Sprawdzamy dostępność
leków w 10 941 aptekach
MELPHALAN ZENTIVA
Melphalan Zentiva
Ulotka
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDFUlotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Melphalan Zentiva, 50 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji
melfalan
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
− Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
− W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
− Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Melphalan Zentiva i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Melphalan Zentiva
3. Jak stosować lek Melphalan Zentiva
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Melphalan Zentiva
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Melphalan Zentiva i w jakim celu się go stosuje
Lek Melphalan Zentiva zawiera substancję o nazwie melfalan. Należy on do grupy leków nazywanych lekami cytotoksycznymi (zwanymi także chemioterapią). Melfalan jest stosowany w leczeniu nowotworów. Jego działanie polega na zmniejszaniu liczby nieprawidłowych komórek wytwarzanych przez organizm.
Lek Melphalan Zentiva stosuje się w leczeniu:
• szpiczaka mnogiego – rodzaju nowotworu, który powstaje z komórek w szpiku kostnym, zwanych komórkami plazmatycznymi. Komórki plazmatyczne pomagają zwalczać zakażenia i choroby poprzez produkowanie przeciwciał.
• zaawansowanego raka jajnika.
• nerwiaka zarodkowego wieku dziecięcego - nowotworu układu nerwowego.
• czerniaka złośliwego – nowotworu skóry.
• mięsaka tkanek miękkich – nowotworu tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, tkanki włóknistej, naczyń krwionośnych lub innych tkanek podporowych organizmu.
Należy zapytać lekarza, jeśli pacjent chciałby otrzymać więcej informacji na temat wymienionych chorób.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Melphalan Zentiva
Nie należy przyjmować leku Melphalan Zentiva, jeśli którekolwiek z wymienionych poniżej stwierdzeń dotyczy pacjenta. Należy poinformować lekarza, jeśli:
• pacjent ma uczulenie na melfalan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
• pacjentka karmi piersią.
•
W przypadku wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką przed przyjęciem leku
Melphalan Zentiva.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Melphalan Zentiva należy omówić to z lekarzem, jeśli którekolwiek z poniższych dotyczy pacjenta:
• pacjent jest poddawany obecnie lub był poddawany niedawno radioterapii lub chemioterapii, • u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek.
• pacjent ma zamiar się zaszczepić lub niedawno był szczepiony. Wynika to z faktu, iż niektóre szczepionki (np. przeciwko polio, odrze, śwince i różyczce) mogą wywołać zakażenie, jeżeli zostaną podane pacjentowi podczas leczenia mefalanem.
• pacjent ma lub miał kiedykolwiek zakrzep krwi w nodze (zakrzepica), płucu (zatorowość płucna) lub jakiejkolwiek innej części ciała.
• u pacjenta występuje schorzenie, które zwiększa ryzyko powstania zakrzepu krwi w tętnicach; • pacjentka stosuje doustne złożone środki antykoncepcyjne. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (tworzenie skrzepu krwi w żyle, który może się przemieszczać) u pacjentów ze szpiczakiem mnogim.
U niewielkiej liczby pacjentów melfalan może zwiększać ryzyko wystąpienia innego rodzaju nowotworu (tj. wtórnego nowotworu litego), szczególnie jeśli jest stosowany w skojarzeniu z lenalidomidem, talidomidem i prednizonem. Przed przepisaniem pacjentowi leku Melphalan
Zentiva, lekarz powinien dokładnie ocenić stosunek korzyści do ryzyka związanego z leczeniem.
Mężczyźni otrzymujący melfalan nie powinni płodzić dzieci w trakcie leczenia i przez 3 miesiące od jego zakończenia.
W razie wątpliwości, czy którekolwiek z powyższych stwierdzeń dotyczy pacjenta, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem leku Melphalan Zentiva.
Lek Melphalan Zentiva a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, w tym o lekach wydawanych bez recepty, także o lekach roślinnych.
W szczególności pacjent powinien powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli przyjmuje którykolwiek z następujących leków:
• inne leki cytotoksyczne (chemioterapię); • kwas nalidyksowy (antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego); • cyklosporynę (stosowaną w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepu lub w leczeniu niektórych chorób skóry, np. łuszczycy i wyprysku bądź w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów); • szczepionki zawierające żywe organizmy (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności”); • w przypadku dzieci – busulfan (stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów).
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie zaleca się leczenia melfalanem w okresie ciąży, ponieważ może on powodować trwałe uszkodzenie płodu. Nie należy przyjmować leku Melphalan Zentiva, jeśli planuje się mieć dziecko.
Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Podczas przyjmowania tego leku przez kobietę lub jej partnera należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę.
Jeśli pacjentka jest już w ciąży, ważne jest, aby przed przyjęciem leku Melphalan Zentiva poinformować o tym lekarza. Lekarz rozważy zagrożenia i korzyści dla pacjentki i jej dziecka związane z leczeniem melfalanem.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy melfalan przenika do mleka ludzkiego. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania melfalanu.
Płodność
Melfalan może wywierać wpływ na jajniki lub plemniki, co może spowodować niepłodność (niezdolność do spłodzenia dziecka). W wyniku leczenia melfalanem u kobiet może wystąpić brak miesiączki (amenorrhoea), a w przypadku mężczyzn całkowity brak plemników (azoospermia).
Z tego względu mężczyznom zaleca się zasięgnąć porady dotyczącej przechowania nasienia przed rozpoczęciem leczenia.
Antykoncepcja u mężczyzn i kobiet
Kobiety w wieku rozrodczym, przyjmujące melfalan, powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia oraz przez 6 miesięcy od jego zakończenia.
Zaleca się, aby mężczyźni przyjmujący melfalan nie płodzili dziecka w trakcie leczenia i przez 3 miesiące od jego zakończenia. Jeśli pacjent chciałby stosować skuteczną metodę antykoncepcji, należy omówić to z lekarzem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie badano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn u pacjentów przyjmujących ten lek. Nie należy zakładać, że ten lek będzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Melphalan Zentiva zawiera sód
Lek zawiera 53,5 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej fiolce. Odpowiada to 2,7% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
Lek Melphalan Zentiva zawiera etanol
Lek zawiera 5% etanolu (alkoholu), tzn. 0,4 g na fiolkę, co jest równoważne z 10 mL piwa lub 4 mL wina na jedną fiolkę.
Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową.
Należy wziąć to pod uwagę u kobiet ciężarnych, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.
Alkohol zawarty w leku może zmieniać działania innych leków.
Alkohol zawarty w leku może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Melphalan Zentiva zawiera glikol propylenowy
Lek zawiera 6,2 mg glikolu propylenowego w każdej fiolce.
Glikol propylenowy zawarty w tym leku może powodować objawy, jak po spożyciu alkoholu i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.
Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Lek należy stosować tylko na zlecenie lekarza. Nie należy stosować tego leku, jeżeli u pacjenta rozpoznano chorobę wątroby lub nerek, chyba że zalecił go lekarz. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowych badań u pacjenta przyjmującego ten lek.
3. Jak stosować lek Melphalan Zentiva
Lek Melfalan Zentiva będzie podawany pacjentowi przez lekarzy lub pielęgniarki doświadczone w podawaniu chemioterapii.
Melfalan jest aktywnie działającym lekiem cytotoksycznym i powinien być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza doświadczonego w podawaniu tego rodzaju leków.
Sposób podawania:
Lek Melfalan Zentiva można podawać:
• w postaci wlewu (kroplówki) do żyły, • do tętnicy, podając do określonej części ciała (perfuzja).
Jaka dawka leku Melphalan Zentiva jest podawana
Lekarz zdecyduje, jaka dawka leku Melfalan Zentiva zostanie podana pacjentowi. Dawka melfalanu zależy od:
• masy ciała lub powierzchni ciała (określony pomiar uwzględniający masę ciała i wzrost) pacjenta, • innych przejmowanych leków, • choroby pacjenta, • wieku pacjenta, • występowania lub braku zaburzeń czynności nerek.
Podczas otrzymywania melfalanu lekarz będzie zlecać regularne badania krwi. Celem jest kontrolowanie liczby komórek we krwi.
Na podstawie wyników tych badań, lekarz może zmienić dawkę stosowaną u pacjenta.
Ryzyko powstania zakrzepów krwi (zdarzenia zakrzepowo-zatorowe)
Lekarz zadecyduje, czy należy wdrożyć dodatkowe środki zapobiegawcze podczas stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej. Dotyczy to pierwszych 5 miesięcy leczenia lub jeśli u pacjenta występuje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach.
Stosowanie u dzieci
Melfalan jest rzadko stosowany u dzieci. Wytyczne dotyczące dawkowania u dzieci są niedostępne.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne żadne szczególne dostosowywanie dawki.
Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, lekarz zazwyczaj poda pacjentowi mniejszą dawkę niż w przypadku innych dorosłych.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Melphalan Zentiva
Lek Melfalan Zentiva będzie podawany przez lekarza, zatem jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku. Jeśli pacjent obawia się, że otrzymał za dużą dawkę leku lub pominięto podanie leku, należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce.
Pominięcie zastosowania leku Melphalan Zentiva
Lek Melfalan Zentiva będzie podawany przez lekarza, zatem pominięcie dawki jest mało prawdopodobne. Jeśli pacjent uważa, że pominął podanie leku, należy ją pominąć, i pacjent otrzyma kolejną dawkę o kolejnej zaplanowanej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Melphalan Zentiva
Jeśli pacjent uważa, że powinien przerwać stosowanie tego leku, należy najpierw skonsultować się z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane
Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem specjalistą lub udać się do szpitala:
- reakcja alergiczna, której objawy mogą obejmować:
- wysypkę, guzki lub pokrzywkę na skórze
- obrzęk twarzy, powiek lub warg - nagłe świsty i uczucie ściskania w klatce piersiowej - zapaść (z powodu zatrzymania akcji serca); - wszelkie objawy gorączki lub zakażenia (ból gardła, ból w jamie ustnej lub problemy z oddawaniem moczu); - leczenie melfalanem może spowodować zmniejszenie liczby krwinek białych. Białe krwinki zwalczają zakażenia, a gdy jest ich zbyt mało mogą występować zakażenia; - siniaki o nieznanym pochodzeniu, krwawienie bądź uczucie skrajnego zmęczenia, zawroty głowy lub bezdech, ponieważ może to oznaczać zmniejszone wytwarzanie krwinek danego rodzaju; - nagłe pogorszenie samopoczucia (nawet przy normalnej temperaturze ciała); - ból, sztywności lub osłabienia mięśni oraz ciemniejsze niż zwykle, brązowe lub czerwone zabarwienie moczu podczas podawania melfalanu bezpośrednio do ramienia lub nogi.
- w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, które mogą być związane ze zakrzepem krwi (zdarzeniem zakrzepowo-zatorowy) takich jak duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk ręki lub nogi, zwłaszcza jeżeli melfalan stosowany jest jednocześnie z lenalidomidem i prednizonem albo talidomidem i prednizonem lub deksametazonem.
Jeśli melfalan jest wstrzykiwany bezpośrednio do ręki lub nogi, istnieje ryzyko, że część leku wycieknie do otaczających tkanek i spowoduje ich uszkodzenie. Do objawów należą dyskomfort w danej okolicy, niewielkie zaczerwienienie skóry lub łagodna wysypka. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: obumarcie otaczającej tkanki skóry, owrzodzenia lub uszkodzenie głębszych tkanek.
Należy poinformować lekarza o występowaniu któregokolwiek z następujących działań niepożądanych, które mogą również wystąpić podczas stosowania tego leku:
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
• zmniejszenie liczby krwinek i płytek krwi; • nudności, wymioty i biegunka - podczas stosowania dużych dawek melfalanu; • owrzodzenie jamy ustnej (przy dużych dawkach melfalanu); • wypadanie włosów (przy dużych dawkach melfalanu); • mrowienie lub uczucie ciepła w miejscu, w którym wstrzyknięto melfalan; • zaburzenia mięśni, takie jak zanik i ból, w przypadku podawania melfalanu bezpośrednio do ramienia lub nogi.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
• wypadanie włosów przy normalnych dawkach melfalanu; • duże stężenie mocznika we krwi u osób z zaburzeniami czynności nerek, które są leczone z powodu szpiczaka; • zaburzenie mięśni, które może powodować ból, ucisk, mrowienie, pieczenie lub drętwienie, zwane zespołem ciasnoty przedziałów powięziowych. Może to wystąpić w przypadku podawania melfalanu bezpośrednio do ramienia lub nogi; • zapalenie tkanki miękkiej wyściółki żołądka (błony śluzowej przewodu pokarmowego).
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
• ostre uszkodzenie nerek.
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1 000 osób):
• choroba, w której występuje mała liczba krwinek czerwonych, ponieważ są one przedwcześnie niszczone. Może to powodować uczucie silnego zmęczenia, duszność i zawroty głowy, a także bóle głowy lub zażółcenie skóry lub oczu; • zaburzenia czynności płuc, które mogą powodować kaszel lub świsty i trudności w oddychaniu; • zaburzenia czynności wątroby, co może być widoczne w wynikach badań krwi lub powodować żółtaczkę (zażółcenie białkówek oczu i skóry); • owrzodzenie jamy ustnej przy stosowaniu normalnych dawek melfalanu;
• wysypki skórne lub swędzenie skóry.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• białaczka (nowotwór krwi); • u kobiet: zatrzymanie miesiączki (amenorrhoea); • u mężczyzn: brak plemników w nasieniu (azoospermia); • obumarcie tkanki mięśniowej (martwica mięśni); • rozpad włókien mięśniowych (rabdomioliza); • powstanie zakrzepu (skrzepliny), w żyle głębokiej, w szczególności w nogach (zakrzepica żył głębokich) oraz zamknięcie jednej z tętnic płuc (zatorowość płucna).
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Możliwe jest również, że stosowanie melfalanu zwiększy ryzyko wystąpienia w przyszłości innego rodzaju nowotworu, zwanego wtórną ostrą białaczką (nowotwór krwi). Wtórna ostra białaczka powoduje, że szpik kostny (tkanka w kościach, która wytwarza czerwone i białe krwinki) wytwarza bardzo dużą liczbę komórek, które nie działają w sposób właściwy. Do objawów należą zmęczenie, gorączka, zakażenie i zasinienie. Chorobę tę można też wykryć w badaniu krwi, które wykaże, czy występuje duża liczba krwinek, które nie działają prawidłowo, i zbyt mała liczba krwinek, które działają prawidłowo.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy możliwie jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Możliwe, że konieczne będzie przerwanie stosowania leku
Melphalan Zentiva, ale tylko lekarz może o tym zdecydować.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Melphalan Zentiva
Substancją czynną leku jest melfalan. Każda fiolka zawiera 50 mg melfalanu.
Pozostałe składniki to:
Fiolka z proszkiem: powidon K12 i kwas solny rozcieńczony.
Fiolka z rozpuszczalnikiem: woda do wstrzykiwań, sodu cytrynian, glikol propylenowy i etanol 96%.
Przed wstrzyknięciem melfalan jest rozpuszczany w rozpuszczalniku.
Jak wygląda lek Melphalan Zentiva i co zawiera opakowanie
Każde opakowanie zawiera jedną fiolkę z melfalanem i jedną fiolkę z rozpuszczalnikiem.
Fiolka z proszkiem zawiera 50 mg substancji czynnej melfalan w postaci proszku, a fiolka z rozpuszczalnikiem zawiera 10 mL rozpuszczalnika, w którym rekonstytuowany (rozpuszczany) jest ten proszek. Po rekonstytucji fiolki z melfalanem w proszku z 10 mL rozpuszczalnika powstały roztwór zawiera 5 mg/mL melfalanu bezwodnego.
Proszek: fiolka z bezbarwnego szkła typu I, zamknięta korkiem z gumy bromobutylowej pokrytym fluorowanym polimerem „omniflex 3G”, z aluminiowym uszczelnieniem typu „flip-off” oraz polipropylenową nakładką w kolorze pomarańczowym z matowym wykończeniem. Fiolki mogą, ale nie muszą, być opatrzone etykietą termokurczliwą.
Wielkość opakowania: 1 fiolka zawierająca 50 mg melfalanu.
Rozpuszczalnik: fiolka z bezbarwnego szkła typu I, zamknięta korkiem z gumy bromobutylowej, z aluminiową uszczelnieniem typu „flip-off” oraz polipropylenową nakładką w kolorze pomarańczowym z matowym wykończeniem.
Wielkość opakowania: 1 fiolka zawierająca 10 mL.
Podmiot odpowiedzialny
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130
Dolní Měcholupy
102 37 Praga 10
Republika Czeska
Importer
MIAS Pharma Limited
Suite 2, Stafford House, Strand Road
Portmarnock, Co. Dublin
Irlandia
Tillomed Malta Limited
Malta Life Sciences Park
LS2.01.06 Industrial Estate
San Gwann, SGN 3000, Malta
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru
Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Austria Melphalan Tillomed 50 mg Pulver und Lösungsmittel zur Herstellung einer
Injektions-/Infusionslösung
Belgia NL: Melfalan Tillomed 50 mg poeder en oplosmiddel voor oplossing voor injectie / infusie
FR: Melphalan Tillomed 50 mg Poudre et solvant pour solution injectable/pour perfusion
DE: Melphalan Tillomed 50 mg Pulver und Lösungsmittel zur Herstellung einer
Injektions-/Infusionslösung
Bułgaria Мелфалан Зентива 50 mg прах и разтворител за инжекционен/инфузионен разтвор
Republika
Czeska
Melphalan Zentiva
Dania Melphalan Macure
Finlandia Melphalan Macure 50 mg Injektio-/infuusiokuiva-aine ja liuotin, liuosta varten
Chorwacja Melfalan Tillomed 50 mg prašak i otapalo za otopinu za injekciju / infuziju
Węgry Melphalan Zentiva 50 mg Por és oldószer oldatos injekcióhoz/ infúzióhoz
Irlandia Melphalan Tillomed 50 mg powder and solvent for solution for injection/infusion
Litwa Melphalan Zentiva
Łotwa Melphalan Tillomed 50 mg pulveris un šķīdinātājs injekciju/ infūziju šķīduma pagatavošanai
Holandia Melfalan Tillomed 50 mg, poeder en oplosmiddel voor oplossing voor injectie/infusie
Norwegia Melphalan Macure 50 mg pulver og væske til injeksjons-/infusjonsvæske, oppløsning
Polska Melphalan Zentiva
Portugalia Melfalano Tillomed 50 mg Pó e solvente para solução injetável ou para perfusão
Rumunia Melphalan Zentiva 50 mg pulbere și solvent pentru soluţie injectabila / perfuzabila
Szwecja Melphalan Macure 50 mg pulver och vätska till injektions-/infusionsvätska, lösning
Słowenia Melfalan Tillomed Pharma 50 mg prašek in vehikel za raztopino za injiciranje/infundiranje
Słowacja Melphalan Zentiva 50 mg Prášok a rozpúšťadlo na injekčný/infúzny roztok
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego w Polsce:
Zentiva Polska Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa tel.:+48 22 375 92 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki: marzec 2024
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Należy przestrzegać zasad prawidłowego postępowania z lekami cytotoksycznymi i ich usuwania:
1. Pracownicy powinni być poinstruowani w zakresie technik rekonstytucji leku.
2. Kobiety w ciąży powinny być wyłączone z pracy z tym lekiem.
3. Podczas rekonstytucji leku personel powinien nosić odpowiednią odzież ochronną obejmującą maskę na twarz, okulary ochronne i rękawice.
4. Wszelkie materiały stosowane do podawania leku lub czyszczenia, w tym rękawice, należy usunąć do pojemników na odpady na skażone materiały przeznaczone do spalenia w wysokiej temperaturze.
W razie przypadkowego kontaktu melfalanu z oczami należy natychmiast przemyć je roztworem soli fizjologicznej do przemywania oczu lub dużą ilością wody i natychmiast skonsultować się z lekarzem. W razie kontaktu ze skórą miejsca te należy natychmiast umyć dużą ilością zimnej wody z mydłem i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Rozlany roztwór należy natychmiast wytrzeć wilgotnym ręcznikiem papierowym, który należy następnie usunąć w bezpieczny sposób.
Zanieczyszczone powierzchnie należy zmyć dużą ilością wody.
Rekonstytucja
Lek Melphalan Zentiva należy przygotowywać w temperaturze pokojowej (około 25°C) poprzez zrekonstytuowanie proszku z dostarczonym rozpuszczalnikiem.
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem rekonstytucji zarówno proszek, jak i dostarczony rozpuszczalnik miały temperaturę pokojową (około 25°C).
Należy szybko, za jednym razem dodać 10 mL rozpuszczalnika (pełną ilość) do fiolki zawierającej proszek za pomocą sterylnej igły i strzykawki. Należy użyć igły o rozmiarze 21 lub większym, w celu przekłucia korka fiolki podczas rekonstytucji. Aby skutecznie wprowadzić igłę, należy ją wkłuć prostopadle do korka, nie za szybko ani nie zbyt gwałtownie i bez obracania nią. Bezpośrednio po tym należy energicznie potrząsać fiolką (przez około 5 minut) do uzyskania klarownego roztworu, bez widocznych cząstek stałych. W celu prawidłowego rozpuszczenia proszku ważne jest, aby szybko dodać rozpuszczalnik, a następnie natychmiast energiczne potrząsać fiolką.
Wstrząsanie preparatem prowadzi do powstania znacznej ilości bardzo małych pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te mogą utrzymywać się przez 2 do 3 minut, ponieważ powstały roztwór jest dość lepki. Może to utrudniać ocenę przejrzystości roztworu.
Każdą fiolkę należy zrekonstytuować oddzielnie w ten sam sposób. Powstały roztwór zawiera równoważność 5 mg na mL melfalanu bezwodnego. Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych etapów postepowania może skutkować niepełnym rozcieńczeniem melfalanu.
Roztwór melfalanu ma ograniczoną stabilność i należy go przygotować bezpośrednio przed użyciem.
Zrekonstytuowanego roztworu nie należy przechowywać w lodówce, ponieważ spowoduje to wytrącenie się osadu.
Mieszanina
Należy przenieść 10 mL wyżej wspomnianego zrekonstytuowanego roztworu o stężeniu 5 mg/mL melfalanu bezwodnego do worka infuzyjnego zawierającego 100 mL 0,9% roztworu chlorku sodu do wstrzykiwań. Należy dokładnie wymieszać ten rozcieńczony roztwór, aby uzyskać nominalne stężenie 0,45 mg/mL melfalanu bezwodnego.
W przypadku dalszego rozcieńczenia roztworu do infuzji, stabilność leku Melphalan Zentiva ulega zmniejszeniu i wraz ze wzrostem temperatury proces rozkładu szybko ulega przyspieszeniu.
W przypadku podawania leku Melphalan Zentiva w infuzji w temperaturze pokojowej wynoszącej około 25°C, maksymalny czas od przygotowania roztworu do zakończenia infuzji nie powinien być dłuższy niż 1,5 godziny.
Lek Melphalan Zentiva nie wykazuje zgodności z roztworami do infuzji zawierającymi dekstrozę i zalecane jest wyłączne stosowanie 9 mg/mL (0,9%) roztworu chlorku sodu do wstrzykiwań.
W przypadku pojawienia się w zrekonstytuowanym lub rozcieńczonym roztworze jakiegokolwiek widocznego zmętnienia lub kryształków, lek ten musi być usunięty.
Usuwanie
Jakikolwiek niewykorzystany przez 1,5 godziny roztwór należy usunąć zgodnie ze standardowymi wytycznymi dotyczącymi postępowania z cytotoksycznymi produktami leczniczymi i ich usuwania.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi postępowania z cytotoksycznymi produktami leczniczymi.
- Substancja czynna:
- Melphalanum
- Dawka:
- 50 mg
- Postać:
- proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Podmiot odpowiedzialny:
- ZENTIVA K.S.
- Grupy:
- Leki przeciwnowotworowe
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Apteki szpitalne, Apteki otwarte
- Podawanie:
- Dożylnie, Dotętniczo
- Ostrzeżenia:
- Silnie działający (B)
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 1 fiol.pr. + 1 fiol.rozp.
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
- Ulotka produktu w formacie PDF:
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Melphalan Zentiva
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Interakcje Melphalan Zentiva z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Melphalan Zentiva z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: