
Lipidogram - co musisz wiedzieć o badaniu?
Lipidogram to badanie mające na celu sprawdzić, jak dużo cholesterolu oraz cząsteczek tłuszczy znajduje się w naszej krwi. Dlaczego jest to takie ważn...
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 522 aptekach
Rodzaj:
lek na receptę
Substancja czynna:
Alfuzosini hydrochloridum
Podmiot odpowiedzialny:
PH & T SPA
Leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów czynnościowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku (Alfuzosini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze:
Każda tabletka zawiera 50 mg laktozy jednowodnej.
Pelny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1
• Nadwrażliwość na substancję czynną, inne chinazoliny (np. terazosyna, doksazosyna) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
• Niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie.
• Skojarzone przyjmowanie leków blokujących receptory α1-adrenergiczne.Niewydolność wątroby.
Klasyfikacja i częstość występowania:
bardzo często (≥ 1/10); częso (≥ 1/ 100 do < 1/10); niezbyt często ( ≥ 1/1000 do < 1/100); rzadkio (≥ 1/10000 do < 1/1000) bardzo rzadko ( < 1/10000), nieznane (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia serca
Niezbyt często: tachykardia
Bardzo rzadkio: dusznica bolesna, u pacjentów z chorobą wieńcową w wywiadzie Nie znana: migotanie przedsionków
Zaburzenia oka
Nieznana: śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: osłabienie
Niezbyt często: obrzęki, bóle w klatce piersiowej
Zaburzenia żołądka i-jelit
Często: nudności, bóle brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej
Niezbyt często: biegunka,
Nieznana: wymioty
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Nieznana: uszkodzenie komórek watroby, cholestatyczne choroby watroby
Zaburzenia ukladu nerwowego
Często: osłabienie/zawroty głowy, bóle głowy
Niezbyt częsoe: omdlenia, zawroty głowy
Zaburzenia nerek i dróg moczowych Niezbyt częsoe: nietrzymanie moczu
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Nieznana: priapizm
Zaburzenia ukladu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Niezbyt często: nieżyt nosa
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt częsoe: wysypka, świąd
Bardzo rzadkoe: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy
Zaburzenia naczyniowe
Niezbyt często: niedociśnienie tętnicze, zaczerwienienie
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Nie znana: neutropenia
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu powinny być połykane w całości z odpowiednią ilością płynu.
Dorośli
Jedna tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę.
Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać.
Tabletka powinna być przyjmowana codziennie, zawsze natychmiast po tym samym posiłku.
Pacjenci w podeszłym wieku(powyżej 65 roku życia)
Jedna tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę, jeżeli początkowa mała dawka chlorowodorku alfuzosyny jest dobrze tolerowana i wymagana jest większa skuteczność.
Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać. Tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu powinna być przyjmowana codziennie zawsze natychmiast po tym samym posiłku.
Farmakokinetyka i kliniczne dane o bezpieczeństwie wykazują, że nie istnieje potrzeba zmniejszania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Dzieci i młodzież
Nie wykazano skuteczności alfuzosyny u dzieci w wieku od 2 do 16 lat (patrz punkt 5.1). Dlatego alfuzosyna nie jest wskazana do stosowania w tej grupie wiekowej.
Zaburzenia czynności nerek
Łagodna do umiarkowanej niewydolność nerek
Jeżeli mniejsza dawka nie jest wystarczająca, można zastosować 1 tabletkę na dobę produktu leczniczego Kofuzin 10 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu odpowiednio do wyników leczenia. Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać.
Ciężka niewydolność nerek
Kofuzin 10 mg nie powinien być podawany pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min) ponieważ nie istnieją kliniczne dane o bezpieczeństwie dla tej grupy pacjentów (patrz punkt 4.4).
Niewydolność wątroby
Kofuzin podawany w postaci tabletek 10 mg o przedłużonym uwalnianiu nie jest zalecany dla pacjentów z niewydolnością wątroby. Można rozważyć podanie produktu leczniczego o mniejszej zawartości alfuzosyny chlorowodorku. Należy zapoznać się ze schematem jego dawkowania.
Alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których podawane są leki przeciwnadciśnieniowe lub nitraty. U niektórych pacjentów może wystąpić niedociśnienie ortostatyczne w ciągu kilku godzin po podaniu, z wystąpieniem objawów (zawroty głowy, zmęczenie, pocenie się). lub bez nich Efekty te są przemijające, występują na początku leczenia i zwykle nie mają znaczenia dla kontynuacji leczenia.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania alfuzosyny u pacjentoów, u których wystąpiła wyraźna odpowiedź hipotensyjna na inne alfa1-blokery.
W pacjentów z chorobą wieńcową, leczenia niewydolności wieńcowej powinno być kontynuowane. Jeśli dusznica bolesna powraca lub nasila się, należy przerwać podawanie alfuzosyny.
Jak w przypadku wszystkich blokerów receptorów alfa-1, alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z ostrymi zaburzeniami pracy serca.
Pacjenci z wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, o znanej historii nabytego wydłużenia odstępu QT lub którym podaje się leki, które zwiększają odstęp QT, powinni być monitorowani przed i podczas podawania alfuzosyny.
Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki zaobserwowano podczas operacji zaćmy u niektórych pacjentów, u których podaje się lub wcześniej podawano alfa-1-blokery. Mimo że ryzyko wystąpienia w/w zespołu podczas stosowania alfuzosyny wydaje się bardzo małe, chirurdzy okuliści powinni być informowani z wyprzedzeniem o stosowanych w danym czasie lub w przeszłości alfa-1blokerach, ze względu na możliwe zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań.
Ten produkt leczniczy zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów rzadko występującą dziedziczna nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ponieważ nie ma danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek (klirens kreatyniny < 30 ml / min), alfuzosyny 10 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu nie należy stosować w tej grupie pacjentów.
Pacjenci powinni być ostrzeżeni, że tabletkę należy połykać w całości. Każdy inny sposób podawania, poprzez rozdrobnianie, kruszenie, żucie, sproszkowanie powinno być zabronione. Działania te mogą prowadzić do niewłaściwego uwalniania i wchłaniania leku, a zatem możliwe jest wystapienie wczesnych działań niepożądanych.
Ze względu na wskazania, produkt nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Lipidogram to badanie mające na celu sprawdzić, jak dużo cholesterolu oraz cząsteczek tłuszczy znajduje się w naszej krwi. Dlaczego jest to takie ważn...
Wyjątkowo wrażliwa, sucha i delikatna skóra jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Drogeryjne kosmetyki pielęgnacyjne mo...
W ciągu całego swojego życia zmagamy się z wieloma stresowymi sytuacjami. W wielu przypadkach krótkotrwały stres jest czymś pozytywnym, gdyż motywuje ...
Dobrze wyposażona apteczka pozwala lepiej udzielić pierwszej, przedmedycznej pomocy. Sprawdź stan Twojej apteczki i upewnij się, że Twoi domownicy mog...
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.