Actikerall interakcje ulotka roztwór na skórę (100mg+5mg)/g 25 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Actikerall roztwór na skórę | (100mg+5mg)/g | 25 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Acidum salicylicum, Fluorouracilum
Podmiot odpowiedzialny: ALMIRALL HERMAL GMBH


  • Kiedy stosujemy lek Actikerall?
  • Jaki jest skład leku Actikerall?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Actikerall?
  • Actikerall – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Actikerall - dawkowanie leku
  • Actikerall – jakie środki ostrożności należy zachować?
  • Przyjmowanie leku Actikerall w czasie ciąży
  • Czy Actikerall wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Actikerall wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Actikerall?

Opis produktu Actikerall

Kiedy stosujemy lek Actikerall?

Actikerall jest wskazany w miejscowym leczeniu lekko wyczuwalnego dotykiem i (lub) umiarkowanie zgrubiałego hiperkeratotycznego rogowacenia słonecznego (starczego) stopnia I/II, u dorosłych pacjentów z prawidłową odpornością.

Stopień nasilenia I/II na podstawie 4-punktowej skali opracowanej przez Olsena i wsp. (1991.


Jaki jest skład leku Actikerall?

1 g roztworu na skórę zawiera:

5 mg fluorouracylu (Fluorouracilum) i 100 mg kwasu salicylowego (Acidum salicylicum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu:

1 gram roztworu na skórę zawiera 80 mg dimetylosulfotlenku.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Actikerall?

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Produktu leczniczego Actikerall nie wolno stosować w okresie laktacji, podczas ciąży lub u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

Nie stosować produktu leczniczego Actikerall u pacjentów z niewydolnością nerek.

Produktu leczniczego Actikerallnie wolno stosować jednocześnie z brywudyną, sorywudyną i innymi analogami nukleozydów. Brywudyna, sorywudyna i inne analogi są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl – dehydrogenazy dihydropirymidyny (DPD).

Nie wolno dopuścić do kontaktu produktu leczniczego Actikerall z oczami ani błonami śluzowymi.


Actikerall – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Poniżej podano częstość i klasyfikację działań niepożądanych według układów i narządów zgodnie z terminologią MedDRA. Częstości są definiowane jako: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1,000 do < 1/100); rzadko (≥1/10,000 do < 1/1,000); bardzo rzadko (< 1/10,000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Bardzo często: w miejscu podania: rumień, stan zapalny, podrażnienie (w tym pieczenie), ból, świąd.

Często: w miejscu podania: krwawienie, nadżerka, strup.

Niezbyt często: w miejscu podania: zapalenie skóry, obrzęk, owrzodzenie.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Często: złuszczanie się skóry.

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: ból głowy.

Zaburzenia oka:

Niezbyt często: suchość oka, świąd oka, nasilone łzawienie.

Łagodne do umiarkowanego podrażnienie i stan zapalny w miejscu aplikacji występowały u większości pacjentów stosujących roztwór w leczeniu rogowacenia słonecznego. W przypadku wystąpienia nasilonych reakcji można zmniejszyć częstość stosowania produktu leczniczego.

Z powodu bardzo silnego działania zmiękczającego warstwę rogową naskórka mogą wystąpić:

działanie wybielające i złuszczanie się skóry, szczególnie w okolicy otaczającej ognisko rogowacenia słonecznego.

Ze względu na zawartość kwasu salicylowego, zastosowanie produktu leczniczego może wywołać lekkie objawy podrażnienia, takie jak: zapalenie skóry i kontaktowe reakcje alergiczne u pacjentów podatnych na tego typu reakcje. Kontaktowe reakcje alergiczne mogą objawiać się w postaci świądu, zaczerwienienia i niewielkich pęcherzy, nawet poza miejscem zastosowania produktu leczniczego.


Actikerall - dawkowanie leku

Dawkowane u dorosłych i ludzi w podeszłym wieku

Do stosowania na skórę (podanie na skórę).

Actikerall powinien być stosowany na zmiany skórne w rogowaceniu słonecznym raz na dobę, do całkowitego zniknięcia zmiany (zmian) lub maksymalnie przez 12 tygodni. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy zmniejszyć częstość stosowania leku do trzech razy na tydzień aż do złagodzenia działań niepożądanych.

