Sprawdzamy dostępność
leków w 10 924 aptekach
IRINOTECAN MEDAC
Irinotecan Medac
Ulotka
- Kiedy stosujemy Irinotecan Medac?
- Jaki jest skład Irinotecan Medac?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania Irinotecan Medac?
- Irinotecan Medac – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Irinotecan Medac - dawkowanie
- Irinotecan Medac – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie Irinotecan Medac w czasie ciąży
- Czy Irinotecan Medac wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Irinotecan Medac wchodzi w interakcje z alkoholem?
Kiedy stosujemy Irinotecan Medac?
Lek Irinotecan medac jest stosowany w leczeniu pacjentów z zaawansowanym stadium raka jelita grubego i odbytnicy.
● w monoterapii, u pacjentów po niepowodzeniu terapii 5-fluorouracylem.
● w terapii skojarzonej z 5-fluorouracylem i kwasem folinowym, u pacjentów nieleczonych uprzednio chemioterapią w zaawansowanym stadium choroby.
Lek Irinotecan medac w skojarzeniu z cetuksymabem jest stosowany w leczeniu pacjentów z rozsianą postacią raka jelita grubego i odbytnicy, którego komórki wykazują ekspresję receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), po niepowodzeniu leczenia cytotoksycznego z zastosowaniem irynotekanu.
Lek Irinotecan medac w skojarzeniu z 5-fluorouracylem, kwasem folinowym i bewacyzumabem jest stosowany w leczeniu pierwszego rzutu w leczeniu pacjentów z rozsianą postacią raka jelita grubego lub odbytnicy.
Jaki jest skład Irinotecan Medac?
Jeden mililitr koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 20 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego, co odpowiada 17,33 mg irynotekanu.
Jedna fiolka z 2 ml leku zawiera 40 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (40 mg/2 ml).
Jedna fiolka z 5 ml leku zawiera 100 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (100 mg/5 ml).
Jedna fiolka z 15 ml leku zawiera 300 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (300 mg/15 ml).
Substancje pomocnicze: sorbitol (E420).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Irinotecan Medac?
● Przewlekłe zapalenie jelit i (lub) niedrożność jelit (patrz punkt 4.4).
● Ciężka nadwrażliwość na chlorowodorek irynotekanu trójwodny lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku Irinotecan medac.
● Ciąża i karmienie piersią (patrz punkt 4.4 i 4.6).
● Stężenie bilirubiny większe niż 3-krotna wartość GGN (patrz punkt 4.4).
● Ciężka niewydolność szpiku kostnego.
● Stan sprawności według klasyfikacji WHO > 2.
● Równoczesne stosowanie preparatów dziurawca zwyczajnego (patrz punkt 4.5).
Dodatkowe informacje dotyczące przeciwwskazań dla cetuksymabu lub bewacyzumabu, znajdują się w materiałach informacyjnych dla tych produktów leczniczych.
Irinotecan Medac – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Działania niepożądane opisane poniżej odnoszą się do irynotekanu. Brak dowodów, by cetuksymab zmieniał profil bezpieczeństwa irynotekanu lub odwrotnie. Podczas jednoczesnego stosowania z cetuksymabem dodatkowe, zgłoszone działania niepożądane były takie, jakich się spodziewano w związku z zastosowaniem cetuksymabu (m.in. wysypka trądzikopodobna u 88 % pacjentów). Zalecane jest zatem zapoznanie się również z materiałami informacyjnymi dotyczącymi cetuksymabu.
Dane dotyczące działań niepożądanych w terapii skojarzonej z bewacyzumabem można znaleźć w charakterystyce produktu leczniczego dla bewacyzumabu.
Następujące działania niepożądane, które mają możliwy lub prawdopodobny związek z podaniem irynotekanu, pochodzą z wyników badań grupy 765 pacjentów otrzymujących lek w zalecanej dawce 350 mg/m² w monoterapii oraz grupy 145 pacjentów leczonych irynotekanem w terapii skojarzonej z 5-FU/FA, w schemacie co 2 tygodnie w zalecanej dawce 180 mg/m².
Najczęstsze (≥ 1/10) działania niepożądane ograniczające wielkość podawanej dawki irynotekanu to: opóźniona biegunka (występująca po ponad 24 godzinach od podania leku) oraz zaburzenia krwi, takie jak: neutropenia, anemia czy trombocytopenia.
Często obserwowano ciężki, przemijający, ostry zespół cholinergiczny. Główne objawy określono jako wczesną biegunkę oraz zespół wielu innych objawów, takich jak bóle brzucha, zapalenie spojówek, katar sienny, niedociśnienie, rozszerzenie naczyń, pocenie się, dreszcze, złe ogólne samopoczucie, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, zwężenie źrenic, łzawienie oczu i nadmierne ślinienie się, które pojawiają się w ciągu 24 godzin od podania pierwszej infuzji irynotekanu koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji. Objawy te ustępują po podaniu atropiny (patrz punkt 4.4). Opóźniona biegunka
W monoterapii:
Ciężka biegunka występowała u 20 % pacjentów, którzy stosowali się do zaleceń dotyczących leczenia biegunki. W ocenianych cyklach terapii, u 14 % pacjentów wystąpiła ciężka biegunka.
Pierwszy płynny stolec występował 5 dnia (mediana czasu) po infuzji irynotekanu.
W terapii skojarzonej:
Ciężka biegunka występowała u 13,1 % pacjentów, którzy stosowali się do zaleceń dotyczących leczenia biegunki. W ocenianych cyklach terapii, u 3,9 % pacjentów wystąpiła ciężka biegunka. Zaburzenia krwi
Neutropenia
Neutropenia, zarówno w monoterapii jak i w terapii skojarzonej, była odwracalna i nie nasilała się wraz z dawką, a średni czas do wystąpienia największego jej nasilenia wynosił 8 dni.
W monoterapii:
Neutropenia występowała u 78,7 % pacjentów, z czego o nasileniu ciężkim (liczba neutrofilów < 500 komórek/mm³) u 22,6 % pacjentów. W ocenianych kursach leczenia, u 18 % pacjentów liczba neutrofilów zmniejszyła się do poniżej 1000 komórek/mm³, a u 7,6 % była mniejsza niż 500 komórek/ mm³.
Całkowite ustąpienie neutropenii obserwowano zwykle w ciągu 22 dni.
Gorączka z ciężką neutropenią występowała u 6,2 % pacjentów i w 1,7 % cykli terapeutycznych.
Zakażenia występowały u około 10,3 % pacjentów (2,5 % cykli terapii) i były związane z ciężką neutropenią u około 5,3 % pacjentów (1,1 % cykli terapii), natomiast w dwóch przypadkach zakażenia doprowadziły do śmierci pacjenta.
W terapii skojarzonej:
Neutropenia występowała u 82,5 % pacjentów, z czego o nasileniu ciężkim (liczba neutrofilów < 500 komórek/mm³) u 9,8 % pacjentów.
W ocenianych cyklach leczenia, u 67,3 % pacjentów liczba neutrofilów zmniejszyła się do poniżej 1000 komórek/mm³, a u 2,7 % była mniejsza niż 500 komórek/mm³.
Całkowite ustąpienie neutropenii obserwowano zwykle w ciągu 7 lub 8 dni.
Gorączka z ciężką neutropenią występowała u 3,4 % pacjentów i w 0,9 % cykli terapii.
Zakażenia występowały u około 2 % pacjentów (0,5 % cykli terapii) i były związane z ciężką neutropenią u około 2,1 % pacjentów (0,5 % cykli terapii), natomiast w jednym przypadku zakażenie doprowadziło do śmierci pacjenta.
Anemia
W monoterapii:
Anemię obserwowano u około 58,7 % pacjentów (u 8 % stężenie hemoglobiny wynosiło mniej niż 8 g/dl, a u 0,9 % mniej niż 6,5 g/dl).
W terapii skojarzonej:
Anemię obserwowano u 97,2 % pacjentów (u 2,1 % stężenie hemoglobiny wynosiło mniej niż 8 g/dl). Trombocytopenia
W monoterapii:
Trombocytopenię (< 100 000 komórek/mm³) obserwowano u 7,4 % pacjentów i w 1,8 % cyklach terapii, przy czym w 0,9 % przypadków, tj. 0,2 % cykli, liczba płytek wynosiła ≤ 50 000 komórek/mm³.
U niemal wszystkich pacjentów stwierdzano normalizację liczby płytek w ciągu 22 dni.
W terapii skojarzonej:
Trombocytopenię (< 100 000 komórek/mm³) obserwowano u 32,6 % pacjentów i w 21,8 % cykli terapii, natomiast ciężkich przypadków trombocytopenii (< 50 000 komórek/mm³) nie zaobserwowano.
Po wprowadzeniu leku do sprzedaży opisano 1 przypadek obwodowej trombocytopenii, w której występowały przeciwciała przeciwpłytkowe.
Działania niepożądane podsumowano w tabeli poniżej, stosując częstość występowania według kryteriów MedDRA. W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania, objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Bardzo często: ≥ 1/10
Często: ≥ 1/100 do < 1/10
Niezbyt często: | ≥ 1/1 000 do < 1/100 |
Rzadko: | ≥ 1/10 000 do < 1/1 000 |
Bardzo rzadko: | < 1/10 000, nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych |
danych)
Układ narządów | |
Częstość występowania | Działania niepożądane |
Zaburzenia żołądka i jelit | |
Bardzo często | ● Ciężka opóźniona biegunka ● Ciężkie nudności i wymioty w monoterapii |
Często | ● Ciężkie nudności i wymioty w terapii skojarzonej ● Przypadki odwodnienia (zwykle związane z biegunką i (lub) wymiotami) ● Zaparcie związane z podawaniem irynotekanu i (lub) loperamidu |
Niezbyt często | ● Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (jeden przypadek udokumentowany bakteriologicznie: Clostridium difficile) ● Niewydolność nerek, niedociśnienie lub niewydolność sercowo-krążeniowa na skutek odwodnienia spowodowanego biegunką i (lub) wymiotami ● Niedrożność jelit, krwawienie z żołądka i (lub) jelit |
Rzadko | ● Zapalenie okrężnicy, łącznie z zapaleniem jelita ślepego oraz niedokrwiennym lub wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy ● Perforacja jelita ● Inne łagodne objawy, takie jak brak łaknienia, bóle brzucha oraz zapalenie śluzówki ● Objawowe lub bezobjawowe zapalenie trzustki |
Zaburzenia krwi i układu chłonnego | |
Bardzo często | ● Neutropenia (odwracalna i nie nasilająca się wraz z dawką) ● Anemia ● Trombocytopenia w terapii skojarzonej ● Przypadki infekcji w monoterapii |
Często | ● Neutropenia z gorączką ● Przypadki infekcji w terapii skojarzonej ● Przypadki infekcji spowodowane ciężką neutropenią, w trzech przypadkach zakończone śmiercią pacjenta ● Trombocytopenia w monoterapii |
Bardzo rzadko | ● Jeden przypadek obwodowej trombocytopenii, w której występowały przeciwciała przeciwpłytkowe. |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej | |
Bardzo często | ● Wyłysienie (przemijające) |
Niezbyt często | ● Łagodne reakcje skórne |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania | |
Bardzo często | ● Gorączka bez infekcji oraz bez towarzyszącej jej ciężkiej neutropenii w monoterapii |
Często | ● Gorączka bez infekcji oraz bez towarzyszącej jej ciężkiej neutropenii w terapii skojarzonej ● Ciężki przemijający zespół cholinergiczny (główne objawy określono jako wczesną biegunkę oraz zespół innych objawów, takich jak: bóle brzucha, zapalenie spojówek, katar sienny, niedociśnienie, rozszerzenie naczyń, pocenie się, dreszcze, złe ogólne samopoczucie, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, zwężenie źrenic, łzawienie i nadmierne ślinienie się.) ● Osłabienie |
Niezbyt często | ● Reakcje wokół miejsce podania |
Układ narządów | |
Częstość występowania | Działania niepożądane |
Zaburzenia żołądka i jelit | |
Badania diagnostyczne | |
Bardzo często | ● W terapii skojarzonej obserwowano w surowicy przemijający wzrost (stopnia 1. i 2.) aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej lub stężenia bilirubiny, bez przerzutów do wątroby. |
Często | ● W monoterapii obserwowano w surowicy przemijający, łagodny lub umiarkowany wzrost aktywności aminotransferaz lub fosfatazy alkalicznej lub stężenia bilirubiny, bez przerzutów do wątroby. ● W terapii skojarzonej zaobserwowano w surowicy przemijający wzrost stężenia bilirubiny stopnia 3. ● Przemijające, łagodne lub umiarkowane wzrosty stężenia kreatyniny w surowicy |
Rzadko | ● Hipokaliemia i hiponatremia |
Bardzo rzadko | ● Zwiększenie aktywności amylazy i (lub) lipazy |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia | |
Niezbyt często | ● Śródmiąższowe zapalenia płuc objawiające się jako nacieki płucne ● Wczesne objawy, takie jak duszność |
Zaburzenia układu immunologicznego | |
Niezbyt często | ● Łagodne reakcje alergiczne |
Rzadko | ● Reakcje anafilaktyczne/anafilaktoidalne |
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze | |
Niezbyt często | ● U pacjentów z posocznicą obserwowano niewydolność nerek, niedociśnienie krwi lub niewydolność sercowo-krążeniową. |
Zaburzenia serca | |
Rzadko | ● Nadciśnienie krwi podczas wlewu lub po jego zakończeniu |
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej | |
Rzadko | ● Wczesne objawy: skurcze mięśni i parestezje |
Zaburzenia układu nerwowego | |
Bardzo rzadko | ● Przemijające zaburzenia mowy |
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania | |
Bardzo rzadko | ● Zespół rozpadu guza |