Materace medyczne - czym się różnią od standardowych?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-22 16:05
Para szczęśliwych seniorów leży na materacu medycznym.

Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, wiele lat spania na niewygodnej kanapie lub wersalce - wszystko to sprawia, że coraz młodsze osoby zaczynają mieć problemy z kręgosłupem. Gdy pojawia się ból i dyskomfort próbuje się wielu sposobów, by znaleźć ulgę w cierpieniu. Nie każdy jednak wie, że jednym z głównych czynników wspierających leczenie i rehabilitację jest wybór odpowiedniego materaca. Odgrywa on też bardzo dużą rolę w przypadku osób obłożnie chorych. Dlaczego materace medyczne mogą być dobrą odpowiedzią w tych konkretnych sytuacjach? Sprawdźmy!

Wsparcie w rehabilitacji i rekonwalescencji

Materace medyczne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom, które mają problemy z kręgosłupem, są po operacji, cierpią na przewlekłą chorobę lub mają problemy z poruszaniem się i większość czasu spędzają w łóżku. Wśród osób, które szukają materaca odpowiedniego przy problemach z kręgosłupem najczęstszą dolegliwością są problemy dyskopatyczne, czyli uszkodzenie lub patologia dysku i problemy przeciążeniowe. Chociaż samym materacem nie wyleczy się uszkodzonego dysku, czy innych schorzeń aparatu ruchu, to odpowiednio dobrany materac zadba o to, by w nocy kręgosłup nie był przeciążony. Komponenty tworzące wkład materaca medycznego będą wspierać ciało w naturalnej pozycji i odciążać mięśnie, pozwalając im na regenerację. Tutaj ważną rolę odgrywa pianka termoelastyczna znana z optymalnego dopasowywania się do kształtu ciała, tak że tworzy niemal jego odlew. Takie warunki snu wspierają też lepszą cyrkulację krwi w organizmie. Wszystkie wspomniane kwestie przekładają się na szybszą regenerację po kontuzji czy operacji.

Zbliżenie na materac medyczny.

Materace medyczne to większy komfort w przewlekłej chorobie

Te same cechy, które sprawiają, że materace medyczne są odpowiednie dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem, odpowiadają też za wyższy komfort życia u osób ciężko chorych. Poprawa krążenia krwi, brak ucisku na mięśnie i swobodny dopływ powietrza, dzięki któremu skóra może oddychać - to wszystko nie tylko minimalizuje ryzyko pojawienia się odleżyn, ale też i korzystnie wpływa na samopoczucie chorej osoby. Dobra termoregulacja wkładu zapewnia dodatkowo higieniczne warunki do odpoczynku i niweluje ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy wewnątrz materaca. Dla osób, które większość czasu spędzają w łóżku najważniejsze będą przeciwodleżynowe właściwości materaca, dobra wentylacja wkładu, a przede wszystkim - wysoki komfort. Brak nacisku ze strony materaca oznacza mniejsze ryzyko powstania bolesnych obrzęków, ale odpowiada też za dużą wygodę użytkowania. Na materacu medycznym po prostu wygodnie i efektywnie się odpoczywa.

Bez względu na to, czy problemem są poważne zwyrodnienia, przewlekła choroba, stan po wypadku lub kontuzji, albo też przeciążeniowe bóle pleców - materac medyczny to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Może zapewnić spokojny sen, zmniejszyć dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację i zadbać o wygodę. Co więcej, ze względu na swoją charakterystykę, materace z certyfikatem medycznym mogą wybrać także te osoby, którym zależy na wysokim komforcie i zdrowym środowisku snu. Warto pamiętać, żeby przy wyborze określonego modelu materaca zwrócić uwagę, czy dany sklep z materacami oferuje produkty posiadające certyfikat wyrobu medycznego. To gwarancja jakości materaca i jego prozdrowotnych właściwości.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów