Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne stosowane w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów oraz mięśni, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Leki przeciwzapalne i przecireumatyczne
Co to jest reumatyzm?
Reumatyzm nazywany chorobą reumatyczną to zespół objawów, który charakteryzuje się przede wszystkim bólami reumatycznymi. Główne objawy reumatyzmu to przewlekły, nawracający ból i sztywność stawów oraz związane z nimi trudności w poruszaniu. Choroby reumatyczne mogą mieć podłoże autoimmunologiczne o charakterze zapalnym np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub niezapalne jak w przypadku choroby zwyrodnieniowe lub infekcji.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – charakterystyka
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która powoduje nieswoiste, symetryczne zapalenia stawów. RZS rozpoczyna się od zapalenia w błonie maziowej stawów, które w konsekwencji prowadzi do destrukcji i zniekształcenia chrząstki stawowej i samych stawów oraz ich zesztywnienia. Charakterystycznym objawem RZS są obrzęki stawów stóp i rąk. Choroba przebiega z okresami przejściowej remisji i zaostrzeń objawów. Pierwsze objawy RZS to m.in. sztywność i osłabienie mięśni, obrzęki, wrażliwość stawu na dotyk i ucisk, przykurcze stawów, ograniczenie ruchomości stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów – diagnostyka
Badania laboratoryjne takie jak: CRP, OB i morfologia pomogą ocenić obecność i zaawansowanie procesu zapalnego. Poza wyżej wskazanymi, lekarz zleca szereg innych badań, które pozwolą na ocenę funkcjonowanie innych narządów i układów oraz pomogą w poprawnym postawieniu pewnej diagnozy bądź w jej wykluczeniu. Czasem lekarz może zlecić także badanie płynu stawowego.
Z badań obrazowych konieczne jest wykonanie prześwietlenia stawów, dłoni i stóp oraz innych stawów zmienionych chorobowo. Charakterystyczne zmiany radiologiczne obejmują spadek gęstości kości w okolicy zajętego stawu oraz ubytki kostne, obrzęk tkanek miękkich, zwężenie przestrzeni stawowych.
W przypadku gdy zachodzi podejrzenie RZS, a obraz radiologiczny jest prawidłowy lub niejednoznaczny, warto wykonać badanie USG lub rezonansu magnetycznego, które dokładnie obrazują procesy zapalne we wczesnym stadium choroby. Dzięki nim możliwe jest wykrycie zapalenia błony maziowej czy wysięków płynu stawowego oraz nadżerek kostnych i torbieli we początkowym etapie choroby.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – leczenie
Szybkie wdrożenie leczenia pomaga łagodzić objawy choroby oraz zapobiega postępującemu niszczeniu stawów. Odpowiednio dobrane leczenie to klucz w walce o zachowanie sprawności i uniknięcie niepełnosprawności.
Metody leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów zmieniły się w ostatnich latach – obecnie podstawową rolę w leczeniu RZS odgrywają leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh). W leczeniu RZS dąży się już nie tylko do łagodzenia objawów choroby, ale też do osiągnięcia remisji, czyli braku objawów i cech aktywności w badaniach obrazowych i laboratoryjnych. Podstawą terapii RZS są regularne wizyty i badania laboratoryjne oceniające skuteczność leczenia. W leczeniu RZS stosuje się:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak, naproksen, nimesulid, ketoprofen) stosowane są do czasu uzyskania poprawy stanu chorego leczonego lekami modyfikującymi, a także w okresie zaostrzenia objawów RZS. W przypadku przeciwwskazań do stosowania leków z grupy NLPZ, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych stosuje się paracetamolu i/lub opioidowe leki przeciwbólowe (np. tramadol).
- Leki modyfikujące przebieg choroby
Leki modyfikujące przebieg choroby działają po ok. 4-8 tygodniach stosowania i odgrywają podstawową rolę w leczeniu RZS, ponieważ hamują proces degradacji stawów. Lekiem pierwszego wyboru jest metotreksat, czyli antagonista kwasu foliowego. Inne przykładowe LMPCh stosowane w leczeniu RZS to m.in. sulfasalazyna, cyklosporyna, chlorochina, sole złota.
- Glikokortykosteroidy
Glikokortykosteroidy, czyli leki zmniejszające stan zapalny występujący w obrębie stawów i hamujące proces ich niszczenia, stosowane są również w pierwszej fazie leczenia RZS (niektóre z nich mogą być również podawane bezpośrednio do wewnątrz stawu objętego zmianami). Ze względu na działania niepożądane, dawki glikokortykosteroidu zastępuje się jak najszybciej lekami modyfikującymi przebieg choroby.
- Leki biologiczne
Leki modyfikujące przebieg choroby można podzielić na syntetyczne (niebiologiczne) i biologiczne, które stosowane są coraz częściej - szczególnie gdy półroczna terapia RZS innymi lekami nie przynosi rezultatów. Przykładowe leki biologiczne stosowane w leczeniu RZS: abatacept, certolizumab, etanercept, adalimumab, rytuksymab, tocilizumab.