Jak zadbać o układ moczowy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-04 12:47
jak-zadbac-o-uklad-moczowy

Dolegliwości ze strony układu moczowego dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bywają bardzo dokuczliwe, bolesne i mogą wymagać interwencji lekarskiej. O układ moczowy, podobnie jak o cały organizm, należy troszczyć się z należytą starannością. Co robić, aby zapobiegać chorobom i jak postępować w trakcie infekcji?

Kobiety chorują częściej

Statystycznie co druga kobieta przynajmniej raz w życiu doznała infekcji układu moczowego lub choroby z nim związanej. Panie między 20. a 50. rokiem życia odczuwają różne dolegliwości o kilkanaście razy częściej od mężczyzn. Przyczyną jest fizjologiczna budowa ciała. To wyjaśnia, dlaczego to właśnie kobiety powinny szczególnie zadbać o swoją sferę intymną.

Do najprostszych metod zapobiegawczych należą codzienna higiena miejsc intymnych oraz wypijanie dużej ilości wody przez cały dzień. Wraz z wydalanym moczem wypłukują się bakterie, których nadmiar może doprowadzić do rozwoju infekcji. Prysznic zamiast długich kąpieli w wannie również jest lepszym rozwiązaniem. Lekarze zalecają stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej, pozbawionych składników, które mogą podrażniać wrażliwe miejsca.

Po czym poznać, że to infekcja?

W zdrowych przewodach moczowych bakterie występują w niewielkim stężeniu, z którymi doskonale radzi sobie organizm. Czasem jednak dochodzi do namnażania drobnoustrojów, co wywołuje stan zapalny. Ponad 90% infekcji układu moczowego wywołuje bakteria E. coli, które z przewodu pokarmowego przedostają się do pęcherza moczowego.

Objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego to przede wszystkim częste oddawanie moczu, a przy tym odczucie silnego pieczenia i bólu w okolicy cewki moczowej i lędźwi. Mocz może zmienić swój kolor na ciemnobrunatny lub czerwony, co świadczy o obecności krwi w moczu i jest wynikiem zapalenia błony śluzowej pęcherza.

pecherz-piktogram

 

Współdziałając z naturą

Aby zapobiegać chorobom układu moczowego, warto oprócz codziennej higieny i zdrowej diety włączyć preparaty roślinne. Ziołolecznictwo ma długą tradycję w historii medycyny. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po rośliny o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, moczopędnych i bakteriobójczych. Do takich zalicza się między innymi liść brzozy, liść borówki brusznicy, korzeń pietruszki, liść poziomki czy czarnej porzeczki.

Codzienną dietę warto wzbogacić też o żurawinę. Związki roślinne zawarte w tym owocu zmniejszają przyczepność bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych. Wysoka zawartość witaminy C i fruktozy skutecznie blokują bakterie przed dalszym rozwojem w układzie moczowym, skracając czas trwania infekcji.

Możliwe powikłania

Zaniedbanie chorób układu moczowego może doprowadzić do groźnych powikłań. Dotyczy to osób, które zmagają się z nawracającymi infekcjami. Bakterie w stadium rozwoju mogą przeniknąć do nerek (jednej lub obu), wywołując odmiedniczkowe zapalenie nerek. Może ono mieć postać ostrą lub przewlekłą, co może skończyć się nawet leczeniem szpitalnym. Nerki i pęcherz to niezwykle wrażliwe narządy, dlatego warto włączyć dietę, która odkwasi organizm.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika Medistica urolog Kraków.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów