Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Antyoksydanty. Czy można je przedawkować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-27 16:45
Radosna kobieta trzyma przed sobą plaster arbuza. Obok zdjęcie produktowe suplementu Grinday NoOxi.

Antyoksydanty stanowią jedyną, znaną do tej pory, ochronę organizmu przed nadmiarem wolnych rodników. Wolne rodniki powstają w naturalny sposób w procesie przetwarzania tlenu w organizmie. Niewielki procent cząsteczek tlenu ucieka podczas tego procesu. W skutek tego powstają wysoce reaktywne cząstki tlenu HO, które mają niesparowany elektron. Dążą one w aktywny sposób do pozyskania elektronu, pobierając go z tkanek organizmu.

W ten sposób mogą uszkadzać lipidy, strukturę białek, a nawet DNA. W naturalnych warunkach organizm radzi sobie z tym procesem, zaś niewielka ilość wolnych rodników jest niezbędna, gdyż biorą one udział w usuwaniu zanieczyszczeń z organizmu, czy też w zwalczaniu wirusów i bakterii.

Problemem staje się nierównowaga, czyli nadmiar wolnych rodników, które mogą w dużym stopniu uszkadzać tkanki organizmu i w dłuższym procesie doprowadzić do powstawania groźnych chorób lub przyspieszać proces starzenia się organizmu. Nierównowaga powstaje także wskutek czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do zwiększenia ilości wolnych rodników. Czynnikami takimi są:

  • stres,
  • nieprawidłowa dieta, szczególnie nadmiar wysoko przetworzonej żywności,
  • zanieczyszczenie powietrza i wody,
  • nadmierny wysiłek fizyczny, w tym bardzo intensywny trening,
  • palenie papierosów
  • nadmierne spożywanie alkoholu.

Dostarczanie organizmowi antyoksydantów w diecie i w postaci suplementów diety jest niezbędne z uwagi na powszechne występowanie czynników sprzyjających namnażaniu się wolnych rodników w organizmie. Ale czy możliwe jest przedawkowanie antyoksydantów? Niestety tak, chociaż na szczęście zdarza się to rzadko. Dzieje się tak głównie w przypadku niekontrolowanego i nadmiernego przyjmowania preparatów antyoksydacyjnych, szczególnie syntetycznych witamin. Niestety wiele osób nie jest gotowych, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić więcej ruchu i liczy na to, że zapewni sobie długowieczność łykają garściami syntetyczne witaminy. Może się zdarzyć, że organizm zostanie całkowicie pozbawiony wolnych rodników, których pewna ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Warzywa i owoce uzupełniają organizm w antyoksydanty w sposób naturalny, przyczyniając się do utrzymania prawidłowej równowagi między wolnymi rodnikami i antyoksydantami. Dlatego też wybierając suplementy antyoksydacyjne, należy szukać preparatów zawierających naturalne ekstrakty z roślin, gdyż to właśnie rośliny są głównym źródłem antyoksydantów i działają w sposób zapewniający organizmowi równowagę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na suplementy zawierające kurkuminę i resweratrol pozyskany z naturalnych ekstraktów ziołowych, jak Grinday NoOxi, który zawiera kurkuminę, ekstrakt z pestek winogron i korzeń rdestowca ostrokończystego, jak również kwercetynę, ekstrakt z pestek granatu, ekstrakt z owoców pomidora zwyczajnego, koenzym Q10.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów