Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-28 13:28
Kobieta je zdrowy i dobrze zbilansowany posiłek.

Dużo mówi się na temat tego, że zdrowe odżywianie jest ważne. Eksperci biją na alarm, że mamy do czynienia z „epidemią otyłości” i zachęcają do zmiany stylu życia. Problem w tym, że nie zawsze wiadomo, od czego zacząć taką zmianę. W internecie roi się od różnych porad, diet cud i przepisów. Żeby się w tym nie pogubić, warto na spokojnie zastanowić się, od czego zacząć? W końcu dobry plan to podstawa i recepta na to, żeby nie zrezygnować z diety po kilku dniach.

Dlaczego chcesz się odchudzać?

Do zmiany potrzebna jest motywacja. Najlepiej wewnętrzna, a nie wynikająca z tego, że denerwują Cię uwagi innych. Zanim przejdziesz do czynów, odpowiedz sobie na pytanie o to, dlaczego chcesz się odchudzać? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „chcę zadbać o swoje zdrowie”, „dzięki zdrowemu odżywianiu poczuję się lepiej” itp. oznacza to, że masz motywację wewnętrzną, która jest potrzebna do zmiany. Aby zmiana nawyków żywieniowych przyniosła spodziewane efekty, skup się przede wszystkim na tym, dlaczego Ty chcesz to zrobić.

Jeśli wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem, pomyśl też nad tym, co poszło nie tak? Może zmiany nie były dostosowane do Twojego stylu życia? W przypadku napiętego grafiku problemem może być chęć przygotowywania zbyt wyszukanych dań – jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, a jednocześnie pragniesz jeść smaczne posiłki inspirowane kuchniami świata dobrym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa. Częstym problemem jest również złe określenie celów -  po prostu nierealnych lub mało konkretnych (powiedzenie sobie „schudnę” to za mało).

Zaplanuj zmianę nawyków żywieniowych zgodnie z zasadą SMART

Zasada SMART ma wiele zastosowań. Przydaje się nie tylko w biznesie, ale także, wtedy gdy chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pozwala wyznaczyć określone cele, które osiągasz krok po kroku,a Twoja motywacja do działania rośnie.
 
Zgodnie z zasadą SMART cele, które sobie postawisz powinny być:

  • S – sprecyzowane
  • M – mierzalne
  • A – atrakcyjne
  • R – realistyczne
  • T – terminowe

Przykład? Schudnę 2 kg w ciągu dwóch tygodni. Jest to cel sprecyzowany i mierzalny, ponieważ dokładnie określasz, ile kg chcesz zrzucić. Poza tym jest atrakcyjny, realistyczny (z reguły zaleca się, aby tempo odchudzania utrzymywało się na poziomie 0,5-1 kg tygodniowo) oraz terminowy, bo wyznaczasz sobie konkretny termin na realizację celu. Prawda, że brzmi to lepiej niż „od jutra dieta” albo „koniec z chipsami”?

Czas na chwilę szczerości, czyli przyjrzyj się swoim błędom żywieniowym

Część osób popełnia zasadniczy błąd, ponieważ wstydzi się mówić o tym, jak wygląda ich sposób odżywiania. Nawet podczas wizyty u dietetyka niektórzy próbują zaniżać ilość spożywanych słodyczy czy fakt podjadania między posiłkami. Znasz to? W takim razie pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć, potrzebna jest szczerość. Ważne, żeby przyznać się do błędów zarówno przed osobą, do której zwracasz się po pomoc, jak i przed samym sobą. Bez tego trudno coś zmienić, bo nie wiadomo, gdzie tak naprawdę kryje się błąd.

W analizie nawyków żywieniowych pomaga dzienniczek żywieniowy. Zapisujesz w nim wszystkie produkty, które jesz w ciągu dnia (razem z ilością oraz godzinami posiłków). Dzienniczek możesz prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej.

Pytanie, co można nazwać błędem żywieniowym? Lista jest długa. Znajduje się na niej m.in. pomijanie śniadań. Jeśli rano nie masz czasu na ich przygotowywanie, zastanów się nad zamówieniem diety pudełkowej. Kolejnym jest nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie produktów o wysokim stopniu przetworzenia, przygotowywanie potraw w niezdrowy sposób (np. smażenie), dosładzanie napojów i dań czy spożywanie zbyt małych ilości świeżych owoców i warzyw.

Jak zmienić nawyki żywieniowe, jeśli żyjesz w biegu?

Łatwo mówić o tym, jak zmienić nawyki żywieniowe, ale gorzej z wykonaniem. Szczególnie jeśli należysz do osób zabieganych, które dosłownie jedzą w biegu. Przy takim trybie życia ciężko o planowanie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, szukanie sklepów ze zdrową żywnością i przygotowywanie zdrowych posiłków na cały dzień.

Nie oznacza to, że masz przez całe życie jeść niezdrowo. Sposobem na zmianę nawyków żywieniowych, który świetnie sprawdza się w przypadku osób zabieganych, jest dieta pudełkowa.

Na czym polega? Zasady są proste. Zamawiasz wybraną dietę (najpierw zastanów się nad tym, jaką powinna mieć kaloryczność) za pomocą kilku kliknięć i czekasz na dostawę zestawu fit posiłków pod wskazany adres. Nie musisz martwić się o wymyślanie przepisów na zdrowe posiłki, zakupy, gotowanie i zmywanie. 

Poza tym masz możliwość odkrywania nowych smaków. Nawet jeśli prowadzisz intensywny tryb życia i nie masz czasu na eksperymenty kulinarne, masz okazję spróbować jak smakuje np. sałatka meksykańska, koktajl mango lassi czy zupa egzotyczna na mleczku kokosowym.

Co, jeśli stosujesz dietę wegetariańską, bez laktozy albo uprawiasz sport? Bez obaw, dieta pudełkowa wciąż jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie! W ofercie fit cateringu znajdziesz jadłospisy stworzone z myślą o różnych potrzebach.  


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów