Interakcja istotna
- Dotyczy leków
- Etoposid Ebewe
Cytrusy
Możliwy wzrost stężenia etopozydu we krwi i nasilenie działań niepożądanych (zapalenie błon śluzowych, wzrost aktywności transaminaz, supresja szpiku, ryzyko wystąpienia torsade de pointes).
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 937 aptekach
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDF1 PSUSA/00001333/202302
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Etoposid-Ebewe, 20 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Etoposidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
• Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
• W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
• Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
• Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest Etoposid-Ebewe i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Etoposid-Ebewe
3. Jak stosować Etoposid-Ebewe
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać Etoposid-Ebewe
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Etoposid-Ebewe i w jakim celu się go stosuje
Ten lek dostępny jest pod nazwą Etoposid-Ebewe. 1 ml koncentratu zawiera 20 mg etopozydu jako aktywnego składnika.
Etopozyd należy do grupy leków zwanych cytostatykami, które stosowane są w leczeniu raka.
Lek Etoposid-Ebewe stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u osób dorosłych:
- rak jądra, - drobnokomórkowy rak płuc, - rak krwi (ostra białaczka szpikowa), - guzy w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy), - rak układu rozrodczego (ciążowa choroba trofoblastyczna i raka jajnika).
Etoposid-Ebewe stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u dzieci:
- rak krwi (ostra białaczka szpikowa), - guzy w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy).
Dokładny powód, dla którego zalecono przyjmowanie leku Etoposid-Ebewe, najlepiej przedyskutować z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Etoposid-Ebewe
Nie przyjmować leku Etoposid-Ebewe w następujących przypadkach:
- uczulenia na etopozyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6); - niedawnego szczepienia żywą szczepionką, w tym szczepienia przeciwko żółtej febrze; - karmienia piersią lub planowania karmienia piersią.
Jeżeli którykolwiek z powyższych punktów dotyczy pacjenta lub w razie wątpliwości w tej kwestii, należy zwrócić się po poradę do swego lekarza.
2 PSUSA/00001333/202302
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Zanim zacznie się otrzymywać lek Etoposid-Ebewe, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach:
- występowania jakichkolwiek zakażeń, - niedawno przebytej radioterapii lub chemioterapii, - małe stężenie białek zwanych albuminami we krwi, - choroba wątroby lub nerek.
Skuteczne leczenie przeciwnowotworowe może szybko zniszczyć dużą ilość komórek rakowych.
W bardzo rzadkich przypadkach może to spowodować uwolnienie do krwi szkodliwych ilości substancji z tych komórek rakowych. W następstwie tego mogą wystąpić zaburzenia czynności wątroby, nerek, serca lub krwi, które mogą doprowadzić do zgonu, jeżeli nie będą leczone.
Aby temu zapobiec, lekarz będzie musiał przeprowadzać regularne badania krwi w celu monitorowania stężenia tych substancji w trakcie leczenia tym lekiem.
Ten lek może powodować zmniejszenie liczby pewnych komórek krwi, co z kolei może być przyczyną występowania zakażenia lub sprawić, że w razie skaleczenia krew nie będzie krzepnąć tak dobrze jak powinna. Aby upewnić się, że tak się nie dzieje, na początku leczenia i przed przyjęciem każdej dawki leku przeprowadzane będą badania krwi.
Jeżeli czynność wątroby lub nerek będzie zaburzona, lekarz może również zlecić regularne badania krwi w celu ich monitorowania.
Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).
Etoposid-Ebewe a inne leki
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Jest to szczególnie istotne w następujących przypadkach:
- przyjmowania leku o nazwie cyklosporyna (leku stosowanego w celu osłabienia aktywności układu odpornościowego), - leczenia cisplatiną (lekiem stosowanym w leczeniu raka), - przyjmowania fenytoiny lub jakiegokolwiek innego leku na padaczkę, - przyjmowania warfaryny (leku zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów krwi), - niedawnego zaszczepienia żywą szczepionką, - przyjmowania fenylobutazonu, salicylanu sodu lub kwasu acetylosalicylowego, - przyjmowania jakichkolwiek antracyklin (grupy leków stosowanych w leczeniu raka), - przyjmowania jakichkolwiek leków o podobnym mechanizmie działania co Etoposid-Ebewe.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Leku Etoposid-Ebewe nie wolno przyjmować podczas ciąży, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.
W okresie przyjmowania leku Etoposid-Ebewe nie wolno karmić piersią.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdolni do posiadania potomstwa powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne (np. metodę bariery mechanicznej lub prezerwatywy) w trakcie i przez przynajmniej
6 miesięcy po zakończeniu leczenia za pomocą leku Etoposid-Ebewe.
Mężczyźni leczeni za pomocą leku Etoposid-Ebewe nie powinni płodzić dzieci w trakcie leczenia i przez okres do 6 miesięcy po jego zakończeniu. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia mężczyźni
3 PSUSA/00001333/202302 powinni się skonsultować w kwestii przechowania nasienia.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni rozważający ewentualność posiadania potomstwa po zakończeniu leczenia za pomocą leku Etoposid-Ebewe powinni przedyskutować tę kwestię z lekarzem lub pielęgniarką.
Kobiety w ciąży powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ze względu na zawartość alkoholu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn wkrótce po podaniu leku Etoposid-Ebewe.
W przypadku odczuwania senności, zmęczenia, mdłości, zawrotów głowy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu przedyskutowania tej kwestii z lekarzem.
Lek Etoposid-Ebewe zawiera alkohol benzylowy i etanol
Lek zawiera 20 mg alkoholu benzylowego w 1 ml koncentratu.
Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne.
Podawanie alkoholu benzylowego małym dzieciom wiąże się z ryzykiem ciężkich działań niepożądanych w tym zaburzeń oddychania (tzw. ”gasping syndrome”).
Nie podawać leku noworodkom (do 4. tygodnia życia) bez zalecenia lekarza.
Nie podawać małym dzieciom (w wieku poniżej 3 lat) dłużej niż przez tydzień bez zalecenia lekarza.
Kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).
Ten lek zawiera 252 mg etanolu w 1 ml koncentratu. Ilość alkoholu w 1 ml tego leku jest równoważna
7 ml piwa lub 3 ml wina.
Ilość alkoholu w tym leku prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na dorosłych i młodzież, a jego działanie u dzieci prawdopodobnie nie będzie zauważalne. Może powodować pewne działanie u młodszych dzieci, na przykład uczucie senności.
Alkohol w tym leku może zmieniać działanie innych leków. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli pacjent jest uzależniony od alkoholu, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
3. Jak stosować Etoposid-Ebewe
Lek Etoposid-Ebewe podawany będzie przez lekarza lub pielęgniarkę. Podawany będzie drogą powolnej infuzji do żyły. Może to zająć od 30 do 60 minut.
Dawka zostanie obliczona przez lekarza dla każdego indywidualnego przypadku. Typowa dawka, wyrażona w ilości etopozydu, to 50 do 100 mg/m2 powierzchni ciała, codziennie przez 5 kolejnych dni, lub 100 do 120 mg/m2 powierzchni ciała w dniach 1., 3. i 5. Ten cykl leczenia może zostać powtórzony w zależności od wyników badań krwi, ale nie wcześniej niż po upływie 21 dni od zakończenia pierwszego cyklu.
W przypadku dzieci leczonych na raka krwi lub układu limfatycznego stosowana dawka to 75 do
4 PSUSA/00001333/202302
150 mg/m2 powierzchni ciała, codziennie przez 2 do 5 dni.
Czasami lekarz może przepisać inną dawkę, szczególnie w przypadku otrzymywania aktualnie lub wcześniej innego rodzaju leczenia raka lub w przypadku problemów z nerkami.
Przedawkowanie leku Etoposid-Ebewe
Ponieważ lek Etoposid-Ebewe podawany jest przez lekarza lub pielęgniarkę, przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Jeżeli jednak tak się zdarzy, lekarz będzie leczył wszelkie objawy będące tego następstwem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może spowodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub pielęgniarkę: obrzęk języka lub gardła, trudności w oddychaniu, szybkie bicie serca, wypieki na skórze lub wysypka. Mogą to być objawy silnej reakcji alergicznej.
Ciężkie uszkodzenie wątroby, nerek lub serca w wyniku powikłania zwanego zespołem rozpadu guza, wywołanego uwolnieniem do krwiobiegu szkodliwych ilości substancji z komórek rakowych obserwowano czasami, gdy lek Etoposid-Ebewe przyjmowany był wraz z innymi lekami na raka.
Do innych działań niepożądanych występujących w trakcie przyjmowania leku lek Etoposid-Ebewe należą:
Bardzo częste działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 osoby na 10) choroby krwi (z tego też powodu między cyklami leczenia wykonywane będą badania krwi) przemijające wypadanie włosów nudności i wymioty ból brzucha utrata apetytu zmiany w kolorze skóry (przebarwienia) zaparcie osłabienie (astenia) ogólnie złe samopoczucie uszkodzenie wątroby (hepatotoksyczność) zwiększona aktywność enzymów wątroby podwyższone stężenie bilirubiny
Częste działania niepożądane (występujące u nie więcej niż 1 osoby na 10) ostra białaczka nieregularne bicie serca (arytmia) lub zawał serca (zawał mięśnia sercowego) zawroty głowy biegunka reakcje w miejscu wkłucia silna reakcja alergiczna wysokie ciśnienie krwi niskie ciśnienie krwi opryszczka wargowa, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie gardła objawy skórne, takie jak swędzenie lub wysypka zapalenie żyły zakażenia (w tym zakażenia obserwowane u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym,
5 PSUSA/00001333/202302 np. zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jirovecii)
Niezbyt częste działania niepożądane (występujące u nie więcej niż 1 osoby na 100) mrowienie lub drętwienie rąk i stóp krwawienie
Rzadkie działania niepożądane (występujące u nie więcej niż 1 osoby na 1000) refluks soku żołądkowego przemijająca utrata wzroku wypieki trudności w przełykaniu zmiana w odczuwaniu smaku silna reakcja alergiczna drgawki (napady padaczkowe) ciężkie reakcje skórne i (lub) błon śluzowych, w tym z bolesnymi pęcherzami i gorączką, jak również odrywaniem się rozległych płatów naskórka (zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka) gorączka senność lub zmęczenie problemy z oddychaniem wysypka podobna do oparzenia słonecznego, niekiedy ciężka, która może wystąpić na skórze wystawionej wcześniej na działanie radioterapii (nawracające popromienne zapalenie skóry)
Częstość występowania nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych) zespół rozpadu guza (powikłanie w wyniku uwolnienia do krwi substancji z leczonych komórek raka) niepłodność trudności w oddychaniu obrzęk twarzy i języka
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać Etoposid-Ebewe
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6 PSUSA/00001333/202302
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera Etoposid-Ebewe
Substancją czynną leku jest etopozyd. Każdy ml koncentratu zawiera 20 mg etopozydu.
Fiolka 2,5 ml zawiera 50 mg etopozydu.
Fiolka 5 ml zawiera 100 mg etopozydu.
Fiolka 10 ml zawiera 200 mg etopozydu.
Fiolka 20 ml zawiera 400 mg etopozydu.
Pozostałe składniki leku to: alkohol benzylowy, etanol (96%), kwas cytrynowy bezwodny, makrogol 300, polisorbat 80.
Jak wygląda Etoposid-Ebewe i co zawiera opakowanie
Etoposid-Ebewe jest klarownym, jasnożółtym roztworem.
Opakowania zawierają:
1 fiolka po 2,5 ml, 1 fiolka po 5 ml, 1 fiolka po 10 ml, 1 fiolka po 20 ml.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
EBEWE Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG
Mondseestrasse 11
A-4866 Unterach, Austria
Wytwórca
Fareva Unterach GmbH
Mondseestraße 11
4866 Unterach, Austria
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do:
Sandoz Polska Sp. z o.o.
ul Domaniewska 50 C
02-672 Warszawa tel. 22 209 70 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
Logo Ebewe
__________________________________________________________________________________
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Należy postępować zgodnie z procedurami dotyczącymi właściwego obchodzenia się z lekami przeciwnowotworowymi i właściwego ich usuwania.
Roztwory leku Etoposid-Ebewe należy przygotowywać w sterylnych warunkach.
Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji należy przed użyciem rozcieńczyć 5% roztworem glukozy lub 0,9% roztworem chlorku sodu, do uzyskania stężenia od 0,2 do 0,4 mg/ml. Końcowe stężenie wynosi zazwyczaj nie więcej niż 0,25 mg/ml.
Stężenie etopozydu w przygotowanym roztworze do infuzji nie powinno przekraczać 0,4 mg/ml ze względu na ryzyko wytrącania się osadu.
Leku Etoposid-Ebewe nie należy fizycznie mieszać z żadnym innym lekiem.
Używać wyłącznie klarownych roztworów. Mętne lub przebarwione roztwory należy zlikwidować.
Etoposid-Ebewe jest produktem jednorazowego użytku.
Wszelkie niewykorzystane resztki leku lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi
7 PSUSA/00001333/202302 przepisami.
Sposób podawania i dawkowanie
Etoposid-Ebewe podawany jest drogą powolnej infuzji dożylnej. (zwykle przez okres 30 do 60 minut).
Leku Etoposid-Ebewe NIE NALEŻY PODAWAĆ W FORMIE SZYBKIEGO WSTRZYKNIĘCIA
DOŻYLNEGO.
Za szybkie podawanie dożylne może spowodować niedociśnienie tętnicze. U niektórych pacjentów, zależnie od tolerancji, konieczne może być wydłużenie czasu infuzji. Zaczerwienienie twarzy pacjenta wskazuje na zbyt szybkie podawanie infuzji.
Zalecane dawki leku Etoposid-Ebewe to 50 do 100 m2 pc. na dobę w dniach 1 do 5 lub 100 do
120 mg/m2pc. na dobę w dniach 1, 3 i 5 co 3 do 4 tygodni w skojarzeniu z innymi lekami wskazanymi do stosowania w przypadku leczonej choroby. Dawkowanie należy modyfikować, biorąc pod uwagę działanie hamujące czynności szpiku kostnego ze strony innych leków stosowanych w skojarzeniu lub efekty wcześniejszej radioterapii lub chemioterapii, które mogły zmniejszyć rezerwy szpiku kostnego.
Środki ostrożności dotyczące podawania: tak jak w przypadku innych potencjalnie toksycznych związków, w obchodzeniu się z i podczas przygotowania roztworu leku Etoposid-Ebewe należy zachować ostrożność. Przypadkowa ekspozycja na lek Etoposid-Ebewe może prowadzić do wystąpienia reakcji skórnych.
Należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:
przygotowanie, podawanie i usuwanie pozostałości leku może być prowadzone jedynie przez przeszkolony personel i, podobnie jak w przypadku wszystkich leków cytostatycznych, należy zachować ostrożność, by na kontakt z lekiem nie narażać kobiet w ciąży; osoby przygotowujące etopozyd powinny nosić ubranie ochronne: gogle, fartuchy, rękawiczki stosowane jednorazowo i maski stosowane jednorazowo; wszystkie sprzęty i materiały użyte do przygotowania leku lub czyszczenia miejsca jego sporządzania, w tym rękawiczki, należy umieszczać w workach na odpady niebezpieczne i spalać w wysokiej temperaturze.
W przypadku kontaktu roztworu leku Etoposid-Ebewe ze skórą lub błoną śluzową należy natychmiast umyć skórę wodą z mydłem i przepłukać błonę śluzową wodą.
Należy uważać, aby nie dopuścić do wynaczynienia.
Pacjenci w podeszłym wieku
W przypadku pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat) nie jest konieczne dostosowanie wielkości dawki ze względu na wiek, a jedynie w zależności od czynności nerek.
Stosowanie u dzieci
Lek Etoposid-Ebewe stosowany był u pacjentów pediatrycznych w dawkach od 75 do
150 mg/m2 pc. na dobę przez 2 do 5 dni w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.
W celu ustalenia odpowiedniego schematu leczenia należy się zapoznać z aktualnymi specjalistycznymi protokołami i wytycznymi.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek należy rozważyć wprowadzenie następujących zmian do dawki początkowej w zależności od wyniku pomiaru klirensu kreatyniny.
Wynik pomiaru klirensu kreatyniny Dawka etopozydu >50 ml/min 100% dawki
15-50 ml/min 75% dawki
Wielkość kolejnych dawek należy ustalać w zależności od stopnia tolerowania leku przez pacjenta i efektów klinicznych. W przypadku pacjentów, u których klirens kreatyniny jest mniejszy niż
8 PSUSA/00001333/202302
15 ml/min, oraz pacjentów poddawanych dializie należy rozważyć dalsze zmniejszenie wielkości dawki.
Przechowywanie leku po pierwszym otwarciu i po rozcieńczeniu
Po otwarciu
Koncentrat pobrać z fiolki bezpośrednio przed użyciem. Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy natychmiast zużyć. Jeżeli nie zostanie on natychmiast wykorzystany, użytkownik ponosi odpowiedzialność za warunki i czas przechowywania pozostałego w fiolce leku. Leku pozostałego w fiolce po pierwszym pobraniu nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny w temperaturze od
2°C do 8°C, chyba że pobrania dokonano w kontrolowanych, sprawdzonych warunkach z zachowaniem aseptyki. Wówczas koncentrat przechowywany w lodówce lub w temperaturze pokojowej, z dostępem światła zachowuje fizyczną i chemiczną stabilność do 28 dni.
Po rozcieńczeniu
Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy natychmiast zużyć. Jeżeli nie zostanie on natychmiast wykorzystany, użytkownik ponosi odpowiedzialność za warunki i czas przechowywania sporządzonego roztworu. Przygotowanych roztworów nie należy przechowywać dłużej niż przez
24 godziny w temperaturze od 2°C do 8°C, chyba że rozcieńczenia dokonano w kontrolowanych, sprawdzonych warunkach z zachowaniem aseptyki. Wykazano fizyczną i chemiczną stabilność do
28 dni roztworu w stężeniu 0,2 mg/ml rozcieńczonego 0,9% NaCl lub 5% roztworem glukozy, przechowywanego w lodówce lub w temperaturze pokojowej, z dostępem światła oraz do 24 godzin roztworu w stężeniu 0,4 mg/ml rozcieńczonego 0,9% NaCl lub 5% roztworem glukozy, przechowywanego w temperaturze pokojowej z dostępem światła.
Postępowanie w przypadku wynaczynienia
Natychmiast przerwać podawanie leku.
Zamienić dren lub strzykawkę z podawanym lekiem na jednorazową strzykawkę o pojemności
5 ml i powoli zaaspirować wynaczyniony lek. UWAGA! Nie należy uciskać okolicy wynaczynienia.
Wycofać igłę jednocześnie stale aspirując treść płynną z okolicy wynaczynienia.
Poinformować lekarza.
Niezgodności
Etopozydu nie należy mieszać z innymi substancjami z wyjątkiem 5% roztworu glukozy lub
0,9% roztworu chlorku sodu. Zgłaszano przypadki pękania urządzeń plastikowych, wykonanych z polimerów akrylowych lub polimerów ABS, stosowanych z nierozcieńczonym lekiem Etoposid-
Ebewe, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 20 mg/ml. Efektu tego nie zgłaszano po zastosowaniu etopozydu po rozcieńczeniu koncentratu do przygotowania roztworu do infuzji zgodnie z instrukcją.
Charakterystyka produktu leczniczego Etoposid Ebewe
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.
Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.
Interakcja istotna
Możliwy wzrost stężenia etopozydu we krwi i nasilenie działań niepożądanych (zapalenie błon śluzowych, wzrost aktywności transaminaz, supresja szpiku, ryzyko wystąpienia torsade de pointes).
Wybierz interesujące Cię informacje: