PREPALEPAN

Prepalepan interakcje ulotka roztwór do infuzji 10 mg/ml 10 wor. po 100 ml

Prepalepan

roztwór do infuzji | 10 mg/ml | 10 wor. po 100 ml
Cena zależna od apteki
Brak informacji o dostępności produktu

Ulotka


Kiedy stosujemy Prepalepan?

Prepalepan jest wskazany jako monoterapia w leczeniu napadów częściowych z lub bez napadów częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką.

Prepalepan jest wskazany jako terapia wspomagająca:

? w leczeniu napadów częściowych z lub bez napadów częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat z padaczką;

? w leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną;

? w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną.

Prepalepan stanowi alternatywę dla pacjentów, u których podanie doustne jest czasowo niemożliwe.


Jaki jest skład Prepalepan?

1 ml zawiera 5 mg lewetyracetamu.

Każdy worek o pojemności 100 ml zawiera 500 mg lewetyracetamu. 1 ml zawiera 10 mg lewetyracetamu.

Każdy worek o pojemności 100 ml zawiera 1000 mg lewetyracetamu. 1 ml zawiera 15 mg lewetyracetamu.

Każdy worek o pojemności 100 ml zawiera 1500 mg lewetyracetamu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Prepalepan 5 mg/ml: 1 ml zawiera 9,84 mg sodu. Prepalepan 10 mg/ml: 1 ml zawiera 9,14 mg sodu. Prepalepan 15 mg/ml: 1 ml zawiera 7,04 mg sodu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania Prepalepan?

Nadwrażliwość na lewetyracetam, związki pochodne pirolidonów lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.


Prepalepan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Podsumowanie profilu bezpieczeństwa

Poniższy profil działań niepożądanych oparto na analizie zbiorczej badań klinicznych kontrolowanych placebo z udziałem łącznej liczby 3 416 pacjentów leczonych lewetyracetamem po rozpatrzeniu wskazań do stosowania produktu. Przedstawione dane uzupełniono wynikami badań dodatkowych, prowadzonych metodą otwartą, jak również wynikami osiąganymi po wprowadzeniu produktu do obrotu rynkowego. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były: zapalenie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, senność, bóle głowy, zmęczenie i zawroty głowy. Profil bezpieczeństwa lewetyracetamu zasadniczo nie wykazuje zróżnicowania w poszczególnych grupach wiekowych (wśród dorosłych oraz dzieci i młodzieży), ani w grupach pacjentów leczonych z poszczególnych rejestrowanych wskazań związanych z padaczką. Z uwagi na ograniczoną ekspozycję przy stosowaniu dożylnym oraz biorównoważność postaci dożylnej i doustnej, dane, dotyczące bezpieczeństwa stosowania lewetyracetamu w postaci dożylnej oparto na badaniach bezpieczeństwa podawania postaci doustnej lewetyracetamu.

Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych

Działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych (u dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt > 1 miesiąca) i po wprowadzeniu produktu do obrotu zostały przedstawione poniżej według częstości występowania oraz układów i narządów. Częstość występowania została określona w następujący sposób: bardzo często (> =1/10); często (> =1/100 do < 1/10); niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100); rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000) i bardzo rzadko (< 1/10 000).

Klasyfikacja układów i narządów wg MedDra

Częstość występowania

Bardzo często

Często

Niezbyt często

Rzadko

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

zapalenie błony śluzowej nosa i gardła

zakażenia

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

małopłytkowość, leukopenia

pancytopenia,

neutropenia,

agranulocytoza

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

jadłowstręt

zmniejszenie masy ciała,

zwiększenie masy ciała

Zaburzenia psychiczne

depresja, wrogość/ agresywność, lęk, bezsenność, nerwowość/ drażliwość

próby

samobójcze , myśli

samobójcze,

zaburzenia

psychotyczne,

zaburzenia

samobójstwo, zaburzenia osobowości, zaburzenia myślenia

 

zachowania, omamy , uczucie złości,

stan splątania, ataki

paniki,

chwiejność

emocjonalna/wahania

nastroju,

pobudzenie

Zaburzenia

układu

nerwowego

senność, bóle głowy

zaburzenia równowagi, zawroty głowy, ospałość, drżenie

niepamięć, zaburzenia pamięci, zaburzenia koordynacji ruchów /ataksja, parestezja, zaburzenia koncentracji uwagi

choreoatetoza , dyskineza , hyperkinezja

Zaburzenia oka

podwójne widzenie, niewyraźne widzenie

Zaburzenia ucha i błędnika

zawroty głowy

Zaburzenia układu

oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

kaszel

Zaburzenia żołądka i jelit

ból brzucha, biegunka, dyspepsja, wymioty, nudności

zapalenie trzustki

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych

niewydolność wątroby, zapalenie wątroby

Zaburzenie skóry i tkanki podskórnej

wysypka

łysienie, wyprysk, świąd

toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

osłabienie mięśni, ból mięśni

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

astenia/zmęczenie

Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach

urazy

Opis wybranych działań niepożądanych

Ryzyko wystąpienia jadłowstrętu jest większe w przypadku jednoczesnego podawania topiramatu i lewetyracetamu.

W kilku przypadkach łysienia zaobserwowano ustąpienie zmian po odstawieniu lewetyracetamu. W niektórych przypadkach pancytopenii zaobserwowano zahamowanie czynności szpiku kostnego.

Dzieci i młodzież

W badaniach klinicznych kontrolowanych placebo i otwartych badaniach uzupełniających, lewetyracetam podawano 190 pacjentom w wieku od 1 miesiąca do poniżej 4 lat (60 z nich otrzymywało lewetyracetam w badaniach kontrolowanych placebo). W badaniach klinicznych kontrolowanych placebo i otwartych

badaniach uzupełniających lewetyracetam podawano 645 pacjentom w wieku od 4 do 16 lat. 233 z nich otrzymywało lewetyracetam w badaniach kontrolowanych placebo. W obu grupach wiekowych, dane te uzupełniono informacjami na temat stosowania lewetyracetamu uzyskanymi w okresie po wprowadzeniu produktu do obrotu.

Profil zdarzeń niepożądanych lewetyracetamu jest na ogół podobny we wszystkich grupach wiekowych i zarejestrowanych wskazaniach w leczeniu padaczki. Dane dotyczące bezpieczeństwa u dzieci uzyskane w badaniach klinicznych kontrolowanych placebo były podobne do profilu bezpieczeństwa lewetyracetamu u dorosłych, z wyjątkiem działań niepożądanych dotyczących zachowania i zaburzeń psychicznych, które występowały częściej u dzieci. U dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat, częściej niż w innych grupach wiekowych lub niż to wynika z ogólnego profilu bezpieczeństwa zgłaszano: wymioty (bardzo często, 11,2%), pobudzenie (często, 3,4%), wahania nastroju (często, 2,1%), chwiejność emocjonalną (często, 1,7%), agresję (często, 8,2%), zaburzenia zachowania (często, 5,6%) i ospałość (często, 3,9%). U niemowląt i dzieci w wieku od 1 miesiąca do poniżej 4 lat częściej niż w innych grupach wiekowych lub w ramach ogólnego profilu bezpieczeństwa zgłaszano: drażliwość (bardzo często, 11,7%) i zaburzenia koordynacji ruchów (często, 3,3%).

Badanie (ang. non-inferiority) u pacjentów w wieku dziecięcym prowadzone metodą podwójnie ślepej próby i z grupą kontrolną placebo, dotyczące bezpieczeństwa stosowania, oceniało wpływ lewetyracetamu na funkcje poznawcze oraz neuropsychiczne u dzieci w wieku od 4 do 16 lat z napadami częściowymi. Stwierdzono, że lewetyracetam nie różnił się (nie był gorszy) od placebo pod względem zmiany Złożonego wyniku testu pamięci w części Uwaga i pamięć Międzynarodowej Wykonaniowej Skali Leitera-R (ang. Leiter-R Attention and Memory, Memory Screen Composite) wobec stanu wyjściowego w populacji zgodnej z protokołem badania. Wyniki dotyczące funkcji behawioralnych i emocjonalnych u pacjentów leczonych lewetyracetamem wskazywały pogorszenie w zakresie zachowań agresywnych, co zmierzono w sposób standaryzowany i systematyczny z wykorzystaniem zwalidowanego narzędzia (Kwestionariusza zachowań dziecka Achenbacha, ang. CBCL - Achenbach Child Behavior Checklist). U pacjentów, którzy przyjmowali lewetyracetam w ramach długookresowego, otwartego badania obserwacyjnego, zazwyczaj nie występowało pogorszenie w zakresie funkcji behawioralnych i emocjonalnych; w szczególności wyniki pomiarów dotyczących zachowań agresywnych nie były gorsze od wartości wyjściowych.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl


Prepalepan - dawkowanie

Dawkowanie

Monoterapia: dorośli i młodzież w wieku od 16 lat

Początkowa dawka terapeutyczna wynosi 250 mg dwa razy na dobę i może być zwiększona po dwóch tygodniach stosowania do dawki 500 mg dwa razy na dobę. W zależności od odpowiedzi klinicznej, dawkę dobową można zwiększać co dwa tygodnie o 250 mg dwa razy na dobę. Maksymalna dawka wynosi 1500 mg dwa razy na dobę.

Terapia wspomagająca: dorośli (> = 18 lat) i młodzież (od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub więcej Początkowa dawka terapeutyczna wynosi 500 mg dwa razy na dobę. Podawanie tej dawki można rozpocząć w pierwszym dniu leczenia.

W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji, dawkę dobową można zwiększyć do 1500 mg dwa razy na dobę. Dawkowanie można zmieniać, zwiększając lub zmniejszając dawkę dobową o 500 mg dwa razy na dobę, co dwa do czterech tygodni.

Czas trwania leczenia

Nie ma dostępnych danych na temat dożylnego stosowania lewetyracetamu przez okres dłuższy niż 4 dni. Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)

U pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek zaleca się dostosowanie dawki (patrz Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek poniżej).

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Dawkę dobową ustala się indywidualnie w zależności od czynności nerek.

U dorosłych pacjentów dawkowanie należy dostosować zgodnie z poniższą tabelą. Aby skorzystać z tabeli dawkowania, należy obliczyć klirens kreatyniny u pacjenta (Ccr ) w ml/min. Klirens kreatyniny w ml/min można obliczyć na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy (w mg/dl), u dorosłych i młodzieży o masie ciała 50 kg i więcej, posługując się następującym wzorem:

[140-wiek (lata)] x masa ciała (kg)

Ccr (ml/min) =........................................................(x 0,85 dla kobiet)

72 x stężenie kreatyniny w surowicy (mg/dl)

Następnie należy określić Ccr dostosowany do powierzchni ciała (ang. body surface area, BSA) według poniższego wzoru:

Ccr (ml/min)

Ccr (ml/min/1,73 m2) =.......................................x 1,73

Powierzchnia ciała (m2)

Dostosowanie dawkowania u dorosłych pacjentów i młodzieży o masie ciała powyżej 50 kg z zaburzeniami czynności nerek:_

Grupa

Klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2)

Dawkowanie i częstość stosowania

Prawidłowa czynność nerek

> 80

500 do 1,500 mg/kg dwa razy na dobę

Łagodna niewydolność nerek

50-79

500 do 1,000 mg/kg dwa razy na dobę

Umiarkowana niewydolność nerek

30-49

250 do 750 mg/kg dwa razy na dobę

Ciężka niewydolnośc nerek

< 30

250 do 500 mg/kg dwa razy na

 

Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek

500 do 1000 mg/kg jeden raz na

poddawani dializie(1)

dobę (2)

(1) pierwszego dnia leczenia lewetyracetamem zalecana jest dawka nasycająca 750 mg.

(2) po dializie zalecana jest dawka uzupełniająca 250 do 500 mg.

U dzieci z zaburzeniami czynności nerek dawki lewetyracetamu należy dostosować w zależności od czynności nerek, ponieważ klirens lewetyracetamu jest związany z ich czynnością. Niniejsze zalecenie jest oparte na badaniu przeprowadzonym u dorosłych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Klirens kreatyniny w ml/min/1,73 m2 można obliczyć na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy (mg/dl), u młodszej młodzieży i dzieci, korzystając z poniższego wzoru (wzór Schwartza):

Wzrost (cm) x ks

Ccr (ml/min/1,73 m2 ) =....................................

Stężenie kreatyniny (mg/dl)

ks= 0,55 u dzieci w wieku poniżej 13 lat; ks= 0,7 u młodzieży płci męskiej

Dostosowanie dawkowania u dorosłych pacjentów i młodzieży o masie ciała poniżej 50 kg z zaburzeniami czynności nerek:___

 

Grupa

Klirens

kreatyniny

(ml/min/1,73m2)

Dawkowanie i częstość stosowania

Dzieci powyżej 4 roku życia i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg

5 mg/ml

Czynność prawidłowa

> 80

10 do 30 mg/kg (2 do 6 ml/kg) dwa razy

10 mg/ml

10 do 30 mg/kg (1 do 3 ml/kg) dwa razy

15 mg/ml

10 do 30 mg/kg (0,66 do 2 ml/kg) dwa razy na dobę

5 mg/ml

Łagodna niewydolność nerek

50-79

10 do 20 mg/kg (2 do 4 ml/kg) dwa razy na dobę

10 mg/ml

10 do 20 mg/kg (1 do 2 ml/kg) dwa razy

15 mg/ml

10 do 20 mg/kg (0,66 do 1,33 ml/kg) dwa razy na dobę

5 mg/ml

Umiarkowana niewydolność nerek

30-49

5 do 15 mg/kg (1 do 3 ml/kg) dwa razy na dobę

10 mg/ml

5 do 15 mg/kg (0,5 do 1,5 ml/kg) dwa razy na dobę

15 mg/ml

5 do 15 mg/kg (0,33 do 1 ml/kg) dwa razy na dobę

5 mg/ml

Ciężkia niewydolność nerek

< 30

5 do 10 mg/kg (1 do 2 ml/kg) dwa razy na dobę

10 mg/ml

5 do 10 mg/kg (0,5 do 1 ml/kg) dwa razy na dobę

15 mg/ml

5 do 10 mg/kg (0,33 do 0,66 ml/kg) dwa razy na dobę

5 mg/ml

Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek poddawani dializie

10 do 20 mg/kg (2 do 4 ml/kg) jeden raz na dobę (1) (2)

 

10 mg/ml

10 do 20 mg/kg (1 do 2 ml/kg) jeden raz na dobę (1) (2)

15 mg/ml

10 do 20 mg/kg (0,66 do 1,33 ml/kg) jeden raz na dobę (1) (2)

(1) pierwszego dnia leczenia lewetyracetamem zalecana jest dawka nasycająca 15 mg.

(2) po dializie zalecana jest dawka uzupełniająca wielkości od 5 do 10 mg/kg.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z niewielkim lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby nie ma potrzeby dostosowania dawki. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby klirens kreatyniny może nie oddawać w pełni stopnia rzeczywistej, współistniejącej niewydolności nerek. Z tego względu zaleca się zmniejszenie podtrzymującej dawki dobowej o 50%, gdy klirens kreatyniny wynosi < 60 ml/min/1,73 m2.

Dzieci i młodzież

Lekarz powinien zapisać najwłaściwszą postać farmaceutyczną i moc, w zależności od masy ciała i dawkowania.

Monoterapia

Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania lewetyracetamu w monoterapii u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. Brak dostępnych danych.

Terapia wspomagająca u dzieci od 4 do 11 lat i młodzieży (od 12 do 17 lat) o masie ciała mniejszej niż 50 kg Początkowa dawka terapeutyczna wynosi 10 mg/kg dwa razy na dobę.

W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji dawkę dobową można zwiększyć do 30 mg/kg mc. dwa razy na dobę. Zmiany dawkowania nie powinny przekraczać zmniejszania lub zwiększania dawki o więcej niż 10 mg/kg mc. dwa razy na dobę, co dwa tygodnie. Należy stosować najniższą skuteczną dawkę. Dawkowanie u dzieci o masie ciała 50 kg lub większej jest takie samo, jak u dorosłych.

Zalecane dawkowanie dla dzieci i młodzieży:

Masa ciała

Dawka początkowa: 10 mg/kg dwa razy na dobę

Dawka maksymalna: 30 mg/kg dwa razy na dobę

15 kg(1)

150 mg dwa razy na dobę

450 mg dwa razy na dobę

20 kg(1)

200 mg dwa razy na dobę

600 mg dwa razy na dobę

25 kg

250 mg dwa razy na dobę

750 mg dwa razy na dobę

Od 50 kg(2)

500 mg dwa razy na dobę

1500 mg dwa razy na dobę

(1) U dzieci o masie ciała 25 kg lub mniejszej zaleca się rozpocząć leczenie lewetyracetamem w postaci roztworu doustnego.

(2) Dawkowanie u dzieci i młodzieży o masie ciała 50 kg lub większej jest takie samo, jak u dorosłych.

Terapia wspomagająca u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 4. roku życia.

Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania lewetyracetamu u niemowląt i dzieci poniżej 4. roku życia.

Dostępne dane podano w punktach 4.8, 5.1, i 5.2, lecz są one niewystarczające do sformułowania zaleceń, dotyczących dawkowania.

Sposób podawania

Leczenie lewetyracetamem można rozpocząć od podawania dożylnego lub doustnego. Zmiany sposobu podawania z doustnego na dożylny lub na odwrót można dokonać bezpośrednio bez potrzeby miareczkowania. Należy zachować stałą dawkę dzienną i częstość stosowania.

Produkt leczniczy Prepalepan jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dożylnego. Gotowy roztwór nadaje się wyłącznie do jednorazowego zastosowania. Nie wymaga dalszego rozcieńczania. Należy go podać dożylnie w 15-minutowej infuzji.

Uwaga: Stężenie leku różni się od pozostałych dożylnych postaci leku lewetyracetam przeznaczonych do stosowania dożylnego.

Nie należy stosować produktu leczniczego, o ile zawiera zanieczyszczenia lub jest odbarwiony.


Prepalepan – jakie środki ostrożności należy zachować?

Zakończenie podawania

Jeśli leczenie lewetyracetamem ma być zakończone, zgodnie z aktualną praktyką kliniczną zaleca się stopniowe odstawianie produktu (tj. dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50 kg: zmniejszanie dawki o 500 mg dwa razy na dobę, co dwa do czterech tygodni; dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg: zmniejszanie dawki nie powinno przekroczyć redukcji o więcej niż 10 mg/kg mc. dwa razy na dobę, co dwa tygodnie).

Niewydolność nerek

Podawanie lewetyracetamu pacjentom z zaburzeniem czynności nerek może wymagać dostosowania dawki. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby, zaleca się ocenę czynności nerek przed ustaleniem odpowiedniej dawki (patrz punkt 4.2).

Samobójstwa

U pacjentów leczonych produktami przeciwpadaczkowymi (w tym lewetyracetamem) opisywano przypadki samobójstw, prób samobójczych oraz myśli i zachowań samobójczych. Meta-analiza wyników randomizowanych, kontrolowanych placebo, badań klinicznych z zastosowaniem przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, wykazała niewielkie zwiększenie ryzyka występowania myśli i zachowań samobójczych. Mechanizm tego działania nie jest znany.

Dlatego należy monitorować pacjentów pod względem występowania depresji i (lub) myśli oraz zachowań samobójczych i rozważyć odpowiednie leczenie. Należy zalecić pacjentom (i opiekunom pacjentów), aby zgłaszali się po pomoc medyczną w razie wystąpienia objawów depresji i (lub) myśli oraz zachowań samobójczych.

Dzieci i młodzież

Dostępne dane dotyczące dzieci nie sugerują wpływu na wzrost i dojrzewanie. Jednak długotrwały wpływ na uczenie się, inteligencję, wzrost, funkcje endokrynologiczne, dojrzewanie i płodność nie jest znany.

Substancje pomocnicze:

Prepalepan 5 mg/ml zawiera 9,84 mg sodu w przeliczeniu na ml. Prepalepan 10 mg/ml zawiera 9,14 mg sodu w przeliczeniu na ml. Prepalepan 15 mg/ml zawiera 7,04 mg sodu w przeliczeniu na ml.

Należy uwzględnić zawartość sodu w produkcie, jeśli pacjent stosuje dietę ubogosodową.


Przyjmowanie Prepalepan w czasie ciąży

Zakończenie podawania

Jeśli leczenie lewetyracetamem ma być zakończone, zgodnie z aktualną praktyką kliniczną zaleca się stopniowe odstawianie produktu (tj. dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50 kg: zmniejszanie dawki o 500 mg dwa razy na dobę, co dwa do czterech tygodni; dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg: zmniejszanie dawki nie powinno przekroczyć redukcji o więcej niż 10 mg/kg mc. dwa razy na dobę, co dwa tygodnie).

Niewydolność nerek

Podawanie lewetyracetamu pacjentom z zaburzeniem czynności nerek może wymagać dostosowania dawki. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby, zaleca się ocenę czynności nerek przed ustaleniem odpowiedniej dawki (patrz punkt 4.2).

Samobójstwa

U pacjentów leczonych produktami przeciwpadaczkowymi (w tym lewetyracetamem) opisywano przypadki samobójstw, prób samobójczych oraz myśli i zachowań samobójczych. Meta-analiza wyników randomizowanych, kontrolowanych placebo, badań klinicznych z zastosowaniem przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, wykazała niewielkie zwiększenie ryzyka występowania myśli i zachowań samobójczych. Mechanizm tego działania nie jest znany.

Dlatego należy monitorować pacjentów pod względem występowania depresji i (lub) myśli oraz zachowań samobójczych i rozważyć odpowiednie leczenie. Należy zalecić pacjentom (i opiekunom pacjentów), aby zgłaszali się po pomoc medyczną w razie wystąpienia objawów depresji i (lub) myśli oraz zachowań samobójczych.

Dzieci i młodzież

Dostępne dane dotyczące dzieci nie sugerują wpływu na wzrost i dojrzewanie. Jednak długotrwały wpływ na uczenie się, inteligencję, wzrost, funkcje endokrynologiczne, dojrzewanie i płodność nie jest znany.

Substancje pomocnicze:

Prepalepan 5 mg/ml zawiera 9,84 mg sodu w przeliczeniu na ml. Prepalepan 10 mg/ml zawiera 9,14 mg sodu w przeliczeniu na ml. Prepalepan 15 mg/ml zawiera 7,04 mg sodu w przeliczeniu na ml.

Należy uwzględnić zawartość sodu w produkcie, jeśli pacjent stosuje dietę ubogosodową.

Substancja czynna:
Levetiracetamum
Dawka:
10 mg/ml
Postać:
roztwór do infuzji
Działanie:
Wewnętrzne
Podmiot odpowiedzialny:
EVER NEURO PHARMA GMBH
Grupy:
Leki przeciwpadaczkowe
Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
Lek, Gotowy, Lek w Polsce
Dostępność:
Apteki szpitalne, Apteki otwarte
Podawanie:
Dożylnie
Ostrzeżenia:
Silnie działający (B)
Wydawanie:
Na receptę Rp
Rejestracja:
Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Opakowanie handlowe:
10 wor. po 100 ml

Podobne produkty z tą samą substancją czynną

Vetira interakcje ulotka tabletki powlekane 1 g
tabletki powlekane | 1 g | 50 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Ciąża | Dziecko
Dostępny w mniej niż połowie aptek
Levetiracetam Accord interakcje ulotka tabletki powlekane 1 g
tabletki powlekane | 1 g | 50 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Ciąża | Dziecko
Dostępny w mniej niż połowie aptek
Normeg interakcje ulotka tabletki powlekane 1 g
tabletki powlekane | 1 g | 50 tabl.
lek na receptę | refundowany | 65+ | Ciąża | Dziecko
Trudno dostępny w aptekach

Interakcje Prepalepan z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Interakcje Prepalepan z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.

Najnowsze pytania dotyczące Prepalepan


Wybierz interesujące Cię informacje: