Sprawdzamy dostępność
leków w 10 770 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePozostałe leki stosowane w dermatologii
W tej kategorii znajdziesz wszystkie inne leki stosowane w leczeniu chorób skóry.
Leki stosowane w dermatologii
- Leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii
- Preparaty do leczenia ran i owrzodzeń
- Leki przeciwświądowe
- Niesteroidowe leki stosowane w stanach zapalnych skóry
- Antybiotyki i leki przeciwwirusowe stosowane miejscowo
- Kortykosteroidy
- Antyseptyki i środki dezynfekujące
- Leki przeciwtrądzikowe
- Pozostałe leki stosowane w dermatologii
ALOPEXY 5%
roztwór do stosowania na skórę
ANDROSTATIN
tabletki powlekane
LOXON MAX
płyn do stosowania na skórę
MONOBENZONE VIS
maść
NEZYR
tabletki powlekane
PROPECIA
tabletki powlekane
VERRUMAL
płyn do stosowania na skórę
Pozostałe leki stosowane w dermatologii
Inne leki stosowane w dermatologii
Pozostałe leki stosowane w dermatologii to kategoria obejmująca różne substancje lecznicze stosowane w rozmaitych dolegliwościach. Znajdziemy tu produkty lecznicze o zróżnicowanych wskazaniach i mechanizmach działania, między innymi leki stosowane w łysieniu typu męskiego czy też preparaty do usuwania brodawek skórnych.
Łysienie androgenowe typu męskiego
Łysienie androgenowe to zależna od androgenów postępująca utrata włosów typu niebliznowaciejącego. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mechanizm powstawania łysienia związany jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5α-reduktazy) w dihydrotestosteron, który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowego zaniku. Mieszki włosowe ulegają postępującej miniaturyzacji, a włos staje się coraz cieńszy i krótszy.
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na łysienie androgenowe należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Lekarz ustala rozpoznanie łysienia androgenowego typu męskiego na podstawie typowego dla tej jednostki chorobowej obrazu klinicznego. W terapii łysienia typu męskiego stosuje się leczenie miejscowe i leczenie ogólne. W leczeniu miejscowym najszersze zastosowanie znalazł minoksydyl dostępny w dwóch stężeniach: 2% i 5%. Skuteczność minoksydylu potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. Wywiera on efekt rozszerzający naczynia mieszków włosowych, powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego, przedłuża okres wzrostu włosów. Minoksydyl nie działa na drodze hormonalnej i należy go stosować w sposób ciągły. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się też finasteryd, który hamuje enzym 5α-reduktazę, dzięki temu nie dochodzi do powstawania dihydrotestosteronu. U większości mężczyzn leczonych przez 5 lat lekiem zawierającym finasteryd w dawce 1 mg, postęp łysienia został spowolniony, a u co najmniej połowy tych mężczyzn wystąpił również lepszy wzrost włosów. Lek ten powoduje niewiele działań niepożądanych u mężczyzn. Około 2% pacjentów zgłasza zaburzenia czynnościowe sfery seksualnej.
Brodawki zwykłe, płaskie oraz znajdujące się na stopach
Brodawczaki płaskie potocznie określane są wirusowymi kurzajkami, występującymi zazwyczaj u dzieci oraz nastolatków (rzadziej u osób dorosłych). Z tego powodu brodawki nazywa się często młodocianymi. Przyczyną tej dolegliwości jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
Diagnoza stawiana jest przez lekarza dermatologa, na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem, na temat ogólnych dolegliwości, występujących schorzeń oraz oceny ryzyka reakcji alergicznych i działań niepożądanych. Absolutną pewność co do postawionej diagnozy umożliwia wykonanie badań molekularnych oraz ujawnienie w komórkach naskórka obecności materiału genetycznego wirusa brodawczaka ludzkiego.
Brodawki znajdujące się na twarzy ustępują zazwyczaj samoistnie. Istnieją jednak pewne środki farmakologiczne i zabiegi, które pomagają przyspieszyć znikanie wykwitów skórnych oraz zapobiegają zarażaniu zdrowych komórek i innych osób. Jako leczenie farmakologiczne stosuje się między innymi miejscowo kwas salicylowy z fluorouracylem oraz 0,05-0,1% kwasu witaminy A i preparaty złuszczające zawierające, np. siarkę.