Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-05-24 12:21
wszystkie odsłony farmaceuty

Apteczne okienko to dla nas portal do innego świata. Świata, którego nie rozumiemy do końca. Te wszystkie dawkowania, skomplikowane nazwy, gramatury i konsystencje, raczej pozostają poza zasięgiem naszych możliwości. Kiedy jednak zbliża się nasza kolej liczymy na to, że w okienku - niczym Dobra Wróżka - pojawi się szlachetna postać otoczona aureolą blasku, która sprawnie i bezpiecznie zaopatrzy nas w stosowne leki. Wiemy, że nie jest łatwo. Farmaceuta wczytawszy się błyskawicznie w treść recepty, z mądrą miną, wydaje nam stosowne leki. Sposób w jaki to wszystko się odbywa uświadamia nam, że farmaceutów możemy podzielić na wiele typów. Ciekawe z jakim typem farmaceuty macie najczęściej do czynienia?

Jak wiemy, jest to zawód wiążący się z niesamowitą odpowiedzialnością za nasze zdrowie i życie. Czasem jedna literka w nazwie leku warunkuje to, czy zażyjemy właściwy lek. O pomyłkę nie trudno, zważywszy na to, że dla przeciętnego człowieka zapisy na receptach są absolutnie nieczytelne. Codzienna praca farmaceuty nie kończy się na podawaniu leków i „wklepywaniu” fraz w system. Każda z osób, którą spotykamy za okienkiem w aptece ma obowiązek śledzenia zmian i nowości rynku farmaceutycznego oraz nauk pokrewnych. A to wszystko w jednym celu, którym jest udzielenie pacjentom rzetelnej porady.

Do rzeczy, oto obiecane typy Aptekarzy:

Farmaceuta sprinter – typ farmaceuty, którego cechuje bardzo duża energia, werwa i zwinność. Aby znaleźć Twój lek, z prędkością światła przebiegnie trzy razy całą aptekę. Nie zdążysz się zastanowić, którą formę płatności preferujesz, a lek już leży opakowany i czeka na Twój odbiór. Raz dwa trzy, lek masz Ty!

Farmaceuta grafolog – czy próbowałeś kiedyś rozszyfrować nazwy leków opisanych na swojej recepcie? Każdy z nas się zastanawiał, jakim cudem aptekarz wie, co tam jest napisane. Wspomniany typ farmaceuty jest specjalistą od przypadków beznadziejnych. Kiedy wszyscy rozkładają ręce, On już zmierza po lek. Koledzy z branży radzą się go średnio 3 razy na godzinę. Możesz być spokojny, farmaceuta grafolog zawsze odczyta, co lekarz miał na myśli i poda właściwy lek.

Farmaceuta profesor – zdarzyło Ci się dostać pouczający wykład przy okienku farmaceuty? To przytrafiło się chyba każdemu … Na szczęście, farmaceuci są uprawnieni do udzielania porad medycznych. Wiele lat nauki i doświadczenie zawodowe sprawiają, że chętnie korzystamy z aptecznych porad. Farmaceuta profesor ma słuszną misję uświadamiania o zagrożeniach, interakcjach, propozycji dodatkowego wsparcia terapii leczniczej. Kolejkowicze nie są zadowoleni, nie mniej jednak, kiedy dotrą do okienka, mogą liczyć na merytoryczną poradę w swoich zdrowotnych problemach.

Farmaceuta magazynier – oj oj oj, stos „karteczek w szufladzie”? Każdego dnia farmaceuci słyszą setki razy „proszę mi odłożyć ten lek…”, a co za tym idzie – magazynują prośby w szufladzie. Duża ilość obowiązków sprawia, że utrzymanie porządku i systematyczne wydawanie odłożonych pozycji, staje się problemem. Grunt, że jest lek. Szuflada to temat drugoplanowy :) Przy okazji, czy uczciwie wracacie po leki sprowadzane dla was specjalnie z hurtowni?

Farmaceuta ulubieniec – lubią go wszyscy. Rezolutny, uśmiechnięty, nie widać po nim zmęczenia i irytacji, mimo iż w ciągu dnia zdarza mu się wiele „trudnych przypadków”. Osiedlowe stałe pacjentki potrafią spędzić w jego towarzystwie całe przedpołudnie i nie dadzą się obsłużyć nikomu innemu. Współpracownicy czerpią od niego zapał do pracy i wstyd przy nim narzekać. W skrócie, jest lekiem na całe zło.

Farmaceuta odkrywca - kiedy jesteś totalnie zrezygnowany i spodziewasz się niewdzięcznej odpowiedzi „nie ma tego leku”, farmaceuta odkrywca Cię zaskoczy! Przeszuka całą aptekę, sprawdzi stan magazynowy i znajdzie farmaceutyk lub jego zamiennik. Nawet jeżeli nie ma Twojego leku, to nie odprawi Cię z kwitkiem. Wskaże inną lokalną aptekę, w której jest Twój lek. Pomoże mu w tym m.in. serwis KtoMaLek.pl. Tutaj rola odkrywcy się nie kończy. To typ farmaceuty, który jako pierwszy komunikuje w aptece o nowinkach z branży, jakże przydatnych w codziennej pracy.

Farmaceuta skarbonka – dzięki niemu świnki skarbonki w naszych domach stają się coraz cięższe. Stąd nazwa. Zakładając, że przeciętnie każdorazowo wydajemy w aptece ok. 50 zł, to każda oszczędność jest ważna. To typ aptekarza, który dba o nasze wydatki i dlatego zawsze, jeżeli tylko ma taką możliwość, proponuje tańszy zamiennik (ustawowy obowiązek każdego farmaceuty), lek z importu równoległego lub kurację alternatywną bazującą na niższych nakładach finansowych. W skrócie, farmaceuta skarb!

Farmaceuto! Jeżeli to czytasz, po pierwsze - wiemy, że jesteś kwintesencją zalet każdego z zaprezentowanych typów. Po drugie, życzymy Ci byś zawsze czuł się doceniony w swoich codziennych, bardzo odpowiedzialnych obowiązkach.

Pacjencie! Będąc w aptece powierzasz swoje zdrowie w dobre ręce. Pamiętaj, że możesz zadawać pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania leków, wsparcia terapii itd.. Przy okazji kupna leków, warto każdorazowo pozyskać informację o niebezpiecznych interakcjach oraz np. o porze dnia najlepszej do przyjmowania leku. Farmaceuta nie jest jedynie sprzedawcą leków, a osobą z wykształceniem medycznym uprawnionym do udzielania porad.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów