Zwolnienie bez papierka – e-ZLA obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r.

2018-11-28 15:16
e-ZLA obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r.

Nadchodzą duże zmiany w temacie zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia 2018 r. popularne L4 będzie wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Dla pacjenta oznacza to, że nie będzie już musiał dostarczać zwolnienia do zakładu pracy lub ZUS, ponieważ dokument ten zostanie przesłany elektronicznie. Jak ten system będzie wyglądał w praktyce?

e-ZLA – na czym będzie to polegać?

Jeszcze do niedawna pacjenci w przypadku choroby otrzymywali od lekarza papierowe zwolnienie lekarskie, które w ciągu 7 dni musieli dostarczyć do pracodawcy lub ZUS, jeśli prowadzili działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2016 r. lekarze dostali możliwość wystawiania takich zwolnień w formie elektronicznej, jednak tylko część korzystała z tego rozwiązania. Od 1 grudnia 2018 r. wszyscy lekarze będą zobowiązani do wystawiania wyłącznie e-zwolnień.

Jak ten system ma działać w praktyce? W trakcie wizyty lekarz wypisuje zwolnienie elektroniczne, a do jego podpisania korzysta z certyfikatu ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP). Zwolnienie zostaje elektronicznie przesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie ZUS udostępnia e-ZLA pracodawcy na jego profilu PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych) najpóźniej na następny dzień po otrzymaniu dokumentu. Warto wiedzieć, że wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 5 pracowników zobowiązani są do posiadania profilu na PUE ZUS. Dzięki temu pracownik po otrzymaniu zwolnienia może udać się do domu, bez konieczności zanoszenia jakichkolwiek dokumentów do zakładu pracy. 

Jeżeli pacjent chce mieć dostęp do informacji na temat swoich zwolnień lekarskich również może założyć profil na PUE ZUS. Odbiór e-ZLA nie wymaga posiadania certyfikatu ZUS, podpisu zaufanego, czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

e-Zwolnienia – korzyści dla pacjenta

Największą zaletą e-Zwolnienia jest fakt, że pracownik po wizycie u lekarza może od razu wrócić do domu i odpoczywać. Nie ma potrzeby składania wizyty w dziale kadr z zaświadczeniem, ponieważ cały ten proces odbywa się drogą elektroniczną. Dzięki temu nie ma również ryzyka, że zwolnienie nie dotrze do ZUS w ciągu 7 dni, a pracownik otrzyma niższy zasiłek chorobowy.

System ten jest także korzystny dla pracodawcy, do którego informacja o zwolnieniu dociera jeszcze tego samego dnia. Ponadto ma on kontrolę nad poprawnością wykorzystywania takiego zwolnienia przez pracownika.

e-ZLA - ułatwienie dla lekarzy?

Zgodnie z założeniami twórców systemu, e-ZLA ma być ułatwieniem również dla lekarzy. Wystawienie elektronicznego zwolnienia trwa krócej niż wypisywanie jego papierowego odpowiednika. W systemie widoczne są wszystkie niezbędne dane dotyczące ubezpieczone i płatnika składek, które są automatycznie uzupełniane, a także rozwiązania przyspieszające weryfikację daty początku okresu niezdolności do pracy, w zgodności z ostatnim zwolnieniem.

e-Zwolnienia są tylko jednym z elementów elektronicznej dokumentacji. Lekarze mogą je wystawiać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub oprogramowanie przeznaczone do obsługi gabinetu lekarskiego i placówek leczniczych. Z tych drugich można korzystać po uzyskaniu darmowego certyfikatu ZUS, rejestrując swój profil w portalu PUE. Jednym z takich programów jest np. Mediporta Rx. Nie tylko umożliwia lekarzowi wystawianie e-ZLA zgodnie z wszystkimi wytycznymi, ale również pozwala wystawiać elektroniczne recepty. Lekarz może korzystać z tego systemu przy pomocy swoich urządzeń mobilnych, dzięki czemu ma pełny dostęp do dokumentacji niezależnie od godziny dnia, czy miejsca pobytu.  

Utrudnienia przy wystawianiu e-ZLA

Choć system ma być dostępny dla wszystkich, nie zawsze będzie możliwość skorzystania z e-ZLA. Od stycznia 2016 roku profile na PUE ZUS powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 pracowników. Może się więc zdarzyć, że nasz pracodawca zatrudniając mniej pracowników nie posiada takiego profilu. W takiej sytuacji musimy otrzymać wydruk zwolnienia, które lekarz wcześniej wystawił elektronicznie. Musimy go dostarczyć do pracodawcy w ciągu 7 dni.

Bywają również sytuacje, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do internetu np. podczas wizyty domowej. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Lekarz musi wystawić pacjentowi zwolnienie na wcześniej wydrukowanym formularzu. Potem w ciągu maksymalnie trzech dni zwolnienie musi wprowadzić do systemu PUE ZUS lub w swojej aplikacji gabinetowej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów