Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Poznaj najlepsze rozwiązania

Artykuł sponsorowany

2019-01-18 14:59
soczewki do oczu

Soczewki kontaktowe to popularna metoda korekcji wzroku, alternatywna dla okularów. W porównaniu do nich dają pacjentowi dużo więcej swobody, pozwalają na ruch oraz nieograniczone widzenie. Są niezauważalne, dyskretne, a ponadto oferują szereg możliwości. Najlepsze w szkłach kontaktowych jest to, że dzielą się na wiele wariantów, rodzajów i podrodzajów, a przed każdym pacjentem rozciąga się mnogość alternatyw. To sprawia, że korekcja wzroku za pomocą kontaktów jest zindywidualizowana, trafiona i optymalna dla każdego potencjalnego użytkownika. Pod warunkiem, że ten przed rozpoczęciem korygowania wzroku soczewkami, skontaktuje się z okulistą lub optometrystą, który dobierze mu odpowiednie szkła.

Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może nosić soczewki kontaktowe. Co prawda istnieje tylko niewielki odsetek osób, które nie są uprawione do stosowania tej metody korekcji wzroku. Warto jednak wiedzieć, kiedy korekcja soczewkami nie będzie możliwa.

Przeciwwskazania do stosowania szkieł kontaktowych:

•  zapalenie przedniej komory oka,

•  infekcja bakteryjna oczy,

•  jednooczność,

•  uraz lub niedoczulica rogówki;

Przeciwwskazania względne (zależące od decyzji specjalisty):

•  zespół suchego oka,

•  alergia,

•  zaburzenia hormonalne,

•  cukrzyca,

•  ciąża.

Jakie soczewki najlepsze?

Najlepsze soczewki to te, które zostały indywidualnie dobrane pacjentowi pod okiem specjalisty. Jednak lata badań i przeprowadzanych statystyk zgodnie mówią, iż z reguły najlepszymi i najzdrowszymi dla oczu szkłami są soczewki silikonowo-hydrożelowe jednodniowe. Warto tutaj podkreślić, iż nie oznacza to, że sprawdzą się tak samo dobrze u wszystkich pacjentów. Każda osoba ma inne potrzeby, inny układ optyczny oka i związane z tym uwarunkowania. Mimo że soczewki wykonane z silikonowego hydrożelu, czyli najnowocześniejszego na rynku materiału, mają ogólnie najlepsze właściwości, u niektórych pacjentów lepiej sprawdzą się soczewki hydrożelowe. Są bardziej uwodnione, miękkie, inaczej dopasowują się do oka i niektórym osobom, zwłaszcza tym o oczach wrażliwych, bardziej odpowiadają.

Jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe

Od czasu wprowadzenia na rynek soczewek silikonowo-hydrożelowych, liczba użytkowników kontaktów podwoiła się. Materiał ten pierwotnie został opracowany pod szkła kontaktowe stosowane w trybie ciągłym (soczewki całodobowe). Ich wysoka przepuszczalność tlenu miała zminimalizować, a nawet wyeliminować infekcje rogówki. I mimo że to zadanie częściowo się powiodło, to znaczy soczewki SiHy wyeliminowały niedotlenienie wynikające ze stosowania szkieł hydrożelowych, zapaleń rogówki nie udało się ostatecznie całkowicie uniknąć. W 2008 roku pojawiły się pierwsze jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe i, jak się okazało, była to prawdziwa rewolucja.

Zalety jednodniowych soczewek silikonowo-hydrożelowych

•  wysoka przepuszczalność tlenu – w stosunku do soczewek hydrożelowych, osiągalny jest tutaj znacznie większy zakres wartości Dk/t, czyli współczynnika tlenoprzepuszczalności. Noszenie szkieł kontaktowych ograniczających dopływ tlenu do rogówki grozi upośledzeniem większości struktur i funkcji rogówki.

•  mniej błędów związanych z nieprzestrzeganiem zaleceń – ta zaleta wynika z jednodniowego trybu wymiany. Statystycznie w porównaniu do użytkowników szkieł miesięcznych oraz dwutygodniowych mniej pacjentów przenasza swoje soczewki lub w nich śpi. Z oczywistych względów nie pojawiają się również błędy związane z pielęgnacją kontaktów.

•  dłuższy dzienny czas noszenia soczewek – w większości przypadków pacjenci mogą nosić soczewki jednodniowe SiHy codziennie i to po kilkanaście godzin. W przypadku soczewek hydrożelowych jest to raczej niemożliwe z powodu ryzyka przewlekłego niedotlenienia rogówki.

•  większa sztywność soczewek – im wyższy współczynnik Dk/t soczewek SiHy, tym wyższy moduł sztywności. Wynika to z faktu, iż w materiale silikonowo-hydrożelowym za transport tlenu odpowiada silikon. Zatem im wyższa transmisja tlenu, tym więcej silikonu. Sztywne soczewki kontaktowe nie u wszystkich się sprawdzą, duża część pacjentów preferuje miękkie i cienkie szkła. Jednak sztywność soczewki niewątpliwie wpływa na łatwość jej zakładania i zdejmowania. Z dużym prawdopodobieństwem szkła o wyższym module sztywności sprawdzą się wśród początkujących użytkowników.

•  brak pielęgnacji soczewek – soczewki jednodniowe służą do jednorazowego użytku, a więc po maksymalnie kilkunastu godzinach powinny zostać wyrzucone. Pielęgnacja takich szkieł nie jest wskazana, co więcej, jest bezskuteczna, gdyż materiał soczewek nie został przystosowany do takiego procesu. Ułatwia to znacznie korzystanie z soczewek kontaktowych, zwłaszcza wśród początkujących użytkowników.

Przykłady najlepszych jednodniowych soczewek silikonowo-hydrożelowych

  • 1-Day ACUVUE TruEye
  • ACUVUE Oasys 1-Day
  • Dailies Total 1
  • Miru 1 Day Menicon Flat Pack

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

1.      Aby wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe, pacjent musi wykonać badanie wzroku, a więc w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Może to być okulista lub optometrysta.

2.      Ten przeprowadzi wywiad,

3.      badania wstępne,

4.      badania refrakcji,

5.      a następnie – najbardziej istotne przy dopasowaniu szkieł kontaktowych – badanie w lampie szczelinowej. To na tej podstawie oceni stan przedniego odcinka oka pacjenta i stwierdzi, czy nadaje się on do stosowania soczewek, czy nie.

6.      Jeśli tak, przystąpi do dopasowania szkieł kontaktowych. Po określeniu typu i parametrów soczewek próbnych, przystąpi do zakładania ich pacjentowi i oceny dopasowania.

7.      Kiedy uda mu się dobrać odpowiednie soczewki, przejdzie do wydawania pacjentowi instrukcji użytkowania oraz nauki aplikacji (i ewentualnej pielęgnacji).

8.      Po zakończeniu wizyty pacjent rozpoczyna odpowiednio długi okres próbny.

9.      Po jego zakończeniu pacjent udaje się na wizytę kontrolną do swojego specjalisty. Zostanie jeszcze raz poddany badaniu, ocenione zostanie także działanie soczewek i komfort ich użytkowania.

10.  Jeśli wyniki badań przebiegły pomyślnie, pacjent może zakupić dopasowane soczewki.

11.  Soczewki może zakupić u stacjonarnego optyka lub skorzystać z wygodnej formy zakupu w sprawdzonym sklepie internetowym https://kontaktowe.pl/ lub https://soczewki365.pl/ gdzie cena jest dużo niższa i bardzo często można trafić na promocje i wyprzedaże.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów