburzenia psychiczne, psychoza, neuropatia obwodowa (z parestezjami), ból głowy, zawroty głowy, nudności,wymioty, niestrawność; niezbyt często (> lub = 1/1 000; < 1/100): żółtaczka, zapalenie wątroby, zmęczenie, osłabienie, gorączka ; rzadko (> lub = 1/10 000; < 1/1 000): jadłowstręt, pelagra, skurcze mięśni, zapalenie nerwu wzrokowego, skórne reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd, wyprysk, wysypka, rumień, zmiany pelagryczne ; bardzo rzadko (< 1/10 000): agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość syderoblastyczna, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia, eozynofilia, limfadenopatia, zespół toczniopodobny (zapalenie naczyń), ginekomastia, hiperbilirubinemia, hiperglikemia, kwasica metaboliczna. Niewydolność wątroby objawia się zwiększeniem aktywności aminotransferaz w surowicy, hiperbilirubinemią, rozwojem żółtaczki, rzadko zapaleniem wątroby o różnym nasileniu. Do najczęściej występujących objawów należą: jadłowstręt, nudności, zmęczenie i osłabienie. Umiarkowane zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy występuje u 10-20% pacjentów przyjmujących izoniazyd. Zwiększenie to występuje najczęściej w 4.-6. miesiącu leczenia, może jednak wystąpić w dowolnym momencie w trakcie leczenia. Jest przemijające i ustępuje bez konieczności przerywania leczenia. Rzadko występuje postępująca niewydolność wątroby wraz z odpowiadającymi objawami, czasami ze skutkiem śmiertelnym. W przypadkach jawnego klinicznie zapalenia wątroby, przebiegającego z takimi objawami, jak nudności, wymioty i zmęczenie, konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania produktu leczniczego. Częstość występowania działania hepatotoksycznego zwiększa się z wiekiem. Jest ono rzadkie u pacjentów w wieku poniżej 20 lat i wzrasta do 2,3% u pacjentów w wieku powyżej 50 lat.


Nidrazid - dawkowanie leku

Zaleca się podawanie leku raz na dobę na czczo (co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku). Dawki terapeutyczne u dorosłych wynoszą 5 mg/kg mc. na dobę, maksymalnie 300 mg na dobę, u dzieci 5 do 10 mg/kg mc. na dobę, maksymalnie 300 mg na dobę. Jeśli lek stosuje się dwa razy w tygodniu, dawkę dobową u dorosłych i u dzieci należy zwiększyć do 15 mg/kg mc., maksymalnie do 900 mg dwa razy w tygodniu. W profilaktyce u pacjentów dorosłych należy stosować dawkę 300 mg na dobę, u dzieci 5 do l0 mg/kg mc. na dobę, do całkowitej dawki 300 mg. Aby zapobiec wystąpieniu neuropatii, należy codziennie stosować jednocześnie pirydoksynę w dawce 10 mg. Jeśli wystąpi zapalenie nerwu, dawkę pirydoksyny należy zwiększyć do 50 mg na dobę. Nie jest konieczne zmniejszenie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, o ile stężenie kreatyniny nie przekracza 530,5 micromol/l.U pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min oraz w przypadku bezmoczu podaje się połowę dawki.


Charakterystyka produktu leczniczego Nidrazid

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Nidrazid z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Nidrazid z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki przeciwprątkowe

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.