Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kawa z mlekiem czy bez?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-10 13:23
Barista przygotowuje kawę z mlekiem, wykorzystując technikę latte art.

W życiu jednych króluje tylko jedna słuszna kawa - czarna, inni wolą się delektować kawą z mlekiem, cappuccino, latte, mocha, macchiato. Wybór to kwestia indywidualnych preferencji, a także stanu zdrowia.

Historia białej kawy

Opowieści na temat początków kawy z mlekiem jest wiele. Ostatecznie za prekursora zabielonej kawy uważany jest holenderski ambasador w Chinach - Johan Nieuhof.  Jako człowiek, który nauczył pić kawę Europejczyków, zasłynął jednak Polak - Jerzy Kulczycki. W ramach łupów zgarnął od Turków duże ilości zielonej kawy. Otworzył więc w Wiedniu kawiarnię przypominającą te, które widział w Stambule. Niestety napój nie spotkał się z uwielbieniem klienteli. Aby interes nie podupadł, a produkt się nie zmarnował, Kulczycki postanowił zacząć dodawać do niego mleko oraz miód. Złagodził gorycz kawy i uratował biznes, a potem otworzył kolejne punkty, w których można było pić jego napój z owoców kawowca.

Z czasem miód został zastąpiony cukrem, jako że był on łatwiej dostępny, a jego stosowanie bardziej ekonomiczne. Mleko pozostało do dziś i w wielu kulturach stanowi podstawę codziennej filiżanki kawy.

Korzyści i zagrożenia wynikające z picia czarnej kawy

Czarna kawa ma bardziej intensywny, gorzki smak, a działanie zawartej w niej kofeiny zdecydowanie mocniej pobudzi Cię do życia. Chociaż taki napój jest łatwiej trawiony przez układ pokarmowy, zawarty w nim kwas może działać drażniąco na żołądek. Dlatego właśnie nie zaleca się czarnej kawy osobom z wrzodami, nadkwasotą czy refluksem żółciowym. W celu neutralizowania kwasu zawartego w czarnej kawie należy pić w ciągu dnia duże ilości niegazowanej wody. To dlatego w restauracjach podaje się filiżankę espresso w towarzystwie szklanki wody.

Zalety oraz wady kawy z mlekiem

Mleko dolane do tego popularnego, porannego napoju zmienia smak, łagodzi go, dodaje delikatnej słodyczy. Jednocześnie sprawia, że wchłanianie kofeiny przez organizm jest słabsze, a co za tym idzie, również taka jest jej pobudzająca moc. Dodatek mleka to dobry sposób na uzupełnienie magnezu, którego poziom, jak wiadomo, może się obniżyć na skutek moczopędnego działania kawy. Chłodne mleko to również szybki sposób na obniżenie temperatury napoju, by móc się nim delektować, bez zbędnego czekania.

Problem z mlekiem pojawia się wówczas, gdy występuje nietolerancja laktozy czy alergia na białko mleka krowiego. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością i mleko nie wpisuje się w ich bilans kaloryczny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czarna kawa przyspiesza metabolizm.

W ramach alternatywy można również wypróbować dostępne na rynku "mleka" roślinne, migdałowe, kokosowe, owsiane, ryżowe, sojowe i znaleźć swój typ.

Biała czy czarna - odwieczny dylemat ludzkości, na który każdy ma swoją teorię i z reguły trzyma się jej, nie zmieniając zdania. Jeżeli jednak niezależnie od swoich preferencji smakowych, chcesz się dowiedzieć więcej o swoim ulubionym napoju, możliwych sposobach jego parzenia, oryginalnych gatunkach, odwiedź stronę kawa - kawowy.info. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawostek i inspiracji, które być może przydadzą się, jeśli z przyczyn zdrowotnych musisz zrezygnować ze swojego ulubionego sposobu podania kawy i przejść na drugą stronę mocy. Kluczem do sukcesu może się okazać nowy gatunek kawy lub sposób jej parzenia. Jeśli tylko lekarz nie nakazał Ci całkowitej rezygnacji z kawy, eksperymentuj i szukaj swojego smaku.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów