Dostępny w większości aptek

 

Nimesil granulat do sporządzania zawiesiny doustnej | 100 mg | 30 sasz. po 2 g

od 0 , 00  do 18 , 09

Wybierz odpłatność


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Substancja czynna: Nimesulidum
Podmiot odpowiedzialny: LABORATORI GUIDOTTI S.P.A

Nimesil cena

18,09


Nimesil – co to za lek?

Nimesil jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Substancją czynną zastosowaną w leku Nimesil jest nimesulid. Lek ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej, dostępny jest w formie saszetek, z której każda zawiera 100 mg nimesulidu. Nimesil dostępny jest w formie opakowań po:

  1. 9 saszetek
  2. 30 saszetek.

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach (pomarańczowa), kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogol eter cetostearylowy.

Nimesil jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę.


Nimesil – wskazania do stosowania

Ze względu na swoje działanie Nimesil stosuje się na przypadki ostrego bólu. Jest też stosowany w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu.

Należy pamiętać, że nimesulid powinien być przepisywany pacjentom wyłącznie jako lek drugiego rzutu. Decyzja o stosowaniu Nimesilu powinna być podejmowana na podstawie oceny całkowitego ryzyka, indywidualnie u każdego pacjenta.

Po jakim czasie działa Nimesil?

Nimesulid dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jego maksymalne stężenie w osoczu (po podaniu dawki 100 mg nimeslidu) uzyskiwane jest po upływie 2-3 godzin.

Jak przechowywać Nimesil?

Lek powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie należy go stosować po upływie terminu ważności, zamieszczonego na opakowaniu po „EXP”. Poza tym brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania tego produktu leczniczego.


Nimesil – dawkowanie leku

Rekomendowaną dawką leku Nimesil jest 100 mg dwa razy na dobę – 2 saszetki w ciągu dnia. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (np. jedna szklanka). Lek należy stosować przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów, nie dłużej jednak niż 15 dni.

Jak stosować Nimesil w różnych grupach pacjentów?

  • Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
    • 100 mg (1 saszetka) 2 razy na dobę po posiłkach.
  • Dzieci powyżej 12. roku życia
    • Nie ma konieczności modyfikowania dawkowania.

Nimesil jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 12. roku życia.

WAŻNE!
Podczas stosowania leku Nimesil należy powstrzymać się od stosowania innych leków przeciwbólowych.

Przyjęcie większej dawki leku niż zalecana

W przypadku przyjęcia dawki wyższej niż zalecana należy niezwłocznie wezwać lekarza. Rekomenduje się leczenie objawowe. Specjalista może rozważyć podanie węgla aktywnego lub zabieg płukania żołądka, jeśli od przedawkowania leku upłynęły mniej niż 4 godziny. Konieczne jest monitorowanie czynności wątroby i nerek pacjenta.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli doszło do pominięcia dawki leku Nimesil, nie należy stosować podwójnego dawkowania.


Nimesil – środki ostrożności

Kiedy nie stosować leku Nimesil?

Nimesil jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na nimesulid lub substancje pomocnicze zawarte w leku. Nimesilu nie powinni stosować również pacjenci, u których wstąpiła reakcja alergiczna na kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Przeciwwskazaniem do stosowania Nimesilu są również:

  • objawy uszkodzenia wątroby wywołane podaniem nimesulidu w wywiadzie;
  • przyjmowanie innych leków, które mogą mieć wpływ na wątrobę (np. paracetamol, inne leki z grupy NLPZ);
  • uzależnienie od alkoholu, leków, narkotyków;
  • zdiagnozowana choroba wątroby lub zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;
  • zdiagnozowana choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (obecnie lub w przeszłości);
  • krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • krwawienia do mózgu (udar krwotoczny mózgu);
  • zaburzenia związane z krwawieniem i niedostateczną krzepliwością krwi;
  • niewydolność mięśnia sercowego, ciężkie zaburzenia czynności nerek i choroby wątroby;
  • gorączka lub występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, dreszcze);
  • 3. trymestr ciąży;
  • karmienie piersią.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Stosowanie Nimesilu należy przerwać, jeśli:

  • Wystąpiły objawy wskazujące na zaburzenia wątroby (utrata apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha, ciemny kolor moczu, utrzymujące się uczucie zmęczenia).
  • Wystąpiła gorączka lub objawy grypopodobne (złe samopoczucie, uogólniony ból mięśni, dreszcze).
  • Wystąpiły krwawienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego.
  • Wystąpiły pierwsze oznaki wysypki skórnej, zmiany na błonach śluzowych lub inne objawy nadwrażliwości na lek.

Jeżeli u pacjenta rozpoznano chorobę serca lub nerek, przed zastosowaniem Nimesilu należy poinformować o swoim stanie lekarza. Lek może bowiem powodować pogorszenie czynności nerek. Ponadto przyjmowanie leków, takich jak Nimesil może nieznacznie zwiększać ryzyko ataku serca lub udaru i ryzyko to rośnie wraz z długotrwałym przyjmowaniem dużych dawek leku. Z tego względu szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci cierpiący na zaburzenia serca, po przebytym udarze lub osoby, u których istnieje ryzyko tych zaburzeń.

Nimesil zawiera w składzie sacharozę – to istotna informacja dla pacjentów z cukrzycą i nietolerancjami niektórych cukrów, a także będących na diecie niskokalorycznej.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku konieczne mogą się okazać okresowe wizyty lekarskie, aby specjalista mógł wykluczyć działania niepożądane leków w obrębie układu sercowo-naczyniowego, nerek, żołądka i wątroby.

Nimesil a interakcje międzylekowe

W trakcie wizyty lekarskiej pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Nimesil może bowiem zakłócać działanie:

  • glikokortykosteroidów np. kortyzonu (lek przeciwzapalny);
  • leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. warfaryna, kwas acetylosalicylowy, inne salicylany) – może nasilać ich działanie;
  • inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne) – zwiększa ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego;
  • litu stosowanego w leczeniu depresji lub podobnych zaburzeń – może zwiększać jego toksyczność;
  • metotreksatu (leku stosowanego w leczeniu nowotworów i reumatoidalnego zapalenia stawów) – zwiększa toksyczność leku;
  • cyklosporyny (lek immunosupresyjny).

Nimesil przyjmowany z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, może doprowadzić do podwyższonego stężenia potasu w osoczu (hiperkalemia).

Nimesil a ciąża i karmienie piersią

Nimesil jest przeciwwskazany u pacjentek w ostatnich 3 miesiącach ciąży – może negatywnie wpływać na rozwój płodu, powodując zaburzenia w obrębie nerek i serca. Lek może również być przyczyną problemów podczas porodu, zwiększając skłonność do krwawień oraz powodując opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.

Nimesilu nie powinno się stosować w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że lekarz uzna, że zastosowanie leku jest bezwzględnie konieczne. W przypadku konieczności zastosowania leku w ciąży lub w okresie starań o zajście w ciążę zaleca się stosowanie jak najmniejszej dawki leku przez możliwie najkrótszy czas. Lek może bowiem doprowadzić do zwężenia przewodu tętniczego i małowodzia.

Brakuje danych na temat przenikania nimesulidu do mleka matki, dlatego stosowanie Nimesilu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane

Nimesil a alkohol

W ulotce brak informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Jednakże nadmierne spożywanie alkoholu jest przeciwwskazaniem do stosowania nimesulidu.

Nimesil a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Podobnie jak inne leki z grupy NLPZ, Nimesil może powodować senność i zawroty głowy. Jeżeli powyższe symptomy wystąpią, należy niezwłocznie wstrzymać się od wykonywania czynności, które wymagają sprawności psychofizycznej.


Nimesil – działania niepożądane leku

Nimesil, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Wśród często zgłaszanych działań niepożądanych znalazły się przemijające dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: biegunki, nudności i wymioty. Niezbyt często pacjenci zgłaszali wzdęcia i zaparcia. Rzadziej odnotowywano przypadki zapalenia śluzówki żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego czy owrzodzeń i perforacji żołądka lub dwunastnicy. Bardzo rzadko odnotowywano niestrawności, bóle brzucha czy zapalenia jamy ustnej. .

Podczas stosowania Nimesilu wystąpić mogą także skórne reakcje alergiczne, manifestujące się świądem, wysypką, widocznym rumieniem, a także zapaleniem skóry, nasilonymi obrzękami czy pokrzywką. Pacjenci zgłaszali też przypadki zwiększonej potliwości.

Działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: bóle głowy, zawroty głowy i senność obserwowano znacznie rzadziej. .

Bardzo rzadko obserwowano występowanie smolistych stolców czy żółtaczki, skąpomoczu. Do innych bardzo rzadko zgłaszanych skutków ubocznych zaliczyć należy także: zaburzenia widzenia, obrzęki twarzy, rumień wielopostaciowy, nadmierne obniżenie temperatury ciała, obrzęk naczynioruchowy, krwawe wymioty, anafilaksję. .

Bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia wątroby, zwykle przemijającego po przerwaniu terapii. Należy również pamiętać, że przyjmowanie takich leków jak Nimesil może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału mięśnia sercowego lub udaru. Ponadto tak jak inne leki z grupy NLPZ, nimesulid może w bardzo rzadkich przypadkach wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości (zespół Lyella, zespół Stevensa-Johnsona). .

Jeżeli objawy niepożądane nasilają się lub obserwujemy występowanie objawów, które nie zostały wymienione w ulotce, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Przed zastosowaniem leku, zapoznaj się z pełną treścią ulotki dołączonej do opakowania (znajdziesz ją także poniżej). Dla bezpieczeństwa stosuj go zawsze zgodnie z ulotką, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ulotka produktu

Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Charakterystyka produktu leczniczego Nimesil

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Nimesil z innymi lekami

Zażywanie tego leku z innymi lekami w tym samym czasie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Najczęściej wykrywamy interakcje z następującymi lekami :


Interakcje Nimesil z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Nimesil


Grupy

  • Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.