Infilea interakcje ulotka szampon leczniczy 500 mcg/g 125 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Infilea szampon leczniczy | 500 mcg/g | 125 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Clobetasoli propionas
Podmiot odpowiedzialny: EGIS PHARMACEUTICALS PLC


  • Kiedy stosujemy lek Infilea?
  • Infilea - działanie leku
  • Jaki jest skład leku Infilea?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Infilea?
  • Infilea – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Infilea - dawkowanie leku
  • Infilea – jakie środki ostrożności należy zachować?
  • Przyjmowanie leku Infilea w czasie ciąży
  • Czy Infilea wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Infilea wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Infilea?

Opis produktu Infilea

Kiedy stosujemy lek Infilea?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy jest spowodowana zbyt szybkim tworzeniem się komórek owłosionej skóry głowy. Lek Infilea jest stosowany do leczenia łuszczycy owłosionej skóry głowy o umiarkowanym nasileniu u dorosłych.

Infilea - działanie leku

Szampon leczniczy Infilea zawiera jako substancję czynną klobetazolu propionian; należy ona do grupy leków zwanych miejscowymi kortykosteroidami (lub steroidami). Miejscowo stosowane kortykosteroidy dzieli się na grupy w zależności od siły działania; klobetazolu propionian jest kortykosteroidem o bardzo silnym działaniu. Termin ”miejscowy” oznacza, że może być stosowany wyłącznie na powierzchnię skóry. Miejscowo stosowane steroidy zmniejszają zaczerwienienie, swędzenie i zapalenie związane z chorobami skóry.

Jaki jest skład leku Infilea?

Substancją czynną jest klobetazolu propionian.

- 1 gram szamponu leczniczego zawiera 500 mikrogramów klobetazolu propionianu. 1 gram szamponu odpowiada 1 mililitrowi szamponu.

- Pozostałe składniki są to: etanol, kokoalkilodimetylobetaina, sodu laurylosiarczan etoksylowany, polyquaternium-10, sodu cytrynian (do regulacji pH), kwas cytrynowy jednowodny (do regulacji pH) i woda oczyszczona.

Ten lek zawiera 100 mg alkoholu (etanolu) w każdym 1 gramie, co jest równoważne 10% w/w. Może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Infilea?

Kiedy nie stosować szamponu leczniczego Infilea

• Jeśli pacjent ma uczulenie na klobetazolu propionian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

• Jeśli pacjent ma bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze zakażenia skóry, takie jak opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, liszajec (pewien rodzaj wysypki na twarzy), grzybica skóry, grzybica stóp, pleśniawki, gruźlica skóry lub zmiany skórne spowodowane kiłą.

• Jeśli pacjent ma wrzodziejące (sączące) rany na skórze głowy.

• U dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Nie należy stosować tego leku do oczu ani na powieki (ryzyko jaskry, czyli wysokiego ciśnienia w oku oraz ryzyko zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oka).


Infilea – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, szampon leczniczy Infilea może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lek ten może powodować następujące działania niepożądane:

Częste (mogące występować z częstością do 1 na 10 osób):

· Uczucie pieczenia skóry

· Zapalenie mieszka lub mieszków włosowych

Niezbyt częste (mogące występować z częstością do 1 na 100 osób):

· Podczas stosowania silnie działających miejscowych steroidów, szczególnie jeśli były one stosowane na duże obszary skóry lub przez dłuższe okresy, obserwowano zaburzenia hormonalne (takie jak zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga)

· Kłucie lub pieczenie oczu

· Podrażnienie oczu

· Uczucie ucisku oka

· Jaskra

· Nadwrażliwość

· Ból głowy

· Ból skóry

· Uczucie dyskomfortu skóry

· Świąd

· Trądzik

· Obrzęk skóry

· Teleangiektazje (żyły pod powierzchnią skóry mogą stać się bardziej widoczne)

· Nasilenie łuszczycy

· Wypadanie włosów

· Suchość skóry

· Pokrzywka

· Zmiany zanikowe skóry (ścieńczenie skóry),

· Podrażnienie skóry

· Napięcie skóry

· Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

· Rumień

· Wysypka

Rzadkie (mogące występować z częstością do 1 na 1 000 osób):

· Zakażenia oportunistyczne (wywoływane przez bakterie, wirusy, z powodu osłabienia układu immunologicznego);

· Immunosupresja (układ immunologiczny nie działa tak, jak powinien).

O nieznanej częstości występowania (nie można określić częstości występowania na podstawie dostępnych danych):

· Opóźnienie wzrostu u dzieci

· Pogorszenie cukrzycy

· Nieostre widzenie

· Zaćma

· Wykwity krostkowe (duże pryszcze) oraz zmiany dotyczące wzrostu włosów i koloru skóry lub odbarwienie skóry; mogą pojawić się widoczne rozstępy skórne i plamica (siniaki). Zmiany takie mogą się czasami pojawiać przy powtarzaniu kursów terapii miejscowymi steroidami przez dłuższy okres.

· Uogólniona łuszczyca krostkowa (występowanie krost i blaszek łuszczycowych na całym ciele)

· Okołoustne zapalenie skóry (plamista czerwona wysypka wokół ust), w razie stosowania leku na twarzy.

· Nasilenie trądziku różowatego (rumień na twarzy związany z zaczerwienieniem skóry i zmianami grudkowo-krostkowymi).

Zgłaszanie objawów niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.


Infilea - dawkowanie leku

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Typowa dawka dobowa stosowana w czasie 1 aplikacji jest to ilość odpowiadająca w przybliżeniu połowie łyżki stołowej, co wystarcza do pokrycia całej owłosionej skóry głowy.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, po umyciu rąk należy nakładać lek bezpośrednio na suchą, owłosioną skórę głowy raz na dobę, starając się dokładnie pokryć zmienione chorobowo miejsca i wmasować w nie szampon. Należy unikać stosowania dużych ilości szamponu leczniczego; należy nakładać tylko taką ilość, która wystarczy do pokrycia suchej owłosionej skóry głowy. Po aplikacji należy starannie umyć ręce. Następnie należy pozostawić produkt na 15 minut, bez przykrywania głowy, a następnie dodać wodę, spłukać i wysuszyć włosy w zwykły sposób. Jeśli do umycia włosów potrzeba więcej szamponu, można zastosować swój normalny szampon. Nie należy nakładać na włosy dodatkowej ilości szamponu leczniczego Infilea.

Lekarz określi, jak długo należy stosować szampon leczniczy Infilea w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli jednak łuszczycowe zmiany skórne na głowie ulegną istotnej poprawie przed końcem leczenia, należy zgłosić się do lekarza. Również w odwrotnej sytuacji, jeśli na koniec okresu leczenia nie będzie poprawy, należy o tym powiedzieć lekarzowi. Leczenie wymaga starannego nadzoru; należy zgłaszać się do lekarza na badania kontrolne w regularnych odstępach. Nie należy stosować leku dłużej niż zaleci to lekarz.

W przyszłości jednak lekarz może zalecić ponowne zastosowanie szamponu leczniczego Infilea po okresie przerwy w jego stosowaniu.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Jeśli lek został przepisany dzieciom lub młodzieży w wieku od 2 do 18 lat, należy przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza. Należy co tydzień zgłaszać się na kontrolę lekarską przed dalszym stosowaniem leku.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Infilea

W razie stosowania leku przez okres dużo dłuższy niż zalecany należy zgłosić się do lekarza.

Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na owłosioną skórę głowy. Nie wolno go połykać. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia, małe ilości leku nie są szkodliwe. W razie wątpliwości należy natychmiast poradzić się lekarza.

Pominięcie zastosowania leku Infilea

W razie pominięcia zastosowania leku nie należy przy najbliższej aplikacji stosować podwójnej dawki leku dla uzupełnienia dawki pominiętej. Należy wrócić do stałego schematu W razie pominięcia kilku dawek należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Przerywanie stosowania leku Infilea

W razie przerwania stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. Po przerwaniu leczenia może dojść do zaostrzenia choroby, szczególnie jeśli lek był stosowany przez dłuższy okres lub jeśli leczenie zostaje przerwane nagle.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Infilea – jakie środki ostrożności należy zachować?

Przed rozpoczęciem stosowania szamponu leczniczego Infilea należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

• pacjent stosuje inne doustne/miejscowe leki zawierające kortykosteroidy lub leki mające wpływać na układ immunologiczny (np. w chorobie autoimmunologicznej lub po przeszczepieniu narządu). Jednoczesne stosowanie szamponu leczniczego Infilea z takimi lekami może prowadzić do ciężkich zakażeń,

• pacjent miał w przeszłości reakcję alergiczną po innym kortykosteroidzie,

• pacjent ma cukrzycę,

• pacjent ma trądzik pospolity, trądzik różowaty (zaczerwienienie i widoczne naczynia krwionośne na twarzy) lub okołoustne zapalenie skóry (plamistą czerwoną wysypkę skórną wokół ust).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując szampon leczniczy Infilea

• Ten lek powinien być stosowany wyłącznie na owłosioną skórę głowy; nie powinien być stosowany jako zwykły szampon, nie powinien też być stosowany na inne okolice ciała ani używany jako żel pod prysznic, preparat do mycia ciała lub płyn do kąpieli.

• Stosując lek na owłosioną skórę głowy, nie wolno przykrywać leczonego obszaru skóry, na przykład nie należy zakładać na głowę czepka pod prysznic, gdyż mogłoby to spowodować przeniknięcie substancji czynnej przez skórę i jej działanie na inne narządy organizmu.

• Stosując lek należy unikać jego kontaktu z twarzą, powiekami, pachami, skórą uszkodzoną (popękaną) i okolicą narządów płciowych. Jeśli jakakolwiek ilość produktu spłynie z głowy, należ go natychmiast spłukać.

· Jeśli lek dostanie się do oka (oczu), należy starannie wypłukać oko wodą. Jeśli będzie się utrzymywać podrażnienie, należy zgłosić się do lekarza.

· Szampon leczniczy Infilea należy stosować wyłącznie przez okres zalecony przez lekarza. Jeśli nie będzie poprawy łuszczycy owłosionej skóry głowy, należy zgłosić się do lekarza.

· W razie wystąpienia nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia należy zgłosić się do lekarza.

· W razie wystąpienia nowego bólu kości lub nasilenia obecnych wcześniej objawów kostnych w czasie leczenia lekiem Infilea, szczególnie jeśli lek Infilea był stosowany przez dłuższy okres czasu lub leczenie było wielokrotnie powtarzane, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

· Jeśli wystąpią objawy miejscowej nietolerancji, takie jak uczucie pieczenia lub zaczerwienienie skóry w miejscu leczenia, nie należy stosować tego leku do czasu ustąpienia objawów.

· Jeśli w czasie leczenia choroba się nasili (jest to bardziej prawdopodobnie, jeśli lek był stosowany przez okres dłuższy niż zalecany) lub jeśli wystąpi opuchnięcie powiek, twarzy lub warg, należy zaprzestać stosowania leku i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż możliwe jest uczulenie na lek lub zakażenie skóry.

· Stosowanie większych ilości lub trzymanie produktu na skórze głowy dłużej niż 15 minut może:

· spowodować ścieńczenie skóry, która stanie się bardziej podatna na uszkodzenie

· doprowadzić do przeniknięcia substancji czynnej przez skórę; może to mieć wpływ na inne części ciała, szczególnie u dzieci i w okresie ciąży

• Aby uniknąć interakcji z preparatami do farbowania włosów, na przykład zmian koloru włosów, lek należy spłukiwać dużą ilością wody.

W razie wystąpienia nietypowego, niemożliwego do wyjaśnienia dyskomfortu, należy jak

najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi.


Przyjmowanie leku Infilea w czasie ciąży

Przed rozpoczęciem stosowania szamponu leczniczego Infilea należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

• pacjent stosuje inne doustne/miejscowe leki zawierające kortykosteroidy lub leki mające wpływać na układ immunologiczny (np. w chorobie autoimmunologicznej lub po przeszczepieniu narządu). Jednoczesne stosowanie szamponu leczniczego Infilea z takimi lekami może prowadzić do ciężkich zakażeń,

• pacjent miał w przeszłości reakcję alergiczną po innym kortykosteroidzie,

• pacjent ma cukrzycę,

• pacjent ma trądzik pospolity, trądzik różowaty (zaczerwienienie i widoczne naczynia krwionośne na twarzy) lub okołoustne zapalenie skóry (plamistą czerwoną wysypkę skórną wokół ust).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując szampon leczniczy Infilea

• Ten lek powinien być stosowany wyłącznie na owłosioną skórę głowy; nie powinien być stosowany jako zwykły szampon, nie powinien też być stosowany na inne okolice ciała ani używany jako żel pod prysznic, preparat do mycia ciała lub płyn do kąpieli.

• Stosując lek na owłosioną skórę głowy, nie wolno przykrywać leczonego obszaru skóry, na przykład nie należy zakładać na głowę czepka pod prysznic, gdyż mogłoby to spowodować przeniknięcie substancji czynnej przez skórę i jej działanie na inne narządy organizmu.

• Stosując lek należy unikać jego kontaktu z twarzą, powiekami, pachami, skórą uszkodzoną (popękaną) i okolicą narządów płciowych. Jeśli jakakolwiek ilość produktu spłynie z głowy, należ go natychmiast spłukać.

· Jeśli lek dostanie się do oka (oczu), należy starannie wypłukać oko wodą. Jeśli będzie się utrzymywać podrażnienie, należy zgłosić się do lekarza.

· Szampon leczniczy Infilea należy stosować wyłącznie przez okres zalecony przez lekarza. Jeśli nie będzie poprawy łuszczycy owłosionej skóry głowy, należy zgłosić się do lekarza.

· W razie wystąpienia nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia należy zgłosić się do lekarza.

· W razie wystąpienia nowego bólu kości lub nasilenia obecnych wcześniej objawów kostnych w czasie leczenia lekiem Infilea, szczególnie jeśli lek Infilea był stosowany przez dłuższy okres czasu lub leczenie było wielokrotnie powtarzane, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

· Jeśli wystąpią objawy miejscowej nietolerancji, takie jak uczucie pieczenia lub zaczerwienienie skóry w miejscu leczenia, nie należy stosować tego leku do czasu ustąpienia objawów.

· Jeśli w czasie leczenia choroba się nasili (jest to bardziej prawdopodobnie, jeśli lek był stosowany przez okres dłuższy niż zalecany) lub jeśli wystąpi opuchnięcie powiek, twarzy lub warg, należy zaprzestać stosowania leku i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż możliwe jest uczulenie na lek lub zakażenie skóry.

· Stosowanie większych ilości lub trzymanie produktu na skórze głowy dłużej niż 15 minut może:

· spowodować ścieńczenie skóry, która stanie się bardziej podatna na uszkodzenie

· doprowadzić do przeniknięcia substancji czynnej przez skórę; może to mieć wpływ na inne części ciała, szczególnie u dzieci i w okresie ciąży

• Aby uniknąć interakcji z preparatami do farbowania włosów, na przykład zmian koloru włosów, lek należy spłukiwać dużą ilością wody.

W razie wystąpienia nietypowego, niemożliwego do wyjaśnienia dyskomfortu, należy jak

najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi.


Charakterystyka produktu leczniczego Infilea

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Infilea z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Infilea z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Infilea


Grupy

  • Kortykosteroidy

Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.