W przypadkach ciężkich zakażeń, podanie produktu
Meprelon
jest wskazane tylko z jednoczesnym stosowaniem specyficznego leczenia przeciwdrobnoustrojowego.
W poniższych chorobach leczenie produktem
Meprelon
należy rozpoczynać jedynie po starannej analizie korzyści i ryzyka oraz, o ile to potrzebne, z zastosowaniem celowanego leczenia
przeciwdrobnoustroj
owego:
-
ostre zakażenia wirusowe (np. półpasiec, opryszczka, ospa wietrzna, opryszczkowe zapalenie rogówki),
-
przewlekłe czynne zapalenie wątroby z dodatnim wynikiem testu na obecność HBsAg,
-
około 8 tygodni przed i do 2 tygodni po szczepieniu ochronnym z użyciem żywych szczepionek,
-
układowe grzybice i zarażenia pasożytnicze (np.
amebioza
, zarażenia nicieniami),
-
choroba Heinego-Medina,
-
zajęcie węzłów chłonnych po szczepieniu przeciw gruźlicy,
-
ostre i przewlekłe zakażenia bakteryjne,
-
gruźlica w wywiadzie (uwaga na reaktywację). Produkt wolno stosować tylko jednocześnie z lekami chroniącymi przed gruźlicą oraz pod ścisłym nadzorem klinicznym.
Ponadto w poniższych przypadkach leczenie produktem
Meprelon
należy rozpoczynać jedynie po starannej analizie korzyści i ryzyka oraz, o ile to potrzebne, z zastosowaniem odpowiedniego leczenia:
-
owrzodzenie żołądka i jelit,
-
ciężka osteoporoza,
-
nadciśnienie tętnicze trudne do wyrównania,
-
cukrzyca trudna do wyrównania,
-
choroby psychiczne (także w wywiadzie), - jaskra z wąskim i z otwartym kątem przesączania, - owrzodzenia i uszkodzenia rogówki.
Ze względu na ryzyko perforacji jelit z zapaleniem otrzewnej, produkt
Meprelon
można stosować tylko po starannej analizie korzyści i ryzyka oraz pod ścisłą kontrolą w następujących przypadkach:
-
ciężkie wrzodziejące zapalenie jelita grubego z ryzykiem perforacji, z ropniami albo ropnymi zapaleniami,
-
zapalenie uchyłków jelita,
-
przetoki między jelitami (bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych).
U pacjentów przyjmujących duże dawki glikokortykosteroidów mogą nie występować objawy przedmiotowe podrażnienia otrzewnej po perforacji żołądka lub jelit.
Podczas leczenia produktem
Meprelon
należy regularnie monitorować zmiany metaboliczne u chorych na cukrzycę. Należy uwzględnić, że może być wymagane podawanie większej dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Podczas terapii produktem
Meprelon
u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze krwi.
Po podaniu glikokortykosteroidów zgłaszano przypadki wystąpienia przełomu guza
chromochłonnego
nadnerczy
(
Pheochromocytoma
crisis
),
który może być śmiertelny. Kortykosteroidy należy podawać wyłącznie pacjentom z podejrzeniem lub zidentyfikowanym guzem
chromochłonnym
nadnerczy po starannej ocenie stosunku korzyści do ryzyka (patrz
CHPL
: punkt 4.8).
Należy starannie monitorować pacjentów z ciężką niewydolnością serca, ponieważ istnieje ryzyko zaostrzenia.
Podczas stosowania produktu
Meprelon
może początkowo nastąpić pogorszenie współistniejącej miastenii do wystąpienia przełomu miastenicznego.
Terapia produktem
Meprelon
może maskować objawy współistniejącego lub rozwijającego się zakażenia, a przez to utrudnić rozpoznanie.
Ze względu na działanie immunosupresyjne, leczenie glikokortykosteroidami może prowadzić do zwiększonego ryzyka zakażenia patogenami, które w innych okolicznościach rzadko wywołują zakażenia (tak zwane patogeny oportunistyczne).
Zasadniczo możliwe jest szczepienie szczepionkami inaktywowanymi. Należy jednak brać pod uwagę, że reakcja odpornościowa, a przez to skuteczność szczepienia, mogą być obniżone podczas stosowania większych dawek kortykosteroidów. Dlatego szczepienie nie jest wskazane u pacjentów otrzymujących leczenie podtrzymujące z zastosowaniem większych dawek (z wyjątkiem leczenia substytucyjnego).
W razie podawania dużych dawek należy zapewnić wystarczającą podaż potasu i ograniczone przyjmowanie sodu oraz monitorować stężenia potasu w surowicy krwi.
Niektóre choroby wirusowe (ospa wietrzna, odra) mogą przebiegać szczególnie ciężko, a w niektórych przypadkach nawet zagrażać życiu, u pacjentów leczonych glikokortykosteroidami. Ryzyko dotyczy zwłaszcza dzieci w stanie immunosupresji oraz pacjentów, u których nie potwierdzono przebytej ospy wietrznej i odry w wywiadzie. W przypadku kontaktu tych pacjentów z osobami chorymi na odrę, ospę wietrzną lub półpasiec podczas terapii produktem
Meprelon
, należy zastosować leczenie zapobiegawcze, o ile jest to właściwe.
Po rozpoczęciu terapii
pulsowej
dużymi dawkami
metyloprednizolonu
(ponad 500 mg) podawanego dożylnie, zgłaszano zaburzenia rytmu serca i (lub) zapaść krążeniową i (lub) zatrzymanie akcji serca, nawet u pacjentów, u których nie rozpoznano chorób serca. Dlatego też zaleca się ścisłą kontrolę lekarską podczas leczenia oraz przez kilka dni po zakończeniu terapii.
Podczas lub po dożylnym podaniu dużych dawek
metyloprednizolonu
może wystąpić bradykardia, niekoniecznie związana z szybkością lub czasem trwania podawania produktu.
Leczenie ogólnoustrojowe glikokortykosteroidami może powodować centralną retinopatię surowiczą (chorioretinopatię), co może prowadzić do zaburzeń widzenia, w tym do utraty wzroku. Długotrwałe leczenie ogólnoustrojowe glikokortykosteroidami może powodować chorioretinopatię również po zastosowaniu małych dawek (patrz
CHPL
: punkt 4.8).
Produkt
Meprelon
jest produktem leczniczym przeznaczonym do krótkotrwałego stosowania. Jeżeli
Meprelon
nie jest stosowany według zaleceń, ale długotrwale, należy przestrzegać dalszych ostrzeżeń i środków ostrożności, opisywanych w odniesieniu do produktów leczniczych zawierających glikokortykosteroidy, przeznaczonych do długotrwałego stosowania.
U dzieci produkt
Meprelon
należy stosować wyłącznie po starannym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ze względu na to, że
metyloprednizolon
może hamować wzrost. Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami należy regularnie monitorować wzrost dziecka.
Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami zaleca się regularne kontrole lekarskie (w tym badania okulistyczne co trzy miesiące).
W szczególnych sytuacjach stresu (choroby gorączkowe, wypadek, operacja, poród, itp.) podczas terapii glikokortykosteroidami może być wymagane przejściowe zwiększenie dawki. Ze względu na ewentualne ryzyko w sytuacjach stresu, pacjent przyjmujący produkt długotrwale powinien otrzymać specjalną kartę identyfikacyjną, informującą o przyjmowaniu glikokortykosteroidów.
W zależności od czasu trwania i dawkowania produktu, można się spodziewać niekorzystnego wpływu na metabolizm wapnia, z tego powodu zaleca się zapobieganie osteoporozie. Dotyczy to szczególnie pacjentów z współistnieniem czynników ryzyka, takich jak obciążenie rodzinne, starszy wiek, okres po menopauzie, niewystarczające spożycie białka i wapnia, palenie dużej ilości tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i brak wysiłku fizycznego. Zapobieganie obejmuje spożywanie wystarczających ilości wapnia i witaminy D oraz wysiłek fizyczny. W razie współistnienia osteoporozy należy rozważyć przyjmowanie dodatkowego leku.
Po zakończeniu lub przerwaniu długotrwałego leczenia, należy uwzględnić następujące zagrożenia:
Nasilenie lub nawrót choroby podstawowej, ostra niewydolność kory nadnerczy (w szczególności w sytuacjach stresu, np. podczas zakażeń, po wypadkach, podczas nasilonego obciążenia fizycznego), zespół z odstawienia kortyzonu.
Podczas stosowania kortykosteroidów zgłaszano występowanie zakrzepicy, w tym żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W związku z tym kortykosteroidy należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występują zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub którzy mogą być skłonni do ich występowania.
W przypadkach niedoczynności tarczycy lub marskości wątroby mogą być wystarczające względnie małe dawki lub może być konieczne zmniejszenie dawki. Należy zapewnić ścisły nadzór lekarski.
Wpływ na wątrobę i drogi żółciowe
Cykliczne, przerywane podawanie
metyloprednizolonu
droga dożylną (zazwyczaj w dawce początkowej wynoszącej > 1 g na dobę), może spowodować wywołane przez produkt leczniczy uszkodzenie wątroby, w tym ostre zapalenie wątroby lub zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Zgłaszano rzadko występujące przypadki
hepatotoksyczności
. Objawy mogą wystąpić po kilku tygodniach lub później. W większości przypadków zdarzenia niepożądane ustępowały po przerwaniu leczenia. Z tego względu konieczna jest odpowiednia obserwacja (patrz
CHPL
: punkt 4.8).
Zaburzenia widzenia
Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna
chorioretinopatia
surowicza (
CSCR
), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
Przyjmowanie produktu
Meprelon
może spowodować wystąpienie dodatnich wyników testów na obecność substancji dopingowych. Nie można przewidzieć konsekwencji zdrowotnych stosowania produktu
Meprelon
jako substancji dopingowej. Poza tym stosowanie produktu
Meprelon
jako substancji dopingowej może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Meprelon
zawiera sód
Produkt
Meprelon
zawiera poniżej mniej niż 1
mmol
(23 mg) sodu na 1 ampułkę.