Z okazji Światowego Dnia Zdrowia pomyśl przyszłościowo: gromadź informacje o swoim zdrowiu w jednym miejscu.

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-04-13 00:00
Światowy dzień zdrowia

Corocznie 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest uświadamianie wszystkich społeczeństw na Świecie z jakimi problemami zdrowotnymi i cywilizacyjnymi mamy do czynienia.

Ten wyjątkowy dzień motywuje do ogólnej refleksji o naszym stylu życia, sposobach leczenia i zaangażowaniu w działania profilaktyczne. Zewsząd docierają do nas informacje o zagrożeniach dla zdrowia i sposobach mających ulepszyć i wydłużyć nasze życie. Medycyna, jako jedna z najbardziej postępowych nauk, daje wiele możliwości. Mamy dostęp do coraz węższych specjalizacji lekarskich i placówek medycznych zaskakujących rozwiązaniami technologicznymi. Czasy, kiedy byliśmy związani z jedną przychodnią i lekarzem poszły dawno w niepamięć. Te zmiany niosą za sobą nowe perspektywy. Różnorodność rozwiązań medycznych generuje nową potrzebę społeczną. Jest nią dostęp do informacji o naszym zdrowiu. Uściślając, usystematyzowana wiedza na temat historii przebytych chorób, zażywanych leków czy nazwisk przyjmujących nas lekarzy.

Skuteczne gromadzenie informacji zdrowotnej jest nie tylko ułatwieniem, ale również szansą. Wiele chorób wieku podeszłego ma swój początek w dzieciństwie. Mimo, iż współczesne książeczki zdrowia, które otrzymują noworodki przy wypisie ze szpitala są bardzo ładne, mogą nie zdać egzaminu za 30-40 lat. Dostęp do wiedzy na temat problemów zdrowotnych, które korzeniami sięgają tak daleko, mógłby usprawnić proces diagnostyczny. Nie wybiegając tak daleko w przyszłość, a pozostając przy dzieciństwie, rodzice doskonale wiedzą, że nie jest łatwym zapamiętać wszystkie leki, które przyjmowało dziecko. W stresie możemy zapomnieć przekazać lekarzowi, na jakie leki uczulone jest dziecko. Sytuacji, w których ciągłość i dostępność informacji jest niezbędna, jest wiele.

Odpowiedzią na wspomnianą potrzebę społeczną jest Otwarty System Ochrony Zdrowia. Daje on od wielu lat pacjentom możliwość nowoczesnego zarządzania własnym zdrowiem. Obecnie pomaga m.in. zaplanować i wdrożyć programy profilaktyczne, umówić wizytę do lekarza oraz wyszukać i zarezerwować potrzebne leki on-line. Bezpieczeństwo i komfort pacjenta to dewiza, którą kierują się zintegrowane działania ochrony zdrowia. OSOZ, współpracując z kilkunastoma tysiącami placówek medycznych i aptek w całym kraju, buduje kompleksowy i długoterminowy Model Zdrowotny Pacjenta.

Podążając za wspomnianym komfortem, pacjenci coraz chętniej umawiają wizyty internetowo: wybierając lokalizację, specjalizację, lekarza i oraz dogodny termin odwiedzin placówki medycznej. Po zakończonej wizycie mogą za pomocą serwisu KtoMaLek.pl wyszukać przepisane leki i zarezerwować je z możliwością odbioru we wskazanej aptece. Idąc za trendem mobilności, każdą z tych czynności można już wykonać z poziomu telefonu czy tabletu. Dzięki aplikacji VisiMed, współpracującej z serwisami OSOZ, cały proces zostanie zapamiętany w jednym miejscu.

To unikalne w skali Europy przedsięwzięcie stale się doskonali, a jego przyszłe działania będą odpowiedzią na potrzeby pacjentów. Kto pomyślałby 10 lat temu, że dziś możliwym będzie wyszukanie w sieci trudno dostępnych leków? Albo, że za sprawą kilku kliknięć w ekran, lekarz przyjedzie zbadać chore dziecko? OSOZ to kompleksowa troska o nasze zdrowie.

Światowy Dzień Zdrowia jest dobrym momentem, aby wspomóc zdrowie całej rodziny poprzez zabezpieczenie informacji na temat dotychczasowych problemów zdrowotnych. Pewny i łatwy dostęp do tych danych stał się integralną częścią procesu leczenia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów