Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Co wybierać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-11-23 12:00
kosmetyki atopowe zapalenie skóry

Problem skórny, który dotyka coraz większą liczbę osób to tak zwane AZS. Jest to jedno z tych schorzeń, które może powodować wstyd, ponieważ wiąże się z powstawaniem nieestetycznych zmian wywołujących pieczenie i swędzenie. Tymczasem atopowe zapalenie skóry to przypadłość, której skutki można zatrzymać poprzez wyeliminowanie czynników drażniących i regularne stosowanie produktów przeznaczonych właśnie do zwalczania podrażnień. Ale jakie kosmetyki warto wybrać, aby przywrócić skórze zdrowy wygląd?

Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka

Popularną w ostatnim czasie przewlekłą chorobą jest atopowe zapalenie skóry. Czasami określa się je także mianem egzemy. Jest to przypadłość, która lubi nawracać, dlatego trudno mówić o całkowitym wyleczeniu AZS. Najlepszym sposobem leczenia jest eliminacja czynników, które powodują, że skóra na nowo przestaje wyglądać dobrze, a my sami nie czujemy się komfortowo ze względu na charakterystyczne symptomy, takie jak choćby pieczenie czy widoczne zaczerwieniania. 

Mówiąc o AZS mamy na myśli schorzenie, które nie jest zaraźliwe, a które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak w przypadku pierwszej grupy – częstotliwość występowania jest znacznie większa. Co jest powodem tak wielu przypadków atopowego zapalenia skóry u ludzi? Przeprowadzone badania wskazują, że najczęściej jest to działanie kilku czynników, takich jak choćby uwarunkowania genetyczne, występujące w otoczeniu substancje drażniące oraz brak sprawnie działającej bariery ochronnej skóry.

 

Atopowe zapalenie skóry – najczęściej spotykane objawy

Specjaliści wyszczególnili listę charakterystycznych objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Jeżeli wystąpi świąd skóry, suchość albo widoczne rogowacenie okołomieszkowe – postarajmy się skontaktować z lekarzem. Brak leczenia może prowadzić do zaostrzenia występujących zmian, które będą znacznie cięższe w usunięciu. Dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz dokona obrazu klinicznego. Niekiedy konieczne jest także zlecenie innych badań, które potwierdzą postawioną, wstępną diagnozę. Może być to m.in. sprawdzenie poziomu IgE, a także testy płatkowe i skórne.

Atopowe zapalenie skóry – czego należy unikać?

Oprócz wyeliminowania szkodliwych czynników zewnętrznych, atopowe zapalenie skóry wiąże się z koniecznością zmiany dotychczasowej diety. Pomaga to znacząco w leczeniu oraz jest to jeden ze sposób, dzięki któremu szybciej zauważymy znaczną poprawę. Co należy więc bezwzględnie wykreślić z codziennych posiłków? W spożywanych każdego dnia daniach nie powinna pojawiać się przede wszystkim pszenica oraz soja. Także kefiry czy mleko krowie nie są wskazane. Na czas leczenia warto odstawić również jajka. Najlepiej jednak, aby regularnie monitorować stan zdrowia i reakcje organizmu na spożywane posiłki.

Jaką pielęgnację wybrać, jeżeli mamy atopowe zapalenie skóry?

Aby zatrzymać postępowanie zmian, jakie powoduje atopowe zapalenie skóry, konieczne jest zastosowanie pielęgnacji, która dobrana jest do naszych potrzeb. Wybrane produkty powinny działać nawilżająco, kojąco, a także regenerująco. Dobrze również, aby tworzyły na skórze ochroną warstwę. Tego rodzaju kosmetyki muszą być aplikowane regularnie, aby przekonać się o ich skuteczności i pozytywnym działaniu. 

Na czas walki z AZS warto też zrezygnować z produktów, które mogą posiadać składniki uczulające lub podrażniające. Jeżeli zmiany widoczne są na twarzy – nie zaleca się nakładania dużej ilości produktów kolorowych, a jedynie krem silnie nawilżający. Zmiany na ciele wymagają także aplikacji regenerujących skórę balsamów. 

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Wybierając odpowiednią pielęgnację, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach występują niepokojące zmiany. Powinniśmy skupić się na regeneracji skóry właśnie w tych obszarach, które w szczególności ujawniają problem z AZS. Jeżeli będą to dłonie – konieczny okazuje się dobór nie tylko odpowiedniego produktu nawilżającego stosowanego na co dzień, ale także środka myjącego. 

Mydła czy żele z dodatkiem drażniących i silnie myjących substancji mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Zaleca się więc używanie kosmetyku delikatniejszego, takiego jak LIPIKAR SYNDET AP+ od marki La Roche-Posay. Jest to krem myjący o unikatowej formule.  Posiada w swoim składzie nie tylko masło shea i niacynamid, ale także składnik aktywny znany jako Aqua Posae Filiformis. Kosmetyk może być stosowany od pierwszych dni życia, ponieważ jest bezpieczny dla skóry – nawet tej bardzo wrażliwej, podrażnionej czy suchej. 

Dopełnieniem pielęgnacji dłoni może być LIPIKAR XERAND KREM DO RĄK również z tej samej linii co krem myjący. Działała nawilżająco i wygładzająco, dzięki czemu skóra staje się przyjemna w dotyku już chwilę po aplikacji. Ale co w przypadku, gdy atopowe zapalenie skóry dotyka także innych części ciała? Natychmiastowe ukojenie przyniesie LIPIKAR BAUME AP+M, czyli balsam, który wspiera równowagę mikrobiomu.  Sprawdza się przy szczególnych problemach z suchością i swędzeniem. Jest to idealny produkt dla osób, które zmagają się z atopią. Można go stosować niezależnie od wieku. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów