Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy leki przeciwbólowe niszczą wątrobę?

2017-11-04 08:00

Nieumiejętnie zażywane leki przeciwbólowe mogą mieć duży wpływ na zdrowie naszej wątroby. Sięgając po silne środki na ból głowy czy stawów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaburzyć mogą one prawidłową pracę naszego organizmu. Jak chronić się przed chorobami wątroby w kraju, w którym aż 2/3 mieszkańców sięga po farmakologiczną pomoc w walce z bólem? Podpowiadamy!

 

Wpływ leków przeciwbólowych na wątrobę

Wątroba to organ odpowiedzialny za metabolizm większości leków, również tych przeciwbólowych, jednak ich nadmiar lub niektóre zawarte w nich substancje oddziaływać mogą na nią toksycznie. Co gorsza, dotyczy to nie tylko leków na receptę, lecz również ogólnodostępnych preparatów ziołowych i środków leczniczych. Szczególnym ryzykiem objęte są osoby powyżej 50 roku życia, kobiety ciężarne, osoby otyłe oraz te, cierpiące na choroby wątroby lub niewydolność nerek.

Do czego prowadzić może nieprawidłowe stosowanie leków? Przede wszystkim do polekowego uszkodzenia wątroby, które przebiegać może bezobjawowo, zwiększając aktywność enzymów wątrobowych lub w formie odczuwalnej dla pacjenta. W drugim przypadku chory skarżyć może się na nudności, wymioty, bóle brzucha i brak łaknienia, co skutkować może wymagającą przeszczepu niewydolnością wątroby.

Zapalenie wątroby przebiegać może również z utrudnieniem odpływu żółci – tzw. cholestazą. Wówczas pojawia się żółtaczka, świąd skóry, tkliwość wątroby i ból w okolicy podżebrowej.

Jakie leki szkodzą na wątrobę?

Łatwość stosowania przeciwbólowych leków bez recepty i skuteczność ich działania sprawia, że czasami sięgamy po nie jak po cukierki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że do uszkodzenia wątroby prowadzić może nawet popularny i powszechnie stosowany paracetamol - w niektórych przypadkach wystarczy jedynie dwukrotne przekroczenie zalecanej dawki lub połączenie dawki terapeutycznej z alkoholem. Warto więc najpierw sprawdzić interakcje leków na KtoMaLek.pl, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Niewydolność wątroby spowodować mogą również: niesterydowe leki przeciwzapalne, niektóre leki przecidepresyjne, statyny obniżające poziom cholesterolu, doustne leki antykoncepcyjne, steroidy, metotreksat, leki stosowane w padaczce, np. kwas walproinowy czy karbamazepina, ketokonazol powszechnie używany do leczenia grzybicy, a także niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki.

Jak zapobiegać polekowemu uszkodzeniu wątroby?

Zanim rozpoczniemy terapię zalecaną przez lekarza, poinformujmy go o regularnie przyjmowanych lekach bez recepty, aby wykluczyć ich ewentualną interakcję. Jak jeszcze możemy chronić swoją wątrobę?

  • przestrzegajmy zalecanego dawkowania leku, zarówno tego określonego przez lekarza, jak i tego, który podaje ulotka w przypadku leków bez recepty;
  • podczas przyjmowania silnych leków, mogących uszkodzić wątrobę wspomagamy ją preparatami detoksykującymi i odbudowującymi;
  • zadbajmy o dietę, ograniczającą tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste;
  • jedzmy więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów roślinnych;
  • dodatkowo lekarz zlecić może nam próby wątrobowe, które określą dokładny stan organu, co jest niezwykle istotne w przypadku przewlekłego przyjmowania leków, mających negatywny wpływ na wątrobę.

Regeneracja wątroby

Oprócz zdrowej diety w regeneracji wątroby pomóc mogą suplementy oraz leki dostępne bez recepty. Do najpopularniejszych należą produkty z fosfolipidami odbudowującymi wątrobę jak Essentiale Forte, Esseliv forte, Essetil forte czy Olimp Essentix. Ponadto warto zwrócić uwagę na niektóre zioła, działające ochronnie na wątrobę. Są to ostropest plamisty zawierający sylimarynę czy karczoch bogaty w cynarynę, zawarte w takich produktach jak Cynarex, Sylimarol, Sylimaryna, Rapacholin C i Doppelherz aktiv Na wątrobę Complex. Niektóre środki posiadają w swoim składzie także ornitynę w postaci L-asparaginianu L-ornityny, która przyspiesza procesy odtruwania oraz regeneruje wątrobę. Do popularnych produktów z ornityną należą Hepatil, Hepatenal Max, Olimp HepaPlus, Essentiv Total czy Inhepax.

Zanim rozpoczniemy suplementację, skonsultujmy się z lekarzem, który określi, czy dana terapia jest niezbędna i czy będzie w stanie rozwiązać nasz problem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów