Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwprątkowe
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwprątkowe stosowane w leczeniu gruźnicy, trądu i innych chorób wywyołanych przez prątki.
Leki przeciwprątkowe (leki na gruźlicę)
Co to jest gruźlica?
Gruźlica jest zaliczana do bakteryjnych chorób zakaźnych w wyniku zakażenia prątkami gruźlicy. Bakterie te zostały po raz pierwszy opisane przez w II połowie XIX wieku przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha i często nazywane są również prątkami Kocha. Obecnie wiadomo, że klasyczną gruźlicę mogą wywoływać trzy gatunki prątków: Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis (prątek bydlęcy) oraz Mycobacterium africanum.
Prątki gruźlicy są bakteriami wyjątkowo opornymi na wysuszanie i mogą przeżywać długie miesiące w cząsteczkach kurzu. Natomiast wykazują dużą wrażliwość na działanie promieniowania UV oraz wysoką temperaturę.
Objawy gruźlicy
U niektórych pacjentów gruźlica może nie dawać żadnych dolegliwości, a do jej wykrycia dochodzi zupełnie przypadkowo. Objawy mogą mieć charakter ogólny, wynikający z reakcji naszego organizmu na zakażenia, jak i mogą być specyficzne dla zaatakowanego narządu. Z racji, iż najczęściej atakowane są płuca, dominują objawy ze strony dolnych dróg oddechowych.
Najczęściej występujące objawy gruźlicy to:
- nawracające stany podgorączkowe,
- nocne poty,
- kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie (początkowo suchy, a potem mokry z odkrztuszaniem wydzieliny),
- krwioplucie,
- duszność i ból w klatce piersiowej,
- spadek masy ciała,
- ogólne osłabienie oraz łatwe męczenie się.
Diagnostyka gruźlicy
W diagnostyce gruźlicy stosuje się badanie mikrobiologiczne polegające na hodowli prątków z materiału pobranego od chorego lub rozmaz. Materiał do badania pobierany jest zazwyczaj z: plwociny, wydzieliny oskrzelowej, moczu (podejrzenie gruźlicy narządów moczowo-płciowych) lub popłuczyn żołądkowych na czczo. Hodowane prątki są identyfikowane, a następnie określana jest ich wrażliwość na preparaty przeciwprątkowe. Wadą tej metody jest długotrwały wzrost bakterii, a sam wynik badania jest gotowy dopiero po około sześciu tygodniach.
W diagnostyce coraz bardziej popularne są metody genetyczne, w których dla prątków gruźlicy stosowane są specjalne sondy, a wynik badania znany jest w ciągu kilku dni.
Ponadto w diagnostyce gruźlicy wykorzystuje się badanie RTG klatki piersiowej, pozwalające na wykrycie charakterystycznych zmian w płucach.
Leki przeciwprątkowe
Podstawowe i najczęściej stosowane antybiotyki przeciwprątkowe to:
- ryfampicyna
- izoniazyd
- pyrazynamid
- streptomycyna
- etambutol.
W większości przypadków gruźlicy stosuje się kilka z tych leków (leczenie skojarzone). U wybranych chorych, najczęściej z gruźlicą oporną na leczenie, stosowane są różne schematy leczenia zawierające leki alternatywne (m.in. etionamid, kapreomycyna, fluorochinolon, kwas paraaminosalicylowy, amikacyna, ryfabutyna, ryfapentyna, klarytromycyna i inne).
Szczepienia przeciw gruźlicy
W Polsce obowiązuje jednorazowe szczepienie niemowląt szczepionką BCG. Zmniejsza ono ryzyko wystąpienia ciężkich postaci gruźlicy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, rozsiana gruźlica czyli prosówka). Prawdopodobnie nie zmniejsza jednak istotnie ryzyka zachorowania na gruźlicę.