Po czym poznać dobrego dentystę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-29 12:31
Po czym poznać dobrego dentystę?

Doświadczony, empatyczny, ale też otwarty na nowoczesne metody leczenia i dysponujący wysokiej jakości sprzętem – taki powinien być dobry dentysta. Leczenie pod okiem sprawdzonego specjalisty jest nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne i komfortowe – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Kiedy należy udać się do stomatologa?

Nawet jeśli robimy wszystko, co w naszej mocy, by zachować zdrowe zęby, nie zawsze uda nam się uniknąć próchnicy i ubytków. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa. Osoba dorosła powinna odwiedzać gabinet dentystyczny co 6 miesięcy, dziecko – co 3 miesiące. Dzięki regularnym kontrolom dentysta szybko wykryje ewentualne nieprawidłowości. Niewielki ubytek można łatwo wyleczyć. Zwlekanie z wizytą u dentysty tylko pogłębi problem, czyniąc go bolesnym, uciążliwym i kosztownym.

Pacjenci regularnie odwiedzający gabinety stomatologiczne mogą całkowicie uniknąć konieczności leczenia kanałowego. Szybka diagnoza próchnicy i ubytków wprost przekłada się na sprawniejsze i prostsze leczenie.

Wskazaniem do wizyty u dentysty jest oczywiście każdy ból zęba – niezależnie od tego, czy objawia się w postaci ostrej, czy stosunkowo nieuciążliwej. Czekanie, aż dolegliwości same miną, to największy błąd. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, może to świadczyć o obumarciu miazgi. W takim wypadku stan zapalny łatwo przenosi się na tkanki okołozębowe, a nawet kości. Czym szybciej stawimy się u dentysty z bólem zęba, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.

Raz lub dwa razy w roku każda dorosła osoba powinna stawić się w gabinecie stomatologicznym na usuwanie kamienia nazębnego. Warto pamiętać, iż raz do roku zabieg ten można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji z NFZ. Kamień nazębny nie tylko szpeci nasz uśmiech – przyczynia się też do próchnicy oraz różnego rodzaju chorób przyzębia, m.in. paradontozy. Co więcej, to właśnie nagromadzony kamień powoduje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Dentysta skutecznie usunie nagrodzone złogi – w tym celu wykonuje np. piaskowanie lub scaling.

Na co zwracać uwagę przy wyborze stomatologa?

Wybierając dentystę, zwykle mamy nadzieję na trwałą współpracę. Chyba nikt nie lubi tej niepewności przed wizytą u nowego lekarza. Dlatego dobrze zastanówmy się, czego oczekujemy od gabinetu stomatologicznego, z którego planujemy korzystać w zakresie leczenia własnego lub naszej rodziny.

Podstawowymi kryteriami, jakimi zwykle się kierujemy, są lokalizacja i cena. Oczywiście trudno byłoby za każdym razem jeździć do dentysty na drugi koniec miasta. Jednak czasem dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu na dojazd, jeśli mamy pewność wysokiej jakości i kompleksowości usług.

Jedną z ważnych cech wyróżniających dobry gabinet stomatologiczny jest dostępność różnych usług – od standardowych zabiegów higienizacyjnych, przez zaawansowane leczenie, ortodoncję, aż po protetykę i stomatologię estetyczną. Czy wybrany przez nas gabinet może na miejscu zrobić prześwietlenie? Czy dysponuje nowoczesnym sprzętem i stosuje skuteczne metody leczenia?

Duże znaczenie ma też sposób rejestracji wizyt. Czy placówka oferuje pacjentom kilka kanałów komunikacji – telefon, e-mail, czat online? Nowoczesne gabinety wdrożyły bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest e-rejestracja. Możliwość zarezerwowania wizyty elektronicznie z podglądem dostępnych opcji znacznie ułatwia zapisanie się w dogodnym terminie.

Jakie są cechy dobrego stomatologa?

Dobry stomatolog to przede wszystkim osoba doświadczona, która leczy umiejętnie i skutecznie. Nie poprzestaje na wiedzy zdobytej na studiach – cały czas się dokształca i jest na bieżąco ze światowymi trendami w zakresie stomatologii. Wybierając takiego specjalistę mamy pewność, że leczenie przebiega w najlepszy możliwy sposób. Współczesna stomatologia dąży bowiem nie tylko do skuteczności, ale też do minimalizowania bólu i innych dolegliwości związanych z leczeniem.

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym szczególne znaczenie ma atmosfera. Wielu z nas pomimo wielokrotnych wizyt przeżywa stres na myśl o leczeniu zębów. Życzliwość i empatia lekarza mają w takich przypadkach ogromne znaczenie.

Podejście stomatologa jest szczególnie ważne w przypadku leczenia dzieci. Mali pacjenci wymagają troski i otwartości. Jeśli zrażą się pierwszą wizytą, negatywne skojarzenie może tkwić w ich głowach przez bardzo długi czas. Niestety, lęki współczesnych dorosłych związane z leczeniem stomatologicznym mają swoje źródło głównie w doświadczeniach z dzieciństwa. Aby oszczędzić naszym pociechom takich przeżyć, zwróćmy szczególną uwagę na podejście lekarza do dzieci.

Doskonałym źródłem wiedzy o lekarzu jest obecnie internet. Opinie o wybranym przez nas specjaliście znajdziemy nie tylko na stronie internetowej gabinetu, ale też na różnego rodzaju forach internetowych, na grupach w mediach społecznościowych czy w serwisach gromadzących oceny wystawione przez pacjentów.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Gabinet stomatologiczny powinien być nowoczesny, uporządkowany i sterylny. Wszelkie niedociągnięcia pod tym względem od razu rzucają się w oczy. Higiena to podstawa bezpiecznego leczenia. Poza tym dbałość o miejsce pracy w większości przypadków przekłada się na podejście stomatologa do pacjentów.

Nowoczesny sprzęt używany w gabinecie stomatologicznym ułatwia postawienie trafnej diagnozy i przeprowadzenie skutecznego leczenia. Na przykład część gabinetów wykorzystuje mikroskopy w leczeniu kanałowym – to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala precyzyjnie wykonać każdy tego typu zabieg.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy pacjentami są dzieci. Dentyści wyspecjalizowani w leczeniu najmłodszych pacjentów posiadają odpowiedni sprzęt, ale też elementy uatrakcyjniające gabinet. Producenci sprzętu wręcz prześcigają się w tworzeniu różnorodnych form, np. foteli dentystycznych w kształcie zwierzątek. Kolorowe obrazki na ścianach czy chociażby ekran, na którym mały pacjent może oglądać bajki, skutecznie odwracają uwagę dziecka od niekomfortowych czynności stomatologicznych.

Wszystkie wymienione czynniki przekładają się na jakość usług stomatologicznych. Warto wziąć je pod uwagę już na etapie poszukiwania lekarza. Dzięki temu leczenie już od początku będzie komfortowe, skuteczne i bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem ksiegarnie-medyczne.pl

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów