Sprawdzamy dostępność
leków w 10 926 aptekach
VALDOXAN
Ulotka
- Kiedy stosujemy Valdoxan?
- Valdoxan - działanie
- Jaki jest skład Valdoxan?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania Valdoxan?
- Valdoxan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Valdoxan - dawkowanie
- Valdoxan – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie Valdoxan w czasie ciąży
- Zamienniki leku
- Czy Valdoxan wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Valdoxan wchodzi w interakcje z alkoholem?
- Podobne leki zawierające Agomelatine.
Kiedy stosujemy Valdoxan?
Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych. Produkt Valdoxan jest wskazany do stosowania u dorosłych.
Valdoxan - działanie
Valdoxan jest pierwszym lekiem w swojej klasie terapeutycznej. Valdoxan jest pierwszym melatonergicznym lekiem przeciwdepresyjnym. Valdoxan jest agonistą receptorów melatonergicznych MT1 i MT2 i antagonistą receptorów serotonergicznych 5-HT2C. W przeciwieństwie do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), Valdoxan: - nie ma wpływu na wychwyt monoamin, - nie wykazuje powinowactwa do innych typów receptorów, takich jak alfa- i beta-adrenergiczne, histaminowe, cholinergiczne, dopaminowe i benzodiazepinowe, - nie ma wpływu na zewnątrzkomórkowe stężenia serotoniny. Valdoxan stanowi innowacyjne podejście do leczenia depresji poprzez resynchronizację rytmów dobowych.Jaki jest skład Valdoxan?
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg agomelatyny.
Substancja pomocnicza: 61,84 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych: patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Valdoxan?
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Zaburzenie czynności wątroby (tj. marskość lub czynna choroba wątroby)(patrz punkty 4.2 i 4.4). Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna) (patrz punkt 4.5).
Valdoxan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
W badaniach klinicznych ponad 7 200 pacjentów z depresją otrzymywało produkt Valdoxan.
Działania niepożądane zazwyczaj były łagodne lub umiarkowane i występowały w pierwszych dwóch tygodniach leczenia.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były nudności i zawroty głowy. Zazwyczaj były to przemijające działania niepożądane i na ogół nie prowadziły do przerwania leczenia. Pacjenci z depresją wykazują pewne objawy, które są związane z chorobą jako taką. Z tego względu czasami trudno jest określić, które objawy są spowodowane przez chorobę, a które są rezultatem leczenia produktem Valdoxan.
Działania niepożądane wymieniono poniżej zgodnie z następującą konwencją: bardzo częste (≥1/10); częste (≥1/100 do < 1/10); niezbyt częste (≥1/1 000 do < 1/100); rzadkie ( ≥ 1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadkie (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być oceniona na podstawie dostępnych danych). Częstości występowania nie były korygowane względem placebo.
Zaburzenia układu nerwowego
Częste: ból głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, migrena. Niezbyt częste: parestezje.
Zaburzenia psychiczne Częste: lęk.
Niezbyt częste: pobudzenie oraz powiązane objawy* (takie jak drażliwość i niepokój), agresja*, koszmary nocne*, niezwykłe sny*. Rzadkie:
- mania/hipomania*. Objawy te mogą być także spowodowane przez chorobę podstawową (patrz punkt 4.4). - omamy*.
Częstość nieznana: myśli lub zachowania samobójcze (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia oka
Niezbyt częste: niewyraźne widzenie.
Zaburzenia żołądka i jelit
Częste: nudności, biegunka, zaparcie, bóle brzucha, wymioty.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Częste: wzmożone pocenie się.
Niezbyt częste: egzema, świąd.
Rzadkie: wysypka rumieniowata.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Częste: ból pleców.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Częste: zmęczenie.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Częste: zwiększone aktywności AlAT i (lub) AspAT [w badaniach klinicznych, zwiększenie > 3krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu dla AlAT i (lub) AspAT obserwowano u 1,4% pacjentów po agomelatynie w dawce 25 mg na dobę oraz u 2,5% pacjentów po agomelatynie w dawce 50 mg na dobę wobec 0,6% po placebo].
Rzadkie: zapalenie wątroby, zwiększona aktywność gamma-glutamylotransferazy* (GGT) (> 3-krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu), zwiększona aktywność fosfatazy zasadowej* (> 3krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu), niewydolność wątroby*, żółtaczka*.
Badania diagnostyczne
Rzadkie: zwiększenie masy ciała*, zmniejszenie masy ciała*.
* Częstość działań niepożądanych określona w badaniach klinicznych na podstawie spontanicznych raportów.
Valdoxan - dawkowanie
Dawkowanie
Zalecana dawka to 25 mg raz na dobę, zażywana doustnie wieczorem przed snem.
Po dwóch tygodniach leczenia, jeżeli nie ma poprawy, dawka może być zwiększona do 50 mg raz na dobę, tj. do dwóch tabletek po 25 mg przyjmowanych przed snem.
U wszystkich pacjentów na początku leczenia, a następnie okresowo po około trzech tygodniach, sześciu tygodniach (koniec ostrej fazy), po dwunastu tygodniach i po dwudziestu czterech tygodniach leczenia (koniec fazy podtrzymującej) oraz później, kiedy jest to klinicznie wskazane (patrz także punkt 4.4), należy przeprowadzić badania czynności wątroby.
Zwiększając dawkowanie, należy znowu przeprowadzić badania czynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas rozpoczynania leczenia.
Aby zapewnić ustąpienie objawów, pacjenci z depresją powinni być leczeni przez wystarczający okres przynajmniej 6 miesięcy.
Tabletki produktu Valdoxan mogą być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu leczniczego Valdoxan u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Brak dostępnych danych (patrz punkt 4.4).
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku ( ≥ 65 lat) nie wykazano wyraźnej skuteczności. Dostępne są tylko ograniczone kliniczne dane dotyczące stosowania produktu Valdoxan u pacjentów w podeszłym wieku ≥ 65 lat, z dużymi epizodami depresyjnymi. Z tego względu należy zachować ostrożność, przepisując produkt Valdoxan tym pacjentom (patrz punkt 4.4).
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek nie obserwowano istotnej zmiany parametrów farmakokinetycznych agomelatyny. Jednak dostępne są tylko ograniczone kliniczne dane dotyczące stosowania produktu Valdoxan u chorujących na depresję pacjentów z ciężkim lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek i z dużymi epizodami depresyjnymi. Z tego względu należy zachować ostrożność przepisując produkt Valdoxan tym pacjentom.
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
Produkt Valdoxan jest przeciwwskazany u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby (patrz punkty
4.3, 4.4 i 5.2).
Przerwanie leczenia
Nie jest wymagane zmniejszenie dawki w celu przerwania leczenia.
Sposób podawania
Tabletki produktu Valdoxan mogą być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.
Valdoxan – jakie środki ostrożności należy zachować?
Monitorowanie czynności wątroby
U pacjentów leczonych produktem Valdoxan, po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym niewydolność wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych powyżej 10- krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu, zapalenie wątroby i żółtaczkę (patrz punkt 4.8). Większość tych przypadków wystąpiła w pierwszych miesiącach leczenia. Uszkodzenie wątroby następowało głównie na poziomie hepatocytów. Gdy u tych pacjentów przerwano stosowanie produktu Valdoxan, aktywności aminotransferaz w surowicy zwykle powracały do poziomów prawidłowych. Badania czynności wątroby należy przeprowadzić u wszystkich pacjentów: na początku leczenia, a następnie okresowo po około trzech tygodniach, sześciu tygodniach (koniec ostrej fazy), po około dwunastu tygodniach i po dwudziestu czterech tygodniach leczenia (koniec fazy podtrzymującej) oraz później, kiedy jest to klinicznie wskazane. Zwiększając dawkowanie, należy znowu przeprowadzić badania czynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas rozpoczynania leczenia. U każdego pacjenta, u którego wystąpi zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, należy w ciągu 48 godzin powtórzyć badania czynności wątroby. Jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy jest 3 razy powyżej górnej granicy prawidłowego zakresu, należy przerwać leczenie i regularnie wykonywać badania czynności wątroby, dopóki aktywność aminotranferaz w surowicy nie powróci do normy.
Jeśli wystąpią objawy przedmiotowe lub podmiotowe możliwego uszkodzenia wątroby (takie jak ciemno zabarwiony mocz, jasny kał, zażółcenie skóry lub oczu, ból w prawej górnej części brzucha, utrzymujące się nowo powstałe i niewyjaśnione zmęczenie), należy natychmiast przerwać leczenie produktem Valdoxan.
Należy zachować ostrożność, podając produkt Valdoxan pacjentom, u których przed leczeniem aktywność aminotransferaz była zwiększona (> wartości górnej granicy prawidłowych zakresów i ≤3krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu).
Należy zachować ostrożność, przepisując produkt Valdoxan pacjentom z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby, np. otyłym, z nadwagą, z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby, cukrzycą, spożywającym znaczne ilości alkoholu lub jednocześnie leczonym produktami leczniczymi, których stosowanie niesie ryzyko uszkodzenia wątroby.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się produktu Valdoxan w leczeniu depresji u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu Valdoxan w tej grupie wiekowej. W badaniach klinicznych dzieci i młodzieży leczonych innymi lekami przeciwdepresyjnymi częściej obserwowano zachowania związane z samobójstwem (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (głównie agresja, sprzeciw i gniew) niż u pacjentów otrzymujących placebo (patrz punkt 4.2).
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
Produkt Valdoxan nie powinien być stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem, ponieważ nie ustalono u nich bezpieczeństwa i skuteczności tego produktu.
Choroba afektywna dwubiegunowa/mania/hipomania
Produkt Valdoxan powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hipomanią w wywiadzie, a leczenie należy przerwać, jeżeli u pacjenta wystąpią objawy manii (patrz punkt 4.8).
Samobójstwo/myśli samobójcze
Depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samookaleczeń i samobójstwa
(zdarzenia związane z samobójstwem). Ryzyko utrzymuje się do czasu uzyskania znaczącej remisji. Poprawa może nie wystąpić w ciągu pierwszych tygodni leczenia a nawet dłużej, dlatego pacjentów należy ściśle obserwować, aż do uzyskania znaczącej poprawy. Z doświadczeń klinicznych wynika, że ryzyko samobójstwa może zwiększyć się we wczesnych etapach powrotu do zdrowia.
Pacjenci z zachowaniami samobójczymi w wywiadzie lub przejawiający przed rozpoczęciem leczenia znacznego stopnia skłonności samobójcze, należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli samobójczych lub prób samobójczych i powinni być uważnie obserwowani podczas leczenia. Metaanaliza kontrolowanych placebo badań klinicznych, dotyczących leków przeciwdepresyjnych stosowanych u dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wykazała u pacjentów w wieku poniżej 25 lat zwiększone (w porównaniu z placebo) ryzyko zachowań samobójczych.
W trakcie leczenia, zwłaszcza na początku terapii i po zmianach dawki, należy ściśle obserwować pacjentów, szczególnie z grupy wysokiego ryzyka. Pacjentów (oraz ich opiekunów) należy powiadomić o konieczności obserwowania jakiegokolwiek klinicznego pogorszenia stanu, zachowań lub myśli samobójczych i niezwykłych zmian w zachowaniu oraz natychmiastowego zwrócenia się o poradę lekarską, jeśli te objawy wystąpią.
Jednoczesne leczenie inhibitorami CYP1A2 (patrz punkty 4.3 i 4.5)
Jednoczesne leczenie silnymi inhibitorami CYP1A2 jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność, stosując produkt Valdoxan z umiarkowanymi inhibitorami CYP1A2 (np. propranololem, grepafloksacyną, enoksacyną), ponieważ może to powodować zwiększoną ekspozycję na agomelatynę.
Nietolerancja laktozy
Valdoxan zawiera laktozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy nie powinni stosować tego leku.
Przyjmowanie Valdoxan w czasie ciąży
Monitorowanie czynności wątroby
U pacjentów leczonych produktem Valdoxan, po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym niewydolność wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych powyżej 10- krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu, zapalenie wątroby i żółtaczkę (patrz punkt 4.8). Większość tych przypadków wystąpiła w pierwszych miesiącach leczenia. Uszkodzenie wątroby następowało głównie na poziomie hepatocytów. Gdy u tych pacjentów przerwano stosowanie produktu Valdoxan, aktywności aminotransferaz w surowicy zwykle powracały do poziomów prawidłowych. Badania czynności wątroby należy przeprowadzić u wszystkich pacjentów: na początku leczenia, a następnie okresowo po około trzech tygodniach, sześciu tygodniach (koniec ostrej fazy), po około dwunastu tygodniach i po dwudziestu czterech tygodniach leczenia (koniec fazy podtrzymującej) oraz później, kiedy jest to klinicznie wskazane. Zwiększając dawkowanie, należy znowu przeprowadzić badania czynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas rozpoczynania leczenia. U każdego pacjenta, u którego wystąpi zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, należy w ciągu 48 godzin powtórzyć badania czynności wątroby. Jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy jest 3 razy powyżej górnej granicy prawidłowego zakresu, należy przerwać leczenie i regularnie wykonywać badania czynności wątroby, dopóki aktywność aminotranferaz w surowicy nie powróci do normy.
Jeśli wystąpią objawy przedmiotowe lub podmiotowe możliwego uszkodzenia wątroby (takie jak ciemno zabarwiony mocz, jasny kał, zażółcenie skóry lub oczu, ból w prawej górnej części brzucha, utrzymujące się nowo powstałe i niewyjaśnione zmęczenie), należy natychmiast przerwać leczenie produktem Valdoxan.
Należy zachować ostrożność, podając produkt Valdoxan pacjentom, u których przed leczeniem aktywność aminotransferaz była zwiększona (> wartości górnej granicy prawidłowych zakresów i ≤3krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu).
Należy zachować ostrożność, przepisując produkt Valdoxan pacjentom z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby, np. otyłym, z nadwagą, z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby, cukrzycą, spożywającym znaczne ilości alkoholu lub jednocześnie leczonym produktami leczniczymi, których stosowanie niesie ryzyko uszkodzenia wątroby.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się produktu Valdoxan w leczeniu depresji u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu Valdoxan w tej grupie wiekowej. W badaniach klinicznych dzieci i młodzieży leczonych innymi lekami przeciwdepresyjnymi częściej obserwowano zachowania związane z samobójstwem (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (głównie agresja, sprzeciw i gniew) niż u pacjentów otrzymujących placebo (patrz punkt 4.2).
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
Produkt Valdoxan nie powinien być stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem, ponieważ nie ustalono u nich bezpieczeństwa i skuteczności tego produktu.
Choroba afektywna dwubiegunowa/mania/hipomania
Produkt Valdoxan powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hipomanią w wywiadzie, a leczenie należy przerwać, jeżeli u pacjenta wystąpią objawy manii (patrz punkt 4.8).
Samobójstwo/myśli samobójcze
Depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem myśli samobójczych, samookaleczeń i samobójstwa
(zdarzenia związane z samobójstwem). Ryzyko utrzymuje się do czasu uzyskania znaczącej remisji. Poprawa może nie wystąpić w ciągu pierwszych tygodni leczenia a nawet dłużej, dlatego pacjentów należy ściśle obserwować, aż do uzyskania znaczącej poprawy. Z doświadczeń klinicznych wynika, że ryzyko samobójstwa może zwiększyć się we wczesnych etapach powrotu do zdrowia.
Pacjenci z zachowaniami samobójczymi w wywiadzie lub przejawiający przed rozpoczęciem leczenia znacznego stopnia skłonności samobójcze, należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli samobójczych lub prób samobójczych i powinni być uważnie obserwowani podczas leczenia. Metaanaliza kontrolowanych placebo badań klinicznych, dotyczących leków przeciwdepresyjnych stosowanych u dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wykazała u pacjentów w wieku poniżej 25 lat zwiększone (w porównaniu z placebo) ryzyko zachowań samobójczych.
W trakcie leczenia, zwłaszcza na początku terapii i po zmianach dawki, należy ściśle obserwować pacjentów, szczególnie z grupy wysokiego ryzyka. Pacjentów (oraz ich opiekunów) należy powiadomić o konieczności obserwowania jakiegokolwiek klinicznego pogorszenia stanu, zachowań lub myśli samobójczych i niezwykłych zmian w zachowaniu oraz natychmiastowego zwrócenia się o poradę lekarską, jeśli te objawy wystąpią.
Jednoczesne leczenie inhibitorami CYP1A2 (patrz punkty 4.3 i 4.5)
Jednoczesne leczenie silnymi inhibitorami CYP1A2 jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność, stosując produkt Valdoxan z umiarkowanymi inhibitorami CYP1A2 (np. propranololem, grepafloksacyną, enoksacyną), ponieważ może to powodować zwiększoną ekspozycję na agomelatynę.
Nietolerancja laktozy
Valdoxan zawiera laktozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy nie powinni stosować tego leku.
- Substancja czynna:
- Agomelatine
- Dawka:
- 25 mg
- Postać:
- tabletki powlekane
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Podmiot odpowiedzialny:
- LES LABORATOIRES SERVIER
- Grupy:
- Leki psychoanaleptyczne z wyłączeniem leków stosowanych w leczeniu otyłości
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Apteki szpitalne, Apteki otwarte
- Podawanie:
- Doustnie
- Ostrzeżenia:
- Upośledzający
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu w UE
- Numer pozwolenia europejskiego:
- EU/1/08/499/003
- Opakowanie handlowe:
- 28 tabl. (blist. Alu/PVC)
Zamienniki leku
Zamiast tego leku można wybrać jeden z 4 zamienników.
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Interakcje Valdoxan z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Valdoxan z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Wybierz interesujące Cię informacje: