Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kiedy zdecydować się na ekstrakcję ósemki?

Artykuł zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-19 09:06
Pacjentka leży na fotelu dentystycznym. Dentystka przeprowadza kontrolę przed ekstrakcją ósemki.

Ekstrakcja ósemki nie zawsze jest konieczna, ale istnieje szereg wskazań do wykonania zabiegu. Nieprawidłowo wyrastające zęby mądrości stanowią przyczynę wielu dolegliwości. Nierzadko są również źródłem powikłań zdrowotnych i sprzyjają wadom zgryzu. Usuwanie często jest bezbolesne i nie trwa długo.

Kiedy wskazana jest ekstrakcja?

Ekstrakcja ósemki, czyli tzw. zęba mądrości, powszechnie uznawana za jeden z mniej komfortowych zabiegów stomatologicznych. Często stanowi jedyną skuteczną metodę leczenia nieprzyjemnych dolegliwości i zapobiegania powikłaniom związanym z wyrzynaniem się trzeciego trzonowca. Zabieg tego typu nie tylko pozwala zakończyć walkę z silnym, rozpierającym bólem szczęki, nadwrażliwością dziąsła, obrzękiem i kłopotami z jedzeniem, ale też pozwala uchronić od konsekwencji zdrowotnych pozostałe zęby, a nawet cały narząd żucia. 

Ekstrakcja ósemki jest szczególnie wskazana, kiedy wyrzynanie się ostatnich zębów przebiega w nieprawidłowy sposób. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w wykształconej szczęce dorosłego człowieka, u którego ósemki dopiero się pojawiają, trzonowce mają skłonność do wychodzenia pod niewłaściwym kątem, wychodzenia częściowego lub całkowitego zatrzymania się. Zjawisko tego typu powoduje napieranie na sąsiednie zęby lub ich korzenie, co sprzyja podrażnieniom nerwów i uciskowi tkanek. Oprócz dyskomfortu pojawia się jednocześnie ryzyko zaburzenia równowagi ortodontycznej zgryzu. 

Zabieg jest ponadto wskazany w przypadku, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba mądrości. Specyficzna lokalizacja ósemki związana z ograniczonym dostępem, a także złożona anatomia znacznie utrudniają wykonanie endodoncji. Ponadto chory trzonowiec, uznawany za narząd szczątkowy u współczesnego człowieka, może dodatkowo stwarzać ryzyko zaostrzenia infekcji i rozprzestrzenienia się jej, a także prowadzić do powstania torbieli zawiązkowych, zgorzeli miazgi czy innego rodzaju zaburzeń niebezpiecznych dla zdrowia i uzębienia.

Usuwanie nie zawsze konieczne

Ekstrakcja ósemki nie zawsze jest jednak konieczna. W sytuacji, kiedy wyrzynanie się trzecich trzonowców nie powoduje dolegliwości, ich ustawienie jest prawidłowe, a miazga i inne tkanki są zdrowe, nie zachodzi konieczność ich usuwania. Aby uniknąć nieprzyjemności, ważne są regularne kontrole stomatologiczne. Stała obserwacja zachodzących zmian w uzębieniu pozwala przygotować się na pojawienie się ósemek i odpowiednio wczesną interwencję. 

Aby w pełni móc cieszyć się obecnością zębów mądrości, należy o nie jedynie dbać, podobnie jak o pozostałe zęby. Warto przy tym pamiętać, że w okolicy ósemek częściej gromadzą się resztki jedzenia, a utrudniony dostęp może wpływać na jakość higieny jamy ustnej. Mając to na uwadze, należy zwrócić szczególną uwagę podczas szczotkowania, płukania i nitkowania. W celu ułatwienia czyszczenia dalszych okolic uzębienia, warto korzystać z nowoczesnych szczoteczek elektrycznych z funkcją soniczną. Emitowane przez urządzenie fale dźwiękowe docierają do trudnodostępnych miejsc, usuwając płytkę bakteryjną i kamień nazębny. Mimo że ekstrakcja zdrowej ósemki nie jest konieczna, nie jest również przeciwwskazana.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów