Końcówki do szczoteczki elektrycznej - jak wybrać, użytkować i przechowywać końcówki do szczoteczek elektrycznych

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-13 12:58
końcówki do szczoteczki

Końcówki do szczoteczek elektrycznych to jeden z elementów zestawu szczoteczki elektrycznej, bez którego nie wyszczotkujemy zębów. Końcówka do szczoteczki elektrycznej często nazywana główką lub nasadką zakładana jest na trzpień napędu a po uruchomieniu mechanizmu szczoteczki wykonuje ruchy charakterystyczne dla danej technologii.

Obecnie dostępne są końcówki do szczoteczek elektrycznych rotacyjnych, szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych. Kształt oraz zakres ruchów końcówki bądź jej włókien generuje technologia szczoteczki elektrycznej, w której dana końcówka jest użytkowana.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej rotacyjnej to jedne z najbardziej popularnych końcówek wymiennych. Charakteryzują się niewielką, okrągłą główką, która po włączeniu szczoteczki wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne a także pulsacyjne. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju główek są końcówki Oral-B. Dostępne są w wielu wersjach, które różnią się twardością włókien oraz ich ułożeniem a także wielkością główki czyszczącej

szczoteczka 1

Końcówki do szczoteczek sonicznych charakteryzuje podłużny kształt główki, który przypomina klasyczną, manualną szczoteczkę do zębów. W przypadku końcówek do szczoteczek sonicznych w ruch wprawiane są włókna końcówki wymiennej a nie cała główka jak w przypadku końcówek Oral-B. Najpopularniejsze marki końcówek do szczoteczek sonicznych to końcówki Philips, Panasonic, Seysso, Smilesonic, WhiteWash a nawet Oral-B.

szczoteczka2

 

Końcówki do szczoteczek ultradźwiękowych to najmniejsza grupa końcówek do szczoteczek elektrycznych, z których najbardziej znane są końcówki Emmi-Dental oraz końcówki Megasonex. Końcówki do szczoteczek ultradźwiękowych również posiadają podłużny kształt główki i twardsze włosie. Ze względu na technologię szczoteczek ultradźwiękowych końcówki i jej włókna nie wykonują żadnych ruchów.

szczoteczka3

 

Rodzaje końcówek do szczoteczek elektrycznych

Końcówki do szczoteczek elektrycznych zarówno rotacyjnych jak i sonicznych możemy podzielić ze względu na twardość włókien na końcówki do codziennej pielęgnacji, wybielające, ortodontyczne a także do pielęgnacji dziąseł i dla dzieci.

Twardość włókien oraz ich ułożenie na główce końcówki do szczoteczki elektrycznej ma wpływ na efektywność szczotkowania zębów. Najlepsza końcówka do szczoteczki elektrycznej to taka, która posiada miękkie i gęste włosie zapewniające najwyższą jakość czyszczenia.

Końcówki ze średniej twardości włosiem polecane są do codziennego mycia zębów. Dokładnie oczyszczają zęby i nie są abrazyjne dla zębów i dziąseł. Końcówki z miękkim włosiem zapewniają efektywne a przy tym bardzo łagodne dla dziąseł szczotkowanie. Końcówki wybielające to takie, które najczęściej posiadają nieco twardsze włókna oraz dodatkowe gumowe elementy, które mają zapewnić intensywne usuwanie osadów i przebarwień a także wypolerować powierzchnię szkliwa. Końcówki ortodontyczne posiadają specjalnie uformowane, średniej twardości włókna, które mają zapewnić efektywne oczyszczanie zębów oraz elementów stałego aparatu ortodontycznego. Końcówki dla dzieci charakteryzują się kolorową grafiką ulubionych bohaterów z dziecięcych bajek a także mniejszą główką końcówki. Mniejsza główka nasadki do szczoteczki elektrycznej dla dzieci pozwala na bezpieczne i dokładne oczyszczenie wszystkich zębów, bez ryzyka podrażnienia dziąseł.

Jak wybrać końcówkę do szczoteczki elektrycznej?

Wybór końcówki do szczoteczki elektrycznej to kwestia bardzo indywidualna. Przy wyborze końcówki powinniśmy kierować się przede wszystkim stanem zdrowia jamy ustnej w tym kondycją dziąseł, szkliwa oraz ewentualnym leczeniem jakie obecnie przechodzimy.

Do codziennego szczotkowania zębów przy dobrej kondycji dziąseł i szkliwa najczęściej wybierane są końcówki klasyczne, ze średniej twardości włosiem. W przypadku końcówek Oral-B jest to wersja Oral-B Precission Clean natomiast w przypadku szczoteczek sonicznych są to końcówki Sonicare ProResult.

Dla osób z delikatnymi dziąsłami lub wrażliwymi zębami poleca się stosowanie końcówki z miękkimi, gęsto osadzonymi włóknami, które zapewnią najwyższą jakość oczyszczania zębów i będą bezpieczne dla najbardziej delikatnych dziąseł i wrażliwych zębów. Specjaliści z dziedziny zdrowia i higieny jamy ustnej zalecają stosowanie tego typu końcówek do codziennej higieny jamy ustnej. W przypadku końcówek Oral-b w ultra miękkie i gęste włosie wyposażone są końcówki Oral-B Ultra Sensi Thin. Końcówki do szczoteczki sonicznej Philips to końcówki Sonicare Sensitive lub Sonicare Gum Care.

Po końcówki wybielające najczęściej sięgają osoby, które chcą szybko pozbyć się nagromadzonych osadów z pożywienia lub tytoniu. Końcówki wybielające posiadają twardsze włókna lub też wyposażone są w gumowe elementy dzięki czemu zapewniają intensywne polerowanie zębów i usuwanie zalegające płytki nazębnej oraz przebarwień. Końcówki wybielające rekomendowane są jednak do stosowania okresowego. Twardsze włosie może być abrazyjne dla dziąseł lub szkliwa. Najczęściej polecane końcówki Oral-B o właściwościach wybielających to Oral-B 3D White lub FlossAction. Końcówki wybielające do szczoteczki sonicznej Philips to Sonicare Diamond Clean oraz Premium White.

W trakcie leczenia ortodontycznego u części Pacjentów sprawdzają się końcówki ortodontyczne, które posiadają specjalnie uformowane, średniej twardości włókna. Ułatwiają higienę jamy ustnej gdy na zębach znajduje się stały aparat ortodontyczny jednak ze względu na dość twarde włókna całkiem duża grupa Pacjentów, szczególnie po aktywacji aparatu, zamienia końcówkę ortodontyczną na główkę z miękkim włosiem. Końcówki ortodontyczne do szczoteczek rotacyjnych to końcówki Oral-B Ortho a do szczoteczek sonicznych końcówki Philips Sonicare InterCare, Seysso Ortho czy SmileSonic OrthoClean.

Do szczoteczek elektrycznych dla dzieci najczęściej polecane są końcówki dla dzieci. Posiadają kolorowe wizerunki bajkowych postaci, które zachęcają maluchy do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Końcówki dla dzieci posiadają mniejsze główki, które pozwalają na bezpieczne oczyszczenie wszystkich zębów a także gumowe powłoki zmniejszające ryzyko podrażnienia dziąseł. Seria końcówek do szczoteczek rotacyjnych dedykowanych maluchom to końcówki Oral-B Stages natomiast do szczoteczek sonicznych wyróżniamy Philips Sonicare for Kids.

Jak używać końcówkę do szczoteczki elektrycznej i jak często należy ja wymieniać?

Ze względów higieniczny zaleca się wymianę końcówki po trzech miesiącach użytkowania. Na włóknach końcówki odkładają się bakterie odpowiedzialne za choroby zębów i dziąseł stąd regularna wymiana końcówek do szczoteczek elektryczny jest niezwykle ważna dla zdrowia jamy ustnej.

Końcówkę do szczoteczki elektrycznej zaleca się wymienić również wtedy gdy jej włosie ulega deformacji. Włókna szczoteczek niszczą się w wyniku złej techniki szczotkowania zębów w tym zbyt mocnego dociskania szczoteczki podczas mycia zębów. Zdeformowane włosie może podrażniać dziąsła i zdecydowanie zmniejsza efektywność mycia zębów.

Jak przechowywać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

szczoteczka4

 

Końcówki do szczoteczek elektrycznych powinny być przechowywane w higieniczny sposób, który będzie umożliwiał ich swobodne wysychanie oraz chronił przed zabrudzeniami. Obecnie producenci szczoteczek elektrycznych a także akcesoriów do szczoteczek oferują wszelkiego rodzaju uchwyty i pojemniki do przechowywania końcówek wymiennych.

Jeżeli ze szczoteczki elektrycznej korzysta jedna osoba to bardzo często przechowuje końcówkę na trzpieniu napędu. O ile w przypadku szczoteczek rotacyjnych nie stanowi to większego problemu o tyle w przypadku szczoteczek sonicznych może powodować uszkodzenie i awarię samej szczoteczki. Dlatego producenci, szczególnie szczoteczek sonicznych, zalecają przechowywanie końcówek w dedykowanych uchwytach lub pojemnikach.

Oral-B oferuje pojemnik na końcówki, który zapewnia wysychanie główek, chroni przed zabrudzeniem oraz chroni przed dotykaniem się końcówek. Ład i higieniczne przechowywanie końcówek zapewni również uniwersalny uchwyt OVIDEN OviOne. Pozwala on na przechowywanie czterech końcówek większości marek dostępnych na rynku polskim.

Końcówki do szczoteczki właściwie dobrane oraz odpowiednio użytkowane i przechowywane zapewnią efektywne i bezpieczne szczotkowanie zębów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów