Nie stosować u dzieci poniżej 15 lat.
Należy unikać jednoczesnego stosowania produktu Ketores z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
U pacjentów z astmą oskrzelową oraz przewlekłym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipowatością nosa występuje zwiększone ryzyko alergii na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podanie ketoprofenu może u nich wywołać napad astmy lub skurcz oskrzeli (szczególnie u osób z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne - NLPZ).
U pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów o małej masie ciała oraz pacjentów z zaburzeniami czynności płytek krwi lub przyjmujących leki przeciwzakrzepowe albo antyagregacyjne (patrz punkt 4.5) prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego jest zwiększone. Ketoprofen (podobnie jak i inne NLPZ) może maskować objawy rozwijającego się zakażenia.
Dokładnej obserwacji w trakcie leczenia ketoprofenem należy poddać pacjentów z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz osób z niewydolnością serca lub zaburzeniami czynności wątroby, przewlekłymi zaburzeniami czynności nerek czy zaburzeniami gospodarki wodnej (np. odwodnionych w wyniku stosowania leków moczopędnych, z hipowolemią po zabiegu chirurgicznym lub spowodowaną w inny sposób) ketoprofen, poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, może zaburzać czynność nerek (co może prowadzić do obrzęków i zwiększenia stężenia azotu pozabiałkowego w surowicy krwi). W początkowym okresie leczenia ketoprofenem konieczne jest u takich pacjentów szczegółowe monitorowanie wielkości diurezy oraz innych wskaźników czynności nerek.
U pacjentów z niewydolnością serca, szczególnie w podeszłym wieku, może wystąpić zwiększenie objawów niepożądanych spowodowane zatrzymaniem płynów i sodu w organizmie. U takich pacjentów należy monitorować czynność serca i nerek (patrz również punkt 4.3).
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby konieczna jest dokładna obserwacja (należy okresowo oznaczać wskaźniki aktywności aminotransferaz) oraz indywidualne dostosowanie dawki produktu leczniczego.
Przewód pokarmowy - krwawienie, owrzodzenia i perforacja
W przypadku wszystkich NLPZ opisywano występowanie krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, mogących kończyć się śmiercią. Mogą one występować w dowolnym momencie leczenia, również bez objawów zwiastujących oraz u pacjentów bez ciężkich zdarzeń dotyczących układu pokarmowego w wywiadzie.
Niektóre dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie ketoprofenu może być związane z dużym ryzykiem wystąpienia ciężkiego działania toksycznego na przewód pokarmowy, tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych innych NLPZ, zwłaszcza gdy stosowane są w dużych dawkach (patrz punkt 4.1 i 4.3).
Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji w obrębie przewodu pokarmowego jest większe w przypadku stosowania większych dawek NLPZ, u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie, szczególnie powikłaną krwawieniem lub perforacją (patrz punkt 4.3) oraz u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów w podeszłym wieku oraz stosujących duże dawki NLPZ leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej dostępnej dawki. Zarówno u tych pacjentów, jak i pacjentów, u których konieczne jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach lub innych leków potencjalnie zwiększających ryzyko powikłań dotyczących przewodu pokarmowego, należy rozważyć jednoczesne podawanie leków o działaniu ochronnym, np. mizoprostolu lub leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (patrz poniżej oraz punkt 4.5).
Pacjenci, u których w przeszłości wystąpiło toksyczne działanie na przewód pokarmowy, zwłaszcza w podeszłym wieku, powinni zgłaszać wszelkie niezwykłe objawy dotyczące przewodu pokarmowego (szczególnie świadczące o krwawieniu z przewodu pokarmowego), zwłaszcza na początku leczenia.
Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki mogące zwiększać ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego, takie jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny czy leki przeciwpłytkowe, takie jak kwas acetylosalicylowy (patrz punkt 4.5).
W przypadku wystąpienia u pacjenta przyjmującego produkt Ketores krwawienia lub owrzodzenia w obrębie przewodu pokarmowego, produkt należy odstawić.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą nasilać choroby przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna), dlatego u pacjentów z takimi chorobami w wywiadzie należy je stosować z ostrożnością (patrz punkt 4.8).
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku zwiększa się częstość występowania działań niepożądanych NLPZ, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, które mogą zakończyć się zgonem (patrz punkt 4.2).
Zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozważenie zmniejszenia dawki produktu leczniczego zalecane jest w przypadku stosowania ketoprofenu u pacjentów w podeszłym wieku, zwłaszcza z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Podczas długotrwałego stosowania produktu leczniczego należy wykonywać badania wskaźników morfologii krwi oraz kontrolować wskaźniki czynności wątroby i nerek.
Opisano przypadki wtórnej niepłodności bez jajeczkowania (wskutek braku pęknięcia pęcherzyka Graafa) u pacjentek długotrwale przyjmujących ketoprofen. Stosowanie ketoprofenu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują zajście w ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania ketoprofenu.
Przyjmowanie produktu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych (patrz punkt 4.2 oraz wpływ na przewód pokarmowy i układ krążenia poniżej).
Wpływ na układ krążenia i naczynia mózgowe
Pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w wywiadzie lub łagodną do umiarkowanej zastoinową niewydolnością serca, z zatrzymaniem płynów i z obrzękami należy odpowiednio kontrolować i wydawać właściwe zalecenia. Zatrzymanie płynów i obrzęki były zgłaszane w związku z leczeniem NLPZ.
Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dane te są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania ketoprofenu.
Pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgu powinni być leczeni ketoprofenem bardzo rozważnie. Podobną rozwagę należy zachować przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia pacjentów z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu).
Bardzo rzadko donoszono o występowaniu ciężkich reakcje skórnych, czasami śmiertelnych, w tym złuszczającego zapalenia skóry, zespołu Stevensa-Johnsona lub martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka podczas stosowania NLPZ (patrz punkt 4.8). Największe ryzyko wystąpienia tych zaburzeń występuje na początku leczenia. W większości przypadków te reakcje skórne występują podczas pierwszego miesiąca leczenia. W przypadku wystąpienia pierwszych oznak wysypki skórnej, zmian w obrębie błon śluzowych lub jakichkolwiek innych objawów nadwrażliwości, produkt Ketores należy odstawić. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia należy przerwać stosowanie produktu leczniczego. Wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości dotyczących oka podczas leczenia ketoprofenem jest wskazaniem do przeprowadzenia badania okulistycznego. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów , u których występuje toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej - może wystąpić zwiększone ryzyko rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych.
Produkt zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.