Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Pozostałe leki stosowane w dermatologii

W tej kategorii znajdziesz wszystkie inne leki stosowane w leczeniu chorób skóry.


Lek wydawany na receptę

Androstatin

1 mg | 28 tabl. | 2 blist.po 14 szt.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Finapil

1 mg | 28 tabl.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Minovivax 5%

50 mg/ml | 1 but. po 100 ml

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Monobenzone Vis

200 mg/g | 30 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Nezyr

1 mg | 28 tabl.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Propecia

1 mg | 28 tabl. | 4 blist.po 7 szt.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Verrucutan

(100mg+5mg)/g | 1 but. po 13 ml

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Verrumal

(100mg+5mg)/g | 13 ml

lek na receptę


Ulotka

Pozostałe leki stosowane w dermatologii

Inne leki stosowane w dermatologii

Pozostałe leki stosowane w dermatologii to kategoria obejmująca różne substancje lecznicze stosowane w rozmaitych dolegliwościach. Znajdziemy tu produkty lecznicze o zróżnicowanych wskazaniach i mechanizmach działania, między innymi leki stosowane w łysieniu typu męskiego czy też preparaty do usuwania brodawek skórnych.

Łysienie androgenowe typu męskiego

Łysienie androgenowe to zależna od androgenów postępująca utrata włosów typu niebliznowaciejącego. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mechanizm powstawania łysienia związany jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5α-reduktazy) w dihydrotestosteron, który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowego zaniku. Mieszki włosowe ulegają postępującej miniaturyzacji, a włos staje się coraz cieńszy i krótszy.

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na łysienie androgenowe należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Lekarz ustala rozpoznanie łysienia androgenowego typu męskiego na podstawie typowego dla tej jednostki chorobowej obrazu klinicznego. W terapii łysienia typu męskiego stosuje się leczenie miejscowe i leczenie ogólne. W leczeniu miejscowym najszersze zastosowanie znalazł minoksydyl dostępny w dwóch stężeniach: 2% i 5%. Skuteczność minoksydylu potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. Wywiera on efekt rozszerzający naczynia mieszków włosowych, powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego, przedłuża okres wzrostu włosów. Minoksydyl nie działa na drodze hormonalnej i należy go stosować w sposób ciągły. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się też finasteryd, który hamuje enzym 5α-reduktazę, dzięki temu nie dochodzi do powstawania dihydrotestosteronu. U większości mężczyzn leczonych przez 5 lat lekiem zawierającym finasteryd w dawce 1 mg, postęp łysienia został spowolniony, a u co najmniej połowy tych mężczyzn wystąpił również lepszy wzrost włosów. Lek ten powoduje niewiele działań niepożądanych u mężczyzn. Około 2% pacjentów zgłasza zaburzenia czynnościowe sfery seksualnej.

Brodawki zwykłe, płaskie oraz znajdujące się na stopach

Brodawczaki płaskie potocznie określane są wirusowymi kurzajkami, występującymi zazwyczaj u dzieci oraz nastolatków (rzadziej u osób dorosłych). Z tego powodu brodawki nazywa się często młodocianymi. Przyczyną tej dolegliwości jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. 

Diagnoza stawiana jest przez lekarza dermatologa, na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem, na temat ogólnych dolegliwości, występujących schorzeń oraz oceny ryzyka reakcji alergicznych i działań niepożądanych. Absolutną pewność co do postawionej diagnozy umożliwia wykonanie badań molekularnych oraz ujawnienie w komórkach naskórka obecności materiału genetycznego wirusa brodawczaka ludzkiego.

Brodawki znajdujące się na twarzy ustępują zazwyczaj samoistnie. Istnieją jednak pewne środki farmakologiczne i zabiegi, które pomagają przyspieszyć znikanie wykwitów skórnych oraz zapobiegają zarażaniu zdrowych komórek i innych osób. Jako leczenie farmakologiczne stosuje się między innymi miejscowo kwas salicylowy z fluorouracylem oraz 0,05-0,1% kwasu witaminy A i preparaty złuszczające zawierające, np. siarkę.