W przypadku leczenia zmian występujących w okolicach skóry o cienkiej warstwie naskórka, produkt leczniczy należy nakładać rzadziej i częściej kontrolować przebieg leczenia.

Odpowiedź na leczenie można zauważyć najwcześniej po sześciu tygodniach. Odpowiedź na leczenie zwiększa się wraz z czasem trwania leczenia, a dostępne dane obejmują leczenie trwające do 12 tygodni. Całkowite wyleczenie zmiany (zmian) lub optymalne działanie terapeutyczne może być niewidoczne do ośmiu tygodni po zakończeniu leczenia. Oceniając możliwość leczenia zmian nawracających, lekarz powinien uwzględnić fakt, iż skuteczność ponownego leczenia produktem leczniczym Actikerall nie została oceniona w badaniach klinicznych. 

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Rogowacenie słoneczne jest chorobą, która nie występuje u dzieci. W związku z tym nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu leczniczego Actikerall w tej grupie wiekowej.

Sposób stosowania

Można leczyć jednocześnie wiele ognisk rogowacenia słonecznego. Zgromadzono doświadczenia w leczeniu do 10 zmian jednocześnie. Całkowita powierzchnia skóry leczonej produktem leczniczym Actikerall w tym samym czasie, nie powinna przekraczać 25 cm2 (5 cm x 5 cm).

Actikerall należy nanosić tylko na powierzchnię ogniska rogowacenia słonecznego i niewielką powierzchnię zdrowej skóry otaczającej zmianę skórną (o szerokości maksymalnie 0,5 cm). 

Actikerall nanoszony jest na powierzchnię ogniska rogowacenia słonecznego za pomocą pędzelka dołączonego do zamknięcia (nakrętki) butelki. Aby uniknąć naniesienia zbyt dużej ilości roztworu na pędzelek, przed zastosowaniem produktu leczniczego należy wytrzeć pędzelek o szyjkę butelki.

Nie należy zakrywać leczonej powierzchni skóry po naniesieniu produktu leczniczego. Należy pozostawić naniesiony roztwór do wyschnięcia, aby umożliwić utworzenie powłoki w miejscu aplikacji.

Przed każdym zastosowaniem produktu leczniczego Actikerall należy najpierw usunąć powłokę pozostałą po poprzedniej aplikacji poprzez zwykłe złuszczenie jej. Ciepła woda może ułatwić usunięcie tej powłoki. 


Actikerall – jakie środki ostrożności należy zachować?

Produkt leczniczy Actikerall zawiera fluorouracyl, który należy do grupy cytostatyków.

Enzym dehydrogenaza dihydropirymidyny (DPD) odgrywa ważną rolę w procesie rozkładania fluorouracylu. Zahamowanie, niedobór lub zmniejszenie aktywności tego enzymu może powodować kumulację fluorouracylu.

Jeśli jest to wskazane, przed rozpoczęciem leczenia fluorouracylem lub innymi fluoropirymidynami należy oznaczyć aktywność enzymu DPD.

U pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem, należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu (ze względu na zwiększenie stężenia fenytoiny).

U pacjentów z zaburzeniami czucia (np. u pacjentów z cukrzycą) konieczne jest szczegółowe kontrolowanie leczonej powierzchni skóry.

Rogowacenie słoneczne wywołane jest przewlekłym uszkadzającym działaniem promieniowania ultrafioletowego i miejscowe podrażnienia w miejscu nałożenia produktu leczniczego Actikerall mogą ulec nasileniu po wystawieniu ich na działanie światła słonecznego. Należy poinformować pacjenta, by chronił skórę przed dalszym nadmiernym lub skumulowanym narażeniem na działanie światła słonecznego, zwłaszcza w miejscach, które są leczone.

Brak danych dotyczących leczenia raka podstawnokomórkowego skóry i choroby Bowena, dlatego pacjenci z tymi schorzeniami nie powinni być leczeni tym produktem leczniczym.

Actikerall nie powinien być stosowany na krwawiące zmiany.

Brak danych dotyczących leczenia rogowacenia słonecznego na obszarach skóry dotkniętych innym schorzeniem, dlatego też lekarz powinien wziąć pod uwagę fakt, że skutek leczenia może być odmienny od spodziewanego.

Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Actikerall w innych okolicach ciała poza twarzą, czołem i nieowłosioną skórą głowy. 

W przypadku leczenia zmian skórnych występujących w okolicach skóry o cienkiej warstwie naskórka, produkt leczniczy należy nakładać rzadziej i częściej kontrolować przebieg leczenia.

Produkt leczniczy zawiera dimetylosulfotlenek. Może on powodować podrażnienie skóry. 

Po użyciu butelkę należy dokładnie zamknąć; w przeciwnym wypadku roztwór szybko wysycha, co uniemożliwia właściwe stosowanie produktu leczniczego. 

Nie należy używać roztworu, jeśli pojawią się w nim kryształy. 

Nie należy dopuścić do kontaktu produktu leczniczego Actikerall z tkaninami lub przedmiotami wykonanymi z akrylu (np. wanną akrylową), ponieważ produkt leczniczy może spowodować trwałe plamy.

Uwaga – produkt łatwopalny. Należy przechowywać z dala od ognia.


Przyjmowanie leku Actikerall w czasie ciąży

Produkt leczniczy Actikerall zawiera fluorouracyl, który należy do grupy cytostatyków.

Enzym dehydrogenaza dihydropirymidyny (DPD) odgrywa ważną rolę w procesie rozkładania fluorouracylu. Zahamowanie, niedobór lub zmniejszenie aktywności tego enzymu może powodować kumulację fluorouracylu.

Jeśli jest to wskazane, przed rozpoczęciem leczenia fluorouracylem lub innymi fluoropirymidynami należy oznaczyć aktywność enzymu DPD.

U pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem, należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu (ze względu na zwiększenie stężenia fenytoiny).

U pacjentów z zaburzeniami czucia (np. u pacjentów z cukrzycą) konieczne jest szczegółowe kontrolowanie leczonej powierzchni skóry.

Rogowacenie słoneczne wywołane jest przewlekłym uszkadzającym działaniem promieniowania ultrafioletowego i miejscowe podrażnienia w miejscu nałożenia produktu leczniczego Actikerall mogą ulec nasileniu po wystawieniu ich na działanie światła słonecznego. Należy poinformować pacjenta, by chronił skórę przed dalszym nadmiernym lub skumulowanym narażeniem na działanie światła słonecznego, zwłaszcza w miejscach, które są leczone.

Brak danych dotyczących leczenia raka podstawnokomórkowego skóry i choroby Bowena, dlatego pacjenci z tymi schorzeniami nie powinni być leczeni tym produktem leczniczym.

Actikerall nie powinien być stosowany na krwawiące zmiany.

Brak danych dotyczących leczenia rogowacenia słonecznego na obszarach skóry dotkniętych innym schorzeniem, dlatego też lekarz powinien wziąć pod uwagę fakt, że skutek leczenia może być odmienny od spodziewanego.

Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Actikerall w innych okolicach ciała poza twarzą, czołem i nieowłosioną skórą głowy. 

W przypadku leczenia zmian skórnych występujących w okolicach skóry o cienkiej warstwie naskórka, produkt leczniczy należy nakładać rzadziej i częściej kontrolować przebieg leczenia.

Produkt leczniczy zawiera dimetylosulfotlenek. Może on powodować podrażnienie skóry. 

Po użyciu butelkę należy dokładnie zamknąć; w przeciwnym wypadku roztwór szybko wysycha, co uniemożliwia właściwe stosowanie produktu leczniczego. 

Nie należy używać roztworu, jeśli pojawią się w nim kryształy. 

Nie należy dopuścić do kontaktu produktu leczniczego Actikerall z tkaninami lub przedmiotami wykonanymi z akrylu (np. wanną akrylową), ponieważ produkt leczniczy może spowodować trwałe plamy.

Uwaga – produkt łatwopalny. Należy przechowywać z dala od ognia.


Charakterystyka produktu leczniczego Actikerall

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Actikerall z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Actikerall z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Pozostałe leki stosowane w dermatologii

Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.