Zioła na uspokojenie

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-28 12:26
Młoda kobieta siedzi na balkonie i podziwia otaczającą przyrodę.

Zioła na uspokojenie mogą pomóc złagodzić takie problemy jak rozdrażnienie, poddenerwowanie, bezsenność, psychosomatyczne bóle brzucha, a nawet brak koncentracji, ponieważ źle działający układ nerwowy potrafi dać wiele czasami trudnych do skojarzenia objawów. Problem skołatanych nerwów dotyczy na różnym etapie życia wielu osób. Zanim sięgniemy po farmaceutyki, warto wesprzeć organizm naturalnymi metodami na skołatane nerwy. Jakie zioła na stres okażą się remedium w takich sytuacjach?

Jakie zioła na uspokojenie nerwów pomogą na rozdrażnienie i zdenerwowanie?

Najlepszym wyborem będzie mieszanka ziół na uspokojenie, w której znajdziemy różnorodne składniki, radzące sobie ze stresem o różnych przyczynach. Do ziół, które uspokoją nerwy, należą na przykład:

  • Liść melisy lekarskiej – melisa ma lekko cytrynowy posmak, ceniona jest w kulinariach i ziołolecznictwie. Działa silnie uspokajająco i wyciszająco, ułatwia zasypianie, które odpowiada za odpoczynek i ukojenie całego organizmu. Obniża ciśnienie krwi, przez co wspiera prawidłową pracę układu nerwowego.
  • Koszyczek rumianku pospolitego – koszyczki rumianku zawierają flawonoidy, cholinę i kumaryny, które regulują pracę układu nerwowego. Napar z rumianku radzi sobie w stanach napięcia emocjonalnego i przy problemach trawiennych. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne rośliny zapobiega skurczom żołądka, doskonale niwelując również nerwobóle psychosomatyczne.
  • Kwiat lawendy wąskolistnej – zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie uspokajające i relaksujące, co kojąco wpływa na cały układ nerwowy, obniża napięcie, także to o podłożu nerwicowym. Napar z lawendy to także doskonały, naturalny środek na bezsenność. Dodatkowo zwalcza problemy trawienne takie jak: wzdęcia, zaparci i kolki. Działanie rozluźniające i przeciwbólowe lawendy wykorzystuje się także w bólach menstruacyjnych.
  • Korzeń różeńca górskiego – ziele zaliczane jest do roślin adaptogennych – przywraca równowagę psychiczną i fizyczną organizmu. Wspiera układ nerwowy i wspomaga pracę mózgu, co w efekcie prowadzi do rozluźnienia napięcia emocjonalnego i złagodzenia objawów nerwicy. Poprawia koncentracje i pamięć, a pity regularnie dodaje sił witalnych.

Ranking - najlepsze zioła na uspokojenie nerwów

MIEJSCE DZIAŁANIE OCENA

I

Lorem Vit

Uspokojenie

Opakowanie suplementu diety Lorem Vit Uspokojenie.

Mieszanka ziół kojących nerwy. Pomaga zapanować nad stresem. Wspiera pracę układu nerwowego, co pomaga osiągnąć równowagę nastroju. Wspiera zasypianie i oprawia jakość snu, co przywraca energie organizmowi. Zwiększa tolerancję na stres oraz zwalcza objawy psychosomatyczne stresu.

Kup Lorem Vit Uspokojenie – zobacz na ceneo.pl

Miałam stresujący okres w pracy – zamknięcie kwartału. Bardzo to się odbiło na moim samopoczuciu – nie mogłam spać. Pomogła mieszanka ziół na uspokojenie Lorem Vit. Już sam jej zapach jest taki piękny i kojącypisze pani Aleksandra z Warszawy.

Zawsze byłam dość nerwowa. Mam teraz małe dzieci i bardzo dużo jest sytuacji, które wytrącają mnie z równowagi. Nie chcę przy nich reagować wybuchowo, dlatego prosiłam lekarza o jakiś lek, ale na moje rozdrażnienie doradził mi mieszankę ziołową z różeńcem górskim. Tak trafiłam na herbatkę ziołowa Lorem Vit i rzeczywiście odczuwam po niej zmianę na plus w samopoczuciutwierdzi pani Klaudia z Wałcza.

5/5

II

Zielarnia Suwalska Nerwica

Opakowanie suplementu diety Zielarnia Suwalska Nerwica.

Bogata mieszanka 11 ziół o działaniu uspokajającym sprawdzająca się w nerwicy spowodowanej traumatycznymi przeżyciami, chronicznym stresem lub życiem w trudnych warunkach, która objawia się załamaniem nerwowym i bólami oraz kołataniem serca i bólami żołądka.

