Sprawdzamy dostępność
leków w 10 940 aptekach
CALFOS
Ulotka
- Kiedy stosujemy Calfos (Solcidiol)?
- Jaki jest skład Calfos (Solcidiol)?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania Calfos (Solcidiol)?
- Calfos (Solcidiol) – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Calfos (Solcidiol) - dawkowanie
- Calfos (Solcidiol) – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie Calfos (Solcidiol) w czasie ciąży
- Czy Calfos (Solcidiol) wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Calfos (Solcidiol) wchodzi w interakcje z alkoholem?
- Podobne leki zawierające Calcifediolum.
Kiedy stosujemy Calfos (Solcidiol)?
Dorośli
Leczenie niedoboru witaminy D, w przypadkach gdzie konieczne jest podanie dużych dawek początkowych lub gdy preferowane jest podawanie rozłożone w czasie, jak w poniższych sytuacjach:
• jako leczenie wspomagające osteoporozy,
• u pacjentów z zespołem złego wchłaniania, osteodystrofia nerkowa,
• choroby kości spowodowane leczeniem kortykosteroidami.
Jaki jest skład Calfos (Solcidiol)?
Każda kapsułka zawiera 0,266 mg kalcyfediolu ( Calcifediolum ) , co odpowiada 15 960 IU witaminy D.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: każda kapsułka zawiera 4,98 mg etanolu, 31,302 mg sorbitolu (E 420) i 0,958 mg żółcieni pomarańczowej (E 110).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Calfos (Solcidiol)?
-Nadwrażliwość na substancje czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
-Hiperkalcemia (stężenie wapnia w surowicy > 10,5 mg/dl), hiperkalciuria (zwiększone wydalanie wapnia z moczem)
-Kamica wapniowa
-Hiperwitaminoza D
Calfos (Solcidiol) – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Działania niepożądane kalcyfediolu zwykle występują niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), jednak niekiedy są dość istotne.
Najbardziej znaczące działania niepożądane wiążą się z przyjmowaniem nadmiernych ilości witaminy D tj. zwykle są związane z przedawkowaniem lub długotrwałym leczeniem, zwłaszcza łącznie z dużymi dawkami wapnia. Dawki analogu witaminy D, które prowadzą do hiperwitaminozy, różnią się znacznie w zależności od pacjenta. Najczęściej występujące działania niepożądane są spowodowane hiperkalcemią, która może pojawić się na początku lub na dalszym etapie leczenia:
Zaburzenia endokrynologiczne
Zapalenie trzustki, jeden z późnych objawów hiperkalcemii.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Wzrost stężenia azotu mocznika we krwi, albuminuria, hipercholesterolemia, hiperkalcemia.
Zaburzenia układu nerwowego
W przypadku umiarkowanej hiperkalcemii mogą wystąpić następujące objawy: osłabienie, zmęczenie, senność, ból głowy, drażliwość.
000 do < 1/1000) w przypadku stosowania bardzo dużych dawek może wystąpić
światłowstręt i zapalenie spojówek ze zwapnieniem rogówki.
Zaburzenia serca
W przypadku hiperkalcemii mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca.
Zaburzenia żołądka i jelit
Nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej, zaparcie, zaburzenia smaku z posmakiem metalicznym, skurcze jamy brzusznej. W przypadku progresji hiperkalcemii może wystąpić jadłowstręt.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Zwiększone stężenie wapnia może prowadzić do zwiększenia aktywności transaminaz ( AspAT i AlAT).
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Na początkowym etapie hiperkalcemii może pojawić się ból kości i mięśni, zwapnienie tkanek miękkich.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Objawami hiperkalcemii są: nefrokalcynoza i pogorszenie czynności nerek (z wielomoczem, nadmiernym pragnieniem, nykturią i białkomoczem).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Późnymi objawami hiperkalcemii są: nieżyt nosa, świąd, hipertermia, spadek libido.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl @urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Calfos (Solcidiol) - dawkowanie
Dawkowanie
Zawartość witaminy D w diecie i ekspozycja na światło słoneczne są zróżnicowane wśród pacjentów, co należy brać pod uwagę obliczając odpowiednią dawkę analogu witaminy D takiego jak kalcyfediol .
Dawkę, częstość i czas trwania leczenia należy określić na podstawie stężenia
25- hydroksycholekalcyferolu w osoczu, rodzaju schorzenia i stanu pacjenta, oraz innych współistniejących stanów, takich jak otyłość, zespół złego wchłaniania, leczenie kortykosteroidami. Stosowana dawka powinna prowadzić do osiągnięcia stężenia wapnia w surowicy od 9 do 10 mg/dl.
Za najpowszechniej akceptowany sposób diagnozowania niedoboru witaminy D uważa się oznaczanie stężenia 25- hydroksycholekalcyferolu w osoczu . Przyjęto, że niedobór witaminy D występuje, jeśli stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy wynosi < 20 ng/ml. Natomiast obniżone stężenie witaminy D występuje w przypadku stężenia 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy od 20 do 24 ng/ml.
U zdrowych osób średnie stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy wynosi od 25 do 40 ng/ml.
Zalecana dawka to jedna kapsułka (0,266 mg kalcyfediolu ) raz na miesiąc.
• Obniżone stężenie witaminy D: zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu ) na miesiąc przez 2 miesiące.
• Niedobór witaminy D: zaleca się rozpoczęcie stosowania od jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu ) na miesiąc przez 4 miesiące.
• Jako leczenie wspomagające osteoporozy u pacjentów z niedoborem witaminy D, zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu ) na miesiąc przez 3-4 miesiące.
W populacjach, w których występuje duże ryzyko niedoboru witaminy D, konieczne może być zastosowanie większych dawek lub stosowanie przez dłuższy czas, po analitycznej weryfikacji stopnia niedoboru i przy regularnym monitorowaniu stężenia 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy:
• Osteodystrofia nerkowa: jedna kapsułka (0,266 mg kalcyfediolu ) na tydzień lub na dwa tygodnie.
• Choroba kości spowodowana kortykosteroidami: jedna kapsułka (0,266 mg kalcyfediolu ) na miesiąc.
• Pacjenci z większymi niedoborami witaminy D lub z zespołem złego wchłaniania: ponowne podanie dawki początkowej tydzień po rozpoczęciu leczenia, a następnie jedna kapsułka raz na miesiąc przez cztery miesiące, z monitorowaniem stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w osoczu. W zależności od stężenia, konieczne może być zwiększenie dawki lub częstości podawania. Po ustabilizowaniu wartości stężenia w pożądanym zakresie, należy przerwać leczenie lub wprowadzić większe przerwy pomiędzy dawkami.
Zasadniczo, dawkę należy zmniejszyć po ustąpieniu objawów, ponieważ zapotrzebowanie na analogi witaminy D zwykle maleje po poprawie stanu kości.
Należy sprawdzić stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy po 3 miesiącach suplementacji, aby potwierdzić, czy mieści się ono w pożądanym lub preferowanym zakresie (30 - 60 ng/ml). Po ustabilizowaniu wartości stężenia w tym zakresie, należy przerwać leczenie lub zmniejszyć częstość stosowania.
Dzieci i młodzież
U dzieci zaleca się stosowanie innych postaci zawierających mniejszą dawkę.
Sposób podawania Podanie doustne
Kapsułkę można przyjmować z wodą, mlekiem lub sokiem.
Calfos (Solcidiol) – jakie środki ostrożności należy zachować?
-Stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy odzwierciedla zapotrzebowanie na witaminę D u pacjenta. Aby osiągnąć odpowiednią odpowiedź kliniczną na doustne podawanie kalcyfediolu , wymagana jest również właściwa zawartość wapnia w diecie. W celu kontroli działania terapeutycznego, oprócz stężenia 25- hydroksycholekalcyferolu należy monitorować poniższe parametry: stężenie wapnia, fosforu i aktywność fosfatazy zasadowej w surowicy oraz zawartość wapnia i fosforu w dobowej zbiórce moczu. Zmniejszenie aktywności fosfatazy alkalicznej w surowicy zwykle poprzedza wystąpienie hiperkalcemii. Po ustabilizowaniu się parametrów oraz podczas leczenia podtrzymującego należy regularnie monitorować powyższe parametry, zwłaszcza stężenie 25- hydroksykalcyferolu i wapnia w surowicy.
- Niewydolność wątroby lub dróg żółciowych: w przypadku niewydolności wątroby wchłanianie kalcyfediolu może okazać się niemożliwe, ze względu na brak wytwarzania soli kwasów żółciowych.
-
- Zaburzenie czynności nerek : stosować z zachowaniem ostrożności. Stosowanie tego produktu leczniczego u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek powinno się odbywać w połączeniu z okresowym monitorowaniem stężenia wapnia i fosforu w surowicy oraz zapobieganiem hiperkalcemii. Przemiana do kalcytriolu zachodzi w nerkach, w związku z tym w przypadku ciężkiego zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) może wystąpić bardzo istotne zmniejszenie działania farmakologicznego.
- Niewydolność serca : konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy stale monitorować stężenie wapnia w surowicy, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy, ponieważ może wystąpić hiperkalcemia i zaburzenia rytmu serca. Na początku leczenia zaleca się oznaczanie stężenia dwa razy w tygodniu.
- Niedoczynność przytarczyc : 1-alfa-hydroksylaza jest aktywowana przez hormon przytarczyc.
W związku z tym, niedoczynność przytarczyc może spowodować słabsze działanie kalcyfediolu .
- Kamienie nerkowe : należy monitorować stężenie wapnia w surowicy, ponieważ witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i może pogorszyć sytuację. U tych pacjentów suplementy witaminy D należy stosować wyłącznie, jeśli korzyści przewyższają ryzyko.
-U pacjentów długotrwale unieruchomionych konieczne może być zmniejszenie dawki w celu uniknięcia hiperkalcemii.
-Niektóre choroby zmniejszają zdolność jelit do wchłaniania witaminy D, jak w przypadku zespołu złego wchłaniania lub choroby Crohna.
-Pacjenci z sarkoidozą, gruźlicą lub inną chorobą ziarniniakową: stosować z zachowaniem ostrożności, ponieważ schorzenia te mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości na działanie witaminy D jak również do zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych podczas przyjmowania dawek mniejszych niż zalecane. U tych pacjentów konieczne jest monitorowanie stężenia wapnia w surowicy i moczu.
-Pacjentów i ich rodziny i (lub) opiekunów należy poinformować o znaczeniu przyjmowania przepisanej dawki i stosowania się do zaleceń dotyczących diety oraz jednoczesnego przyjmowania suplementów wapnia, aby zapobiec przedawkowaniu.
- Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych : pacjentów należy poinformować, że produkt leczniczy zawiera składniki, które mogą wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: Oznaczanie stężenia cholesterolu: kalcyfediol może wpływać na metodę Zlatkisa-Zaka prowadząc do fałszywego wyniku podwyższonego stężenia cholesterolu w surowicy.
Pacjenci w podeszłym wieku:
U osób w podeszłym wieku zwykle występuje większe zapotrzebowanie na witaminę D ze względu na
mniejszą zdolność skóry do wytwarzania cholekalcyferolu z jej prekursora, czyli 7dehydrocholesterolu, mniejsza ekspozycja na światło słoneczne, zmiany czynności nerek lub zaburzenia trawienia, które zmniejszają wchłanianie witaminy D.
Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych
Produkt leczniczy zawiera 1% etanolu (alkoholu), co odpowiada 4,98 mg na kapsułkę.
Produkt leczniczy zawiera sorbitol. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.
Produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne, ponieważ zawiera żółcień pomarańczową (E 110). Może powodować astmę, zwłaszcza u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy.
Przyjmowanie Calfos (Solcidiol) w czasie ciąży
-Stężenie 25- hydroksycholekalcyferolu w surowicy odzwierciedla zapotrzebowanie na witaminę D u pacjenta. Aby osiągnąć odpowiednią odpowiedź kliniczną na doustne podawanie kalcyfediolu , wymagana jest również właściwa zawartość wapnia w diecie. W celu kontroli działania terapeutycznego, oprócz stężenia 25- hydroksycholekalcyferolu należy monitorować poniższe parametry: stężenie wapnia, fosforu i aktywność fosfatazy zasadowej w surowicy oraz zawartość wapnia i fosforu w dobowej zbiórce moczu. Zmniejszenie aktywności fosfatazy alkalicznej w surowicy zwykle poprzedza wystąpienie hiperkalcemii. Po ustabilizowaniu się parametrów oraz podczas leczenia podtrzymującego należy regularnie monitorować powyższe parametry, zwłaszcza stężenie 25- hydroksykalcyferolu i wapnia w surowicy.
- Niewydolność wątroby lub dróg żółciowych: w przypadku niewydolności wątroby wchłanianie kalcyfediolu może okazać się niemożliwe, ze względu na brak wytwarzania soli kwasów żółciowych.
-
- Zaburzenie czynności nerek : stosować z zachowaniem ostrożności. Stosowanie tego produktu leczniczego u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek powinno się odbywać w połączeniu z okresowym monitorowaniem stężenia wapnia i fosforu w surowicy oraz zapobieganiem hiperkalcemii. Przemiana do kalcytriolu zachodzi w nerkach, w związku z tym w przypadku ciężkiego zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) może wystąpić bardzo istotne zmniejszenie działania farmakologicznego.
- Niewydolność serca : konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy stale monitorować stężenie wapnia w surowicy, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy, ponieważ może wystąpić hiperkalcemia i zaburzenia rytmu serca. Na początku leczenia zaleca się oznaczanie stężenia dwa razy w tygodniu.
- Niedoczynność przytarczyc : 1-alfa-hydroksylaza jest aktywowana przez hormon przytarczyc.
W związku z tym, niedoczynność przytarczyc może spowodować słabsze działanie kalcyfediolu .
- Kamienie nerkowe : należy monitorować stężenie wapnia w surowicy, ponieważ witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i może pogorszyć sytuację. U tych pacjentów suplementy witaminy D należy stosować wyłącznie, jeśli korzyści przewyższają ryzyko.
-U pacjentów długotrwale unieruchomionych konieczne może być zmniejszenie dawki w celu uniknięcia hiperkalcemii.
-Niektóre choroby zmniejszają zdolność jelit do wchłaniania witaminy D, jak w przypadku zespołu złego wchłaniania lub choroby Crohna.
-Pacjenci z sarkoidozą, gruźlicą lub inną chorobą ziarniniakową: stosować z zachowaniem ostrożności, ponieważ schorzenia te mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości na działanie witaminy D jak również do zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych podczas przyjmowania dawek mniejszych niż zalecane. U tych pacjentów konieczne jest monitorowanie stężenia wapnia w surowicy i moczu.
-Pacjentów i ich rodziny i (lub) opiekunów należy poinformować o znaczeniu przyjmowania przepisanej dawki i stosowania się do zaleceń dotyczących diety oraz jednoczesnego przyjmowania suplementów wapnia, aby zapobiec przedawkowaniu.
- Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych : pacjentów należy poinformować, że produkt leczniczy zawiera składniki, które mogą wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: Oznaczanie stężenia cholesterolu: kalcyfediol może wpływać na metodę Zlatkisa-Zaka prowadząc do fałszywego wyniku podwyższonego stężenia cholesterolu w surowicy.
Pacjenci w podeszłym wieku:
U osób w podeszłym wieku zwykle występuje większe zapotrzebowanie na witaminę D ze względu na
mniejszą zdolność skóry do wytwarzania cholekalcyferolu z jej prekursora, czyli 7dehydrocholesterolu, mniejsza ekspozycja na światło słoneczne, zmiany czynności nerek lub zaburzenia trawienia, które zmniejszają wchłanianie witaminy D.
Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych
Produkt leczniczy zawiera 1% etanolu (alkoholu), co odpowiada 4,98 mg na kapsułkę.
Produkt leczniczy zawiera sorbitol. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.
Produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne, ponieważ zawiera żółcień pomarańczową (E 110). Może powodować astmę, zwłaszcza u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy.
- Substancja czynna:
- Calcifediolum
- Dawka:
- 266 mcg
- Postać:
- kapsułki miękkie
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Podmiot odpowiedzialny:
- BERLIN-CHEMIE AG
- Grupy:
- Witaminy
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne
- Podawanie:
- Doustnie
- Ostrzeżenia:
- Silnie działający (B)
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 5 kaps.
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Calfos (Solcidiol)
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Interakcje Calfos (Solcidiol) z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Calfos (Solcidiol) z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: