Czy warto studiować farmację i jak zostać farmaceutą w aptece?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-19 15:09
Praca po farmacji

Jak zostać farmaceutą? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy planują swoją przyszłą karierę zawodową. Praca w tym zawodzie wymaga ukończenia pięcioletnich studiów, zrobienia stażu, a także uzyskania niezbędnych uprawnień. Sprawdź, czy warto studiować farmację, gdzie możesz szukać zatrudnienia, a także dowiedz się, jak założyć aptekę.

Czy warto studiować farmację? Możliwości rozwoju i zarobki

Wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy warto studiować farmację. Kierunek ten jest wymagający, ale daje bardzo dużo satysfakcji, zarówno w trakcie studiowania, jak i w późniejszej pracy zawodowej. Odnajdą się na nim w szczególności te osoby, które są zafascynowane chemią i chciałyby rozwijać się również po zakończeniu studiów. W zawodzie farmaceuty ważne są nie tylko umiejętności praktyczne i specjalistyczna wiedza teoretyczna, ale również kompetencje miękkie, które można rozwijać na warsztatach. 

Nie chcesz pracować na etacie w popularnej sieci i zastanawiasz się, jak założyć aptekę? W tym przypadku ukończenie studiów i uzyskanie tytułu zawodowego magistra jest niezbędne. Poza tym trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami prowadzenia takiej działalności.

Praca po farmacji nie w aptece

Dla tych, którzy szukają czegoś więcej, niż pracy w aptece ogólnodostępnej, dobrym pomysłem może być specjalizacja. Do wyboru są m.in. farmacja kliniczna przemysłowa, szpitalna, farmakologia, radiofarmacja, toksykologia, mikrobiologia i wiele innych. Z kolei ci absolwenci, którym zależy na budowaniu marki osobistej, a także zdobyciu nowych umiejętności, mogą zapisać się na studia podyplomowe z marketingu, zarządzania lub farmakoekonomiki. Szczególnie że osoby ze specjalistyczną wiedzą farmaceutyczną, są poszukiwane również w miejscach takich jak agencje marketingowe, portale internetowe, czy firmy IT tworzące oprogramowania medyczne. 

Jak widać, farmacja daje sporo możliwości rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia są także zarobki, które w tej branży można uznać za przyzwoite. Młody farmaceuta prosto po studiach może liczyć na pensję w wysokości 3 500 - 4 00 złotych na rękę. W zależności od miejsca pracy, zarobki mogą być wyższe. Na pieniądze nie mogą narzekać ci farmaceuci, którzy zdecydowali się pracować za granicą.

Jak zostać farmaceutą?

Jak zostać farmaceutą i czy jest to trudne zadanie? Przygotowania warto rozpocząć jeszcze w liceum, ponieważ dostanie się na studia farmaceutyczne, wymaga uzyskania bardzo wysokich wyników na maturze z chemii, biologii i matematyki. Program pięcioletnich studiów zakłada przedmioty takie jak: biologia, chemia, chemia leków, anatomia, farmakoterapia, immunologia, mikrobiologia, toksykologia, prawo farmaceutyczne, etyka zawodu, psychologia, socjologia, historia farmacji i inne. Absolwenci studiów z tytułem magistra, którzy chcą pracować jako farmaceuci, muszą również złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu. Otrzymują je osoby, które posiadają obywatelstwo polskie oraz pełnię praw publicznych. Ich stan zdrowia musi zostać potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Bardzo ważne jest również wcześniejsze ukończenie półrocznego stażu, uprawniającego do pracy w aptece. Z kolei osoby, które chcą rozpocząć pracę za granicą, muszą posiadać Europejską Legitymację Zawodową. Proces aplikacji jest dosyć skomplikowany, jednak wynagradzają go zarobki znacznie wyższe niż w Polsce. 

Farmacja - co potem?

Warto podkreślić, że praca w aptece to tylko jedna z wielu możliwości, jakie mają absolwenci studiów farmaceutycznych. Część z nich wybiera zatrudnienie w dużych zakładach farmaceutycznych, gdzie mogą zajmować się sprawami formalnymi i administracyjnymi. Osoby, które odnajdują się w środowisku akademickim i wiążą swoją przyszłość z nauką, mogą pracować na uniwersytecie. W tym przypadku konieczne jest jednak ukończenie czteroletnich studiów doktoranckich. Młodzi doktorzy mogą z kolei pomyśleć o zatrudnieniu w firmach farmaceutycznych lub laboratoriach naukowych. 

Kolejnym pomysłem dla absolwentów tego kierunku jest praca w administracji państwowej, związanej z branżą, czyli w nadzorze farmaceutycznym. Niektórzy decydują się również na wyjazd zagraniczny, ponieważ zarobki oferowane w innych państwach Unii Europejskiej są o wiele większe od polskich. 

Ostatnim pomysłem, który wymaga sporych nakładów finansowych, jest założenie własnej apteki. O ile rejestracja firmy CEIDG i rejestracja VAT są bezpłatne, o tyle uzyskanie zezwolenia Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, wynajem lokalu i jego wyposażenie, wiążą się z dużymi kosztami. 

Praca w zawodzie farmaceuty wymaga wiele wysiłku, związanego z koniecznością ukończenia trudnych studiów oraz zdobycia niezbędnych uprawnień. Jest ona jednak stosunkowo dobrze wynagradzana, zaś pomaganie ludziom przynosi bardzo wiele satysfakcji.

źródło grafiki: https://www.pexels.com/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów