Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Dostępny w większości aptek
Nasometin aerozol do nosa, zawiesina | 50 mcg/daw. odmierz. | 1 but. po 140 daw. | 18 g
od 0 , 00 zł do 15 , 01 zł
Dowiedz się więcej
Rodzaj:
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Substancja czynna:
Mometasoni furoas
Podmiot odpowiedzialny:
SANDOZ GMBH
Nasometin – co to za lek?
Nasometin jest lekiem zaliczającym się do grupy kortykosteroidów. Substancją czynną zastosowaną w leku Nasometin jest furoinian mometazonu – syntetyczny fluorowany glikokortykosteroid, przeznaczony do stosowania miejscowego. Mometazon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i immunosupresyjnie, a także obkurczająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu wchłanianie go do krwi jest ograniczone. Rozpylony w nosie pomaga łagodzić obrzęk i podrażnienie śluzówki, ogranicza kichanie, świąd i wodnisty wyciek z nosa, a także udrażnia nos.
Nasometin ma postać zawiesiny, która podawana jest w formie aerozolu do nosa. Każde rozpylenie leku dostarcza 50 mikrogramów mometazonu. Nasometin dostępny jest w formie opakowań po:
- 1 × 10 gramów (60 rozpyleń);
- 1 × 17 gramów (120 rozpyleń);
- 1 × 18 gramów (140 rozpyleń);
- 2 × 18 g (140 rozpyleń);
- 3 × 18 g (140 rozpyleń).
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, cytrynian sodu, polisorbat 80, chlorek benzalkoniowy, woda do wstrzykiwań.
Lek Nasometin dostępny jest wyłącznie na receptę. Istnieje też wersja leku bez recepty, pod nazwą Nasometin Control.
Nasometin – wskazania do stosowania
Krople do nosa Nasometin stosuje się w leczeniu objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia śluzówki nosa (tzw. katar sienny) u dorosłych i dzieci od 3. roku życia. Nasometin zmniejsza obrzęk i podrażnienie śluzówki nosa, łagodząc tym samym świąd, kichanie i wyciek z nosa, a także udrażniając zatkany nos.
Nasometin wskazany jest również w leczeniu polipów nosa u dorosłych pacjentów (powyżej 18. roku życia). Krople Nasometin zmniejszają stan zapalny, dzięki czemu polipy ulegają stopniowemu obkurczeniu, a uczucie niedrożności nosa ustępuje, co ułatwia oddychanie.
Po jakim czasie działa Nasometin?
Mometazon w formie aerozolu działa przeciwzapalnie we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej. U części pacjentów Nasometin przynosi poprawę już po 12 godzinach od podania pierwszej dawki. Na pełne działanie leku zwykle trzeba poczekać co najmniej 48 godzin, zakładając, że lek jest stosowany regularnie.
Jak przechowywać Nasometin?
Nasometin powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Niewskazane jest zamrażanie leku.
Po otwarciu okres ważności leku wynosi 2 miesiące. Leku nie należy stosować po upływie terminu ważności, który widoczny jest na opakowaniu po EXP – terminem ważności jest ostatni dzień podanego miesiąca.
Nasometin – dawkowanie leku
Krople Nasometin powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Niewskazane jest stosowanie leku w większych dawkach, częściej lub przez okres dłuższy niż zalecił lekarz.
Jak stosować Nasometin w różnych grupach pacjentów?
Leczenie kataru siennego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
- Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia
- 2 rozpylenia aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę
- Dzieci od 3. do 11. roku życia
- o 1 rozpylenie aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę
W przypadku, gdy objawy kataru siennego są nasilone, można rozważyć rozpoczęcie leczenia przed początkiem sezonu pylenia. Jeśli po podaniu leku stan pacjenta uległ poprawie, lekarz może zalecić zmniejszenie dawkowania.
Leczenie polipów nosa
- Dorośli powyżej 18. roku życia
- Dawka początkowa – 2 rozpylenia aerozolu do każdego roztworu nosowego raz na dobę
Jeśli po 5-6 tygodniach nie nastąpi poprawa, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawkowania do 2 rozpyleń aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę. W przypadku uzyskania poprawy lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku.
Jak podawać lek Nasometin?
Przed pierwszym użyciem należy mocno i dokładnie wstrząsnąć butelką, a następnie wstępnie sprawdzić pompkę poprzez 10-krotne rozpylenie produktu, do momentu uzyskania jednorodnego aerozolu. Butelkę należy wstrząsnąć przed każdym użyciem leku.
Jeżeli pompka nie była używana przez co najmniej 14 dni, należy ją sprawdzić poprzez dwukrotne rozpylenie produktu, do uzyskania jednorodnego aerozolu.
Butelkę należy wyrzucić po zużyciu wszystkich dawek leku lub po 2 miesiącach od pierwszego użycia.
Przyjęcie większej dawki leku niż zalecana
Jeżeli przypadkowo zastosowano większą niż zalecana dawkę leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie dawki leku
Jeżeli przypadkowo zastosowano większą niż zalecana dawkę leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku
Terapii lekiem Nasometin nie należy przerywać, nawet wtedy, gdy odczuwamy poprawę, chyba że lekarz wyraźnie to zalecił.
Nasometin – środki ostrożności
Kiedy nie stosować leku Nasometin?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Nasometin jest uczulenie na furoinian mometazonu lub substancje pomocnicze. Ponadto leku nie powinno się stosować, jeśli:
- pacjent ma niezaleczone zakażenie śluzówki nosa – Nasometin może pogorszyć przebieg choroby. Aerozol można stosować po ustąpieniu zakażenia;
- pacjent niedawno przebył operację w obrębie nosa lub doznał urazu nosa. Do czasu zagojenia się ran w nosie nie należy stosować leku Nasometin.
Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?
Osoby, które chorują (lub chorowały) na gruźlicę, mukowiscydozę, zmagają się z zakażeniem lub stosują kortykosteroidy w formie doustnej, lub iniekcji, przed rozpoczęciem terapii lekiem Nasometin powinny omówić to z lekarzem lub z farmaceutą.
- występują u pacjenta zaburzenia działania układu odpornościowego, a pacjent ma kontakt z osobami chorującymi na odrę lub ospę wietrzną;
- pacjent zmaga się z podrażnieniem lub stanem zapalnym w obrębie nosa i gardła;
- pacjent stosuje lek od wielu miesięcy lub dłużej.
WAŻNE!
W przypadku długotrwałego leczenie dzieci kortykosteroidami zaleca się regularne kontrole ich wzrostu. Jeżeli wzrastanie jest spowolnione, powinno się ponownie ocenić dawkowanie leku i rozważyć zmniejszenie dawki..
Jeżeli występuje u pacjenta świąd lub podrażnienie oczu, lekarz może zalecić dodatkowe stosowanie innych leków łagodzących te objawy. Niewyraźne widzenie i inne zaburzenia wzroku należy skonsultować z lekarzem.
Nasometin a interakcje międzylekowe
Przed rozpoczęciem stosowana leku Nasometin należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, wyrobach medycznych i suplementach diety, gdyż mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje.
Niektóre leki mogą nasilać działanie kropli Nasometin, wówczas wskazana może być kontrola stanu pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza osób stosujących leki na zakażenie wirusem HIV (rytonawir, kobicystat).
Nasometin a ciąża i karmienie piersią
Nie ma wystarczających informacji na temat stosowania leku Nasometin u ciężarnych. Nie ustalono także, czy furoinian mometazonu przenika do mleka kobiecego.
Nasometin a alkohol
Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego nie zawiera informacji na temat interakcji leku Nasometin z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że leki mogą wpływać na metabolizm alkoholu i odwrotnie, co nie pozostaje obojętne dla organizmu.
Nasometin a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Wpływ Nasometinu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn nie jest znany.
Nasometin – działania niepożądane leku
Nasometin, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. Warto mieć na uwadze, że przewlekłe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów w aerozolu do nosa może skutkować wchłanianiem się leku do organizmu, powodując tym samym działania ogólnoustrojowe.
Zdarza się, że po zastosowaniu leku występują natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Należy przerwać leczenie i zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpiły poniższe objawy:
- obrzęk twarzy, języka lub gardła;
- trudności w połykaniu;
- świszcząc oddech lub trudności w oddychaniu;
- pokrzywka na skórze.
Nasometin zawiera chlorek benzalkoniowy, którego długotrwałe stosowanie może skutkować obrzękiem śluzówki nosa.
Wśród często zgłaszanych skutków ubocznych stosowania leku wymienia się: bóle głowy, ból nosa i gardła, kichanie, owrzodzenie śluzówki nosa, zakażenie dróg oddechowych i krwawienia z nosa. Te ostatnie występowały bardzo często u pacjentów z polipami, którzy stosowali dwa rozpylenia leku do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę.
Zgłaszano również inne działania niepożądane, jednak na podstawie dostępnych danych nie da się określić częstości ich występowania. Pacjenci zgłaszali zmiany smaku i węchu, niewyraźne widzenie, trudności w oddychaniu lub świszczący oddech, a także uszkodzenia przegrody nosowej oraz objawy jaskry lub zaćmy.
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z pełną treścią ulotki dołączonej do opakowania (znajdziesz ją także poniżej). Dla bezpieczeństwa stosuj go zawsze zgodnie z ulotką, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Nasometin cena
- Kiedy stosujemy lek Nasometin?
- Jaki jest skład leku Nasometin?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Nasometin?
- Nasometin – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Nasometin - dawkowanie leku
- Nasometin – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie leku Nasometin w czasie ciąży
- Zamienniki leku
- Czy Nasometin wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Nasometin wchodzi w interakcje z alkoholem?
Charakterystyka produktu leczniczego Nasometin
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Zamienniki leku Nasometin
Zamiast tego leku można wybrać jeden z 3 zamienników.
aerozol do nosa, zawiesina | 50 mcg/daw. | 1 but. po 140 daw.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w mniej niż połowie aptek
15,01 zł
aerozol do nosa, zawiesina | 50 mcg/daw. | 1 but. po 140 daw. | 18 g
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
16,50 zł
aerozol do nosa, zawiesina | 50 mcg/daw. | 1 but. po 140 daw. | 18 g
lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Dostępny w większości aptek
17,36 zł
Interakcje Nasometin z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Nasometin z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Inne opakowania Nasometin
Grupy
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Może Cię również zainteresować:
Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?
Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?
Owoce a cukrzyca. Jakie owoce można jeść, a jakich unikać?
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.