Bedicort Salic interakcje ulotka maść (500mcg+30mg)/g 30 g

Dostępny w mniej niż połowie aptek

 

Bedicort Salic maść | (500mcg+30mg)/g | 30 g


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Betamethasone dipropionate, Acidum salicyl
Podmiot odpowiedzialny: PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.Opis produktu Bedicort Salic

Kiedy stosujemy lek Bedicort Salic?

Produkt leczniczy Bedicort salic maść jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 1 roku w stanach zapalnych pojawiających się w podostrych i przewlekłych, hiperkeratotycznych i suchych dermatozach odpowiadających na miejscowe leczenie kortykosteroidami, takich jak: łuszczyca, przewlekłe atopowe zapalenie skóry, świężbiączka ograniczona (neurodermatitis), liszaj płaski, wyprysk (włączając wyprysk pieniążkowaty, wyprysk na dłoniach i wypryskowe zapalenie skóry), potnica, łojotokowe zapalenie skóry głowy, rybia łuska pospolita oraz inne stany powiązane z rybią łuską ale z wyłączeniem rozległej łuszczycy zwyczajnej.


Jaki jest skład leku Bedicort Salic?

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Bedicort Salic?

Bedicort salic maść jest przeciwwskazany u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na betametazonu dipropionian, inne kortykoidy, kwas salicylowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ten produkt leczniczy jest również przeciwwskazany, jak inne kortykoidy do stosowania miejscowego, w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oraz w przypadku reakcji poszczepiennej. Nie należy także stosować produktu leczniczego w trądziku różowatym, trądziku pospolitym, zapaleniu skóry dookoła ust (dermatitis perioralis), świądzie narządów moczowo-płciowych i odbytu, pieluszkowym zapaleniu skóry.

Dodatkowo, produkt leczniczy jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 1 roku.


Bedicort Salic – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Następujące działania niepożądane zostały zidentyfikowane w czasie stosowania betametazonu oraz kwasu salicylowego. Częstość występowania tych działań niepożądanych została sklasyfikowana jako nieznana (nie może zostać ustalona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: trądzik, plamica wywołana steroidami, zahamowanie wzrostu naskórka, atrofia tkanki podskórnej, suchość skóry, depigmentacja lub odbarwienie skóry, atrofia skóry i rozstępy, teleangiektazje, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych. Czasami może wystąpić pokrzywka lub wysypka grudkowo-plamista. Po zastosowaniu na skórę twarzy produkt leczniczy może wywołać zapalenie skóry wokół ust. Przedłużone stosowanie preparatów z kwasem salicylowym może wywołać zapalenie skóry.

Zaburzenia endokrynologiczne: nawet po jednorazowym zastosowaniu 7 g kremu, może wystąpić przemijające zmniejszenie wydzielania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę z powodu zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Zaburzenie ogólne i stany w miejscu podania: po długotrwałym stosowaniu produkt leczniczy może wywołać silne ogólnoustrojowe objawy, ujawniające się w postaci obrzęków, nadciśnienia, obniżonej odporności.

Zaburzenia oka: po miejscowym zastosowaniu na skórę powiek, czasami może wystąpić nasilenie objawów jaskry lub przyspieszenie rozwoju zaćmy.


Bedicort Salic - dawkowanie leku

Dorośli:

Nakładać cienką warstwę produktu leczniczego Bedicort salic maść dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Należy całkowicie zakryć powierzchnię zmienioną chorobowo. U niektórych pacjentów, korzystny skutek leczenia można osiągnąć nawet bez tak częstej aplikacji.

Nie należy stosować leczenia bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie. Nie należy podawać dawki większej niż maksymalnie 60g na tydzień.

Dzieci:

Należy ograniczyć stosowanie u dzieci do 5 dni.


Bedicort Salic – jakie środki ostrożności należy zachować?

W przypadku zakażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie.

Nie stosować produktu leczniczego pod opatrunkiem okluzyjnym, ponieważ keratolityczne działanie kwasu salicylowego nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu.

Znana jest toksyczność miejscowa i ogólnoustrojowa zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu na rozległej powierzchni uszkodzonego ciała, w zgięciach lub pod opatrunkiem okluzyjnym z polietylenu. Stosowanie u dzieci lub na skórę twarzy powinno być ograniczone do 5 dni. Należy unikać długotrwałego stosowania niezależnie od wieku pacjenta.

Stosowanie miejscowych kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne z wielu powodów, w tym ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem funkcji ochronnych skóry. Ważny jest ścisły nadzór nad pacjentami.

Każde z działań niepożądanych odnotowanych po zastosowaniu kortykosteroidów ogólnoustrojowo, włączając zahamowanie czynności kory nadnerczy, może wystąpić również po zastosowaniu kortykosteroidów miejscowo, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Wchłanianie ogólnoustrojowe miejscowo stosowanych kortykosteroidów i kwasu salicylowego zwiększa się w przypadku stosowania na duże powierzchnie skóry, miejsca zgięć (pachy oraz pachwiny), twarz lub jeżeli zastosowano procedurę opatrunku okluzyjnego. Należy zachować ostrożność, w przypadku planowania długotrwałej terapii, szczególnie u dzieci.

Leczenie należy przerwać w przypadku bardzo wysuszonej skóry lub narastania podrażnienia.

Bedicort salic maść nie jest przeznaczony do okulistycznego stosowania. Należy unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi.

Dzieci:

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, a co za tym idzie większą wchłanialnośc produktu leczniczego, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zewnętrznych objawów spowodowanych działaniem kortykosteroidów oraz zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) wywoływanego przez miejscowo stosowane kortykosteroidy.

U dzieci leczonych miejscowo kortykosteroidami opisywano: zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), zespół Cushinga, zahamowanie wzrostu, zmniejszenie przyrostu masy ciała oraz nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Zahamowanie czynności nadnerzy u dzieci powodowało zmniejszenie stężenie kortyzolu w osoczu i brak odpowiedzi na stymulację ACTH. Nadciśnienie wewnątrzczaszkowe powodowało uwypuklenia ciemiączka, wystąpienie bólów głowy i obustronne obrzęki tarcz nerwów wzrokowych.


Przyjmowanie leku Bedicort Salic w czasie ciąży

Ponieważ bezpieczeństwo miejscowego stosowania kortykosteroidów u kobiet w ciąży nie zostało ustalone, produkty lecznicze z tej grupy powinny być stosowane w czasie ciąży tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść dla matki przeważa możliwe ryzyko dla płodu. Produkty lecznicze z tej grupy nie powinny być intensywnie stosowane w dużych ilościach lub przez długi okres czasu u pacjentek w ciąży.

Ponieważ nie wiadomo czy miejscowo stosowane kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę do ustroju w takich ilościach, aby były wykrywalne w mleku kobiecym, należy rozważyć czy nie zaprzestać karmienia piersią lub czy nie odstawić produktu leczniczego, biorąc pod uwagę znaczenie terapii dla matki. 


Charakterystyka produktu leczniczego Bedicort Salic

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Bedicort Salic z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Bedicort Salic z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Bedicort Salic


Grupy

  • Kortykosteroidy

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.