4/5

III

Zioła na dobry nastrój

Opakowanie suplementu diety Kombinat Konopny Zioła na dobry nastrój.

Mieszanka ziół w kapsułkach do połykania, z dodatkiem konopi siewnych i kozłka lekarskiego. Wspiera zachowanie dobrego samopoczucia. Ma silne działanie odprężające. Dodatek melisy ułatwia zasypianie i zmniejsza uczucie rozdrażnienia.

3/5

IV

Nerwobonisan Ojca Grzegorza

Opakowanie suplementu diety Nerwobonisan Ojca Grzegorza.

Zioła polecane jako uzupełnienie diety w składniki łagodzące stres i ułatwiające zasypianie. Dodatek głogu wspomaga pracę i ukrwienie mięśnia sercowego – zapobiega uderzeniom gorąca i kołataniom serca w poddenerwowaniu.

3/5

V

Moana

Uspokojenie i relaks

Opakowanie suplementu diety Moana Uspokojenie i relaks.

Mieszanka z melisą i walerianą, która wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego. Wycisza i rozluźnia. Działa rozkurczowo i tonizująco na układy krwionośny i pokarmowy.

2/5

Czy zioła na stres wystarczą?

Stres potrafi znacznie zdestabilizować codzienność, dlatego nie należy go bagatelizować i gdy widzimy, że problem nasila się i nie ustaje, nie wahajmy się, by sięgnąć po pomoc specjalisty: psychiatry i psychologa. Zioła na uspokojenie mogą okazać się pomocne gdy problem nie jest jeszcze dotkliwy. Wtedy to warto także sięgać po inne metody relaksujące: jogę i medytację oraz nie zapominać o dobroczynnym wpływie zdrowego i regularnego snu na układ nerwowy. Należy także informować lekarza o stosowanych ziołach na uspokojenie, gdyż te mogą wchodzić w interakcje z lekami i każdy przypadek należy analizować indywidualnie.

Podsumowanie

Współczesne czasy nie są łatwe: intensywne tempo życia, stres towarzyszący pracy i wypalenie zawodowe, a także niedosypianie i inne zdarzenia przyczyniają się do rozwoju chorób układu nerwowego. Objawy nerwowości można złagodzić ziołami o działaniu uspokajającym, ale też neurowegetatywnym: łagodzą stany skurczowe przewodu pokarmowego, szybką akcję serca czy uderzenia gorąca. Zioła na uspokojenie działają łagodniej niż leki syntetyczne i rzadko powodują skutki uboczne. Każdą terapię warto jednak prowadzić pod okiem specjalisty.

FAQ

1. Jak przyjmować zioła na uspokojenie?

Tak jak w przypadku większości ziół, należy skrupulatnie przestrzegać instrukcji producenta umieszczonych na opakowaniu produktu lub zalecań lekarza. W każdej terapii ziołami należy także robić przerwy: po czterech tygodniach spożywania ziół tygodniowy lub dwutygodniowy odstęp, gdy ziół nie zażywamy.

2. Gdzie kupić zioła na uspokojenie?

Ziół na uspokojenie warto szukać w aptekach i sklepach zielarskich. Dobrym miejscem będą także internetowe sklepy producentów – mamy wtedy pewność co do świeżości i jakości sprzedawanych ziół.

3. Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania ziół na uspokojenie?

Przeciwwskazania do stosowania ziół należy rozpatrywać indywidualnie do każdego zioła. I tak np. w przypadku melisy będą to choroby wątroby, rumianku – reakcje alergiczne, lawendy – ciąża, choroby nerek, wątroby i żołądka. Różeńca także nie powinny spożywać kobiety w ciąży i dzieci poniżej 12 roku życia. Od sprawdzenia przeciwwskazań zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego warto dopilnować tej sprawy.

Bibliografia

  1. Lamer-Zarawska E, Niedworok J. Surowce i preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. 1. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2007; 110-20. 2
  2. Olechnowicz-Stępień W Lamer-Zarawska E. Rośliny w chorobach układu nerwowego. Rośliny lecznicze stosowane u dzieci. Wyd. 2. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 1989; 179-83. 3
  3. Senderski ME. Prawie wszystko o ziołach. Wyd. Mateusz E Senderski, Podkowa Leśna 2004. 4
  4. Zhou Y, Fang Y, Gong Z-F i wsp. Two new terpenoids from Valeriana officinalis. Chin J Nat Med 2009; 7(4): 270-3. 5. Monografia EMEA: European Medicines Agency. Herbal medicines for human use 2015. 6
  5. Wang P-C, Ran X-H, Chen R i wsp. Volvalerenone A, a new type of mononorsesquiterpenoid with an unprecedented 3,12-oxo bridge from Valeriana officinalis. Tetrahedron Lett 2010; (51): 5451-3

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów