Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
BETNOVATE C
Ulotka
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDF
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Betnovate C, (1,22 mg + 30 mg)/g, krem
Betamethasoni valeras + Clioquinolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Betnovate C krem i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Betnovate C krem
3. Jak stosować lek Betnovate C krem
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Betnovate C krem
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Betnovate C krem i w jakim celu się go stosuje
Substancjami czynnymi leku Betnovate C w postaci kremu są: • betametazonu walerianian - kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, • kliochinol - substancja o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Betnovate C krem jest wskazany do leczenia miejscoweg chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, z towarzyszącym im lub wtórnym zakażeniem bakteryjnym i (lub) grzybiczym, takich jak:
• atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy), • wyprysk pieniążkowaty, • świerzbiączka guzkowa, • łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), • liszaj płaski, liszaj prosty, • łojotokowe zapalenie skóry, • alergiczny i niealergiczny wyprysk kontaktowy, • wyprzenia okolicy odbytu i narządów płciowych, • duże odczyny po ukąszeniach owadów.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Betnovate C krem
Kiedy nie przyjmować leku Betnovate C krem - jeśli pacjent ma uczulenie na betametazonu walerianian, kliochinol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) oraz jodynę, - u dzieci w 1. roku życia, - jeśli pacjent ma trądzik różowaty, - jeśli pacjent ma trądzik pospolity, - jeśli pacjent ma zapalenie skóry okolicy ust, - jeśli pacjent ma świąd skóry bez stanu zapalnego, - 2 -
- jeśli pacjent ma świąd okolic odbytu i narządów płciowych, - jeśli pacjent ma zakażenie skóry wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby (w tym grzyby z rodziny drożdżakowatych).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy unikać długotrwałego stosowania leku, zwłaszcza u dzieci, gdyż mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, zahamowanie czynności nadnerczy i objawy zespołu Cushinga, nawet bez stosowania opatrunku okluzyjnego (patrz punkt 4. Możliwe działania niepożądane).
Czynniki zwiększonego ryzyka wystąpienia działań ogólnoustrojowych:
• siła działania i postać produktu zawierającego kortykosteroidy do stosowania miejscowego, • okres stosowania leku, • stosowanie na duże powierzchnie ciała, • stosowanie na szczelnie osłonięte obszary skóry (np. w okolicach wyprzeniowych lub pod opatrunkiem okluzyjnym, u małych dzieci pielucha może działać jak opatrunek okluzyjny), • zwiększone uwodnienie warstwy rogowej naskórka, • stosowanie na obszary, gdzie skóra jest cienka – np. na skórę twarzy, • stosowanie na uszkodzoną skórę lub w przypadku innych sytuacji, gdy bariera skórna może być uszkodzona.
Stosowanie kortykosteroidów na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry. Z tego względu należy ostrożnie stosować lek na skórę twarzy.
Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. Unikać stosowania leku na powieki, gdyż dostanie się leku do worka spojówkowego może doprowadzić do wystąpienia jaskry i zaćmy.
Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenie widzenia, ależy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia ponownego zakażenia w obrębie zmian zapalnych leczonych lekiem
Betnovate C krem należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym nie powinny być rozcieńczane.
W razie konieczności zastosowania produktu leczniczego pod opatrunkiem okluzyjnym (opatrunek uszczelniający, który chroni leczone miejsce przed środowiskiem zewnętrznym), należy oczyścić skórę przed nałożeniem opatrunku, gdyż ciepło i wilgoć związane ze stosowaniem opatrunków okluzyjnych sprzyjają rozwojowi zakażeń bakteryjnych.
Pacjenci chorzy na łuszczycę powinni być pod ścisłą kontrolą lekarską. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niekorzystne z powodu:
- ryzyka wystąpienia tolerancji na lek, - ryzyka zaostrzenia zmian chorobowych po zaprzestaniu stosowania leku, - ryzyka rozwoju uogólnionej łuszczycy krostkowej, - ryzyka miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów wynikających z nadmiernego wchłaniania leku przez uszkodzoną skórę.
Miejscowo stosowane kortykosteroidy używa się czasami do leczenia zapalenia skóry w postaci przewlekłych zmian owrzodzeniowych kończyn dolnych. Stosowanie w takim przypadku może być związane z większą częstością występowania reakcji miejscowej nadwrażliwości i zwiększeniem ryzyka miejscowych zakażeń.
- 3 -
Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać leczenia lekiem
Betnovate C krem.
Betnovate C krem może brudzić włosy, skórę i tkaniny . Po posmarowaniu miejsce powinno być przykryte w celu ochrony ubrania.
Istnieje ryzyko działania neurotoksycznego (działania polegającego na uszkodzeniu układu nerwowego) miejscowo stosowanego kliochinolu, szczególnie gdy lek Betnovate C krem jest stosowany długotrwałe lub pod opatrunkiem okluzyjnym.
Inne leki i Betnovate C krem
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Równoczesne przyjmowanie niektórych leków (takich jak rytonawir, itrakonazol ) powoduje nasilenie działania leku Betnovate C krem w wyniku spowolnienia metabolizmu kortykosteroidów.
Leki zawierające wigabatrynę nie powinny być stosowane jednocześnie z lekiem Betnovate C krem.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią oraz wpływu na płodność.
Lekarz oceni, czy pacjentka może stosować lek Betnovate C krem w okresie ciąży i karmienia piersią.
W przypadku stosowania leku podczas karmienia piersią należy unikać stosowania leku Betnovate C krem na skórę piersi, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi nowor dka z lekiem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie przeprowadzono badań na temat wpływu produktu leczniczego Betnovate C krem na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn, ale biorąc pod uwagę zgłaszane działania niepożądane, nie przewiduje się takiego wpływu.
Lek Betnovate C krem zawiera alkohol cetostearylowy, chlorokrezol i parafinę
Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Ze względu na zawartość chlorokrezolu, lek może powodować reakcje alergiczne.
Lek Betnovate C krem zawiera parafinę. Podczas stosowania leku Betnovate C nie wolno palić ani zbliżać się do otwartego ognia ze względu na ryzyko poważnych oparzeń. Materiał (odzież, pościel, garderoba, opatrunki itp.), który miał kontakt z tym lekiem, łatwiej się pali i stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Pranie odzieży i pościeli może zmniejszyć ilość zawartego w nich leku, ale nie całkowicie go z nich usunąć.
3. Jak stosować lek Betnovate C krem
Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Betnovate C krem jest przeznaczony do stosowania na skórę. Lek jest szczególnie wskazany do stosowania na wilgotne, sączące się zmiany skórne.
- 4 -
Cienką warstwą leku należy pokrywać jedynie chorobowo zmienione miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę, aż do uzyskania poprawy, ale nie dłużej niż 7 dni. Należy pozostawić krem na skórze do wchłonięcia, a potem zastosować środek zmiękczający skórę (emolient).
W celu podtrzymania działania leczniczego lekarz może następnie zalecić stosowanie leku
1 raz na dobę lub rzadziej lub zastosować lek o mniejszej mocy.
Nie stosować leku Betnovate C krem dłużej niż 7 dni.
Jeśli nie ma poprawy po tygodniu leczenia, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia, gdyż istnieje ryzyko dalszego bezobjawowego szerzenia zak żenia na skutek przeciwzapalnego działania kortykosteroidu.
W stanach opornych na leczenie (np. zmiany łuszczycowe na łokciach i kolanach) lekarz może zalecić stosowanie opatrunku okluzyjnego - uszczelniającego (np. z folii polietylenowej) tylko na noc. Przynosi to zazwyczaj wyraźną poprawę, która może być podtrzymywana przez regularne stosowanie leku bez opatrunku okluzyjnego.
W przypadku stosowania leku na skórę twarzy, należy ograniczyć leczenie do 5 dni i nie stosować opatrunku okluzyjnego.
U osób w wieku podeszłym lub z niewydolnością nerek i wątroby należy stosować najmniejszą możliwą dawkę leku przez możliwie najkrótszy czas umożliwiający wyleczenie choroby, gdyż może u nich wystąpić wolniejsza eliminacja leku z organizmu.
Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować leku Betnovate C krem u dzieci w 1. roku życia.
U dzieci lek można stosować do 5 dni.
U dzieci nie należy stosować opatrunku okluzyjnego.
Należy upewnić się, że zastosowana została najmniejsza wymagana dawka kremu.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Betnovate C krem
W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów (patrz punkty 2 i 4). Nie należy samodzielnie rezygnować ze stosowania leku, gdyż może doprowadzić to do niedoboru glikokortykosteroidów w organizmie.
Pominięcie zastosowania leku Betnovate C krem
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zastosować lek najszybciej jak jest to możliwe, zgodnie z zalecanym schematem dawkowania.
Przerwanie stosowania leku Betnovate C krem
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Aby zapobiegać występowaniu objawów niepożądanych, lekarz powinien upewnić się, że pacjent stosuje najmniejszą dawkę zapewniającą działanie lecznicze.
Poniżej przedstawione są objawy niepożądane zaobserwowane u pacjentów przyjmujących lek.
Działania niepożądane występujące często (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek): • miejscowe pieczenie/ból skóry i świąd.
- 5 -
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
• zakażenia oportunistyczne (zakażenia pojawiające się u osób o obniżonej odporności), • miejscowa nadwrażliwość, • zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, • objawy zespołu Cushinga (np. twarz księżycowata, otyłość centralna), • opóźnienie wzrostu kostnego u dzieci, • osteoporoza, • jaskra, • hiperglikemia (duże stężenie glukozy we krwi) i (lub) glikozuria (glukoza w moczu), • zaćma, • nadciśnienie tętnicze krwi, • przyrost masy ciała i (lub) otyłość, • zmniejszenie stężenia endogennego (wytwarzanego wewnątrz organizmu) kortyzolu, • łysienie, • łamliwość włosów, • ścieńczenie skóry, zaniki skóry, marszczenie się skóry, suchość skóry, • rozstępy, • teleangiektazje (rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tzw. pajączki naczyniowe), • przebarwienia, • nadmierne owłosienie, łysienie, rozszczep węzłowaty włosa, odbarwienie włosów, • zaostrzenie objawów choroby, • kontaktowe alergiczne zapalenie skóry i (lub) zapalenie skóry, • rumień, • wysypka, • pokrzywka, • łuszczyca krostkowa (patrz punkt 2), • podrażnienie i (lub) ból w miejscu stosowania.
Działania niepożądane występujące z częstością nieznaną (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• nieostre widzenie.
Jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku w dużych dawkach, długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry może prowadzić do wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów i zahamowania czynności nadnerczy.
Wystąpienie tych objawów jest bardziej prawdopodobne u małych dzieci oraz po zastosowaniu opatrunków okluzyjnych (uszczelniających). U małych dzieci rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki (patrz punkt 2).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa tel. (22) 576-90-00
Data ostatniej aktualizacji ulotki: czerwiec 2022
- Substancja czynna:
- Betamethasoni valeras, Clioquinolum
- Dawka:
- (1,22mg+30mg)/g
- Postać:
- krem
- Działanie:
- Zewnętrzne, Miejscowe
- Temp. przechowywania:
- od 2.0° C do 30.0° C
- Podmiot odpowiedzialny:
- GLAXOSMITHKLINE (IRELAND) LTD.
- Grupy:
- Kortykosteroidy
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne
- Podawanie:
- Naskórnie
- Ostrzeżenia:
- Silnie działający (B)
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 15 g (tub.)
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
- Ulotka produktu w formacie PDF:
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Betnovate C
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Betnovate C z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Betnovate C z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: