Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Serie leków z walsartanem wstrzymane w obrocie

2018-08-21 15:41
leki kardiolog ciśnieniomierz

21 sierpnia 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzje wstrzymujące w obrocie serie leku Valzek 80 mg oraz Valzek 160 mg. Ich substancją czynną jest walsartan chińskiego producenta. Decyzja GIF dotyczy ponad sześciuset serii leków!

Leki Valzek 80 mg i Valzek 160 mg – kiedy się je stosuje?

Walsartan (valsartanum) to lek kardiologiczny, będący swoistym wybiórczym antagonistą receptora angiotensyny II (sartanem) typu AT1. Stosuje się go u pacjentów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym (w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami na nadciśnienie) oraz z niewydolnością mięśnia sercowego.

Dlaczego leki Valzek 80 mg i Valzek 160 mg wstrzymano w obrocie?

Decyzja ma związek z wnioskiem przesłanym przez podmiot odpowiedzialny - Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpnie. Firma poinformowała GIF o swoich podejrzeniach dotyczących wady jakościowej leku Valzek 80 mg i Valzek 160 mg, których substancją czynną jest walsartan chińskiego dostawcy Zhejiang Tianyu Pharmaceuticals. Wcześniej firma otrzymała informację przekazaną przez EDQM (Europejska Dyrekcja ds. Jakości Środków Leczniczych) o możliwym potencjalnym przekroczeniu dopuszczalnych wartości N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w substancji czynnej wspomnianego dostawcy.

Warto przypomnieć, że parę tygodni wcześniej wycofano setki serii leków z walsartanem innego chińskiego dostawcy - Zhejiang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd. – z powodu zanieczyszczenia NDMA.

Które serie leków Valzek 80 mg i Valzek 160 mg wstrzymano w obrocie?

Na razie GIF zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży serii leków Valzek 80 mg oraz Valzek 160 mg we wszystkich hurtowniach i aptekach, aż do wyjaśnienia sprawy.

Zgodnie z decyzją nr 48/WS/2018 wstrzymano w obrocie 218 serii produktu leczniczego Valzek (Valsartanum) 80 mg: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1307,Decyzja-Nr-48WS2018.html 

Decyzja nr 49/WS/2018 dotyczy wstrzymania w obrocie 386 serii produktu leczniczego Valzek (Valsartanum) 160 mg: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1308,Decyzja-Nr-49WS2018.html 

Podmiotem odpowiedzialnym jest Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpnie. Decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nadano rygor natychmiastowej wykonalności.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów