Trudno dostępny w aptekach

 

Azitrolek proszek do sporządzania zawiesiny doustnej | 200 mg/5ml | 37.5 ml | butelka

od 0 , 00  do 52 , 23

Wybierz odpłatność


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Substancja czynna: Azithromycinum
Podmiot odpowiedzialny: SANDOZ GMBH

Azitrolek cena

52,23



Opis produktu Azitrolek

Kiedy stosujemy lek Azitrolek?

Wskazania do stosowania:
Preparat AzitroLEK wskazany jest w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę (patrz punkt 4.4 i 5.1):
• zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie gardła, zapalenie migdałków (patrz punkt 4.4)
• ostre zapalenie ucha środkowego
• zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli oraz łagodne do umiarkowanie ciężkiego pozaszpitalne zapalenie płuc
• zakażenia skóry i tkanek miękkich
• niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis.
Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania i przepisywania leków przeciwbakteryjnych.
Azytromycyna nie jest lekiem pierwszego wyboru w empirycznym leczeniu zakażeń na obszarze, na którym częstość występowania szczepów opornych wynosi co najmniej 10% (patrz punkt 5.1).

Azitrolek - działanie leku

Mechanizm działania

Azytromycyna jest antybiotykiem azalidowym, należącym do grupy antybiotyków makrolidowych. Azytromycyna blokuje przemieszczanie się łańcuchów peptydowych z jednej strony rybosomu na drugą przez przyłączenie do podjednostki 50S rybosomu. W rezultacie u wrażliwych organizmów zahamowana zostaje zależna od RNA synteza białka

Wchłanianie

Dostępność biologiczna azytromycyny po podaniu doustnym wynosi około 37%. Największe stężenie w osoczu osiągane jest po upływie 2 do 3 godzin po podaniu produktu leczniczego.

Dystrybucja Po podaniu doustnym azytromycyna ulega dystrybucji w całym organizmie. Badania farmakokinetyczne wykazały, że stężenie azytromycyny w tkankach jest znacznie większe niż w osoczu (do 50-krotnie większe niż maksymalne stężenie w osoczu), co wskazuje na jej silne wiązanie z tkankami. Azytromycyna jest antybiotykiem azalidowym, należącym do grupy antybiotyków makrolidowych. Azytromycyna blokuje przemieszczanie się łańcuchów peptydowych z jednej strony rybosomu na drugą przez przyłączenie do podjednostki 50S rybosomu. W rezultacie u wrażliwych organizmów zahamowana zostaje zależna od RNA synteza białka. Zależności farmakokinetyczno-farmakodynamiczne (PK/PD)

Stosunek AUC do MIC jest głównym parametrem farmakokinetyczno-farmakodynamicznym, który najlepiej koreluje ze skutecznością azytromycyny.


Jaki jest skład leku Azitrolek?

AzitroLEK 200 mg/5 ml: 5 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 204,8 azytromycyny jednowodnej (200 mg azytromycyny) oraz sacharozę (3,7 g/5 ml) i aspartam (0,03 g/5 ml). 1 ml zawiesiny zawiera 40 mg azytromycyny


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Azitrolek?

Nadwrażliwość na azytromycynę, erytromycynę, którykolwiek antybiotyk makrolidowy lub ketolidowy, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą


Azitrolek – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Często: zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczba eozynofilów, jadłowstręt, zawroty głowy, bóle głowy, parestezje, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, głuchota, wymioty, niestrawność, wysypka, świąd, bóle stawów, zmęczenie, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi. Niezbyt często: drożdżyca, drożdżakowe zakażenie jamy ustnej, zakażenie pochwy, leukopenia, neutropenia, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość, nerwowość, niedoczulica, senność, bezsenność, zaburzenia słuchu, szumy uszne, kołatanie serca, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaparcie, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności AspAT/AlAT, zwiększenie stężenia bilirubiny, zespół Stevensa-Johnsona, reakcja nadwrażliwości na światło, pokrzywka, zwiększenie stężenia mocznika/kreatyniny, ból w klatce piersiowej, obrzęk, złe samopoczucie, astenia, nieprawidłowe stężenie potasu we krwi. Rzadko: małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna, pobudzenie, depersonalizacja, zawroty głowy błędnikowe, nieprawidłowa czynność wątroby, ostra niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek. Częstość nieznana: rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, reakcja anafilaktyczna, agresja, niepokój, omdlenie, drgawki, nadmierna aktywność psychoruchowa, brak węchu, brak smaku, zaburzenia węchu, miastenia, zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes, arytmia, w tym częstoskurcz komorowy, wydłużenie odstępu QT, niedociśnienie tętnicze, zapalenie trzustki, przebarwienia języka, niewydolność wątroby (rzadko ze zgonem), piorunujące zapalenie wątroby, martwica wątroby, żółtaczka cholestatyczna, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy


Azitrolek - dawkowanie leku

Dorośli. Niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy: 1000 mg w pojedynczej dawce doustnej. Wszystkie pozostałe wskazania: 1500 mg podawanych jako 500 mg/dobę przez 3 dni lub 1500 mg podawanych przez 5 dni: 500 mg w 1. dniu i po 250 mg w dniach od 2. do 5.


Azitrolek – jakie środki ostrożności należy zachować?

Osoby w podeszłym wieku: ze względu na ryzyko rozwoju zaburzeń rytmu serca, w tym torsade de pointes, należy zachować ostrożność. Rzadko notowano ciężkie reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy i anafilaksję (również zakończoną zgonem). Niektóre z nich wymagały dłuższej obserwacji i leczenia. Lek stosować ostrożnie u osób z ciężkimi chorobami wątroby. Podczas stosowania azytromycyny opisywano przypadki piorunującego zapalenia wątroby, mogącego prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności wątroby. Jeśli wystąpią objawy zaburzeń wątroby (tj. szybki rozwój astenii z żółtaczką, ciemne zabarwienie moczu, skłonność do krwawień lub encefalopatia wątrobowa), należy natychmiast zbadać czynność wątroby i w razie konieczności odstawić azytromycynę. Jednoczesne stosowanie pochodnych ergotaminy i niektórych antybiotyków makrolidowych może przyspieszyć wystąpienie objawów zatrucia sporyszem. Nie należy stosować azytromycyny z pochodnymi alkaloidów sporyszu. Podczas leczenia azytromycyną obserwowano wydłużenie czasu repolaryzacji serca i odstępu QT, z ryzykiem zaburzeń rytmu serca, w tym torsade de pointes. Ze względu na ryzyko komorowych zaburzeń rytmu serca (włącznie z torsade de pointes) i zatrzymania akcji serca, lek stosować ostrożnie u pacjentów ze stanami sprzyjającymi proarytmii (zwłaszcza u kobiet i starszych osób), tzn. z wrodzonym lub potwierdzonym wydłużeniem odstępu QT, otrzymujących leki wydłużające odstęp QT (tj. leki przeciwarytmiczne klasy IA (chinidyna i prokainamid) i klasy III (dofetylid, amiodaron i sotalol), cyzapryd i terfenadyna; leki przeciwpsychotyczne, tj. pimozyd; leki przeciwdepresyjne, tj. cytalopram oraz fluorochinony, tj. moksyfloksacyna i lewofloksacyna), z zaburzeniami elektrolitowymi, zwłaszcza hipokaliemią i hipomagnezemią, z istotną klinicznie bradykardią, zaburzeniami rytmu serca lub ciężką niewydolnością krążenia. Możliwe jest wystąpienie biegunki wywołanej przez Clostridium difficile (CDAD) o nasileniu od lekkiego do zakończonego zgonem zapalenia okrężnicy. CDAD trzeba rozważyć u każdego pacjenta, u którego wystąpi biegunka po zastosowaniu antybiotyku. Trzeba zebrać wywiad chorobowy, gdyż CDAD notowano po ponad dwóch miesiącach od leczenia przeciwbakteryjnego. Przeciwwskazane jest podawanie leków hamujących perystaltykę. U osób leczonych azytromycyną notowano zaostrzenie objawów miastenii i nowe przypadki zespołu miastenicznego. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności azytromycyny w zapobieganiu lub leczeniu zakażenia prątkami MAC (kompleks Mycobacterium avium) u dzieci. Azytromycyny w tabletkach powlekanych nie stosować w leczeniu ciężkich zakażeń, gdy konieczne jest szybkie uzyskanie dużego stężenia antybiotyku we krwi


Przyjmowanie leku Azitrolek w czasie ciąży

Przeprowadzono badania wpływu na rozród u zwierząt, z zastosowaniem dawek mniejszych niż umiarkowanie toksyczne dla matek. W badaniach tych nie wykazano szkodliwego działania azytromycyny na płód. Nie przeprowadzono jednak odpowiednich i właściwie kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Ponieważ badania dotyczące reprodukcji, przeprowadzane na zwierzętach, nie zawsze mają wartość prognostyczną dla reakcji u ludzi, azytromycyny nie należy stosować w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.Nie ma danych dotyczących przenikania azytromycyny do mleka kobiecego. Ze względu na to, że wiele leków przenika do mleka kobiecego, azytromycyny nie należy stosować w czasie karmienia piersią, chyba że w opinii lekarza możliwe korzyści uzasadniają ryzyko dla niemowlęcia.


Charakterystyka produktu leczniczego Azitrolek

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Azitrolek z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Azitrolek z żywnością

Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.

Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.

Interakcja istotna

Dotyczy leków
Azitrolek

Zażywanie azytromycyny wraz z pokarmem powoduje obniżenie jej stężenia we krwi o ok. 50%, co oznacza zmniejszenie lub brak efektów terapeutycznych. Należy przyjmować ten lek 1 h przed posiłkiem lub 2 h po posiłku.


Inne opakowania Azitrolek


Grupy

  • Leki przeciwbakteryjne stosowane ogólnie

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.