Jednoczesne stosowanie z alkoholem / innymi lekami wywołującymi depresję ośrodkowego układu nerwowego (
OUN
)
Należy unikać j
ednoczesnego
stosowania diazepamu z alkoholem i (lub) innymi lekami wywołującymi depresję
OUN
. Jednoczesne stosowanie może spotęgować efekt kliniczny diazepamu, w tym nasilić działanie
sedacyjne
, klinicznie istotną depresję oddechową i (lub) krążeniową (patrz
CHPL
: punkt 4.5).
Uzależnienie pacjentów od alkoholu lub leków w przeszłości
Diazepam należy stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów, którzy w przeszłości nadużywali alkoholu lub byli uzależnieni od leków.
Wyjątkiem jest leczenie ostrych objawów odstawienia.
Należy zachować szczególną ostrożność, stosując diazepam we wstrzyknięciu dożylnym, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów osłabionych i u pacjentów z chorobami serca lub płuc, ze względu na możliwość wystąpienia bezdechu i (lub) zatrzymania akcji serca.
Nie wolno podawać leku do mniejszych żył. W szczególności należy bezwzględnie unikać podawania produktu dotętniczo lub
pozanaczyniowo
, ze względu na możliwość wystąpienia zakrzepicy żył, zapalenia żył, miejscowych podrażnień, obrzęku lub, rzadziej, zmian naczyniowych, zwłaszcza w wyniku szybkiego podania dożylnego.
U pacjentów w podeszłym wieku i osłabionych należy stosować zmniejszoną dawkę.
Należy zachować typowe środki ostrożności podczas leczenia pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub wątroby.
Tolerancja
U pacjentów leczonych diazepamem przez długi czas może rozwinąć się osłabienie odpowiedzi na działanie benzodiazepin.
Uzależnienie
Stosowanie benzodiazepin może doprowadzić do rozwoju uzależnienia psychicznego lub fizycznego (patrz
CHPL
: punkt 4.8). Ryzyko uzależnienia wzrasta ze zwiększeniem dawki i wydłużeniem czasu trwania leczenia. Jest ono także większe u pacjentów nadużywających alkoholu i (lub) narkotyków w wywiadzie.
Jeśli rozwinie się uzależnienie fizyczne, nagłe przerwanie leczenia może wywołać objawy odstawienia, takie jak: bóle głowy, bóle mięśniowe, skrajny lęk, napięcie, niepokój, splątanie, drażliwość. W cięższych przypadkach mogą wystąpić następujące objawy: utrata poczucia rzeczywistości, zaburzenia osobowości, nadwrażliwość słuchowa, drętwienie i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, halucynacje lub napady padaczkowe (patrz
CHPL
: punkt. 4.8)
Bezsenność i lęk z odbicia
Po zakończeniu leczenia może wystąpić przemijający zespół, w którym objawy, które spowodowały konieczność leczenia benzodiazepiną, wracają w nasilonej postaci. Mogą temu towarzyszyć inne objawy, takie jak: zmiany nastroju, lęk, zaburzenia snu i niepokój. Ryzyko wystąpienia zespołu odstawienia/efektu odbicia jest większe po nagłym przerwaniu leczenia, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki.
Czas trwania leczenia
Czas leczenia powinien być jak najkrótszy (patrz
CHPL
: punkt 4.2).
Leczenie nie powinno być nigdy przedłużone bez ponownej oceny stanu zdrowia pacjenta. Na początku leczenia należy poinformować pacjenta, że czas trwania leczenia jest ograniczony i dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób dawka będzie stopniowo zmniejszana. Pacjent powinien być świadomy możliwości wystąpienia „efektu z odbicia", zdarzającego się podczas stopniowego zmniejszania dawki, co zminimalizuje lęk związany z tym zjawiskiem.
Niepamięć
Benzodiazepiny mogą powodować niepamięć następczą, nawet po zastosowaniu terapeutycznego zakresu dawek, chociaż efekt ten obserwuje się przede wszystkim po podaniu dużych dawek. Objawom niepamięci może towarzyszyć niewłaściwe zachowanie.
Reakcje psychiczne i paradoksalne
Podczas stosowania benzodiazepin obserwowano reakcje paradoksalne, takie jak: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, złość, koszmary senne, omamy, psychozy, zachowanie nieadekwatne do sytuacji i inne działania niepożądane dotyczące zachowania. Gdy wystąpi którekolwiek z objawów, należy przerwać leczenie. Występowanie takich objawów jest częstsze u dzieci i młodzieży oraz u pacjentów w podeszłym wieku.
Szczególne grupy pacjentów
U pacjentów w podeszłym wieku należy zmniejszyć dawkę. Zaleca się również stosowanie mniejszych dawek u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową ze względu na ryzyko wystąpienia depresji oddechowej.
Benzodiazepiny są
przeciwwskazane
u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ze względu na ryzyko wystąpienia encefalopatii.
Benzodiazepiny nie są rekomendowane, jako leki pierwszego wyboru w leczeniu chorób psychotycznych.
Benzodiazepin nie należy stosować w
monoterapii
w leczeniu depresji ani lęku związanego z depresją, ponieważ u pacjentów może dojść do nasilenia tendencji samobójczych.
U pacjentów z depresją, diazepam oddziałuje jedynie na komponent lękowy, a więc nie może być stosowany w leczeniu depresji, bo jedynie będzie maskował pewne jej objawy.
U pacjentów chorych na padaczkę, leczonych przez długi czas diazepamem (lub inną benzodiazepiną) nie zaleca się stosowania
flumazenilu
(antagonisty benzodiazepin), ze względu na fakt, że nagłe zaprzestanie działania ochronnego agonisty
benzodiazepinowego
może wywołać napad padaczkowy, chociaż wymieniony antagonista wywiera niewielki efekt przeciwdrgawkowy.
Dzieci i młodzież
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diazepamu u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy nie zostały ustalone. Diazepamu nie należy podawać dzieciom bez dokładnej oceny wskazania. Czas leczenia dzieci powinien być skrócony do bezwzględnego minimum.
Substancje pomocnicze
Produkt leczniczy zawiera 12,5% v/v etanolu (tj. 100 mg/ml). Szkodliwy dla osób chorujących na alkoholizm.
Należy wziąć to pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobami wątroby lub z padaczką.
Ten produkt leczniczy zawiera alkohol benzylowy w ilości 30 mg na ampułkę. Alkohol benzylowy może powodować reakcje toksyczne i reakcje alergiczne u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3 lat. Nie wolno podawać wcześniakom ani noworodkom.
Ten produkt leczniczy zawiera glikol propylenowy. Może powodować objawy zatrucia, podobne jak po spożyciu alkoholu, które mogą ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten produkt leczniczy zawiera kwas benzoesowy i
beznzoesan
sodu. Kwas benzoesowy i benzoesan sodu mogą zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków.